MEEKRAP-TEELT IN ZEELAND, 1 poU koine aan hel li, K Aiitieiiliuis l aai) liet Ltithersche Weeshuis t aan het Doopsgezinde Weeshuis 1 aan de Israëlitische Armenschool I D aan het Gesticht ter huisvesting van be jaarde OnderwijzersOnderwijzers-weduwen en On derwijzeressen in de Rozenstraat alhier. 12) 3 pet., ilierio oin jaarlijks verdeeld te wor den tussehen de Armenbesturen der verschillende gezindten in deze stad, naar de evenredigheid, welke in de algemcene bedeeling voor iedere onderscheidene gezindte iri der t'jd gevolgd wordt. 13) 5 pi t. om besteed te worden Ier bevordering cu aanmoediging van Wetenschap en Kunst in deze stad, b. v. bij het Genootschap Pirlura, of van onderwijs, bijzonder ook van godsdienstig onderwijs estr van werkzaamheid bij de minvermogende klassen in deze stad: bij voorbeeld bij dè inrigting ter be vordering van Godsdienstige kennis en huiselijke wel vaart, door Mevrouw Tjassess en Jufvrouw Rut gers "pgerigt of bij de zondagscholen of dergelijke jnrigtingen. 14) '5 "pet. om 'jaarlijks op den 28 Augustus op («ciic'pleotige wijze uitgedeeld te worden, hetzij in hoeken of in klecderen of in gejd aan de vlijtigste leerlingen in de Stads- en Armen- en in de Wees- hmssehotrii alhier, om alzoo dezen dag in duurzaam dankbaar aandenken te houden bij mijne stadgenooten. 15) 5 pet. om besteed te worden ter vereering van de nagedachtenis van brave en verdienstelijke In gezetenen dezer stad betzij door bet opriglen van Sjeileiikteékéuen of het leggen van zerken op hunne graven, met belangrijke en nuttige opschriften, hetzij door bet helpen dnarstellen of ondersteunen of aan moedigen van allerlei nuttige inrigtingen in deze stad, waardoor de nagedachtenis vun dezulken wordt be waard zoo als da inrigting ter vereering van Wks- szf. GaNskVoout en soortgelijke. 16) Terwijl eindelijk de dan nog resterende 5 pet. zal worden uitgedeeld aan een of meer leden van de familie Van Swirdkrkn dien naam dragende s-oo ver dez-a nu reeds in leven zijn als iemand van. deze ongelukkig eenmaal buiten zijne of hare sehuld in zulke behoeftige omstandigheden inogt ver vallen dal hij of zij dadelijk ondersteuning noodig had terwijl zulk een geval niet bestaande of ook na den dood van alle thans levende van Swindkreks (want verder te beschikken verbiedt Art. 1716 van het B, W.), deze 3 pet jaarlijks zal Worden gesteld ter beschikking van de twee oudste, dan in Gronin gen wonende (mannelijke) leden der familie van Swindehen dien naam dragende, of bij onstente- nis van deze alhier, van de twee oudste Predikanten der Ncd. Ilerv. Gemeente, welke in dat geval ook even als de eerste, beoordeelen zullen of er zulk. eene behoefte bestaatom daaruit betaling le doen voor zoodanige onvooiaienc uitgaven, vvelko onder de vorige beschikkingen niet zijn opgenoemd. Ik laat de bijzondere wijze van beschikking over de uitdeelingen sub. Nis. 13, 14 eri 15 opgenoemd, geheel over aan do tijdelijke voogden van hel Groene Weeshuis. Ik geef ook aan de voogden van het Groene Wees huis de mngt om, wanneer eene of meer van alle bovengenoemde inrigtingen mogten komen te verval len, over het daardoor vrijvallend gedeelte der renten jaarlijks te besehikken ten voordeele van andere soort gelijke nuttige inrigtingen, die of reeds boven door mij nïógtén genoemd zijn oi' nietof die hier ook kater mogten worden opgerigt. Ook behoeven de halve inkomsten na aftrek der meeigenoemde 500 00 voor het Weeshuis, niet méér opgelegd te worden, als het fonds tot eene gelds waarde vaneen millioen en tienduizend gulden is op geklommen of liever, als het fonds jaarlijks vijftig— duizend en vijfhonderd gulden rente zal kunnen geven, en tins die inrigtingen, welke jaürlijks 1 pel. zullen trekken daaruit zullen kunnen bekomen f 5()0 00; dié wélke 5 pet. zullen ontvangen, jaarlijks/2500,00; •n liet Weeshuis boven de herhaaldelijk genoemde 500,00, jaarlijks 12300,00 of met deze ƒ13000,00. Het moge in den kanvang voor iedere der genoemde .inrigtingen en ook voor 'het Weesbuis zelf, eene kleinigheid schijnen uit dit fonds jaarlijks slechts één vijfof ook vijfentwintig