liöISSCBI 11R1 il 1850. MAANDAG a.', JÜN!.?. BEKENDMAKING. BÜITSCHLAM). Behlijpï den J9 Junij. rf.- tWT tzmt ])c uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsDe Prijs per kwartaal ts f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Adverlentien worden a %0 ets. de regel geplaatst. Gehoor ie-y Huwelijks* en Doodberigten van J6 regels 'd J$0behalve diet Zegelregh mmm BURGEMEESTER en WETHOUDERS dee Stad GOES maken bij deze aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat het Kohier der PERSONELE BELASTING, over liet vierde Kwartaal van het dienstjaar 1849, op den 14 Junij jl. door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard op heden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks' Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag verpligt zijn, dien overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen op strafte van anderzins daartoe te zullen worden gedwongen terwijl diegenen welke hun Aan slag-Biljet niet zullen ontvangen hebben zich van een dubbel van hetzelve ten Kantore des Ontvanger^ zullen kunnen voorzien, en zij die zouden vermeenen, dal de aanslag niet overeenkomstig is met hunne op gave of met de plaats gehad hebbende tauxatie, op neming en telling zich deswegens schriftelijk met in achtneming der voorschriften ten dien aanzien wegen* de Directe Belastingen in het algemeen be staande, door tnssehenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wendezal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goe3den 22 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. C. yan dek ME EB MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secrelaris L. de EO UW Jz. GOES den 24 Junij. Wij vernemen dat tot Ontvanger-Griffier van de Watering Borsselé bij de eerste stemming is be noemd de heer J. T. Prumers, te Elléwonlsdijk. Gedurende morgen en overmorgen, 25 en 20 de zer zal (blijkens hierachterstaande advertentie) de heer J' 31. Giesbers van Roermond, ter bezigli- ging stellen een in zijne werkplaatsen gefabriceerde Brandwaarborgkast. in het vertrouwen van ook hier ter stede met ruime bestellingen hierop tc zullen begunstigd worden. Deze zoo bij uitstek aan het doel beantwoordende kasten hebben den vervaardiger overal de grootste renommee verschaften wij dur ven die-dan ook gernslelijk aanbevelen, als vereeni- gende de meeste solidilei! met het netste uiterlijk De tentoonstelling van Vee en Werktuigen der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, te Middelburg den 19 dezer gehouden werd door bet schoonste weder begunstigd. Een groot aantal Paarden en Rundvee, waaronder ook den invloed van veredeling door buitenlandsch ras was te onderschei den, was aangebragt alsmede ook eenige volbloeds slieren en koeijen van Engelseh rasvoorts ook een aantal schapen, varkens en klein vee. Alles was op het zoo fraai aangelegd molenwaterplein opgesteld, en leverde aan de zaamgeslroomde menigte van beschou wers een schoon schouwspel op hetwelk nog door eene uitmuntende expositie van bloemgewassen werd opgeluisterd. Aan onderscheidene belangrijke paarden en runderen, en werktuigen of modellen, zoomede aan bloemen en zaden, (waaronder 67 soorten van tarwe) werden premien en medailles toegekend en onver wijld ook als zoodanig gekenmerkt. Na den afloop der tentoonstelling verzamelden zich omtrent 300 leden en gasten aan het feestmaal in een daartoe doeltreffend versierd gebouw. Onder dezen maaltijd welke, na eene waardige opwekking van den President der Maatschappij met gebed werd aange vangen werden onderscheidene feestdronken voor Koning en Vaderland, den Gouverneur, het provin ciaal en stedelijk bestuur, en meer andere met geest drift ingesteld en beantwoord, en werd deze groote maaltijd waar eerste magistraats-personen met land lieden en ingezetenen van allen stand te zamen waren, met genoegen en betamelijke vrolijkheid genoten. De fraaije muzijk der schutterij veraangenaamde zoowel de tentoonstelling als het feestmaal. Het plaat selijk bestuur, zoowei als de directie der stoombooten hebben door maatregelen voor de orde en door vracht- vrijheid der aangebragte voorwerpen, groote belang stelling aan den dag gelegd. De voornaamste socië teiten verleenden onbekrompen den vrijen toegang aan alle de leden der maatschappij. En aizoo heeft alles te zamen gewerkt om de dagen van vereeniging regt, te veraangenamen en nuttig te maken en daardoor de belangstelling der Maatschappij te vermeerderen. - II. K. H. prinses Albert van Pruissen wordt weder opgewacht op den huize Rusthof onder Voorburg. Alles ia tot hare ontvangst gereed. Wanneer zij echter komt, is nog onzeker, Hare terugkomst schijnt nog verhaast te worden door het overlijden van den heer Ragaijwelke met de administratie over hare goederen in vele zaken belast was. Te Gasselternijeveen heeft iemand een eenvoudig middel aangewend tegen het bevriezen zijner aardap pelen dat goede gevolgen gehad heeft en wel alge meen verdient bekend te worden. Toen n. i. den