zelfs bij verschillende personen die als leden van bestuur in zoodanige vereenigingen van werklieden bekend staan. De Lith. Corr. meent te weten, dat de Pruis- sische regering sedert eenige dagen verwittigd was, dat er een aanslag op het leven deskonings van Pruis- sen en des keizers van Oostenrijk op til was, en wel door een brief uit Engeland. Deze brief zou zelfs hebben opgegeven dat de stations der spoorwegen als de meest geschikte plaatsen waren beschouwd om deze plannen ten uitvoer te leggen. Heden den 27 dezeris het volgende bulletin over den toestand des konings bekend gemaaktDe Koning heeft een rustigen nacht doorgebragt. De koorts is onbeduidend. In en rondom de wond is geene verandering van eenig aanbelang. Een der dagbladen deelt eenige bijzonderheden mede over den koningsmoorder Séfelóge, wélke groo- tendeels overeenkomen met hetgeen reeds van elders betreffende dezen persoon bekend is. Iemanddie hem in de maand Maart 11. sprak en naar zijne om standigheden vroeg, bekwam lot antwoord: »Ik weet dat ik nog niet geheel gezond bendoch ik ben toch iets beter! Wanneer de grooten der aarde mij maar niet veronachtzaamden Ik krijg maande lijks maar twee thaler en een burgerlijken onderstand kan ik niet verkrijgen, want ik kan geen drie woor den achtereen op het papier brengen. Nu zou ik wel gaarne eene petitie aan den koning schrijven om hem mijne verdiensten enz. bekend te maken doch ik kan niet!..." De persoon die hem sprak noodigde hem uit ten zijnen! te komen daar zou men hem met raad en daad ondersteunen. Den vol genden dag begaf hij zich derwaarts en vond er eene geheele familiekring vergaderd men vroeg hem naar zijne omstandigheden en betrekkingen, doch zijn eerste antwoord kenmerkte reeds zoodanige'geestverwarring, zijn blik was zoo dof en wezenloos zijne stem zoo verzwakt, zijne houding zoo achteloos, zijn geheel voorkomen zoo ter neder gedruktdat innig mede lijden alle aanwezigen bezielde bij het aanschouwen van dien jeugdigen grijsaard van dien wandelenden doode onder de levenden. In den verderen loop van het gesprek bleek duidelijk, dat hij alle de hem ge dane vragen begreep en doelmatig beantwoordde: vooral wanneer die vragen duidelijk en beknopt, voor een kort en zakelijk antwoord vatbaar waren. Wanneer men hem echter een oogenblik den vrijen teugel lietdan kwam hij onmiddelijk met zijne plannen en uitvindingen met zijne uitgestrekte goederen en aanzienlijke kapitalen voor den dag; dan «prak hij vande aanzienlijke sommen aan allerlei ge stichten en inrigtingen door hem geschonken en hoe ondankbaar hij voor dit alles beloond was. Tegelijk beroemde hij er zich op, den Dey van Algiers en stichter eener kolonie to zijn in die hoedanigheid kon de koning hem geeno plaats in het armhuis te Mainz afslaan, daar hij deze slad ruim 30,000 thaler vermaakt had. Hij verhaalde zich reeds meermalen vruchteloos tot den koning gewend ie hébben, en zeide te Potsdam geweest te zijn, waar men hem ins gelijks den rug had toegekeerd; vermits men hem niet wilde erkennen ais den Messias. Zijne waanzinnige taal was veeltijds doormengd met geleerde spreuken waarnit ten duidelijkste bleekdat hy boeken las die geene dagelijksche lectuur voor een artillerist zijn. Hoe langer hij sprak hoe onaangenamer en banger het zijne hoorders om het hart werd. Alvorens hij vertrok, verzocht men hem zijn paspoort en papie ren eens mede te brerigenmisschien dacht men in staat te zijn iets voor hem te doen. Eenige dagen later bragt hij de bewuste papieren mededie men al spoedig aan een hoofdbeambte van een der minis teries zond, met verzoek de ongelukkige, indien mo gelijk, eene plaats in een krankzinnigengesticht of verbeterhuis te bezorgen. Zoo stonden de zaken zon der dat er iets beslist werd, en Se/aloge vertoonde zich verder niet meer aan.de bewuste woning, tot dat hij omstreeks het einde der vorige week zijne papieren terug kwam vorderen, aangezien hij die bij een verzoekschrift wenschte in te leveren. Laler zag men hem echter niet weder, tot dat