pet. te trekken het zal echter op den duur iets groots wordendat zeer veel nut zal kunnen stichten, eu onderscheidene nut tige inrigtingen in het leven zal kunnen houden en belangrijk ondersteunen. Jtlcn zal daarvan overtuigd worden, als men alleen bedenkt, dat, bij de goedé óttvaenng van daze mijne bepalingen, bij voorbeeld de kweekschool voor school onderwijzers alhieren dergelijke inrigtingen die jaarlijks slechts één pet. zuilen trekken en dus in het eerste jaar na den dood van mij en mijne Ecbt- genoote slechts 10 gulden zullen ontvangen het In stituut voor Doofstommen en soortgelijke die jaar lijks 5 pet. van de uitdeelingen zullen krijgen, en derhalve in het eerste jaar der trekking slechts 50 gulden, en ook het Weeshuis, dat dun met de eeuwig voortdurende ontvangst van f 500 nog slechts 750 zal bekomen, reeds zullen trekken: die van 1 pet. die van 5 pel. het Weed), in bet Ode jaar 11-31 56-57 782-83 11e 12-80 04-00 820-02 21e 16-39 81-93 909-65 51e n 34-37 171-86 1359-28 101e 118-14 590-09 3453-43 131e» 247-80 1239-00 6095-02 terwijl naar deze rekening, en gesteld dat er altijd vijl procent van bet kapitaal zal kunnen gemaakt worden, in den loop van het 131ste jaar na het begin der trekking, het fonds zijné voile hoogte ziil hebben bereikt en dus eerie wezenlijke waarde hebben van een millioen en tien duizend gulden en er dan niet meer zal behoeven le worden opgelegd, maar de volle renten zullen kunnen worden uitgekeerd, weike dan zullen beloopen voor ieder persoon en voor elke in rigting, die slechts écu procent zal verkrijgen, jaar lijks 500,00 die vijf procent zullen trekken jaar lijks 2500,00 en voor liet Weeshuis zelf met de meer genoemde 500,00, jaarlijks uit dit fonds een inkomen zullen geven van f 13000,00. Ik herhaal het: deze berekening is gemaakt in de vooronderstelling dat men altijd zal kunnen maken vijf procent van het opgelegde geld, Zal men som tijds of altijd minder rente kunnen maken dan zal de toeneming van bet kapitaal naar die mate minder snel gaan, de vermeerdering der rente jaarlijks minder Wezen, dan ik boven opgaf, en ook het kapitaal eenige jaren later de bepaalde hoogte bereiken, en de rente eenige jaren later de benoodigde sorr. oplevereu, om de verlangde volle jaarlijksche uitkeeringen te kunnen doen van ƒ500,00, ƒ2500,00 en ƒ13000,00; bierdoor vervallen echter mijne berekeningen niet en het is mijne begeerte, dat de renten, na de dik wijls genoemde betaling van 500,00 aan het Wees huis, zoo iang voor de overige helft worden opgelegd, lot het kapitaal de volle uitkeering van 500,00, 2500,00 en 13000,00 zal kunnen doen, opdat alzoo voor de nakomelingschap blijke, hoe, met den zegen van God, uit het kleine, door spaarzaamheid en overleg, iels groots worden kan. Groningen, den 22 April 1850. [Gel.) TH. van SWINDËRKN. BiiiiiL wmmmmimm. GOES den J3 Junij. Oh het vroeger gemelde Zestal van Predd. heeft 11. Vrijdag avond de llreede Kerkenraad der Hervormde Gemeente geformeerd het navolgende drietul, in al- phabetische orde gesteld DO. R. A. Soetbrood PiccardtTheol. Dr. te PijnackerJ. P. H. Reijers, te Brouwershavenen IV. J. O. Sluiter, te Zalk. Hieruit zal D. V., op morgen, den 14 Junij een beroep geschieden. Volgens du S taais-Courant zullen op besluit van Z. Al. den Koning op Zondag 25 Junij e. k. de Gouden stukken van 10 en 5 Gulden ophouden wettig betaalmiddel te zijn, doch als negotie-pennin gen in omloop blijven dat is dat die stukken van gezegden dog afin betaling kunnen worden aangeno men na onderlinge prijsbepaling der belanghebbenden; Wijders dat aan alle degenen welke verlangen Gou den stukken van 10 en 5 gulden te verwisselen, van Maandag den 17 Junij 1850 tot en met Zalurdug den 22slen Junij 1850, tot die verwisseling op de gewone kantoren gelegenheid zal worden gegeven. Door Z. M. den Koning bepaald zijnde, dat de haringvissclverij dit jaar weder mag aangevangen wor den op den 10 Junij, zijn tot heden reeds 34 sche pen van Noord- en Zuid-Holland uitgevaren waarvan een gedeelte Alaandog avond de netten zullen hebben uitgeworpen. De eerste bezending nieuwe