fiOlSSCHl imo. iV. 40. DONÏïERDAfi 120 JUNIJ. :-f~ uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,?&franc* per Pest f J ,90, Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwe/jhs- cn Doodberigten van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt, PUBLICATIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS dek Stad GOES, gezien hebbende het besluit van Zijne Ezcel- lentie den Minister van Financien, Tan den 10 Junij 1850 ingevolge Kon. Besluit van 9 Junij 1850, (Staatsblad No. 30) brengen dientengevolge ter ken nis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente 1°. DAT DE NEDERLANDSCHE GOUDEN STUKKEN VAN TIEN" EN VIJF GULDEN met Zondag den Z3 Junij .1850 ophouden wettig betaalmiddel Ie zijn, doch niettemin als negotie penningen in omloop bi ij ven dat is dat die stuk ken van gezegden dag af in betaling kunnen worden aangenomen na onderlinge prijsbepaling der belang hebbenden 2°. dat dezelve stukken bij alle betalingen aan liet Rijk en op alle Rijks-kantoren in betaling worden aangenomen voor de daarop uitgedrukte oorspron kelijke waarde tot en met den laaUten Julij 1850; 3°. dat aan alle degenen welke verlangen Gouden stukken van tien en vijf Gulden te verwisselen. Tan Maandag den 17den, tot en met Zaterdag den 22 Junij 1850, tot die verwisseling op de gewone kan toren, gelegenheid zal worden gegeven bij de Neder- landsclie Bank te Amsterdam en bij de Betaal meesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam; en zulks tegen muntbiljetten, daarge- sleld volgens de wet van den 17 September 1849 Staatsblad N°. 46,) of, zooveel noodig tol bijpas sing tegen Zilveren Nederlnndsche Munten 4°. dat bij ongenoegzaamheid Tan de kassen dei- betaalmeesters, deze ambtenaren Toor de ingetrokken gouden stukken zullen afgeven bewijzen op de Ne- (Serlandsohr Bank te Amsterdam, aldaar betaalbaar op den voet onder 3°. vermeld of,wel bewijzen bij hen zelveu mede in die voege betaalbaar vijf da gen na dato en zulks naar keuze der belangheb benden van de eene «f andere plaats van betaling bij de inlevering der gouden stukken te doen. Vertrouwende dat een iegelijk van de opengestelde gelegenheid ter' voorkoming van schade gebruik zal maken En opdat deze algemeen bekend worde zal de zelve op de gewone wijze worden bekend gemaakt. Gedaan ten Stad huize van Roesden 19 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. v,Y* der MEER MOIIR Ter ordonnantie van dozeivcn De Stads-Secrelaris L. db FOUW Jz. Ban».* mmu* GOES den ZO Junij. Men schrijft ons uil Middelburg van den 18 Junij. Nadat op gisteren het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in deze provincie bij een was gekomen, werd heden de Alge'meene Vergadering dier Maatschappij alhier gehouden. De geachte voorzitter, na de talrijke aanwezige le den op deze zevende algein. vergadering welkom geheeten te hebben, opende de zitting niet oene be langrijke redevoering, over de aardschors, het zachte omkleedsel dat genoegzaam overal de oppervlakte der narde in mindere of meerdere dikte overdekt de regendroppelen en dampkring-gassen opneemt, en in welks schoot dc zaden ontkiemen) en het planten rijk wortelt en opwast. Hoe deze grond, uit ver gruisde en verweerde rotsdeelen en kalk- en zout achtige bestanddeelen en metalen te zamen gesteld en chemisch verbonden de kenmerken draagt van de groote en geduchte beroeringen, welke onze aard bol, zoo wel bij de Schepping als ook bij den Zond vloed volgens het Woord Gods heeft ondergaan, en 't welk ook bij de navorsching der geologen wordt gestaafd. Hoe bij aanvankelijke uitbreiding des mensch- doms na de schepping, en ook bij de meerdere ver spreiding na den zondvloed, ook de gronden achter volgelijk en onderscheidenlijk onder cultuur werden gebragthoe bij eenige toeneming van beschaving ook de Landbouw en Veeteelt als de belangrijkste aangelegenheden der natiën werden aangemerkt en geacht, en hoe, vooral in de laatste tijden, nadat men de physische en chemische wetenschappen, bij prac- tische kennis van den Landbouw, daarop is gaan toe passen, deze eerwaardige en oudste tak van nijverheid eene groote ontwikkeling erlangt en uilzigten geeft om bij oordeelkundige behandeling meer en meel den grondsteun der bevolking te zullen kunnen worden. Deze even naauwkeurig bewerkte als geleidelijk ontwikkelde verhandeling, leverde bij veel anders, ook weder het bewijs op zoo tan 's mans wanne be langstelling, als der nogsleeds onverzwakte krachten, waarmede hij zich de behartiging van den Landbouw en de Veeteelt blijft aantrekken. Waarom dan ook d® vergadering, dezen haren «lachten voorzitter, zeer uitnoodigde om deszelfs praesidium nog te willen blij ven continueren hetgeen dezelve dan ook voorloo- pig nog wel op zich heeft willen nemen. Na deze verhandeling werden de werkzaamheden der vergadering voortgezet, waarvan wij echter, om de kortheid des tijds, nog geen verslag kunnen geven, en waarvan ivij hopen dat mede eenige uitvoerige mededaeling zal geschieden, Uit Amsterdam schrijft men Eergisteren