den 22 Mei de schrikmare ruchtbaar werd dat hij op den koning geschoten had. Tusschen Rusland en Griekenland is een han delsverdrag gesloten. Naar men verneemtbehelst het onderscheidene geheime artikelen, die bestemd zijn om Griekenland tegen nieuwe mishandelingen van de zijde der Engelsche regering te,behoeden, FRANKRIJK. Parijs, den 25 Mei. De menigte in deze hoofdstad is steeds kalm en rustig en allerwegen schijnt thans weder eene zeer wenschelijke orde te heerschen. In het geheim be raadslagen inmiddels eenige volksleiders over hetgeen er gedaan moet worden. De plaatsen, waar zij bij eenkomen zijn bekend wat zij behandelen wordt inmiddels goed verborgen gehouden. Men heeft op gemerkt, dat vele Fransche uitgewekenen zich dezer dagen naar de grenzen hebben begeven, vermoedelijk in de hoop, dat er in de hoofdstad onlusten mogten uitbreken. Vooral waren die lieden in grooten getale aan de Zvvitsersche grenzen vereenigd. De tusschen Engeland en Frankrijk bestaande spanning is nog geenszins geheel weggenomen. In Marseille en in de overige Fransche havens zijn he velen ontvangen die met deze spanning in verband schjjnen te slaan. Men gelooft echter niet aan eene vredebreuk tusschen de'beide mogendheden. Gisteren sprak men ér weder van, dat het ge schil met Engeland tot een èinde gebragt was, doch er werden geene bijzonderheden van aangevoerd. Lord Palmerslon die aanvankelijk het arbiterschap van koning Leopold had voorgeslagen heeft ten slotte aan Frankrijk zelf de keus van eenen scheidsman over gelaten. Het is dus waarschijnlijk dat het geschil tot eene regeling zal komen. Het gerucht is verspreid, dat de regering eenen kourier van St. Petersburg beeft ontvangen die de tijding medebrengt dat de Keizer van Rusland in ziedenden toorn is ontstoken op bet vernemen van den afloop der Grieksehe kwestie. Nog wordt er bijge voegd dat het kabinet van St. Petersburg zijnen ambassadeur te Londen bevel zou hebben doen toe komen om op staanden voet Engeland te verlaten en verdere hevelen in Nederland te gaan afwachten. De heer de Lamartine heeft zijne vrienden berigtdat hij den lüden der volgend? maand naar liet Oosten denkt te vertrekken. Men zegt, dat hij voornemens zou zijn om zijn ontslag als Vertegenwoor diger te nemen, aangezien hij langer dan zes maan den denkt afwezig te blijven. Deden morgen is in de Louvre eene nieuwe zaal geopend, inhoudende voorwerpen, afkomstig van de bouwvallen van den toren van Babel. Er is hier zekere markies de Salms overleden, eene fortuin van 4 millioen francs nalatende; hij heeft er 2 millioen van vermaakt aan den graafian Cham- bordwiens persoonlijke bezittingen niet zeer aan zienlijk zijn. Als een blijk van de buitengewone mate in welke de communicatiën tegenwoordig versneld zijn, diene, dat het Journal de St. Petersbourg in zijn nommer van 19 Mei, dat op den avond van den 18 verscheen berigtcn van Parijs en Londen van den 11 inhield. Die tijdingen zijn dus in zeven dagen overgekomen, zijnde een derde gedeelte van den tijd, die nog, slechts kort geledeneen buitengewoon koerier noodig bad. i Te Viricennes werden gisteren proeven genomen met eene nieuwe soort van werpgranaat, uitgevonden door eenen onderofficier der artillerie. Men verwacht, dat hierdoor groote diensten aan de autoreiten zullen bewezen worden,, zoo het nog eens tot een barricaden- strijd mogt komen. In een afgelegen gedeelte van het bosch van "Vin- cenneshad men een barricade van rijswerk opge worpen waarachter men 20 ledepoppen geplaatst had. De eerste granaat trof 7 dezer poppen 3 aan het hoofd2 aan de beerien en 2 in den rug. De ledepoppen werden verplaatst en door de tweede en derde granaat werden er 17 poppen aan verschillende ledematen getroffen. Deze proeven hebben doen zien, dal een dozijn dezer granaten toereikend zon wezen, om de ontzagcheliikste barricade schoon te vegen. Gemelde onderofficier heeft ook nog eene beweeg bare en op vier wielen rustende contra-barricade uit gevonden die door zeven mannen wordt in bewe ging gebragt