MIDDEMJZH, PUBLIEKE VERPACHTING Piccardt, Tlieol. Dr. te Pijnacker; J. P. JlBeijers, te Brouwershaven; IF. O. Stuiter, te Zalk IIvan F vorst, te Almelo; A'JJ- IFarnsinck, te 's Heer Abtskerke c. a.en G. H. IFolvcnkamp, te Beikenwoude. Hieruit zal D. V. op Yrijdag, den 31 Meihet zestal gekozen worden. In de Oren. Cour, van 18 Maart jl. gaf men mededeeling van de gevangenneming van fan Jelles Jansema, oud 14 jaren, wonende te Zuidhorn, als verdacht van poging tot vadermoord, door middel van eene sabel, waarmede hij getracht had zijn' vader het hoofd te kloven en van de aanleiding daartoe n.l. het dobbelspel, ten welken einde hij aan zijnen vader geld had ontstolen en dat hij uit vrees voor straf tol dat wanhopig besluit was gekomen. 'J'er zake daarvan en uithoofde zijner jeugdige jaren stond die persoon heden voor de reglbank aldaar teregt. Nadat het verhoor der getuigen, waaronder de vader van den beklaagde, en van den beklaagde zei ven die volmondig zijne misdaad beleed, had plaats gevonden, en de Officier van justitie had geréquireerd tot gevangenzetting voor den tijd van 12 jaren, heeft de reglbank den beklaagde schuldig verklaard en ver oordeeld tot de gerequireerde gevangenisstraf, Men schrijft uit Amsterdam van den 14 Mei Hoor de vereeniging Tol ondersteuning van hulp behoevenden binnen deze stad van welke H. M. de Koningin wel de betrekking van beschermvrouw heeft willen aanvaarden, zijn twee bewaarplaatsen (crèches) voor kinderen beneden en tot driejaren ingesteld: ais, eene in de Eerste Wetering-dwarsstraat, en eene aan de ik oordermark t. Zij zijn bestemd voor de kin deren van ouders, die, beroepshalve hunne wonin gen moetende verlaten dikwerf deze kinderen niet uehoorlijk kunnen verzorgen. De Amst. Cour. meldt dat de toestand van dr. Giilzlaffeergisteren namiddag (maandag) iets gunstiger .was, Den 29 Mei zal te Rozendaal in Noórd-Bra- band worden aanbesteed heileggen van een grindweg var, daar naar de Belgische grenzen, ter lengte van 7079 ellen. In de volgende week zal van Koevorden naar Noord-Amerika verhuizen, de landbouwer Klaas Jl. met zijn huisgezin bestaande uit zes perso nen. Twee dochters, die in het bezoeken der Kieuwe wereld geen lust hebben., blijven hier,. De groale drijfveer, die den man derwaarts rjoet vertrekken, is geloofs-ijver want hij had hier goed zijn brood en zal wanneer hij over de wateren is welligl al ziine gelden voor transport hebben uitgegeven. Zóó zijn er voor ettelijke jaren velen van hier vertrokken en zoo wel van deze, als van degenen, die met nog eenig fonds daar arriveerden, koinen er weinig blijde berigten tot ons over. De zucht tot landverhuizing is.ulan ook hier sedert zeer bekoeld. Eergisteren zijn de uitgevers der onderscheidene dagbladen, te Amsterdam verschijnende, zoo als het .Algemeen Handelsblad, de Amslerdamsche Cou rant de Tijd en de Hydraen ook naar men zegt een bockverkoopervoor'den regter-com- missaris geroepen, Ier zake van bet plaatsen van be rigten of adyertentieri betrekkelijk vreemde loterijen, Volgens reeds vroeger ontvangen berigten uit Londen was Lodewijk Philips aldaar ongesteld. Latere berigten melden dat de ziekte van den ge wezen koning der Franscben van meer ernstigen aard is, dan men zulks in den beginne had gedacht en dat zij alle kenteekenen van borst-waterzucht draagt. Hij is thans zeer veranderd en mist geheel zijn vroeger voorkomen van gezondheid en kracht. Tot dusverre heeft men den toestand waarin hij ver keert, voor zijne gemalin, Marie-Amelie, verborgen gehouden, doch ook zij heeft reeds de sporen eerier ziekte op het veranderde gelaat baars echlgenools ont dekt. Lodewijk Philips wendt op dezen oogenbiik allés aan, om eene olgeheele vereeniging van de leden -vjjjner familie mef den vertegenwoordiger van den oud- sien lak. van het huis van Bourbon den graaf van Chambord, tot stand te brengén. De hertogin van Orleans die vóór zij zich op Claremont (de ver blijfplaats der geëmigreerde