mm WSTAATSLOTERIJ. Men verneemt dat het nieuw gebouwde cel lulaire huis van arrest te Amsterdam in den loop der maand Julij zal worden betrokken. - Men meldt uit 's Gravenhage van den 8 Juni) Wij hebben vernomen dat IJ. M. de koningin moeder uit de nalatenschap van wijlen haar gemaal voor 239,000 guldens aan land heeft gekocht tus- sehen Loosduinen en Scheveningen; Zorgvliet is daar onder begrepen. (Zondagsblad.) Als een bewijs hoever de liefde tot den even- mensch het in de vernielingszuchl gebragt heeft, wordt thans gesproken van de uitvinding van eenen Engelschen scheepskapitein, bestaande in kanonkogels, die binnen twintig seconden nadat zij afgeschoten zijn van zelve ontbranden, Die kogels zijn hol en gevuld met eene tot heden onbekende ontvlambare zelfstandigheid, die bij het afschieten met ontzettende kracht uil die huizen losbarst en al wat binnen haar bereik is in brand steekt. Het schip, door zulke vu rige kogels getroffenmoet zonder genade te gronde gaan. Bommen en granaten zijn kleinigheden in ver gelijking van dit moordtuig. Hbl Aan het Zondagsblad meldt men uit Alkmaar, •5 Juni)Bij de herstelling aan een gebouw in de Krebbensleeg alhier, toebehoorcnde aan Mej. dewed. van Damhetwelk door haar als pakhuis wordt ge bruikt vónd men in den grond gravende een aarden pot waarin zich een aantal gouden muntstukken bevonden. Daar bij het graven de pot gebroken is en er eonige stukken in het zond zijn geraakt, is de juiste hoegrootheid niet te bepalen 49 zijn er in handen der eigenaresse. Meerendeels droegen zij het jaartal 1561 terwijl zij ongeveer de grootte hadden onzer tienguldenstukken. Een er van was aanzienlijk grooterdoch op deze was geen jaartal te vinden. Nog vond men in den pot een gouden keten, wegende 1>: one, en eindelijk eenige gouden ringen, waar onder een trouwring, Dat hier aan de tijden van het beleg door de Spanjaarden moet gedacht worden, zal wel niet te betwijfelen vallen. Het goud is van het fijnste allooi en de kleur er van zeer goed be waard gebleven. De geruchten omtrent de waarde van het gevondene zijn zóó niteenloopen.de, dat dien aangaande voor als nog niets met zekerheid kan wor den opgegeven. Naar men zegt laat de eigenaresse op het terrein het onderzoek voortzetten. Van uit de óp den wal neder geworpen aarde werden dezen morgen nog vijf gouden muntstukken gevonden. Het was een toonee! Californie waardig, zoo als men op dien zandhoop aanviel, om zoo mogelijk daaruit nog meer van dat zoo begeerde metaal te halen er wa ren er die zakken vulden en ze naar huis droegen, om dezelve aldaar op hun gemak te kunnen onder zoeken. DUITSCHLAND. - Hamburg, den 5 Jvnij. Uit Stockholm wordt van 31 Mei geschreven, dat de benoeming van den schout-bij-nacht GyHengra- nat tot opperbevelhebber van het eskader hetwelk de aanstaande kroonprinses van Zvyeden en Noorwegen zal gaan afhalen, thans officieel is. De Gejle zal de prinses aan boord nemen, welke voorts over Djurgar- den en Ladugiirdsgarden door het Bellevypark naar het Hogaslot trekken zal. De trouwplegtigheid zal in de groote kerk te Stockholm voltrokken worden. Aan boord der groote oorlogschepen iri Oosten rijk worden proeven genomen met elektrische tele grafen ter vervanging van het mondeling uitdeelen der bevelen. De toestel tot dat einde moet zeer een voudig en goedkoop zijn. Het groote voordeel is, dat de bevelen met alle weder en hij den hevigsten storm kunnen vernomen worden, Sedert gisteren ia de ontsteking aan den voet des Konings verminderd. De wond aan den arm is geheel gezuiverd de afscheiding heeft geheel opge houden, en de genezing is naar wensch begonnen. In Hannover is een persoon gevat, en hetgeen daarbij is ontdekt heeft aanleiding gegeven, om het vermoe den te versterken, dat de moord-aanslag van Sefeloge, in weerwil zijner halve krankzinnigheid en welligt uithoofde daarvanhet werk is van eene geheime zamenspanning. De in Hannover in verzekerde bewa