eersten nacht zijne aardappelen reeds iets geleden hadden dooi de vorst, en hij voorzag, dat het de tweede nacht nog harden zou vriezen, legde hij eenigen tijd na het ondergaan der zon 3 vuren op zijn aardappel-akker, een op iijder eind en een in het midden en hield deze brandende, zoodat dezelve tegen den morgenstond nog rookten. Hij had het genoegen te bespeuren, dat dien nacht zijne aardappelen niet geleden hadden terwijl andere aardappel-akkers niet ver van de zijne verwijderd geheel bevroren waren. Deze uitkomst moet echter niet zoo zeer toegeschreven worden aan de warmte, welke rle vuren verspreidden, en welke zich uit den aard der zaak tot slechts eenen betrek kelijk kleinen omtrek kon bepalen, maar veeleer aan do te weeg gebragte rookhet is toch eene alge- meene opmerking dat des 'nachts bij helder weder en eene heldere lucht de aarde veel meer warmte uitstraalt en het dan harder vriest, dan bij eene bewolkte luchtde rook nu vermindert even als de wolken deze uitstraling. - Wij herinneren ons hierbij ergens gelezen te hebben dat men in zekere streken vari Ziiid-Amerikanaar ons voorstaat in Peru waar uien bijzondere heldere nachten heeften waiir de vruchten 'snachts veel koude te lijden hebben, ins gelijks, wanneer de jonge vruchten voor de koude hel gevoeligst zijn, 's nachts groote vuren op'de velden aanlegt, waarbij men zooveel mogelijk rook tracht te verwekken, ten einde daardoor de koude en de nadeelige gevolgen daarvan te verminderen, Men verneemt uit Zaandam dat het plan van den ijzeren tunnel onder het IJ, tot communicatie van Noord-Holland met.de hoofdstad, aldaar groolen bijval heeft gevonden. De plans daarvan waren door den auteur in de groote sociëteit aldaar ter bezigti- ging gegeven. Een groot aantal van de nolahelsto personen van den Zaan waren opgekomen en hebben hunne ondersteuning aan deze voor Zaandam en om liggende plaatsen zoo hoogst nuttige onderneming toegezegd, zoodat men hoop heeftwanneer de ne gotiate daarvoor geopend zal worden, dat het daar voor benoodigde kapitaal spoedig zal ingeschreven zijn, Stoümpost Men schrijft uit Groningen van den 20 dezer: Dezer dagen wandelden drie heeren van Zuidlaren naar Vries. Onderweg sigaren willende rooken maakten zij gebruik van lucifers, welke één hunner in een doosje bij zich had. Door den wind, die in het doosje kwam werden eenige lucifers wegge voerd welke hier en daar in de heide nedervielen geen hunner gaf daar acht op en al koutende vervolg den zij hunnen weg. Ruim een kwartier uurs latei- begon één hunner luidkeels te schreeuwen, en wel dra bemerkten de beide anderen, dat hij in brumt stond. Daar er volstrekt geen water in de nabijheid was, kostte het hun niet weinige moeite, de in brand geraakte kleederen te biusschen omdat de windhui vuur aanblies. Bij onderzoek bleek, dat één der wegge waaide lucifers bij den kraag van het bovenkleed tusschan dit en de onderkleederen was ingevallen en door wrijving was ontvlamd. Hij, dien het ongeluk trof, is er met eene geringe brandwonde en met eenige brandgaten in onderkleederen vest en jas afgekomen. Dit voorval bewijst, hoe voorzigtig men met phos- phorieke zwavelstokken of zoogenaamde lucifers behoort om te gaan. ''Gr. Cl.) Naar men met zekerheid verneemt, zal de wed strijd der Kon. Nederl. Yaehtclub die uithoofde van het overlijden van Z. K. H. Prins Maurits dei- Nederlanden vras uitgesteld, alsnu te Rotterdam plaats hebben op Woensdag 10 Julij aanstaande. Laatst). Vrijdag heeft door het breken van een rad een ongelukkig toeval plaats gehad in de ijzer gieterij van de heeren L. J. Enthoven Sf Co. l« *s Gravenhage. Bij hel gieten van een zwaar voor werp, hebben eendertiental werklieden meer of min der ernstige brandwonden bekomen. Er is dadelijk genees-en heelkundige hulpverleend, met dat gevolg', dat men alle hoop heeft op het herstel der lijden. Eenige brandspuiten waren ten spoedigste voor de fabriek gebragt doch zijn onvorrigterzake terugge keerd, daar het ongeval geen brand heeft veroorzaakt. De beeldhouwer professor Fiat her. wien het op gedragen is de vier groepen te vervaardigen, voor de- plaats Belle Alliance alhier bestemd heelt reeds twee derzelven in gips voltooid die van morgen af iu zijn atelier, tegen betaling van eenig éntreé-geki, ten voordeele van eer, weldadig doe! zullen te zien zijn. Die vier groepen stellen allegorisch de vier hoofd-rriogendheden voor waardoor de groote strijd bij Belle Alliance gestreden werd, met name Pruis sen, Engeland en Nederland henevens Nassau veree- nigd met Brunswijk en Hannover. Elke groep stelt het dier voor dat in het wapen des lands prijkt. Voor Nederland is het de leeuw, voor Engeland het luipaard, voor Brunswijk het paard en voor Pruissen de adelaarbij elk dezer dieren zijn twee men- scheüjke gedaanten gevoegd kampvechters voorstel lende, en de attributen der verschillende natiën in den strijd met zich voerende. De beide groepen

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1