GOISSCHI ««Sb, N°. 17. I (I l R I f. 1850. BEKENDMAKING. Dr. uitgave dezer Courant 'geschiedt M< Gewone Advertent ten u smmwim BEE wmm. BURGEMEESTER es WETHOUDERS dek stab GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van liet Regle ment op het Beheer en Onderhoud en de Policie der Buurtwegen en Voetpaden in deze Provincie dato den 6 Julij 1838, in deze Gemeente, voorzoo veel de Buurtwegen aangaat, ingevoerd hij Publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op fjVoénsdag 26 Junij J8Ó0, SCHOUW HOUDEN over alle na BUUKTVVEGEN in iikzk Gemeente en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belanghebbenden aangemaand en gewaar schuwd, om te zorgen, dat de voorschrevene Wegen in behoorlijken staat en geëffend zijn; dat alle Laag ten SJagsporen Gaten en Putten behoorlijk aan gevuld en de kanten der Wegen, van Distels,, Brand netels en verdere ruigten, gezuiverd zijn; mitsgaders de Waterleidingen, Sprinken Sloolrn en Gruppen langs de Wegen, volkomen zijn schoongemaakt: Alles op de boeten en straffen bij het meergedacht reglement op de overtredingen gestalueerd. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethou ders der Stad Goes, den 8 Junij 1850. om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Stads-Courantter kennis der 'belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C, van jikh MEER Mij Bekend De Stads-Séerelat is L. de EO UW Jz. In ons N°. 33 (25 April) namen wij het beiigt op van de gilt van 100 Certificaten van 2| Pet. Nat. Schuld, ieder a f 1000, door Prof. Th. van Swindeken, te Groningen, aan het groene Wees huis dier stad geschonken. Thans zijn wij in de gelegenheid, om uit den Giftbrief, geteekend, Gro ningen 22 April 1S50, (in zijn geheel medegedeeld in het Maandblad van het Ned. Onderw. Genoótsch. van Junij 1.1.) het volgende over te nemen €IFTBH?EF. nik ben altijd van de uieenmg geweest dat ieder ferpligt is heigeen hij van zijne ouders of van an deren erftaan zijne wettige erfgenamen naar de bepaling der wet, onverdeeld na te laten. Maar ik ben tevens altijd van gedachten geweest dat men over aiies, wat men door eigene vlijt en betamelijKe. .spaarzaamheid overwint, vrijelijk beschikken mag, zonder dat zijne wettige erfgenamen dan redenen heb ben van klagen. Zoo denkende, las ik op den 7 December 1822, inliet Tijdschrift de Star, uitgegeven door de Maat schappij van Weldadigheid N°. XI voor dat jaar (1822;, bi 860, de merkwaardige, daar voorko mende beschikking van Franklin., welke een zeker kapitaal afzonderde) om dat door oplegging der ren ten van hetzelve, of van een gedeelte dier renten, in korten tijd zeer te vermeerderen eu het zoo te vens tol weldadige óógmerken dienstbaar te maken. Die beschikking is ook te vinden aan het slot van het 1 ate D, van het leven van Frankr'in, door hem zeiven beschreven. Groningen 1708, DONDi RDAG i.~ i1ÜN!J. ndags en Donderdag* avonds. De Prijs per Jfwa rdvn a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Hui van 6 regels a d ,20 behalve het Zegelregts Deze beschikking van Franklin en de daarbij gevoegde opwekking, omzijn voorbeeld na te volgen, maakten een' zeer sterken indruk op mij en daar ik toen reeds door eigene slijt een klein kapitaaltje van mij zeiven hezat', en uit den staat van mijne inkomsten als Professor, en uit dien, van hetgeen ik eenmaal san mijne ouders erven zou, met genoeg zame zekerheid berekenen kondat deze te zamen zonder onvoorziene rampen aan mij en mijn huis gezin de genoegzame middelen zouden opleveren, om. in mijnen stand, onbekrompen te kunnen leven, alles te kunnen doen en te kunnen verkrijgen, wat ik voor mijne verdere vorming, voor mijne beide betrekkingen, ais Hoogleeraar en Schoolopziener, noodig oordeelde, en ook nog te kunnen mededeelen aan armen en on- gelukkigen zoo besloot ik terstond, om dat klein kapitaaltje, op het voorbeeld van Franklin, tot een dergelijk weldadig oogmerk af te zonderen en mij ook, bij mijn toen aanstaand huwelijk, bij de huwe lijks-voorwaarden de onbepaalde beschikking daar over voor te honden- Door hieraan gevolg te geven en van dat kapi taaltje ieder jaar een gedeelte vari de reu teil bij het kapitaal te voegen, is dit nu in het vorig jaar aan gegroeid tot honderd certificaten van W. N. Schuld, rentende 2| Pet. ieder van duizend gulden on hoe zeer ik iu den aanvang voornemens geweest Was. dit kapitaal, eerst bij mijnen dood, tot het voorgestelde doel te doen uitkeeren, zoo ben ik nu tot het besluit gekomen om op heden den 22 April 1850 nu het juist tweehonderd jaar geleden is dat de eerste van s win deren in deze Stad het Burgerregt verkreeg, eeue stad waarin zijne nakomelingen zoo vele wel daden van God en zoo vele blijken van eer, achting en vertrouwen van de zijde der ingezetenen ontvangen hebben - tot een blijk van mijne