onstni it 1850. MAANT) A G B JÜtAt. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. He tri/gave dezer Courant geschiedt Maandags eii Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post JflO. Gewone Jdverteniien worden a SO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten van J--6 regels a f d.SO behalve het Zcgelregt BURGEMEESTER est WETHOUDERS der stad GOES brengen ter kennis van de Miliciens in deze Gemeente Dat volgens aanschrijving vaft Zijne Excellentie defl Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 26 Junij 1850, A. N°. 4094, 1ste ai'deeJing, en ver mits er thans weder behoefte aan ZEEVOLK, en vooral aan bevarenenbestaat, de vrijwillige over gang van Miliciens in Zeedienst welke sedert den 29 Maart laatstleden was gesloten door het Depar tement van Oorlog, wederom is opengesteld. En zal deze worden afgelezen, aangeplakt en op genomen in de Slads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 6 Jtilij 1850. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes. J. C. VAN DEK MEER MÖflR. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris L. ok EO UW, H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS OEfi Stao GOES brengen ter kennis van de daarbij belang hebbenden J Dat de eerste suppletoire beschrijving overliet jaar 1850, voor de Stedelijke Belasting op de HON DEN, afgeloopen en dien conform het kohier opgemaakt is, alsmede dat het zelve, ter voldoening aan het bepaalde bij Art. 2 Van het Reglement, door den Rand dezer Stad vastgesteld den 9 April 1830, en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 5 Augustus daaraan volgende, N°. 11, van heden al, gedurende veertien dagen, in den voormiddag, ter Stails-Griffie ter visie zal liggen (en einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen, om zijne reclames, gedurende deze veertien dagen, aan den Sledelijken Piand in te dienen. Wordende een iegelijk die bij deze beschrijving rnogt zijn overgeslagen aangemaand om zich dien tijd ten nütle te maken, tot het doen van zijne aan gifte ten Kantore fan den Ontvanger der Stedelijke Belastingen, zoo en gelijk in meergemeld Art 2 van het Reglement is voorgeschreven. Terwijl de Ingezetenen te dezer gelegenheid wor den herinnerd aan de bepalingen van Art. 3 des meergewaagden Reglements dat diegene welke na den afloop der beschrijving een of meer Honden zal willen honden boven die waarvoor hij beschreven is daarvan insgelijks schriftelijk aangifte zal moeten doen, ten Kantore vrtn voornoemden Ontvanger. En ten einde een ieder hiervan kennis dragezal deze worden geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads- Courant. Gedaanten Stadhuize van Goes, den 6 J ulij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEE!! MOMR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretnris L. de FOUW Jz. te Brielle geplaatst de G. ten Zeldam Ganswijhgriffier GOES den 8 Julij. Op de lijst van aanbeveling ter vervulling der va cature van kantonrcgler te Sommelsdijk zijn door de diTOndissements-reglbank heereu mis. P, bij liet kanlongeregt te 's Gravendeel J. P. vin der Diltadvokaat te Goes en J. Kistadvokaat te Ley den, De Drentsctie Courant deelt het volgende mede Te Assen liep het gerucht, dat de heer van Rand- ■wijck thans lid van de tweede kamer der staten- generaal voor Drenthezeer in aanmerking zou ko men voorde betrekking van gouverneur-generaal van Neêrlands-Indie, waarvan de lieer Radiussen wenscht ontslagen te worden. - Naar men verneemt, Is doof de Nederlandsche Bank ingewisseld voor omtrent l8millioenen guldens aan gouden tien- en vijf-gulden-stukken5 bij de on derscheidene betaalmeesters voor ruim 25 millioeilen 500.000 guldens. Het Staatsblad Nö. S3 bfifat eéfi Koninklijk besluit Van 28 Junij 11., houdende, dat de dag, waar op de wet van 12 April 1850, (Staatsblad N°. 15), tot vaststelling van een briefport en tot regeling van de aangelegenheden der brievenpOsterij in werking zal komen is bepaald op 1 September aanstaande. Uit Boskoop meldt men aan het Zondagsblad: Er is op Woensdag den 3 Julij jl. te Boskoop eene aardbezie geplukt in de kweekerij van den heer Pieter Adrian its Ottolander Sf Zonenwelke de nimmer gehoorde of bekende zwaarte had van zeven neder! looden en een omtrek van ruim 18 nederl, duimen. De aardbezie had een driekanligeh «onn was zeer schoon van glans volmaakt zuifer, en be hoorde tot het geslacht der strawberrie of tUaminouth, Van Myalls. Uit de Groninger Courant nemen wij hel vol gende over Van goederhand ontvangen Wij de volgende ffiede- dedeeling en vestigen wij daarop de aandacht va» allen die bij het daarin behandelde onderwerp be lang hebben öf daarin belang stellen i Uit Dresden wordt, van den 23 Junij laatst], het Volgende geschreven Het ministerie van het open baar onderwijs neemt thans ernstige maatregelen, om degymnastie op alle openbare inrigtingen van onderwijs in te voeren. Het heeft, als directeur voor de Dres- deoer gymnötisehe normaalschool voor onderwijzers, den cantor en gymnasiaalleeraar Klosz te Zeitz be roepen een man welke tot dusver de betrekking van onderwijzer in de gymnastie vetvulde en ook als schrijver over dit vak bekendis. In't vervolg zullen alle onderwijzers binnen Saksen eenen hali'jarigen cursus aan deze norinaalinrigting moeten doorbrengen Om zoodoende geschiktheid te erlangen om de hun toevertrouwde jeugd ook in de kunstmatige lichaams oefeningen te kunnen onderwijzen.