18.50. iV. 45. COD RUT. DONDFRDAC 6 JUNIJ. m t® Wt uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f ƒ,75 Franco per Post f J,90t Gewone Adverlentien worden d SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d J/d() behalve het Zegelregt. GOES den 6 Junij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 3 Junij: Ziekteberigt van Z. K. H. prins Maurits Z. K. H. heeft een zeer oniustige nacht gehad. De toestand van prins Maurits is heden namiddag hoogst bedenkelijk. Men ziet het ergste te gemoet Bij den raad "an state is in behandeling een ontwerp van wet, verklarende wie Nederlanders zijn, en regelende de voorwaarden en vormen der natura lisatie. Het gouvernement wens'cht dit ontwerp te gelijk met dat der kieswet te zien vaststellen. Men meldt uit Botterdam van den 4 Junij Heden avond ontvingen wij de treurige tijding dat Z K. 11. FFlUtnt Frederik Maurits Alexan der Hendrik Kareiprins der Nederlanden, tweede zoon van Z. M. den koning, heden namiddag ten 54 ure is overleden, in den jeugdigen ouderdom van ongeveer 6 jaren en 9 maanden zijnde Z, K. 11. geboren den 15 September 1843. Men verneemtdal aan den koning door den ingenieur FF, C. Bradeeen nieuw plan is aange boden van eene communicatie van de hoofdstad inet den overkant van het IJ en wel door middel van een ijzeren tunnel of tubulaire oiideraardsche koker- brug van 600 ellen lengte, welke door eene naam- looze maatschappij zonde daargestekl worden. Z. M, heeft dit plan met belangstelling en met de meeste aandacht beschouwd en zijne tevredenheid er over aan den dag gelegd. Naar wij verder vernemen zal men beproeven de daartoe benoodigde som van 800,000 hier te lande hijeen te brengen (D. B.) Men schrijft uit Groningen, van den 3 Junij Rector en Senaat van de Hoogeschool alhier ge bruik makende van de bevoegdheid welke de ver ordeningen op liet Hooger Onderwijs hun geven, om aan mannen van uitstekende verdiensten denDoctoralen titel, als blijk van achting, aan te bieden, hebben, op de daartoe- door de respective Faculteiten gedane voordraglen in hunne vergadering van den 24 1.1. honoris causa benoemd Tot Doctores Juris Roniani èl Hodierni, de heeïen: J. A. NyhoffProvinciale archivafius van Gelderland, te Arnhem; J, HeemskerkBz., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam. Tot Doctor Chirurgiec, den heer IF. Ferschuirmed. doet. te Groningen. Tot Matheseos Magistri, Philisophiat naturalis Doc tores, de heeren: G. Acker Strathgh, med. doctor, te Groningen; F. A. W. 'Mignel, med. doet. en hdoglee- raar in de Botanie aan liet athenaeum illustre te Am sterdam M. Dassenmed. doet.te HoogeveenII. van Blankenlector in de wis- en natuurkundete Zwolle. Tot Doctores Theologiaede heerenII. F. T. Foc- kens, predikant te Tvvijzel en.Kooten; P. Boelespre dikant te NoorddijkA. Badgers van der Loefpre dikant te Leiden. 4 Tot PMlosophiae theoreticae Magistri, li ter arum Jmmaniorum Doctores, de heeren: A. Rutgerstheol. doet., hoogleeraar in de Oostersche letterkunde te.Lei- den; A. de Jager, schoolonderwijzer enz. te Botterdam. Bij ge'egéiihèifl van hel feest der inwijding van het nieuw Akademisch gebouw alhierin de maand Sep tember aanstaande, zullen de doctorale diplomata aan voornoemde heeren plegtig worden uitgereikt. ITALIË. De berigten uit Home maken melding van eene ge beurtenis, welke zoo veel gerucht heeft gemaakt, dat de bladen dier hoofdstad, die op kerkelijk gezag wor den uitgegeven gemeend hebben daarvan te moeten gewagen. Het betreft een wonderwerk, of herhaalde wonderwerken, van een op doek geschilderd afbeeld sel van de maagd Mariain eene kleine kerk te fiimini, aan 't welk bespeurd is, dat het de oogle den bewoog. Daar de kerk te bekrompen was, om de menigte, die derwaarts zamenvloeide, te bevatten, heeft de bisschop bevolen, dat het afbeeldsel in pro cessie naar de hoofdkerk zoude worden overgebragt, en dat in dezelve bij die gelegenheid eene missie van 12 dagen zoude worden gehouden. Het Romeinsche dagblad, 't welk een en ander mededeelt, meent daar bij te kunnen verzekeren dat degenen welke aan de waarheid van hetgeen men had bespeurd twijfel den of de verschijnselen aan natuurlijke oorzaken wilden toeschrijven, van het tegendeel zijn overtuigd geworden (JU) DüITSClILAND. Hamburg den 31 Mei. Uil Stokholm wordt van den 26 dezer gemeld, dat de admiraal Gyllengrandtopperbevelhebber van Kaï'lski ona is benoemd tot aanvoerder van het es kader, 'twelk de aanstaande Zweedsche Kroon-Priii- ses van Lnbeck zal gaan afhalen. In Karlskrona werden aanstalten gemaakt, ten einde die Vorstin op eene behoorlijke wijze te ontvangen, en men wasdaar ijverig bezig met het vervaardigen van twee landings bruggen en met het oprigten van tribunen. De Hertog van Oost-Gothland (Prins Oscar van Zweden) heeft den 28 Mei met twee Noorweegsclie korvetten te Helsingör liet anker geworpen en is van daar naar Frederikshnrg vertrokken, ten einde den