1850. (ioimii! ,V. 5 toiimsf. DONDKRDA^ •>- .lfTV!,T. 1" •r f)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds* De Prijs per Kwartaal is f J,/5 rhne'o 'pei Post f j,90* Gewone jidvertentienworden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, JJwwèlijks* eii Doodbertgten van J6 regels a f J-J20 behalve het Zcgelregt. GOES den 27 Junij, Boor de liefderijke zorgen van de Directie over het Weeshuis dezer stad, is aan de Weeskinderen heden eene ware feestdag bereid. Aan allen zoo oud als jong, wordt heden het genot verschaft van den dag op het land door te brengen. Dezen morgen ten half negen ure reden zij ge zamenlijk in tien wagens de stadspoort uit, vergezeld door de opzieners en onderwijzers des gestichtster wijl ook zelfs een der heeren Regenten bet feest door zijne tegenwoordigheid luister bijzette. Zoo wij goed zijn ingelicht dan beslaat de uit spanning gedurende den dag in het maken van eene tournee door eenige der schoonste streken van ons eilandafgewisseld door het oponthoud op onder scheidene plaatsen ter uilspanning of verversching be stemd. Het weder, dat heden morgen zich niet gunstig liet aanzien doch later op den dag verbeterdezal niet weinig bijdragen tot verhüügirig van het genoegen der kinderen en daardoor levens van hen die hun dit genot zoo liefderijk als mild bereidden. IVa een voorafgaand vergelijkend examen zijn door den Minister van Binnenlandsehe Zaken benoemd tot opzigters van den waterstaat: In het 1 ide district (provincie Zeeland) J. K. Boel offs en Schraver. Bij Zijner Majesteits besluit van den 20 Junij 1850, N'. "4, is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondisseinen.ts-reglbank te Middelburg Mr. van der Meer Mo/trthans advocaat en plaatsver vanger van den kantonregler te Goes. Bij besluit van 22 Junij jl. no. 68, beeft Zijne Majesteit onder anderen goedgevonden, aan den beer D. Pronkers op zijn verzoek eervol ont slag te verleenen als gezworen van den Soelekerke- polder (prov. Zeeland.) -Wij vernemen, dal door Z. M. lot ridder der Eikenkroon is benoemd de heer W. A. de. Laat de Ranter bewaarder der hypotheken en van liet kadaster alhierdie na het overlijden van jhr. de Maze Bomme tot de opheffing van het commissa riaat, is belast geweest met de functien van districts commissaris, alhier. MiddCour.) De Tweede Kamer der Staten-Generanl beeft in bare avondzitting van Zaturdag en in hare ochtend zitting van beden de beraadslagingen over de afzon derlijke artikelen van het ontwerp van provinciale wet voortgezet. Nadat die artikelen ochtervolgéns met enkele wijzigingen waren aangenomen is het ontwerp in zijn geheel met 58 tegen G stemmen aan genomen. Den 20slen Junij. is de jaarlijksclie nlgemeene vergadering der maatschappij van Nedarlandsche Let terkunde te Leyden in bet locaal de Vink, in de nabijheid dier stad gehouden. De voorzitter, prof. van der Boon Mesc/i, opende de vergadering met eene voortreffelijke en indruk wekkende toespraak, wanriu de staat en voornaamste lotgevallen der maatschappij gedurende het afgeloopen jaar werden geschetst. Tot inlandsche leden der Maatschappij werden ver kozen mr. A. M. C. van Asch van Wijcklid der arrondiss.-regthank van Utrecht A. van dei- Boon med. dr. te Zaandamdr. C. G. Boot 'gymnasii rector te Leeuwarden mr. J. F. Maurilz Ganderheijden rijks-advok. te 's Herto gen hoscli B. liennink Janssonius, tb. dr, en pred. te 's Gravenhage AF. J. Knoop, kapt. der inf. te Breda A. L. Lesturgeonpredikant te Ooster- hesselen M. C. Millies, th. dr. en hoogl. aan het Evang. Luth. seminarium te Amsterdam mr. A Oudeman te Groningen mr. J. HPhilipse hoogl. in de regtsgeleerdheid te Groningen mr. C. L. Schalier tot Peur sumte Utrecht n. Son- stralpred. der fierst. Luth. gemeente aan den Helder f. A. Alberdingk Thym, te Amsterdam L. A. te Winkel, te Veenklooster in Friesland; IVvan Zeggelen ie 's Gravenhage. Eenige personen té Brussel denken aan het ves tigen eener vereenigingwelke de tienguldenstukken tegen 21 francs 8 centimes zou inwisselen, om ze later weder in Duitschland te verspreiden waar het goud in 1840 zoo gezocht was, dat Frankforter en Berlijner wisselaars 22 francs voor een tienguldenstuk gaven. Dat bij een leest, zoo als dat hetwelk dezer dagen te Haarlem is gevierd, waar zulk een toeloop was te wachten de practische aanhangers van het communisme zulk eene gelegenheid niet geheel onge bruikt, zouden laten verloren gaan, was te wachten. •De- voorbeelden bepalen zich echter slechts tot een paar. Ifct eerste is nogal niet alledaagsch en wij deelen het te meer mede, opdat anderen door dergelijke fijn bedachte dieven-spee.ulatiën zich niet zouden laten verschalken. Een welgekleed persoon die zich in de vaoxlial van den heer Wolf bevond, klaagt plot seling ongesteld te worden. Vol deelneming biedt de heer IVzijn eigen slaapvertrek aan om er den lijder Ie doen heenvoeren opdat deze door eenige uren slapens wat mogt bekomen. Men brengt er den zieke heen. die