koninklijke familie) be vond, zeer togen eene vereeniging der beide familien gezind was, werd door Lodewijk Philips tot andere gedachten gebragt en wen&cht thans mede eene ver broedering die Frankrijk ten minsté vóór véle ver wikkelingen kan vrijwaren. Wat de jonen van Lo dewijk Philips betreft, ook zij. zijn mei?r dan gun stig gestemd voor alles w at strekken kao om de belangen der leden hunner familie weder te. vereenigen, die sedert 1830 wegens hunne staatkundige positie gescheiden waren. De bijzondere vrienden van het huis Orleans en van Lodewijk Philips houden het er voor, dal deze vereeniging werkelijk tot stand zal komen, ofschoon zij zich te gelijk overtuigd houden, dat dit ten minste voorshands geen staatkundigen in vloed hebben zal. Lodewijk Philips zelf zegt cn denkt het, dat Frankrijk lang in zijn tegenwoordigeu toestand verblijven zal etj dat het zich van de repu bliek en van de vaderlandsliefde van Lodewijk Na poleon bedienen zal, om de rustin het land te her stellen en voor de toekomst te verzekeren. gceih snelde men van alle kanten ter liulpe. De brandende stukken hout verspreidden zich aiom en ontstaken het vuur op tien verschillende plaatsen zoodat ook de spuiten zich moesten verdeelen waar door de krachten ter blussching ontzenuwd werden. l)e oorzaak wordt toegeschreven aan de onvoorzig- tige behandeling van lucifers door een kind. Het verlies is aanmerkelijk. Het kind dat den brand ontstak, is uit wanhoop in de Schelde gesprongen; men heeft het echter gereden hoopt zijn leven te behouden. DUITSCIILAND. Ween en den 13 3Lei. Brieven uitSmirna, van IV April hangen een treu rig-tafereel op van den schrik, dien onophoudelijke aardschokken aldaar veroorzaakten. Alles vluglte wat inaur kon' uit vrees levend begraven te zullen' wór den en in weerwil van hel koude weder, -waren egnige duizendejnenschen onderden blooten lièinéfgelegerd, of zochten een toevlugt aan boord der schepen. Tot dusverre was echter de schrik grooter dan de schade. Een drukkende zoele wind gaat de aardschokken vooraf en schijnt uit den. grond.voort te komen; deze wind is zoo sterk, dat hij dikwerf deurenen vensters verbrijzelt en soms de meest hechte muren doet scheu ren. De aardschokken duurden toenmaals reeds sedert 16 dagen en herhaalden zich, schier van uur tot unr, vooral des nachts. Nog, waren alleen eene Gi ieksclie kerk, het Armenische collegie, het Ooslenrijksche consulaat en eenige moskeen verwoest en bepaalden de uitwerkselen der aardbevingen zich in het overige gedeelte der stad, bij sommige gebouwen, die op het punt stonden in te storten. In alle kerken worden gebeden gedaan om der Voorzienigheid redding te smeeken. Men wordt deze aardschokken door den geheelen Archipel gewaar, tot aan de uiterste grenzen van Caramanie. In de Nieuwe Haven is een gedeelte van de citadel ingestortte Nymphis eene kleine stad, vier uren van Smirna gelegen, is een berg mid den door gebarsten zijn groote stukken rots afge scheurd en hebben honderdjarige hoornen en een ge deelte der stad in haren val verwoest; de rivier is uil hare bedding gelredenen het water brak gewor den. Alle bergértdie den zeeboezem omringen-, hebben scheuren bekomen. ENGELAND. Londen, den li Mei. Voor ongeveer twee-en twintig jaren vertrok uit Berlijn een jeugdig doch bekwaam juwelier, genaamd Maurice Herlijn mei eene kleine som geld naar Londen. Door zijne kundigheden en onvermoeiden arbeid maakte bij aldaar fortuin hij liet zich tot Engelsch burger inschrijven en werd hof-juwelier. Dezer dagen kwam bij te Londen te overlijden, kin- 3 detloos, doch een fortuin achterlatende van 2 inilii- 1 oen ponden sterling. De collaterale erfgenamen vier broeders en eene zuster, allen te Berlijn geborenen aldaar woonachtig, eischten zijne erflating;' maar de Engelscbe Regtban- ken weigerden hun de uitkeering, omdat de nala tenschap bijna geheel bestond uit huizenen landgoe deren en de wel den vreemdelingen niet toelaat vaste