AKKERBOUW. NON PLUS ULTRA. Ingevolge liet Besluit van liet vierde Congres om sommige vraagpunten in Sectiën te behandelen, en deze tijdig ter kennis van het Algemeen te bren gen (zie Verslag van het vierde Congres, bl. 280 en 281) heelt het Bestuur de hieronder vermelde indéeling in Sectiën gemeend voorloopig te moeten opgeven. De bij elke Sectie voorgedragene vraag stukken zijn niet gekozen met het oogmerk, on» uit sluitend de onderwerpen van behandeling uit te ma ken maar veeleer opdat er vooraf eenige belang rijke punten zouden bekend zijn, om zich op te kun nen voorbereiden en ten einde beter den geest te doen kennen, waarin het Bestuur vermeent, dat de Sectiën zouden kunnen werken. Deze opgave sluit dus geenszins zoodanige andere zaken uitwelke de Leden, die zich bij deze of gene Sectie voegentot onderwerpen van behandeling wenschen te maken. Voor iedere Sectie-vergadering is een doelmatig ingerigt lokaal gereed. Elke Sectie kiest haren Voorzitter en Secretaris. De Sectie-vergaderingen vangen aan niet later dan 's morgens ten negen ure, op de dagen, waarop het Congres wordt gehouden, en eindigen niet later dan ten elf ure, ten einde geene stoornis te weeg te bren gen in' den geregelden aanvang der Vergadering tan het Congres. Het Bestuur van elke Sectie-vergadering geeft aan het Bestuur van het Congres eene lijst der Leden van elke Sectie en opgave van het in de Sectie-ver gadering behandelde. De onderwerpen in de Sectie-vergaderingen be handeld kunnen punten van behandeling worden voor de vergadering van het Congres. Het bestuur der Sectie geeft, in dit geval, eenen der Secretaris sen van hel Bestuur vóór den aanvang van de ver gaderingkennis van de onderwerpen, welke de Sectie in de vergadering wenscht behandeld te zien. BÜ elke Sectie-vergadering isindien de Sectie zulks verlangtzoo mogelijk een lid van het Be stuur tegenwoordig, oin de strekking der door het zelve opgegevene punten toe te lichten. J SECTIM. Punten van behandeling. 1. Welke proeven zijn er in Nederland, in den laatsten tijd, betreffende de verbouwing op reijen genomen «Welke waren de daarvoor gebezigde gronden, zaden zaai- en andere drilwerktuigen Welke waren de gevolgde manieren van verple ging der gewassen en de uitkomsten in vergelij king met de gewone manier van verbouwing? Wat is uit een en ander af te leiden ter verbe tering van den Vadet'landschen Landbouw?" 2. «Welke dusgenaamde compoosten beeft men, in den laatsten lijd ter bemesting gebruikt «Op welke gronden, voor welke gewassen en met welken uitslag zijn zij gebezigd?" 3. Indien do ziekte van de Aardappelen blijft voortduren laat het zich aanzien dat de verbouw daarvan zeer zal verminderengelijk hij nu ten op- zigle der latere soorten zeker reeds doet. Indien deze aardvrucht niet mogt kunnen blijven bekleeden de gewigtige plaats, welke zij heeft in de afwisseling der verbouwing van graansoorten op welke andere wijze zal men die plaats aanvullen Fervolg hierna.') GOES den J3 Mei. Hot Handelsblad deelt mede dat er bij Z. M. het voornemen schijnt te bestaan om met HD. te genwoordigheid bet groote muziekfeest te vereeren dat in de maand Junij te Haarlem door de maatschappij tót bevordering der toonkunstzal worden gegeven. Men meldt aan het Zondagsblad uit Goes Toen wij onlangs berigtten, dat de heer 4. Ju- gustijn te Heinkenszand, met het landhuishondkun- dig-boekhouden op zijne school begonnen was, uitten wij den wenschdat hij spoedig door anderen zou gevolgd worden, Meer dai) wij wensChten is ver wezenlijkt. De heeren JSnijders en D. van de Lindeonderwijzers te Wilhelminadorp en Wol- faartsdijk hebben ziek bereid getoond, op uitnoo- diging der maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland de landbouwkundige schei-en aardkunde op hunne scholen te onderwijzen. Gezegde maatschappij toont belang in de zaak testel len zigtbaar in het kosteloos leveren van de nood zakelijkst vereisebte scheikundige toestellen. Men schrijft uit Amsterdam van den 7 Mei Naar men verneemt, is de heer Hquasie Boachi, een der Ashantijnsche Prinsenaangesteld door Z. M. als aspirant-ingenieur der mijnen in Indieom verder in rang op te klimmen overeenkomstig de bestaande verordeningen. Terwijl hieruit blijktdat het gouvernement nu reeds door eene zending van vijf iugenieurs naar Jndie, het mijnwezen aldaar meer ter harte zal ne men doet óns ook van eenen anderen kantdeze laatstgemelde benoeming veel genoegen. Jquasie Boachi, geboren uit den Ashantijnscben Negerstam, heeft zoowel tijdens zijne studiën aan de Academie te Hel ftals later aqn de A kademie vap Bergbouw te prei berg alle bewijzen geleverd van in ijver en studie niet bij den besten Europeaan achter te staan. Tot zijne speciale praktische studie behoorde die der goudwasseherij te Gaste'm in Tyrol - In tie afgeloopën. week is te Nijmegen jn hech tenis gesteld eene kleine rooyerbende uit bet naburig dorp Slijk- Ewijk gemeente Valburg bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, onderhevige verden king liggende van zieli gedurende eenen geruimen tijd aan onderscheidene brutale diefstallen te hebben schuldig gemaakt, op