(IISSIII 1850. DONDERDAG 3o MEÏ. ,'y /Je uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsZ?e Prijs per Kwartaal is f J,/5 franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a £0 etsde regel geplaatstGeboorte—t Huwelijks* en Doodberigten rez/t 6 regels a f J,'io behalve het Zegelregt. De PLAATSELIJKE GENEESKUNDIGE COM MISSIE te GOES, brengt ter kennis aan de min vermogende Ingezetenen dezer Staddat zij als naar gewoonte bereid is, tot het gratis VACCIBIEKES van Kinderen of volwassene Personen zullende men zich daartoe kunnen vervoegen bij hare Leden de Heeren JleckingCallenfels en Pieterse, aan wie deze werkzaamheden zijn opgedragen ver trouwende de Commissie, dat van dit weldadig mid del ter wering of matiging der Kinderziekte waar van bij voortduring de beste resultaten verkregen zijn, een ijverig gebruik zal worden gemaakt. De Plaatselijke Commissie voorn. Namens dezelve DECKING Presid. Ter ordonnantie van dezelve T. PIETERSE, Secret. GOES den 30 Mei. Men schrijft uit 'sGravenhage van den 28 Mei Heden is omtrent den toestand van Z. K. II. prins Mauritshet volgende bulletin uitgegeven: De hersen-ziekte verschijnselen die zich gisteren met nieuwe hevigheid vertoonden, hebben evenwel gedu rende den nacht niet toegenomen." Het Handelsblad deelt uit Hoesborgh dd. 25 Mei het volgende mede De ambtenaar bij de belastingen G. gisteren avond ingevolge zijner instructie bij hernieuwing cene visi tatie doende bij den vieeschhoiiwer T. werd in zijne werkzaamheden belemmerd, door eeriige balda- digen, die hem noodzaakten in de nabij zijnde kazerne van het detachement infanterie alhier in garnizoen te vlugten. Niet dan onder geleide van den eersten agent van policie en met adsistentie van eenige mili tairen gelukte het hem, ouder een hagel van steenen, zijne woning te bereiken. Inlusschen vermeerderde de toeloop van ontevredenen. De glazen van het buis waarin G. gelogeerd waswerden ingeworpen en in den beginne scheen hetdat de menigte allen eerbied voor de hoogere autoriteiten had uitgeschud. Eindelijk echter tegen middernacht gelukte bet den wethouder T.die zich moedig in het rumoer had hegeven, en niettegenstaande bet voortdurend werpen van steenen en grind, rustig op zijnen post bleef, geholpen door den kantonregter het volk tot beda ren te brengen. Te Birdaard (Friesland) had op 23 dezer eene gebeurtenis plaatsdie bijna eenig in hare soort le achten is en zeker hoogst zeldzaam plaats heeft. Ër wetd namelijk een familie feest, eene gouden brui- lolt gevierd van drie paar gehuwden waaronder twee broeders en eene zuster, die nu juist voor 50 jaren te gelijk in het huwelijk zijn getreden. Men schrijft uit 's Cravenhage van den 29 Mei Ziekteberigt van Z. K. H. prins Maurits, den 29 Meides morgens ten 9 ure De afgeloopen nacht is onrustig geweestd koorts heeft zich, met vei helling der zenuw-verschijn selen herhaald. Sedert 6 uren van dezeri morgei is de ziekte wat rustiger, hoewel de toestand van Z. K. H. voortdurend zorgelijk is." Wij zijn in staat gesteld onzen lezers het vol gende uit een brief dd. 13 Mei geschreven op het eiland Malta van Ds. G. H. van Senden, omtrent de reis van H. K. H. prinses Marianne der Neder landen mede te aeelen Den 19 April verlieten wij Damascus, die over oude en nog steeds bloeijende stad van Syrië. Wij volgden toen, na eene poos over het gebergte te zijn getrokken de vallei van de Barrada (de schoonste die ik ooit gezien heb) tot aan de bronnen van de Tidschi, zijnde de eerste rivier dp Amana, de laatste de Parpar van het Oude Testament. Aan de wellen van deze, die bijna de prachtigste rivierbronnen zijn, sloegen wij onze tenten op. Den 20 April vervolgden wij onze reis en vertoefden nabij den brug Jisr-Romane onder onze linnen woningen. Ons doel was Baalbek, dat wij dan ook den 22sten bereikten. De overblijf selen van oude grootheiden heerlijkheid, die zich in den tempelbouw ten toon spreidden, zijn welligt ner gens zoo als daar. Men staat als verplet op het eerste gezigt van zulke verbroken majesteit; nader alles op nemende en in de bijzonderheden nagaande vindt men eenen oumetelijken rijkdom en oneindige ver scheidenheid. Ik heb mij dan ook den ganschen dag (den 22) te midden dier grootsche ruïnen opgehou den enzoo mij niet alles bedriegt, den zamenstel van het geheel, zoo als het was voor de verwoesting gevonden. Den 23 verlieten wij Baaihek de zeer liefelijke vallei van Cele-Syrië doorwadendever vorderden wij de reis lot op den afstand van eenen dag van Beyruth, alwaar wij ook den 25 na eene zeer irioeijelijke bergreisarriveerden, liet was ook daar het plan veel eer aan de vorstin te bewijzen. II. K. H. echter had voor allen bedankt; doch daar wij er niet zeker van waren dat men H. K. II. ver- schoonen zoude van al die lastige en kostbare atten ties, verrasten wij de stad en sloegen onze tenten op nabij de