«omens 0DK1RT. \&Mvi 1850. TE GOES, MAANDAG i- ITTNLT. Vi. "J 0 E.S.* V. We ui/gave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Drys per Rwartaal it I ranco per Post .1,90. Gewone Advertentie» worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtm van J6 regels it J ,20 behalve het Zegelregt. m. BEKENDMAKING. DE ARRONDISSEMENTS-REGTBANK PROVINCIE ZEELAND Geboord het requisitoir van bet Openbaar Minis terie bij gemelde Reglbank, betrekkelijk liet bepalen der VACANTIE van den éérsten Julij lot en met den laatslen Augustus dezes jaars ingesloten. Gezien Art. 17 en 18 der vret op de zamenstelling der Kegterlijke Magt, mitsgaders Art. 11 en volgende van het Koninklijk Besluit van 14 September 1838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zoo als geregeld worden bij dezen, hare zit tingen gedurende den bovengenoemden tijd der Va- oantieen te bepalen, dat dezelve zullen plaats hebben GBDÜRBNDE DE MAAND Jutij, Op Zalurdag den Zesden July. Op Maandag den Achtsten Julij. Op 'Zaturdag den Twintigslen Julij. Op Maandag den 1'wee-enT'wintigslen Julij. GEDCTtKNDE DE MAAND ABGESTUS. Op Zalurdag den Derden Augustus. Op Maandag den Vijlden Augustus. Op Zalurdag den Zeventienden Augustus. Op Maandag den Negentienden Augustus. Zullende respectivehjk de zittingen ten tien ure een aanvang nemen en éérst de spoed vereischende Burgerlijke en Handelszaken, en daarna die betreffende *s Rijks, Belastingen en Strafzaken worden behandeld, en na de Vacantie de gewone zittingen weder worden in acht genomen. En zal een afschrift dezes aan den lieer Officier hij deze Kegtbank worden ter hand gesteld, ten einde hieraan de uooèige! publiciteit te geven. Gedaan in eene aigemeene Vergadering van de Ar rondissement-Kegtbank voornoemd, den derden. Junij achttien honderd vijftig. B.H.JANSSEN, als President fungerende. In kennisse van mij Griffier P. II. SAAIJMANS VADER. Gezien bij mij Officier van Justitie bij dezelve Reglbank. DE KNOKKE van DKR MEUTEN, Subsi.- Offin. GOES den J~ Junij. LI. Vrijdag avond heeft de breede Kerkenraad der Herv. Gemeente uit hel gemelde drietal, tot Herder en Leeraar beroepen: de WEw. Z. Gel. lieer RIX- TINUS ARNOLDUS SOETBROOD PICCARDT, Theol. Dr. en Predikant te Pijnacker. Reedi in 1849 vereenigden zich eenigé duiven- liefhebbers te dezer stede met het doei de afrig- ting van duiven ,te bevorderen in den loop dezes jaars werd aan die vereeniging eene handboogsehntterij verbonden, beiden te houden op het Slot Oostende alhier-, onder de eigenaardige zinspreuk: Jacoba van BeIJERKN» ,?oo wérd hierdoor eene hulde ge- bragt aan die Vorstin, die eenmaal ook over-dit ge west gezag-ADerd^ aan wie. bier ter slede vooral sop menige herinnering verbonden daar zij ten jure 1428 het slot Oostende bewoonde en te dierzelider plaatse zich met de ingezetenen ran den omtrek met het boogschieten vermaakte. Eenvoudigheid en burgermin, wars van Staatkun dige bemoeijingenis de lens dezer vereeniging. Den 16den dezer ondernam de vereeniging eene proeve (nu reeds de 2de) met bare duiven. Des mor gens ten 6 ure te Arras in Frankrijk opgelaten is er één, toebehoorende aan den heer J. C. Massee alhier, reeds des middags ten i2 ure te dezer stede gearriveerd. Op den 11 dezer is te Leyden het vijfde land- huishoudkundig congres, met eene redevoering van den heer Gevers van Endegeest, geopend, waarna de werkzaamheden aanvingen, voor dien dag bestaan de in rapporten van de volgende commissien 1. Over de statistiek van Nederland bij monde van den hoogleeraar Ackersdijk. 2. Over het landbouwkundig onderwijs, bij mon de tan den heer IV. C. Staring. 3. Over eene geologische kaart van ons land bij monde van den hoogleeraar J. G. Svan Breda. 4. Over de oprigting eener ééncent-daags-maat- schappij, bij monde V3?i den heer O, G. Heldring. 5- Over de bouttcelt. liet extract uit het rap port gelezen door den heer B. kV. IPttewaal, 2de secretaris van het congres. 6. Over de reglementenj op de hengstenkeuren, bij monde van den héér Bok Van Texel. 7. Over het opnemen van kapitalen voor den land bouw en de hulp- en hypotheekbanken bij monde van den hoogleeraar Ackersdijk, die het ontworpen plan tot eene hypotheekbank voor geheel Nederland, te (Jtrecht op te rigten toelicht. liet congres telde op den eersten dag der bijeen komst ruim 300 leden. In de tweede zitting van het landhuishoudkundig Congres, van 12 dezer, zijn de volgende onderwerpen ter tafel geweest: 1°. De ontveeningen en de turf-aceijns als bezwaar daartegen waarover een rapport is inge diend door de te dier zake benoemde commissie. 2°. De inpoldering der Lauwerzee en van een gedeelte van den Dollait. 