noimm 01] R A l\ "TSHETiiïiwiroï M A A X D A G ao 3 TOFBE LAïïfflïïSSHÖÜBIÜM LANDHUISHOUDKUNDE. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .>,7.1; Franco per Post d,90. Gewone Advertentien worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 6 regels a f d,20 behalve het Zegelregt. PROGRAMMA van het TE LElltivV 18S». Vervolg en slot van ons vorig No.) 5ie SECTIE. Punten van behandeling. 1. In afwachting van het rapport nopens het Landhnishoudkundig onderwijs, op het 5de Landhuis- houdkundig Congres uil te brengen (zie het verhan delde van het 4de te Utrecht, b.1, 181), zou de over weging belangrijk zijn van de navolgende punten a. «Wat is er np onderscheidene plaatsen ter be vordering van dat onderwijs in meerdere of min dere mate gedaan b. Welke zijn de uitkomsten van die verschillende pogingen en welke zijn de daaraan verbonden geldelijke bezwaren c. Heeft het rapport der Commissie op bet 4de Congres ingebragt eenige bekendheid verkre gen en zoo ja welke is de meening over het daarbij verkondigde stelsel 2. Er zijn gemeenten of streken in het T5ijk alwaar nuttige verordeningen in verband lot den land bouw bestaan, terwijl zij elders ontbreken, als b. v.: het verjagen of vernielen van schadelijk gevogelte of insekten, hetgeen in eenen plaatselijken last zon der genoegzaam nut ontaardt, indien het niet alge meen is. Het wegmaaijcn van onkruid langs de akkers en op de wegen een billijke maatregel, daar het hard is voor den landman die zijn land zorgvuldig behandelt, het overwaaijend zaad van eens anders onkruid te ontvangen. Bet hoeden van schapen op de publieke gronden en wegen of dijken, een wezenlijk bezwaar voorde gemeenten, waar dit, uit gewoonte te onbepaald bestaat. Het opma ken der Buurtwegen waarvan het verzuim in de eene gemeente den doorvoer van en naar eene an derewaar men aan het onderhoud der buurtwegen gehouden isbelemmert. De volgende vragen doen zich hier van zelve ter overweging voor: a. «Welke andere en weliigt meer treffende voor beelden van dien aard zijn bij de reeds genoemde te voegen b. Welk voordeel of bezwaar zou er kunnen ver bonden zijn aan het al of niet meer algemeen verordenen, of weliigt omgekeerd geheel weg laten van soortgelijke plaatselijke vonrschrillen c. Of uit deze wisseling van denkbeelden nopens deze zaken grondslagen of bepalingen zouden te putten zijn, ter opname in eene hier te lande ontbrekende verordening, zoo als het Code rural in Frankrijk 3. In de Landhuishoudelijke Courant van 1849, No. 47 is het denkbeeld geopperd om te behandelen de vraag: welke zijn de uit- en inwendige iuriglin- gen die de Boerenhuizen met het oog op den ge zondheidstoestand van menschen en vee en op het belang der boerderij hebben moeten Zijn de za- menstelling der gebouwen en het aanwenden dei- bouwstoffen niet voor aanzienlijke verbeteringen vat baar Deze vraag was te Brussel op het Belgische Landbouw-Congics van 1848 ter behandeling voor gesteld maar kon aldaar niet genoegzaam behandeld worden. Bij de eerste bladzijden der mededeeling van de Geldersche Maatschappij van 1849, is op een voornaam onderdeel van Boerderijen op de stallen in dezelve gewezen aldaar onderscheiden in pot- stallen vaall-slallen en grup- of g-z-oep-stallen omtrent welke laatste eene teregtwijzing voorkomt in de Mededeelingen der Moll. Maatschappij van Land» bouw No. 2 van 1849 blz. 174. «Bij de laatstgenoemde Maatschappij, is een ander onderdeel ook reeds iri overweging gekomen in hare Mededeelingen immers van 1848, No. 3, hl. 146 en 152, vindt men het plan en het bestek eener schuur bij eene groole Boerderij. «Bij het programma harer Algemeene Tentoon stelling (zie dezelfde Mededeelingen 1849 N°. 2, 1)1, 79) werd eene gouden medaille uitgeloofd voor de beste planteekening voor Boerenhofsteden en aari- hoorigheden bestemdhetzij voor akkerbouw met minstens 50 bunders onder den ploeghetzij voor zuivelbereiding met eene stalling voor minstens 30 koebeesten. (N°. 