dankbaarheid aan God en menschen dit kapitaalonder de noodige uitkéeringen gedurende mijn leven en dat mijner Echt- genoote, beschikbaar te stellen tot een weldadig doel. En zoo schenk ik dan bij dezen aan het Groene IVeeshuis, te Groningen, honderd certificaten van W. N. Schuld, a 2i Pet. rente, ieder van duizend gulden, om later alseene nominale aoin van honderd duizend gulden overgeschreven te worden in het Grootboek der 2\ Pet. Nat. Schuld ten name van het Groene Weeshuis, te Groningen om als een onvervreemdbaar eigendom van hetzelve geadmini streerd te worden door dezelfde personen en onder hetzelfde toezigt, als de overige fondsen van dat Wees huis mits van dit fonds rekening worde gehouden in een afzonderlijk hoek; en zulks onder de navol gende voorwaarden dat ik mij van dit kapitaal, voor mij en voor miine Echtgenoote, gedurende ons beider leven en gedurende het leven van de langstlevende van ons beiden het vruchtgebruik voorbehoude doch dat, ria den dood van de langstlevende van ons beiden, van de renten van dit fonds, welke, op den eersten halfjarigen verschijndag na ons afsterven, zul len inkomenf 250 en zoo vervolgens jaarlijks ten eeuwigen dage voor elk jaar f 500 vooraf, ea vóór er iets anders van betaald worde, zal komen ten voor- deele van het groene ffeeshuis alhier. Na mijnen dood en na den dood mijner Echtge noote zal er verder jaarlijks na de afbetaling dei- straks genoemde f 500 aan de kas van het Weeshuis, van de overige inkomende renten de helft worden opgelegd en bij het kapitaal worden gevoegd om door de steeds voortgaande vermeerdering van het kapitaal, ook met ieder jaar de renten die er zul len worden uitgekeerd jam lij ks te vermeerderen. i jry -taal is f J,7.5 Franco per Post f J ,90. velijhs- en Doodberigten Ta weten dit is mijn oogmerk, dat, na den dood van mij en van mijne Echtgenoote, wanneer de voog den Van het Groene fVeeshuis over de volle renten van deze 100,000 zullen kunnen beschikken en dus jaarlijks daarvan 2500 zullen trekken deze renten, deze f 2500, op deze wijze zullen verdeeld worden, dat, na de afzondering van de boven vermelde 500 voor het Weeshuis, en van de 1000, die, als de helft van de resterende renten, dan tot ver groening van het kapitaal moeten worden opgelegd tie dan nog overblijvende f 1000 zoo worden ver deeld dut daarvan in de eerste plaats weder 1) 25 pCt (of in het eerste jaar f 250,00) kome aan de kas van het Groene Weeshuis zelve met dien verstandedat van deze vijf en twintig pot. twintig pet. besteed worde geheel naar hel goed dunken der voogden, voor het gesticht zelve maat dat van de hiér overblijvende vijf pet 1 pet kome aan den tijdelijken Rentmeester van het gesticht 1 aan den Boekhouder 1 aan den Onderwijzer van het geslicht voor het schrijven der rekening 1 aan de gezamenlijke Voogden en Voog dessen van het huisen 1 aan de tijdelijke innemers der rekening van het huis, aan welke ook ieder jaar rekening zal moeten worden gedaan van dit fonds, met over- roeping van de twéé oudste, in Groningen wonende mannelijke leden van mijne familie, den naam van van S vv in per en dragende, of bij ontstentenis van dezulken alhiervan de twee oudste Predikanten der Neilni'iiuitsche Hervormde Gemeente in deze stad, welke dan met de overige innemers der rekening zoo als ook de twee oudste leden mijner familia, ais deze er zijn dit pet. zuilen déelen dat 2) 5 pet (of in liet eerste jaar 50,00) zuilen ko men aan hel fonds van de Hoog leeraren la Gronin gen ter aanmoediging van geleerdheid; 3) 5 pet. aan het instituut voor Doofstommen alhier; 4; 5 pet. aan de Akademie Minerva alhier 5) 5 pet. aan hel Departement Groningen Van de Maatschappij: Tot nul van 't Algemeen en wel 1 pet. hiervan voor de Evveekschooi voor School onderwijzers 1 voor de Commissie ter bevordering van het Schoolgaan van mimeruiogende kinderen 1 voor de Hërhalingscholen 1 voor de Dames-Commissie, belast met het toezigt over de naai-en breisch.olen, 1 voor de Commissie over de Gymnastiek. 6) 5 pet. aan het'Néder!, Önderwijz,-Genootschap. 7) 5 pet. aan hef Weduwen- en Weezetiiouds voor Onderwijzers in dezë provincie. 8) 5 pet. aan liet Ondersteuningsfonds voor dezclven. 9) 5'peC'zoo worden verdeeld, dat 1 pet. kome aan hel Genootschap van Moederlijks "Weldadigheid; 1 aan de Vrouwén-Vereeniging 1 aan het gesticht voor Pleegzusters; 1 aiin de vereeniging voor Dienstboden 1 aan het Departement Groningen van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank alle hier gevestigd en thans onder die namen bekend dat voorts 10) 5 pet. kome aan het algemeen Diaken Gezel schap der Nederduitsch Hervormde Gemeente, speciaal voor het Werkhuis onder zijne directie. 1-1) 5 pet. gezamenllijk aan de volgende Gestich ten maar zóó dat

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1