*' Ook wij verwachten, dat er in ons vaderland een getal van is es normaalscholen, door de tussrhetnkoinst en de stoffelijke ondersteuning van de maatschappij töl nut Van algemeen, tot stand zal komen, waaröp ook den onderwijzers, volgens de bedoelingen van de maatschappij gelegenheid zal worden gegeven het gymnastisch onderwijs Van nabij te leeren kermen. Moglen ze spoedig tot stand komen en weldra een nieuwe wet op het lager onderwijs de algemeene invoering der gymnastie vaststellen, opdat Nederland zich ook knnne verhengen in een volledig opvoedings stelsel van wege 's lands bestuur, een eerste behoefte voor hel volk. «Als in strijd met het bovenstaand berigt lezen wij dat in Saksen evenals in Oostenrijk en Bohe- men de gymnastische oefeningen van regcringwege Zonden zijn verboden. Ofschoon zoodanig bevel ons van enkele regeringen niet zoudé verwonderen omdat men ook nu weder als vroeger voor een krachtig naar geest en Jigeliaam ontwikkeld volk begint te vreezen zoo hebben nogtans deze ophefhngen alleen betrekking op die clnbsenwelke zich in hunne bijeenkomsten hoofdzakelijk bezig houden met de gymnastie. Welk deel sommige dezer clnbsen ge had hebben in de laatste volksbewegingen is bekend. Deze opheffingen te willen uitstrekken tot de opvoe ding der jeugd, zoude eene schending zijn vart ii_e heiligste reglen der ouders," De UondCnsche Times deelt de Volgende bij zonderheden mede over den grooten diamant Koh-i- noor (berg van licht) welke dezer dagen uit Lahore door den majoor Makeson naar Engeland is overgebragt In 1650 werd deze onvergelijkelijke steen in de mijnen fan Golconda opgedolven, en overgebragt in de schatkamer te Delhi, waar hij op 2 November 1665 gezien, betast, onderzocht en gewogen werd door den Vermaarden Franschen reiziger Tarvarnier; hij die gelegenheid nam de groote Mogel plaats op zijnen troon en de schatbewaarder bood de onder scheidene edele gesteenten op twee gouden schalen den reiziger tef bezigtiging aan. De luister dezer collectie Was onbeschrijfelijk, maar de Koh-i-noor blorik boven allen nit. Tot in 1739 bleef de prachtige steen te Delhi doch bij den inval van Nadir Schach geraakte hij in diens handen en werd door dezen Perzischen ver- ovenaar naar Khorassan medegevoerd. Doch de kost bare steen geraakte wederom spoedig in andere handen. Nadir Schttch had een corps Affghanen in dienst, onder bevel van zekeren Ahmed Schachdien hij tévens tot schatbewaarder had aangesteld. Toen eerst genoemde 'door zijne onderdanen vermoord werd poogden de Affghanen ofschoon slechts 4000 man sterk hein eerst té verdedigen daarna te wreken rlocli hierin falende sloegen zij zich door het Perzi sche leger heen, en Ahmed Schach nam op dien logt de juweeleh mede, die hij onder zijne hoede had en waarbij zich ook de vermaarde Koh-i-noor bevond. Deze schatten hielpen hein gewis niet min der dan zijne dapperheid om den nieuwen staal dien hij te Kaboel grondvestte, te doen stand honden. In den aanvang dezer eeuw bevond de Koh-i-noor zich in handen van Zeman Schach, die gevangen genomen werd door eeiien mededinger; men ont dekte den beroejnde diamant zorgvuldig verborgen in zijnen kerker. Schach Shvja de broeder van genoemden mede dinger. kwam toen op den troon bij eene audiëntie welke bij aan den Engelschen gezant Elpbinstone verleende, droeg hij eene groen fluweelen tunica, geheel bezaaid met diamanten aan den reglernrm had hij eene bracelet, waaröp de Koh-i-noor prijk te. Doch liaanwelijks had de gezant de terugreis aan vaard of eene omwenteling joeg Schach Shvja uit uit Kaboel, en slechts na vele lotwisselingen kon bij eeneschuilplaats erlangen bij Runjeet Singh te Lahore, aan wien de verjaagde vorst, zich in 1813 genood zaakt zag, de Koh-i-noov over te leveren, die hij op zijne vlugt had weten mede te nemen Toen de Koh-i -noor nog ruw was, woog hij 800 karnat, maar door de onbekwaamheid van den kun stenaar, die hem moest snijden, is hij lot zijn tegen woordig gewigt van 279 karaat verminderd die on behendige werkman was Horlcnsio Borgiseen Veneliaan, die, in plaats van eenige belooning voor

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1