ring gestelde persoon was almede in een toestand, die eene zekere zwakhoofdigbeid verried. Hij was in het bezit van een ponjaard in eene roode schede, én zijne papieren leveren het bewijs op van eene zeer drukke gemeenschap met de heftigste roode demo craten. ENGELAND. - Los oir den 6 Junij. De commissie tol de groote tentoonstelling van 1851 heeft eindelijk een bepaald plan voor een gebouw genomen. Het zal 2300 roet lang en 400 voel breed zijn de hoogte zal 50 roet bedrageu. Het dak zal wordeu gestut door holle ijzeien kolommen. De groote zaal in het midden des gebouws zal zeslienhoekig zijn; vier dezer hoeken zullen het uitzigl hebhen op tui nen. De.bouw van dit kolossale werk zal aanbesteed word,en; het moet vóór 1 Januarij 185! voltooid zijn. FRANKHIJK. - Parijs, den 6 Jvnij. Voor eenigea lijd is een soort van complot te Be- ziers ontdekt, waarvan de instructie thans met ijver wordt voortgezet. Deze zatnenzwering telde vijf hoof den die den titel hadden aangenomen van com missarissen belast met het uitvoerend bewind, Zij hadden in last den verbondenen qep fief fif te nemen; terwijl zij" tevens de geheime belangen van het gepppt- schap behartigden en de financien beheerden. Zij hadden minder aanzienlijke hoofden onder zich die «centuiionen» genaamd werden, welke op hunne beurt weder deenrionenaan zich ondergeschikt zagen. Ieder dezer laalslen moest krijgsbehoeften aan de mannen zijner compagnie leveren en onder ande ren zelf buskruid vervaardigen. Hel genootschap telde 16 centuiionen, 160 decurionen en 1776 leden. De heer filiate heeft een' toestel uitgevonden, door middel waarvan het mogelijk zal zijn al de open bare gazvlammen te Parijs zonder hulp van éénig persoon in een oogenblik te doen ontbranden. Hij bedient zich daartoe van de electriciteit op de vol gende wijze van eeue sterke Voltasche zail gaan door guita perclia geïsoleerde geleidingsdraden uit die met de gazpijpen te zamen loopen bij de ope- mug waaruit de gazvlatn stroomt, eindigen en van een klein blaadje platina aan de punt voorzien zijn. Door eene kleine, ligt te bewegen ijzeren klep, wordt de opening van de gazpijp gesloten. Electriseert men nu den geleidirigsdraad dan wordt de ijzeren klep magnetisch en springt terag waarop het gaz uit stroomt en aan het door den eieclrischen stroom gloei- jend' geworden stukje platina ontvlamt. Om de vlam nit te dooven is het voldoende aan het gemagneti seerde ijzer eene tweede beweging door den eleetri- schen stroom te geven,, de klep valt digt en de vlam is verdwenen. De heer de Lamartine is eergisteren naar de Levant vertrokken. Bij zijn afscheidsbezoek gaf hij den President der Republiek een drieledigen raad, Wantrouw, zeide hij. zeer weinig het verledene een weinig het tegenwoordige, zeer veel de toekomst, en daar Ladevjvjk Sbnaparte hem niet scheen te begrijpen verklaarde hij door het verledene te ver staan de Orleanistisehe en legitimislische partijen door het tegenwoordige het bewind door de toe komst liet socialismus. Men zegt dat het op bijzondere uitnoodiging van Lodewijk Philips is dat de geneesheeren f ernet en De/csscrt naar Claremont zijn vertrokken. De es-koning begint zich te verontrusten over zijnen toestand, welke, bij zijn gezin de levendigste bezorgd heid wekt. De meeste personen, die Lodewijk Philips willen bezoeken, worden niet meer bij hem toegelaten. Ook zegt, men, dat een Notaris, die reeds sedert lang met zijne, gewigtigste zaken is be last, naar Clnremoril' is vertrokken. Indien men geloof mag hechten aan heigeen door sommige Italiaansolie dagbladen wordt gezegd, dan moeten de gevangenissen aldaar zoodanig opgevuld zijn met staatkundige gevangenen dat er geen plaats ineer is oin hen te bewaren noch geld om ze te voeden. Men is op acht -vei schillen de plaatsen van de boulevards te gelijkertijd begonnen met het opnemen der straatsteeneh, ten einde dien weg te mac-adami- seren. Voortdurend vereenigen zich om