morgen zijn in eene aak liggende in het kanaal tusschen Buiksloot en het tolhuis aan hel IJ door de Justitie opgeligt twee mannen en eene vrouw als verdachte uitvoerders of medeplig- tigen aan den belangrijken diefstal voor eenige da gen bij eenen goudsmid aan den Helder gepleegd. Men moet bij hen hebben gevonden een doofpot die nabij de aak in den weg was begraven, en waarin eene aanzienlijke hoeveelheid gesmolten goud en zilver was verborgen terwijl eenige smeltkroezen en ver dere gereedschappen tot hunne industrie behoorende, in do aak zelve zijn ontdekt. Zij zijn geboeid naar Amsterdam vervoerd. Als vervolg op bovenstaand deelt het Handels blad. nog liet. volgende mede Wij zijn in staat gesteiu de volgende bijzonderhe den mede te deelen aangaande de voor de justitie allerbelangrijkste ontdekking welke eergisteren naaht nabij Amsterdam gedaan is en waarvan wij in ons blad van gisteren eenige melding maakten De commissaris van policte te Amsterdam Schreu- derop il. Vrijdagavond ontwaar geworden zijnde, dat een klomp goud ergens te koop was aangeboden door twee uiterlijk verdachte lieden, wist hen in han den te krijgen. Aan het burèau in de Oudebrugsteeg ondervraagd kwam een hunner tot de bekentenis dat hij dat goud ontvangen had van twee broeders f. die zich thans ophielden in hunne aak iri het Noord- Hollandseh kanaal achter de sluis. In overleg met de hoogere autoriteiten is genoemde commissaris met eenige polic.ie agenten en sloeproeijers des nachts naar de aangeduide plaats gegaan waar de aakbewonars in den slaap werden overvallen vóór dat zij tegen weer konden bieden, waartoe de middelen voorban - den bleken te zijn, Na veel zoeken in en hij het vaar tuig, werd bij den waterkant onder den grond gevon den een aarden pot, waarin eene menigte gouden sieraden en juweelen allen afkomstig van den be kenden diefstal, in den naeht van 7 Mei dezes janrs bij eenen goud- en zilves-kasthouder aan den Helder gepleegd. Een zware goudklomp en eenige losse steen tjes daar mede gevonden toonden aan, dat de ont brekende vun de destijds aldaar gestolene sieraden dooi de daders waren versmolten. Daar deze ontdekking plaats had buiten het arrondissement, zijn de heide broeder» (die bleken reeds vroeger crimineel gestraft geweest en vóór weinige maanden uit het tuchthuis ontslagen te zijn), met de vrouw van één hunner, door den burgemeester van Buiksloot, als hulp-offi cier in loco, met behoorlijk bevel naar Amsterdam gezonden en aldaar door den officier van justitie na verhoor voorloopig aangehouden. Het is alzoo aan de ijverige bemoeijing van den heer Schreuder vooral toe te schrijven dat de daders van dien stoutmoe diger! diefstal, met buiten- en binnenbraak gepleegd, in banden der justitie gevallen zijn, en dat de besto lene voor een groot deel in het bezit van zijn eigen dom zal hersteld worden. Znturdag den 15den Junij, den derden dag van lietj algemeen Muziekfeest 'te Haarlem, is bet beroemde oratorium Elias van den grooten Men- delssohn Bart/wldy, onder de leiding van den heer Joh. J. il. fer hu 1st, op eene treffende wijze ten gehoore gebragt. De repetitien waren zeer goed af- gcloopenen de verwachting dat men eene indruk wekkende muziekale uitvoering zou bijwonen, is niet teleurgesteld geworden. Koor en orchest hebben ge wedijverd om het grootsche muziekwerk, het laatste van den ontslapen' toonkunstenaar met de meest® volkomenheid weder te geven en de Groote-kerk de plaats, waarin dat ernstige stuk werd uitgevoerd heeft niet weinig gestrekt om het indrukwekkende der plegtigbeid te verhoogen. Het personeel, 'twelk aan de uitvoering van <1* Elias heeft deelgenomen bedroeg aan zangers en Zangeressen ongeveer 420 personen aan medewei kenden in het orchest 150 toonkunstenaars. Hetge- bouw was, even als de beide vorige avonden, gevuld met eene zeer groote meniglc toehoorders, die her haaldelijk door een luid handgeklap van hunne te vredenheid over de uitvoering der solo's en koren hebben doen blijken. Na den afloop van liet oratorium Elias heeft de hoofdbestuurder der Maatschappij lol Bevordering der Toonkunst, Dr. J. P. fieije, in welsprekende be woordingen allen, die medegewerkt hebben tot den luister der muziekale plegtigbeid daarvoor, namens de Maatschappij dank gezegd. Tevens zijn door eenige zangeressen aan de heeren van Bree en f er- hulst twee prachtige zilveren bekers aangeboden, als eene hulde van de leden die in het koor hebben medegewerkt, voorde uitmuntende wijze, waarop die toon kunstenaren zich van hunne taak hebben gekwe ten. Beiden zijn door het opgetogen publiek met de grootste geestdrift toegejuicht. Gisteren, den 16 Junij, zijn de feesten op eene waardige wijze besloten geworden. Het weder, 'twelk sedert donderdag ongunstig was en de vermakelijk heden in de open lucht bijkans geheel onmogelijk maakte, was beter en de voorgenomene gemeenschap pelijke wandeling der Liedertafelen heeft kunnen plaats hebben en is met den besten uitslag bekroond.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1