en ten doel heeft degenen, die de gra naten werpen voor het vuur der vijanden te bevei ligen. Te Angers heeft het volgende voorval plaats gehad De heer B. aldaar die in ééne kamer met zijn zoontje sliep werd uit den slaap gewekt door een gekraak, dat zich in zijne kamer deed hooren. Ilij sprong het bed uit, maar ontdekte toen tot zijne ont zetting, dat de planken vloer onder zijne voeten dreigde weg te zinken de bintwaarop de planken aan de eene zijde dei: kamer rustten, was verzakten de vloer verkreeg daardoor onder hetgewigt der meubelen van lieverlede eene schuine rigting en wel zoodat juist daar, waar bij de muur de gaping ontstond, het le dikant van het kind geplaatst washetwelk dan ook reeds gedeeltelijk door de opening was heen geraaku Zonder zich een oogenblik te bedenken ijlde de heer B. naar hel ledikant en nam er zijn slapend zoontje uitdooh toch hij nu langs den schuins afhellenden en deels ingestorten vloer de deur trachtte te berei ken stapte hij mis en zoude onfeiibaar naar beneden gestort zijn, hadde hij zich niet gelukkiglijk aan het iedikant kunnen vasthouden. Hij kroop toen met liet kind naar de zijde van het raam dat hij bereikte waarna hij het kozijn beklom met de bedoeling om van de hooge verdieping naar beneden te springen. Toen kwam echter het denkbeeld bij hem op dat het huis instorten of wel hetzelfde ongeval in de aangrenzende kamer van zijne vrouw en dochter ge beuren konde. Hij besloot toen andermaal eene po ging te wagen om de deur te bereiken, hetgeen hem te midden der duisternis eindelijk mogt gelukken, waarna het geheele gezin uit het huis viugtte. Toen het dag werd, zag inen, dat er nog slechts een paar planken in de kamer lagenwaarop een zware lin nenkast ter halverwege was rustende die ware hij des nachts omver gestort, onvermijdelijk het ledikant met het kind zoude hebben verbrijzeld. Het Journal des Dvbats deelt op gezag van brieven uit de voornaamste sleden der departementen mededat sedert eenige dagen in alle streken van Frankrijk groote bezorgdheid bestaat wegens de ge ruchten van eenen aanstaanden opstand der socialisten te Parijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft het daarop doelmatig geacht dagelijks telegra fische berigten over den toestand der hoofdstad naar de departementen af te zenden. Men verneemtdal een groot getal Fransche uitgewekenen zjch op de grenzen, vooral van Zwit serland bevindt met voornemen om in Frankrijk binnen te vallen zoodra de onlusten die men in Frankrijks hoofdstad verwacht, werkelijk zouden zijn uitgebroken. De bekende schrijfster Georges Sand heeft gedenkschriften over haar leven opgesteld en dit werk (dat lOdeelen zal uitmaken) voor de som van 130,000 francs verkocht aan een uitgever. Een brief uit Marseille van 22 Mei houdt o. a. het volgende in Ofschoon deze stad niet zoo onrustig is als Parijs of Lyon vertoont er zich toch eenige gisting en sterke patrouilles zoo van kavalerie als infanterie doen des nachte rondeterwijl de tolbeambten met gela den geweren dienst doen. De haven-beambten zijn op de prefectuur ontbo den en hebben daar kennis gekregendat er in de roode clubs sprake was geweest, om de in de haven liggende schepen in brand te steken er liggen er thans 700 a 800, waaronder velen rijk geladen. Getrouwd Mr. J. L. H. LIEBERT, van Goes Crefeld en 24 Mei 1850. II. M. HECKING. Eenige Kennisgeving. Heden verloste van eene DOCHTEB M. DOORNBOS, geliefde Echtgenoot van Goes, H. M. HARINCK. 31 Mei 1850. UIT BE HAND TE KOOP, Een HUIS met roijale, Behangene BENE- lil'1'111 BEN- BOVEN-KAMERSopen Plaats SMU en een daarachter gelegen GRAAN PAK HUIS, hetwelk levens tot Stal kan gebezigd worden, staande op de Groote Markt te GoesWijk C. No. 55 te bevragen bij den Bewoner. Op eene in Junij a. s. te houdeiié BOEK VERKOOPINd kunnen (tot JJ JunijBOEKEN LIEFHEBBE RIJEN enz., ter bijvoeging bezorgd worden bij de Wed. P. CnoMnoutr en TV. P. de Jonge, CTVz. Boekh. Te Goes, bij F- Kleeuwens Zoo».

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2