spoedig, naar het schijnt, in een geruslen slaap is gedompeld. Des ochtends staat hij geheel hersteld op bedankt den heer IVvoor zijne vriendelijkheid en vertrekt per eerste spoortrein. De zieke schijnt een volgeling van Dr. Sangrado te zijn, want hij had zijne ziekte doen wijken door eene aderlating die luj echter niet zichzolven, maar fV. had gedaannademaal deze lang na het veïtrek van den spoorwagen ontdekte dat er, door midel van braak eene som van 180 uit eene secretaire was gestolen. Het andere voorbeeld van den speculatie- geest der dieven, strekt echter tevens tot bewijs voor de waakzaamheid en den ijver der Haarlemsche politie. Kr waren namelijk met den spoorwagen een drietal heeren aangekomen, behooremle lot het gild van hen, wier industrie zich bepaalt tot het ontledigen van eens anders zakken. Naauwelijks traden zij echter uit het stationsgebouw of de poljtie trad op hen toe en verzocht het drietal mede te willen gaan naar eene plaats waar zijtot na den afloop van het volksfeest, tegen zonnebrand en vermoeijenis beveiligd zónden zijn, waartoe zij zich ook na eenige tegenstribbeling lieten bewegen. (TV. R. C.) Den 24sten dezer is de stoomboot Suriname voor de Maas aangekomen zij was des avonds ten 6 ure in het westen voor Scheveningen zigtbaaren is toen te Goedercede binnengeloopen. (leden morgen ten 6| ure is die atoomboot te Vlaar- dingen aangekomen, aanbrengende 93 ton haring van de eerste kwaliteit, welke omstreeks den 20 dezer werden gevangen. lieden morgen (25 dezer) zijn in de residentie de gewone geschenken voor Z. M. den koning en de leden van hel koninklijk gezin, alsmede voor de ministers, den gouverneur der provincie en verdere autoriteiten aangebragt. De Amst, Courant meldt, dat eergisteren (24 Junij) te Amsterdam 900 mudden nieuwe aardappe len uit het Westland en Rijnsburg ter markt zijn gebragt. De prijs was f k <x f 5 per mud. De aardappelen waren niet grof run stuk, doch goed van smaak. De Academische Senaat te Leyden heeft aan heeren Studenten der Hoogeschool aldaar een stuk in de Latijnsche taal doen uitreiken, door den Hoog leeraar J. de kVals rector.en den lloogleeraar JU. Cock als secretaris »an-genoemden Senaat geteekend, in hetwelk aan die jongelingschap de hoogste lof ge wijd, wordtzoowel voor de Voorbereiding en uit voering van den plegtigen optogt, den 1 dezer maand, ter viering van het 275jarig bestaan der Hoogeschool gehouden, als voor de ingetogenheidden ernst en de sierlijke bevalligheid, die daarbij geheerscht heb ben. De Senaat vertrouwt dat de studerende, jon gelingschap verderden roem der Hoogeschool zóó zal handhaven dat, gelijk zij met ijver en zorgvuldigheid den feestdag heeft voorbereid., zij alzoo ook met gelijke lust en volharding de meer ernstige studiën zal hervatten en voortzetten en niet vergelen, dat de hope des vaderlands op hare zeden en hare vlijt gebouwd is. De bijzondere feesten op het Loo zijn, gelijk men weetdit jaar om het verlies door het koninklijk huis geleden uitgesteld dit is nogtans niet het geval melde valkenjugt, welke pas is begonnen. Ten ge volge van dat zelfde sterfgeval is het gewoel en de toevloed van vreemden vooralsnog minder dan andere jaren en de koning noch de koningin hebben die overoude uitspanning tot nog toe bijgewoond. Be langwekkend blijft die jagt altijd, zoowel voor de leden dei valkenjagt-club als voor de vreemde en inlandsche bezoekers, van welke allen nóg Vele personen worden verwacht. Onder de vreemdelingen, welke men spoedig tienLt te zien aankomenbehoort de hertog van Leeds een groot liefhebber der vulkenjagt. Afgescheiden van de valkerijagt en steeds Vele be zoekers trekkende zijn de wedrennen welke op 2A, 26 en 28 dezer zullen plaats hebben bij die gele genheid zal de eerste der uit te reiken prijzen be slaan in een uitmuntend ruiter standbeeld in zilver, naar het model van den beeldhou wer Marochettie naar hetwelk door dezen het te Londen op te rigten kolossale standbeeld zal worden vervaardigd van den prins van kV ales den zoon van Eduard III en vader van Richard welke in de geschiedenis hekend staat onder den naam van Zwarte Prins. De uitvoering van dit hoogst belangrijke kunststuk mag zelfs uit een artistiek oogpunt uiterst welgeslaagd worden genoemd. Men verneemt dat de verkooping van de uit muntende galerij van wijlen Z. M. koning Willem II den 12den A ugustus eerstkomende en volgende dagen in. deze residentie Zal plaats hebben. Voorts verneemt men dat het de Höogleyrnar in de Kruidkunde aan de Hoogeschool te Leijden da heer G H. de Vriese, is, die zich bezig houdt met het opmaken van den catologus der fraaije lei- zameling van gewassen van wijlen Z. M. Koning fVillem II, die in Augustus aanstaande zal worden gehouden. Reeds is de catalogus ter perse. DUITSCHLAND. Hamburg den 21 Junij. De Koning van Griekenland moet op zijne reis door I den Archipel overal betamelijk doch zonder groote

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1