haring ban bij gunstige vangst reeds zeer spoedig verwacht wor den en bijzonder smakelijk zijn, vermits Z. M. stoom schip Surinameonder bevel van den luitenant ter zee Fabius, de eerstgevangene: haring dadelijk over neemt en naar Vlaardingen brengt. - Uit Botterdam schrijft men tan 10 Junij lieden morgei) Ion.tien ure heeft, ia de orde en op de wijze, bij het daarvan opgemaakte programma bepaald, de plegtige begrafenis plaats gehad van wij len Z. K. H. Willem Frederik Maurits Alexan der Hendrik Kareiprins der Nederlanden. Ten tien ure heeft de trein 's konings paleis verlaten. De lijkkoets was met zwart fluweel overdekt; depluimen aan de vier hoeken van den lijkwagen geplaatst, wit en zwart. De koninklijke kroon was op een rood flu weelen kussen op de kist bevestigd en met bloemen omgeven. Ruim 12 ure arriveerde de treurige stoet onder liet dof geroffel van de trom en de fanfares der kavallerie muziekaan de kerk te Delft waar het lijk werd in ontvangst genomen door de twee jongst- benoemde groot-officieren alsmede bet overblijvend dienstdoend huis des koning, ds. Jiuitenschi/dde predikanten der hervormde gemeente van Delftde heereti med, doctoren van Hij landt en Vink/tuizeu en den secretaris van H. Al. de koningin. Nadat bet lijk van den jeugdigen prins, op de wijze als bij het programma bepaald en onder de sombere treurtoo- nen van het orgel in de kerk was gedragen en op de lijkbaai geplaatst, hield ds. Ruytenschild voor do lijkbaar staande eene treffende aanspraak waarin hij de veel beloovende hoedanigheden van den te vroeg gestorven prins herdacht, de droefheid der konink lijke ouders schetste, maar tevens ook herinnerde aan de veie en gewigtige troostgronden, welke het geloof aan een ander en beter leven voor het treurend ouder hart aanbiedt. Daarop werd de kroon en het rouw kleed van de lijkkist afgenomen en deze in den graf kelder nedergelaten. De kist werd daarop met het groolzegel des rijks door den minister van justitie in tegenwoordigheid var) den secretaris-generaal van het departement van justitie, den luit.-generaal, chef van het militaire huis en van den burgemeester van Delft verzegeld, waarop de kamerheer ceremoniemees ter met luider stem aankondigde, dat de plegtkeler aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van Z, K. H. prins Maurit» der Nederlanden volbrant was. De kist was van mahoniehout met zilver beriao en bedekt met bloemen en kransen, door de hand "der diepbedroefde moeder daarop gelegd. Eene zeer talrijke menigte zoo uit 'sGravenbage als van elders, was langs den weg geschaard, om van liure deelneming aan deze treurige plegtigbeid te doen blijken. Ieder ouderhart vooralzal de diepe smart gevoelen, die het zoo onverwacht afsterven van een lief en vee! beloovend kind moet verwekken. Moge het koninklijk gezin voor verdere soortgelijke rampen bewaard blijven. Men verneemt, dat de hoogleeraar Mul der door Z. M. den Koning van Zweden en Noor wegen is benoemd tot ridder der orde van de Poolster. Zaturdag jl hebben II. M. de koningin-weduwo en 1. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, den koninklijken grafkelder in d» Nieuwe Kerk te Delft bezoeht Men meldt uit 'sGravenbage van 11 Junij: HH. MM. de Koning en Koningin, benevens Z„ K. H. den Prins van Oranje, zijn heden morgen vroegtijdig nit deze residentie naar het Loo vertrokken, alwaar Hoogstdezelve naar men verneemteenigen tijd zullen verblijven. H. M. de koningin-weduwe heeft heden mor gen, vergezeld van Z, K. II. Prins Hendrik mede deze residentie verlaten om naar Soestdijk terug te keeren. Bij den Boekdrukker F. AUER, te Middelburgis van de Pers gekomen en bij P. KLEEUWENS ZOON, té Goesverkrijgbaar gesteld bene beschrijving over den verbouw en de bereiding der Btaiii» IN HET DEPARTEMENT VAN VAÜCLUSE, in verband het db door I. «J. J. VAN DEM BOSCH; Uitgegeven door de Commissie van Landbouw in Zeeland, voor den, door haar, ter bevordering der verkrijgbaarheid, goedkoop geslelden prijs van 1,00. In Gr. Octavo, met platen. Te Goes, bij F.. Klebuwens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2