3°. Het benoemen ran een inspecteur voor den landbouw, waarover de beer Stoei tot Oldhuishel woord voerde. 4°. Het leveren vaneen plan eener landhuishoudkundige Flora voor Neder land, over welk punt het uittreksel vaneen door den heer prof. A. F. IV. Miquellid der commissie ingediend zeer uitgewerkt -rapport werd gelezen en de heeren Sloet tot O/dhuis en pi.of, IV. H. de I ricse belangrijke mededeeimgen deden. 5°. Het doen van vergelijkende weerkundige waarnemingen met betrekking tot den land- en tuinbouw. Aan gaande dit onderwerp werd eene missive van prof. Ruijs Ballot gelezen. Het belangrijke punt, dat de meeste en zeer gewigtigc discussien uitlokte, was het beramen van maatregelen die het meest geschikt voorkomen om ter beteugeling der longziekte van het rundvee te worden genomen. Van de sier inge komen rapportenzijnde van de heeren Martini van Goffenbaron van Ittersum prof. Numan en den vee-arts Jennes, werden door den secretaris uit treksels ten gehoore der vergadering gebragt, terwijl bovendien een gedrukt adres betreffende dit punt aan de leden was rondgedeeld. Onder hen, die over dit onderwerp als sprekers optraden behooren voorna melijk de heeren Martini ran Geffen ü'Ablaing van Giessenburg, prof. Ackersdijkde vee-artsen 1/Ien'geve/d en van Dam 'oorts de heeren van F ter senprof. van dér (don Mcxch Sloet tot O/dhuis, mr. Rok cn de voorzitter jhr. Gevers van Endegeest genoemd te worden. De slotsom der beraadslagingen was het besluit om een krachtig adres èn aan Zijne Majesteit den Koning en aan de beide Kamers der Staten-Generaal in te zenden, om die zaak ernstig ter harte te nemen, en bij dit adres als bijlagen over te leggen alle tot bet ontwerp be trekkelijke stukken, benevens een verslag der gehou den beraadslaging. In diezelfde bijeenkomst is bepaald dat het volgende of zesde Landhuishoudkundig Congres (1851) gehou den zal worden te Goes en zijn tot leden van het bestuur daarvan benoemd, de volgende heeren pre sident mr. J. C. van der. Meer Mohr burge meester der Stad Goes, oud lid van de. Dubbele Ka mer der Staten-Generaalvice-president, I. G. J. van den Bosch, landhuishoudkundige-.en burgemees ter van Kattendijke, c. a. te Wilhelminadorp eerste secretaris, mr. M. P. B!aanbeen, advocaat te Goes en lid der Provinciale Staten van Zeeland tweede secretarismr. J. G. R. van der Rijt, griffier van het kantongeregtte Ileinkenszand; eerste penningmees ter J. Fransen van de Puttegrondeigenaar te Goes; tweede penningmeester, A. Kakebeeke J~. grondeigenaar te Krabbendijke. - Het landhuishoudkundig Congres te Leydrn hield den 13den dezer zijne derde en laatste zit ting, weike zich niet tuinder dan de betde eerste don zeer belangrijke discussien en het mededeelen van belangrijke berigten, opmerkingen en waarnemingen, kenmerkte. In die derde zitting werden behandeld de volgende punten: 1° Over liet gebrüik'van bet zout tot bemesting en bij de voedering van"het vee; 2°. over de weeziekte bij het rundvee3°. over hét drooghouden van polders en droogmaken Van plassen; 4°. over associatien tot het gemeenschappelijk ma ken van boter en kaas; 5°. over een onderzoek naai den zedelijken en materieelen toestand der arbeidende bevolking ten platten lande, en van de middelen, om dien zooveel mogelijk te verbeteren." Voorts wer den de nieuwe voorstellen aangenomen om op lef volgende Congres te worden worden behandeld Ie' welken einde voor ieder afzonderlijk eene commissie werd benoemd 1. Onderzoek naar den nadeeligen invloed dien de zwingelkeeten of zwengelkooijen bij den'vlasbouw in gebruik op de arbeiders uitoefenten het op sporen van middelen daartegen of van eene verbe terde inrigting van die kooijèn. 2. Het beramen van middelen tot vruchtbaarma- king dei thans nog onbebouwde gronden aan gemeenten in dit Rijk toebehoorende. 3. Onderzoek of het ter verbetering van het Geldersche- of Velnwschaap niet wenschelijk ware, dat het met eene betere soort wi'erd gecroiseerd en zooja welke soort tot deze croisering het meest ge schikt zoude zijn. De vijf sectien zijn niet tonder vrucht werkzaam geweest. Er is besloten de proefneming daarvan het volgende jaar te Goes te herhalen om naar gelang van de alsdan te verkrijgen resultaten, over de defi nitive regeling dier sectien te besluiten. Voor het einde der zitting vrerd door den heer Suringar warme donk gebragt aan den voorzitter jhr. mr. Gevers van Fndegeesten de leden des besluurs, voor de wijze waarop zij zich respectivelijk van hunne taak hebben gekweten terwij] de voor zitter het stedelijk bestuur van Leyden eene hulde deed die door den heer burgemeester dier stad werd beantwoord.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1