130 der prijzen). Ten grondslag de zer onderscheiding ligt bet verschil, dat er noodwen dig moet zijn tusschen een boerderij waar Koren- bouw en diewaar Melkertj of Zuivelbereiding ifi hoofdzaak is, en welke ieder tot een afzonderlijk stelsel behooren. Een ander groot verschil in stel sel is er tusschen de zoogenaamde Zz/v-woningen waar al het koren en hooi wordt geborgen ondereen en hetzelfde hooge dak, te midden der boerderij zelve, en de woningen van lager dak, met hooi- of koren bergen daarnevens. Zijn deze onderscheidingen juist Zijn er meer zoo danige boofdonderscbeidingen temaken? Welke zijn de algemeene regelen van nit- en inwendigen bouw voor boerderijen in algemeen of voor verschillende soorten in het bijzonder Zijn er bruikbare voorschrif ten en plan-teekeningen dit onderwerp betreffende, en op ons land toepasselijk, indruk bekend gemaakt? Zijn er zoodanige voorschriften en planteekeningen in druk nog onbekend tot toelichting en onderzoek mede te brengen Op deze en dergelijke punten den bouw van Boerderijen betreffende, wordt voorshands de aandacht gevestigd opdat deskundigen er zich op zouden kun nen voorbereiden, om met te meer vrucht en niet geheel onbestemd, in de Sectie, deswege van gedach ten te wisselen.» Voor de Leden van het Congres staan, opdever- tonuiug van hunne toegangkaartopen: liet Kabinet van Landbouw (lloogevvoerd bij de Krauijerstraat w De Akademie en aldaar de Senaatskamer (Rapen burg.) Het Observatorium (boven de Academie.) De Akademietuin (ingang Rapenburg.) Het museum Splitgerherianum (in den Akademie tuin.) De Akademische Bibliotheek (Rapenburg over de Cellehroersgraclit.) Het Anatomisch Kabinet (aldaar.) liet Physisch Kabinet (Papengracht.) Het Scheikundig Laboratorium (Aalmarkt.) Het Akademisch Penning-Kabinet (Boonmarkt.) Het Hijks Museum van Natuurlijke Historie (Ra penburg.) Het Rijks Herbarium (Rapenburg.) Het Rijks Museum van Oudheden (Breedestraat.) j Het Kabinet van Pleisterbeelden en Platen (Rapen- r burg.) Het Kabinet van Japansche Zeldzaamheden (Paar. densteeg.) De schilderijen op het Stadhuis en Oudheden tot het beleg der Stad betrekking hebbende, aldaar voorhanden. De Bibliotheek der Maatschappij van Nederlandsehe Letterkunde te Leiden (Papengracht), van 12 tot 3 ure. Het Herbarium van de Vereeniging voor de Ne derlandsehe Flora'' Rapenburg Wijk IV: 850.) He Koninklijke Nederlandsehe Grofsmederij (Zuid zijde.) De Soeieteiten Amicilia en Minerva (Breedestraat Op Dingsdag 11 Junij valt in een Gecostumeerde Optogt te houden door hel Leidsche Studerilen- Corps, voorstellende den Inlogt van frederik HEN drik binnen ,s Hertogenbosch17 Sept. 1629, Men zie deswege Geschiedkundige Aanteekeniu- gen omtrent frederik hendrik, enz. Uitgegeven door de Commissie tot regeling der Maskerade. Leiden bij Jac. Hazenberg Corn.Zoon en J. II. Gerhard en CV' Deze Optogt zal in geen geringe mate den luister van dien dag verhoogen. IVoensdag 12 Junij 's avonds, zamenkomst met muzijk en illuminatie. Plaats nader op te geven. pomterdag 13 Junij, ten 5 ure, Vriendschappe lijk middagmaal, tegen 3,00 den persoon, waartoe men verzocht wordt zich, bij de aankomst, bij HH. Penningineesleren aan te melden. Op nader te bepalen dagen en uren Bezigtiging van den Leeghwuler, Tentoonstelling van Vee en van Wol door de Afdeeilng Leiden en omstreken der Boliandsche Maatschappij van Landbouw. Hard draverij voor welke laatste de Regering der Stad Leiden eene zilveren vaas tot prijs aanbiedt en het Bestuur van het Congres de premie geeft. De .Entree voor bel Congres is bepaald op ƒ1,50. Ieder, die aan dit Congres en aan bet vriendschap pelijk middagmaal verlangt deel te nemen, wordt uit- genoodigd zich aan te melden van den 3den tot en met den 8sten Junij van des morgens 10--12 ure, ten huize van den Heer Mr. P. C. Lezwijn, Twee den Penningmeester var) het Bestuur (Rapenburg tegen over de Bibliotheek) terwijl op Maandag den 10 en volgende dagen van des morgens 8 tot 'sna middags 4 ure voor die deelneming gelegenheid is in het Gemeenlandshuis vari Rijnland tegenover de Gehoorzaal, waar het Congres wordt gehouden. TL et Bestuur voor hel Vijfde Landhuis- houdkundig Congres. Jhr. Mr. Gevers van Endegeest. Prof. A. H. van der Boon Mesch. Prof. W. II. de Vriese. B. W. Wtïewaall. P. II. Bn. Taets van Amrrongen tot Natewisch. Mr. P. C. Lezwtn. GOES den J7 Mei. Ter vervulling der vacature heeft de breede Ker kenraad der Ilerv. Gemeente alhier na verkregene handopeningheden avond geformeerd het navol gende Twaalftal van HH. Predikantenin alphabe- lisehe volgorde gesteldDD. U. J. Berkhoutte Monster; 6'. Boon, Theol. Dr. te Medernblik G. Bruna te Hasselt; IK. H. Linse, te Sleenderen; A. Niermeijer, te 's Heer Arendskerke c. a. B.M. C. van Oosterzeete Oirschot B. A. Soetbrood

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1