goederen op Engelsch grondgebied te bezitten. Te vergeefs boden de erfgenamen aan om zich tot Engelschen te doen naturaliseren. Men antwoordde bun dat zij vreemdelingen waren op het oogenbiik van. het overlijden huns broeders, en dat hunne na turalisatie gecne terugwerkende kracht kon hebben. Alzoo zal de rijke erfenis van den juwelier Berlijn, krachtens de EngeJsche wetten aan den koningin overgaan, dat is aan den Staat; maar men verzekert dat H. M„ overeenkomstig het beslaande gebruik ten dezen besloten heeft aan de erfgenamenbij wijze van schadeloosstellingeene som te doen uilkecren. FRANKRIJK. - Parijs, den 35 Mei. De groote spinnerij van den heer Noirel Jourdain. te Villers Bretonneux, in het departement der Somme, is dezer dagen door een zwaren brand geheel in den asch gelegd, rn weerwil van alle mogelijke pogingen tot blussching. De aangerigte schade wordt op 400,000 fr. geraamd en 200 huisgezinnen zijn door dit onge val van arbeid .beroofd, Een vreesselijke biand heeft de gemeente Thnn- Levêqne tussehen Bouchain en Kamerrijkgedeel telijk verwoest en de angst in aller harten gebragt. Zestig.gebouwen zijn in een puinhoop veranderd. In weinige uren was de verwoesting voltooid en te ver- Van de volgende Artikelen te Goes, Van den 1 tot den 15 Mei 1850, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijk Belasiingen. ke Tarwe f7,12. Rogge f4,58. Vroege Gerst 3,30. Late Gerst f 2,95. Boekweit 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 4,00. Graan we Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,12. Rogge Meel f 6,23. allen per mitd.de. Boter f 0,70. Noord-Hoiiandsche Kaas 50 cs. Slolk- sohe Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 28 cs. Tarwe Brood 16 cs. Rogge Brood 12 cs. Osse-VIeesch 55 cs. Koei-Vieesch 55 cs. Kalfs- Vleesch 55 cs, Schapen-VJeesch 35 cs. Lams-Yleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vieesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen 1,20. Late Aardappelen f 1,60. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Höut f 7,50. Esscben Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen 1' 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kooi Olie f 46,00. Lijn OJief 40,00. hetvat. Koolzaad f 00,00 Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. ARMMEESTERS van den GROOTEN-ARMEN van IFc- meldinge zullen op daartoe bekomen aulhorisatie, op Fhj- dag den 3.1 Mei 3850 des morgens om 10 uren, in het Gemeentehuis te IFemeldinge, ten overslaan van den Notaris Kakebeeke gevestigd te Krab- bendijke, en getuigen, voor den tijd van zeven jaren, publiek aan den meestbiedenden trachten te verpach ten 5ffl onderscheidene PerceeJen ZAAÏ- en WJEI- LAAItKAaan voornoemd middel toebehoorende en welke te IFemeldinge en omliggende Gemeen ten, bij aldaar uitgezette Plak-BiJjetten in het breede zijn omschreven. Informalien zijn intusschen te bekomen bij voor- schreve Armmeesters te FFemeldinge, en No taris Kakebeeke te Krabbendijkc. PUBLIEKE VERKOOPINGEN, ten over staan van den Notaris Bisseevwreside rende te Goes, in het Logement de Koren beurs aldaar. Op Zalurdag den 1 Junij 1850, 's avonds 8 urenvan een WOONHUIS en ERVE, te Goes, in de St. JacobstraatWijk B. No, 71, - aankomende de Wed. JAST EOOF Vrouw van Jan de Wolf. Op Zalurdag 22 Junij 1850, 's avonds 7 uren, van een WOONHUIS, SCHUUR en ERVE, in de Voorstad te Goes, Wijk E. No. 62 aanko mende WOITKK VAX IKESTj bewoond door Vrouwe de Wed. A. KAKEBEEKE. Infonnatien te bekomen bij gemelden Notaris RissEEUir. De Ondergeteekenden berigten bij de ze aan hunne geachte Begunstigers, dat zij weder ontvangen hebben een mooi assortiment AVITTE AGREMENTEN, Gegaufreerde SPIEGEL STROO-. en ordinaire Dames- en Kinder HOE DENtol eene zeer civieie prijs.Belovende eene vriendelijke en accurate bediening. NB. Maakt dezelve op voigens laatste Journalen. «EZ. «ROM, Papegaaistraat. Te Goes, bij F. Kleedwens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2