fiiissr.li COIR All 1850. N% 41. ;MsH STAAT aan wijzende hoe, volgens de jongste voordragt van FFet, de eerste Provinciale Staten in Zeeland zouden worden zamengesteld ^Sl Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. Dé Prijs per Kwartaal is f J ,75 Franco per Post f .1,90, Gewone Advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigt.en van J--6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt Onderstaand adres, bereids door eenigen ondertee- 1 kend, nemen wij gaarne in ons blad op; met berigt tevensdat het adres-zelve tot Maandag avond aan staande ten onzen huize zal ter teekening liggen. De Uitgevkiis. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Geven met eerbied te kennen de ondergeteekende Ingezetenen van de Stad Goes en het Eiland Zuid- Beveland. Dat zij met belangstelling van de voordragten tot regeling van het Kiesregt, en de zamenstelling en de magt van de Provinciale Staten hebben kennis geno men doch daarbij met leedwezen ontwaard dat art. 177 van hel ontwerp van provinciale wet, voor zooveel de Provincie Zeeland betreft, van dien aard is hoezeer slechts eene transitoire bepaling bevat tendedat daardoor ook de toekomstige zamenstel ling der Provinciale Staten zeer wordt bedreigd, en wel in dien zindat hetzelfde onregt waarmede gezegd artikel het grootste deel van Zeeland thans bedreigt, voor het vervolg zoude kunnen worden be stendigd. De ondergeteekenden achten gezegd artikel strijdig -met den geest der grondwet, die de standen heeftaf- geschaft, strijdig met art. 1 en 2, in verband met art. 5 van het ontwerp alwaar het totale cijfer der leden van de Provinciale Staten wordt vastgesteld naar de bevolking en deze tot maatstaf aangewezen van het te bepalen getal der in elk hoofd-kiesdistrict te kiezen leden van gezegde Staten, strijdig met het algemeen provinciaal belangdat vordert dat de eerste nieuwe Provinciale Statenregtstreeks geko zen in hooge mate het vertrouwen der kiezers be zitten, hetgeen het geval niet kan zijn, wanneer men het eene deel der kiezers in grooter getale laat ver tegenwoordigen dan hel andere deel, en strijdig met regt en billijkheid welke toch medebrengen dat er gelijkheid voor de wet besta en dat niet een gedeelte der ingezetenen sterker worde vertegenwoordigd dan en alzoo overwigt erlange over een ander ge deelte. De bij de voorgedragene wel zelve aangegevene maatstaf van bevolking toch, wordt in de bij genoemd art. 177 voorgedragene verdeeling, wat deze Provin cie aangaat, ten eenenmale uit het oog verloren, ja als 't ware opzettelijk verbroken. Volgens.de me morie van toelichting is voor deze Provincie als even redigheid aangenomen een Lid op 3816 inwoners: naar dien maatstaf zou dus Middelburgmet eene bevolking van 1 5884 inwoners, de keuze hebben van 4 leden terwijl aan haar volgens de voorgedragene verdeeling eene keuze van 8 leden wordt toegekend: Flissingen, met eene bevolking van 9926 inwoners, de keuze van 2, hoogstens 3 leden; volgens de voor- dragt 4 Feere, met eene bevolking van slechts 975 inwoners, zou op zich zelve geene keuze mogen hebben, maar, met het platteland vereenigd,over eene bevolking alsdan van 14545 inwoners, 4 leden kun nen kiezen terwijl bij de voorgedragene verdeeling aan F eere op zich zelve de keuze van een lid" en daar en boven aan het platteland de keuze van 4 leden wordt toegedaeht. Volgens de voordragt zou dus het Eerste District, met eene bevolking van 40355 inwoners, 17 leden voor de Provinciale Staten mogen kiezen terwijl hetzelve, naar den maatstaf der voor gedragene wet zelve tot eene keuze van hoogstens elf leden zoo geregtigd zijn. Zoo ook moest Zierikzec, met eene bevolking van 7092 inwoners, slechts de keuze nebben van twee, niet van drie leden, zoo als is voorgedragen. Het geen nu aan het Eerste District en aan Zierikzee te veel wordt gegeven moet natuurlijk op de andere deelen dezer Provincie, in strijd met den bij de wet aan genomen maatstaf,gevonden worden: zoo zou het Tweede Plattelands District slechts eene keuze hebben van vier