Koning van Denemarken een bezoek te brengen. De berigten van den 30 Mei uit Kopenhagen be helzen niets niéuws, omtrent het voortzetten der krijgs toerustingen of van de vredes-onderhandelingen. Men verzekert van goederhand dat eenige ten vorigen jare bij Sandacker door de Sleeswijk-Hol- steinsche troepen aangelegde verdedigings-werken, de zer dagen door Deensche militairen zijn verwoest en onbruikbaar gemaakt. Dit berigt is door zeevarenden te Flensburg aungebragt doch de nadere bijzonder heden hieromtrent zijn vooralsnog niet bekend. Hoe zeer deze daad in elk opzigt moet worden beschouwd als eene daad van geweld en eene inbreuk op de bepalingen der wapenschorsing, wordt echter uit Alsen geschreven, dat uien daar niet gelooft, dathet Denemarken ernst is met het hervatten der vijande lijkheden. Op dat eiland is, wel is waar, eene aan zienlijke Deensche krijgsmagt bijeengetrokken en wordt door de Deensche Regering wel het gerucht verspreid, alsof het voornemen zou bestaan, oin wel dra naar het vasteland over te stekendoch vele officieren houden niettemin voldat dit alles alleen moet strekken ürri de Sleeswijk-IIolsteiners vrees aan te jagen en zoo doende meer voordeelige voor waarden voor den vrede te bedingen. Van sommige zijden wordt verzekerd dat al het geen gemeld is, omtrent onderhandelingen; welke tusschen PruissenRusland Engeland en Frankrijk te Londen worden gevoerd ten einde een vrede te i bewerken tusschen Denemarken en de Deensche Her- togdommen geheel uit de lucht is gegrepen, en dat die onderhandelingen in elk geval afgebroken zijn door het vertrek van den Franschen gezant uit de Britsche hoofdstad. In Tweebruggen hebben soldaten tan het garni zoen zich aan verregaande gewelddadigheden tegen de vreedzame ingezetenen schuldig gemaakt. Ter ge legenheid tan een balwaaraan het aanzienlijkste gedeelte der inwoners deel namzijn zij ten getale tan 100 binnengedrongen hebben de aanwezigen mishandeld en alles in de zaal terwoest. Dergelijke tooneelen zijn thans niet zeldzaam in Duitschland. Veel sensatie verwekken hier de oorlogszuchtige toebereidselen van Prnissen, daar men met zekerheid verneemtdat bevel gegeven is om de vestingen Erfurt, Maagdenburg Wittenberg en meer andere vooral in Sileziè, in staat van verdediging te stellen en voor een jaar van proviand te voorzien. In het geheel zullen in Sileziè' en Saksen circa honderd tot honderdtwintig duizend man, in twee korpsen ver deeld geconcentreerd worden met eene artillerie van ongeveer 30 batterijen. De garde artillerie zal gedeeltelijk reeds in de eerstvolgende dagen naar Sakseri op marsch gaan. Men zou zich echter zeer bedriegen, indien men meende, dat deze toerustingen tegen Oostenrijk gerigt zijn; zij zijn hoogst Waar schijnlijk bestemd om een dam tegen Frankrijk te vormen en om de Duitsehe democratie in toom le houden. ENGELAND. - Londen, den d Junij. In de Globe leest men het volgende voorval uit Engelands hoofdstad ten bewijze hoe listig de hedendaagsehe Chevaliers industrie in hun beroep tewerk gaan: Iemand, het uiterlijk voorkomen van eenen boer hebbende gingmet eenen zwaren last beladen, langs Ëdgewani l'ioad; schijnbaar bij toeval viel hij door de prachtige glazen kast van eenen win kel heen, welke 30 p. st. (360 guldens) kostte. De eigenaar greep den onhandigen landman onmiddellijk bij den aim en vorderde schadevergoeding. Deze betuigde echter behoeftig te zijn en verontschuldigde zich zoogoed mogelijk, toen twee heeren, die sedert eenige oogenblikken de talrijke toeschouwers waren komen vermeerderen, den eigenaar aanraadden, zijne zakken te onderzoeken', om te zien of hij geen geld bij zich had. Dit werd onmiddellijk ten uitvoer ge- bragt, en men vonu inderdaad in een' zijner zakken eene banknoot van 50 p. st. (600 guldens) terwijl hij bijna weenende te kennen gaf, dat dit geld niet hem, maar zijnen meester toebehoorde. Doch dit alles hielp niets de winkelier maakte zich van de banknoot meester en gaf d en landman 240 gulden terug; waarop deze zich verwijderde, met bedreiging, de hulp der policie te zullen inroepen. Ook de beide heeren gingen heen na door den eigenaar van liet magazijn herhaaldelijk bedankt te zijn voor hunne tusschenkomst. De lezer zal echter reeds hegrepen hebben, dat die voorgewende boer een compagnon der beide heeïen en de banknoot valsch was; terwijl de koopman er af kwam met zijne gebrokene ruiten en 240 guldensdie hij den bedrieger teruggaf. FRANKRIJK. - Darijs, den 2 Junij. Men verzekert, dat de Paus aan den president der republiek een prach.ig missaal heeft ten gesehenke gegeven dat met miniaturen in middeleeuwschen stijl voorzien is. Op het plat van den band is een gou den kruis ingewerkt, dat aan Karei den Groote be hoord moet hebben. Op de eerste bladzijde van het missaal heeft de Paus eigenhandig geschreven: dilec- tissimo Jilio Ludovico Bonaparte.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1