de werklie den vele omstanders, welke steeds hunne afkeuring van dezen maatregel van het bestuur te kennen geven, doch zich overigens rustig gedragen. De prefect van het departement der Hante- Vienne heeft het voorlezen van dagbladen in de fa brieken hetgeen te Limoges veelvuldig plaats had, verboden op grond dat die fabrieken daardoor in clubs ontaardden. Op de overtreders van dit verbod zullen de strafbepalingen van de wel op de clubs toegepast worden. Zoo als reeds is medegedeeld zijn hier ter slede onlangs een aantal verdachte lieden in 'hechte nis genomen. Hei geachte Journal des Débnls be- tigt, dat het aantal dier lieden, die in een huis in de straat Michel-le-Comte zijn aangetroffen en in verzekerde bewaring gesteld 47 bedraagt. De pohtie-beambten hebben onverwijld de woonhuizen der gevangengenomene personen onderzocht en eene 1 vrij belangrijke hoeveelheid papieren socialistische geschi if ten .en zelf wapenen, kruid en lood in heslao genomen. In veie woningen zijn zoogenaamde phrygische of roode jacobijnsche mutsen gevonden. Sommige der gevangen-genotnene personen hebhen verklaard dat zij het wapentuig, kruid en Jood reeds in Junjjl848 in hun bezit hebben gehad. Volgens de schrijvers van het Journal des Débats blijkt uit dit eon en ander, dat de zaak van vrij wat meer belang is, dan men aanvankelijk heeft veron dersteld. Te midden der spanning, die noodwendig hier en daar. is te weeg gebragt door de gestrehge maatrege len, welke de Regering kee't verordend ten, aan zien der leden van de geheime genootschappen, be speurt men met genoegen, dat het eigenlijk gezegde volk zich zeer weinig bekommert over het lot der socialistische volksmenners. Reeds had het berigt dat de gewijzigde kieswet met eene groote meerder heid was aangenomen weinig of-geen indruk ge maakt. Al de onpartijdige berigtgevers komen hierin overeen dat het uit de gesprekken der aan de bar- rières vergaderde arbeiders ten duidelijkste blijkt, dat zij vrij wat meer bezield zijn met vrees voor den ge neraal Changarnierdan met verlangen naar eenen gewapenden opstand. Volgens een der berigtgevers, is de hier thans bestaande rust indedaad verontrustend. BELGIE. - Brussel, den A Junij. Onder de geruchten, die van tijd tot tijd wor den herhaald, behoort thans weder dat, 'twelk be trekking heeft op de vernieuwde aanvraag van het Bewind der Fransche Republiek, tot teruggave door Belgie van het beloop der onkosten, die de gewapende bijstand van Frankrijk in 1831 tot instandhouding van het nieuwe koningschap, en in 1832 ter ver meestering van het kasteel van Antwerpen, heeft ge vorderd die ten laste van Frankrijk zijn geko men doch nimmer aan dien Staat zijn vergoed. Thans wordt daarbij gevoegd, dat, van de zijde van Belgie de vesting Bouillon met eenig grondgebied, voor den tijd van vijf jaren aan Frankrijk als on derpand voor deze schuld, zoude worden afgestaan; maar dit laatste wordt van verschillende kanten te gengesproken. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 2de Klasse 4de Lijst. No. 15559, een prijs van 20,000. No. 15561 en 15891 ieder een prijs van f 1000. Ilf IMIiTIII. Mijne geliefde Echlgenoole CORNELIA. JOHANNA de FOUW is op den 6 dezer maand van eene DOCHTER bevallen. J. G. RISSEËUW. Op Dingsdag den 25 Junij 1850. des avonds ten 7 ure, zal de Heer J. H. VAS BEJV Bit EU in het Logement de Koornbeurs publiek en aan de meestbiedenden presenteren te ver- koopen 1°. Een hecht, sterk en zeer logeabel SSTO, groote TUSH en ERVE sedert weinige jaren geheel nieuw ingerigt voor APOTHEEK waarin dat bedrijf nog wordt uitgeoefend staande en gelegen in de Lange Vosstraat te Goes Wijk C. N°. 218. 2°. Een dito W©ÖWÉUIS en ERVE, aldaar op den Hoek van het Witte-Paarden straatje, Wijk C. N'. 141. Informalien zijn bij den Verkooper en ten Kantore van den Notaris j. Smaelegaege, te Goes, te bekomen. Te Goes, ihj F. Kleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2