leden terwijl het, met eene bevolking van 23156 inwoners, tot eene kenze van zes leden gereg tigd is: het Derde Plattelands District slechts eene keuze van vier ledenterwijl hetmet eene be volking van 26430 inwoners, aanspraak heeft op eene keuze van zeven, minstens van zes leden:het Vierde District in zijn geheel slechts vijf in plaats van zes het Vijfde District slechts zes in plaats van acht leden, waarop die Districten volgens den meer- gemelden maatstaf regt hadden. De bedenking dat art. 177 slechts voor ééne keer geldt, doet te minder af, omdat dat artikel juist de zamenstelling van de eerste regtstreeks te kiezen Pro vinciale Staten bederft in de oogen der bevolking, en daarheen leidt om het overwigt van enkele deeien zoo als van fFalcheren, ook voor het vervolg te bestendigen bij he.t Provinciaal Organieke Reglement, door de eerste vergadering vast te stellen. De Ondergeteekenden verlangen alzoo de aandacht van de leden der Tweede Kamer bijzonder op gezegd Art. 177, voor zoo veel deze Provincie betreft, te ves tigen en wanneer al eene geheel andere indeeling der Provinciën in Kiesdistricten niet wel meer is te ontwerpen, vóór het tijdstip, waarop het wenschelijk is, dat de provinciale wet toch zij vastgesteld, zoo zal eene wijziging in het getal leden in ieder Kiesdistrict te kiezen, naar de grondslagen waarop het Provinciaal Reglement, ook volgens de memorie van toelichting, zal worden ingerigt, toch nog allezints mogelijk zijn evenzeer ais het vervallen van het Kiesdistrict Feere, dat bij het Platteland kan worden gevoegd, zijnde bij de laatste verkiezing vpor deStaten-Generaal te Feere slechts 23 Kiezers geweest. De ondergeteekenden durven alzoo eerbiedig ver langen dat in verhouding tot de bevolking de bij art. 177 bedoelde verdeeling voor deze provincie zal worden vastgesteld als volgt 1» Kiesdistrict 11. 2e 9. 3e 8. 4e 6. 5" 8. Goes, Mei 1850. 42 Leden. 't Welk doende. (dB.) De bevolking hier vermeld is volgens de laatste Volkstelling. Zie Staats-Courant dd. 8 Febr. 1850, N°. 34. Middelburg met 15884 inwoners zouden kiezen 8 Leden. WORDT VOORGESTELD Flissingen 9926 4 F eere 975 1 Platteland 13570 4 Het 1ste District met 40355 inwoners 17 Led. In het 1ste District 11 Leden, Zierikzee met 7092 3 Leden. Tholen 2423 1 Platteland 23156 4 Het 2de District met 32671 r> 8 Led. 2 de 9 Goes met 5298 2 Leden. Platteland 26430 4 n Het 3de District met -- 31728 r> 6 Led. 3de jS 8 Sluis niet 1568 1 Leden. Platteland 22739 4 Het 4de District met 24307 5 Led. 4de 6 Hulst met 2364 1 Leden. Axel 2488 1 y> Platteland 26384 4 Het 5de District met 31236 yy 6 Led. 5de 8 yy Totaal 160297 42 Led. Totaal 42 Leden. inwoners GOES, den 23 Mei. Men verneemtdat de minister van binnenl. zaken het voornemen heeftom Leiden in de maand Augustus aanstaande aan te wijzen als de plaats, al- waarde commissie tot afneming Tan het jaarlijks Staats examen zal bijeenkomen. De commissie tot oprigting van een ruiter-stand- beeld kinnen de stad Amsterdam, voor Koning FFil- lem II, heeft aan de belanghebbenden kennis gege ven dat het gezamenlijk bedrag der toegezegde en der reeds ingekomene gelden ongenoegzaam bevonden is tot eene daarstelling van een waardig gedenkteeken, zooals het door de commissie bedoeld werd dat de gedane toezeggingen derhalve als niet geschied de- schouwd zullen worden en men over het bedrag der reeds geslortte gelden zal kunnen disponeren. Dr. Gützlajf, van zijne jongste ziekte hersteld, is den 17 dezer, des^ morgens vroegtijdigvan Rot terdam naar Dusseldorp vertrokken, om de pinkster dagen aldaar door te brengen en daarna zijne reis langs den Rijn voort te zetten. Voor het kantongeregt te Noordwijk is eene regtsvervolging ingesteld, welligteenig of de eenigste in deze provincie. C. de FF. namelijk, heeft den pastoor de Pdoen dagvaarden tot eene terug gave van de twee boeken (een Nieuw Testament en eene Napelsche catechismus) door zijn'eerwaarde aan hem of zijne kinderen wederfegteiijk ontnomen on-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1