kust, zonder dat iemand wist wie wij waren. Doch uit de tenten verdreven ons des nachts de wind en de regen en zoo moesten wij wel een aangebo den verblijf in een hotel ons laten welgevallen al waar wij tot 5 Mei vertoefd hebben. Een niet on belangrijk uitstapje werd inmiddels nog naar den Li banon gedaan, waarbij wij den vorst van den Liba non een bezoek bragten en des nachts in het paleis van den patriarch der Maroniten vertoefden. Den 5 Mei verlieten wij Beyruth met de Fransche stoom bootden 7 bleven wij liggen voor Alexandrie, den 12 stapten wij te Malta aan wal. Hier houden wij vijf dagen quarantainevertrekken den 22 e. k. naar Napels, van daar naar Rome. Het verblijf in beide steden zal van slechts korten duur zijn. Wij gaan dan riaar de villa der prinses; of H. K. II. aldaar dan nog eenigen lijd zal vertoeven is nog onzeker ik keer echter in de volgende maand naar Zwolle te rug ol ik dan de reis doe over Genua Marseille Parijs en Antwerpen of over de Alpen is nog on zeker." ITALIË. In een door de Augsburger Allgemeine Zeitung medegedeeld schrijven uit Rome van den l(i dezer, leest men Wij mogen niet nalaten gewag te maken van een gerucht, hetwelk alhier sedert eenige dagen in omloop is. Men spreekt er namelijk van dat de Pausten gevolge der berigten omtrent den ongunstigen staat van zaken in Frankrijk, op het ergste geval zijnde, reeds alle maatregelen genomen heett om zich des noodig voor de tweede maal uit Rome te kunnen verwijderen. Het is natuurlijk onmogelijk zich om trent de gegrondheid van dit gerucht te vergewissen, in een land waar de drukpers aan banden ligt; maar zeker is het, dat men, zoowel in het pauselijk kabinet als onder het publiek, groote vrees koestert voor eene nieuwe uitbarsting van den Franschen staats-vulkaan, en dat de Paus even weinig als de Fransche bevel hebber kan voorzien welke politieke meening en beginselen de hier aanwezige Fransche troepen te eeniger tijd geroepen zouden kunnen worden te ver dedigen. De heer de Rayneval, die tot op de komst van zijnen opvolger, den graaf IPalewsky, de leiding der zaken voorloopig aan den admiraal Raudin heeft overgelaten vertrekt heden uit Napels om zich als gezant der Fransche republiek naar herwuarts te be geven." DUITSCHLAND. Hamburg den 23 Mei. In berigten uit Slokholm van den 15 dezer wordt gemeld, dat daar vele toebereidselen worden gemaakt voor het aanstaande huwelijk van den Kroonprins. De jonggehuwde vorstelijke echtgenooten zullen het begin van den zomer op het kasteel Ulrichsthal door brengen, hetwelk tot hunne ontvangst in gereedheid wordt gebragt. Van alle kanten hoort men van krijgstoerustin gen in Denemarken. Uit Hadersleben meldt men dat de magazijnen op lust van de Deensche autori teiten gevuld en de verlofgangers tevens opgeroepen worden. Hetzelfde verneemt men uit Apenrade. Naar luid van een schrijven uit Rendsburg was ge neraal PF illesen aldaar aangekomen en heersebte in en buiten devesting eene buitengewone bedrijvigheid. Den 24 zou de stad en de vesting in staat van beleg verklaard en eene daarop betrekking hebbende proclamatie uitgevaardigd worden. Ten gevolge van de geheime woelingen, die on langs in Rusland zijn ontdekt mogen de Poolsche studenten niet meer de universiteiten van St. Peters burg, Moskou en Dorpat bezoeken. De beroemde godgeleerde vroeger opper-hof- predikerdr. Friedrich von Ammon, is eergisteren te Leipzig in 85jarigen ouderdom overleden. Particuliere brieven uit Rome maken gewag van een geruchtdaar ui omloop en volgens het welk de pausuithoofde van oneenigheid in het kabinetniet ongenegen zou wezen naar Napels te rug te keereri. De benoeming van E. Sue heeft in het Yaticaan groote ontsteltenis te weeg gebragt. Heden morgen is nopens den toestand des ko- nings het volgende bulletin uitgegeven He koning heel't gedurende het grootste gedeelte van den nacht gerust geslapen. Bij weinig koorts heeft zich het ge zwel doch niet de pijnlijkheid van den arin vermin derd. De wonde ziet er goed uit en de etterafschci- ding uit dezelve duurt voort. Sedert eergisteren is eene commissie benoemd om alle bijzonderheden over het leven van Se/elogc, tot op het oogenblik van den moordaanslag op te za melen. Verder verneemt men dat de geheim me- dicinaal-raad dr. Casper een rapport heeft uitgebragt, waaruit zou blijken dat zijne daad niet ais toereken baar kan beschouwd worden. Intusschen gaan de ministerieele dagbladen voort met tusschen den aan slag en de democratische denkbeelden een verband te zoeken, waarin zich sommige dier bladen, vooral de zoogenaamde Ereuzzeilung, door eene bijzonder hevige taal kenmerken. Gisteren morgen is in liet locaal der vereeniging van werklieden in de machi- nen-fabrieken huiszoeking gedaan alsmede later in alle andere localen van dergelijke vereenigingen en

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1