verschillende plaatsen in Over- Betuwe gepleegd. Reeds lang wgs dit gezin de schrik van vele landbewoners in den omtrek. Men leest in bet Tielsche ff eekblad het vol gende Wij. vernemen uit eene g»ede bron, dat, in strijd met hetgeen sommige bladen daaromtrent hebben medegedeeld, bij de regering niet bestaat, noch ooit bestaan beeft liet plan om na de aanneming der kies- en andere organieke wetten de tweede kamer te ontbinden. Een dusdanige maatregel zou ook te injnder raadzaam zijn, omdat toch steeds de helft der kamer tegen September moet vernieuwd worden. Van daar dan ook dal in het ontwerp der kieswet, onder de overgangsbepalingen, de verkiezing geregeld wordt, ter vervulling van de in September aftredende leden. Daarentegen schijnt liet zekér dat na de aanneming der provinciale wetde eerste kamer zal worden ontbonden, om dé verkiezingen der nieuwe kamer door ae nieuwe provinciale staten te doen plaats grijpen. Overigens is liet wel aan geen rede lijken twijfel onderhevig, ol de regering bezit nog in genoegzame male liet Vertrouwen der natie, om bij eene gelieele of gedeeltelijke vernieuwing der kamers op eene overwegende mooiderheid te kunnen rekenen. Waarschijnlijk zullen de kamers met pinksteren geen reces hebben; maar daarentegen, na de aanneming der drie hoofdwetten wat langer vacantie nemen. DUITSCHLAND. Hamburg, den 6 Mei. In de Deensclie hertogdommen zijn verscheidene zeer niteenloopende geruchten in omloop, ten aanzien van het bijleggen der met Denemarken bestaande ge schillen. Volgens sommigen zou eene getnengde commissie, uit Sieeswijkers en Denen bestaande, wor den benoemd, aan welke de beslechting van het geschil zou worden opgedragen. Volgens anderenwas een nieuw voorloopig bestuur aangesteld. Iets zekers schijnt te dezen aanzien nog niet bepaald te zijn. FRANKRIJK. - Parijs den 9 Mei. Naar men beweert zou de heer Thiers gezegd hebben, dat hij, zoo de gewijzigde kieswet niet werd aangenomen zijn ontslag als volksvertegenwoordiger zou indienen, en dan terstond naar Italië zou vertrek ken. Men wil, dat de 17 vertegenwoordigers, die met liet opstellen van dat gewijzigde ontwerp zijn belast geweest, ook voornemens zijn bon ontslag te nemen, zoo bet verworpen wierd. - Sommige bladen verzekeren dat in den boe zem der democratische partij eene diepe scheming ontstaan is over het gedragdat zij ter gelegenheid der gewijzigde kieswet zal moeten voeren. In de laatste dagen zijn verscheidene zeer onstuimige ver gaderingen gehouden de bekende de Flotle moet zich ten krachtigste verzet hehben tegen het aanwen den van gewelddadige middelen, daar deze alle voor deden welke de democratische partij lot nu toe behaald heeft, in de waagschaal zouden stellen. Hoe rustig de houding der bevolking alhier ook zij, twijfelt niemand, of die kalmte is slecht» schijn baar. Van eene legitimistische zijde wordt medege deeld «dat de roede republikeinen werkelijk voor nemens zijneerlang een' gewapenden opstand te beproeven en dat men slechts naar eene geschikte gelegenheid wacht, om, daartoe over te gaan. Inge val de poliep den aanslag mogt ontdekken, zouden de volksleiders geenszins ontkennen dat men heeft zamengespannendoch zouden zij volhouden, dat de policie zelve de eerste aanleiding tot de zamenspan- ning had gegeven, omdat de hooge regering belang had bij een straatgevecht." Als een voorbeeld van de snelheid waarmede te genwoordig berigten kunnen wprden overgebragt deelt het Zondagsblad het volgende mede: Snelle correspondentie lusschen Londen en Pa rijs. Onlangs heeft men eene proeve genomen om de koninklijke aanspraak, bij de opening van het Parlementnog denzelfden dag naar Parijs over te brengen. De aanspraak werd des middags te Londen gehouden en 'savonds ten half elf ure kwamen de afschriften daarvan te Parijs aan ten elf ure waren ze in de bureaux der dagbladen en de morgenbladen konden de aanspraak dpn volgenden ochtend aan hare lezers mededeelen. Zo.o iets heeft men eerst na de völtooijing der spoorwegen naar Calais en Boulogne kunnen tot stand brengen. Maar nu wedijveren in Frankrijk Calais en Boulogne en in Engeland Dover en Folkstone om den voorrang, de brievenpost door hunne havens te zien gaan. Dover en Calais zijn zonder tegenspraak de het meest tegen over elkander liggende landingspunten der beide rijken, en de over vaart tusschen beide plaatsen is bet zekerste. Maar de weg van Boulogne naar Parijs is daarentegen de kortsteen slechts wanneer de zee onstuimig isis de landing van Engeland te Calais beter dan te Bou logne. Calais is reeds sedert eene eeuw in het bezit der overvaart van Engeland naar Frankrijk thans wil Boulogne het voordeel tot zich trekken. Men heeft reeds voorgesteld den brievenpost over Bouloone te vervoeren en alleen bij stormachtig weder daartoe Calais te gebruiken en dap de Engelsche depêches van Galais over Boulogne naar Parijs te brengen. Het staat nu nog te bezien welke stad de bovenhand zal verkrijgen. Heden beviel voorspoedig van een welge schapen ZOON, JACOMINA JOHANNA NOR- TIER geliefde Echtgenoote van S. nu JONGE MÜLOCK HOOWEB. Goes, den 13 Mei 1850. Eenige kennisgeving. PUBLIEKE VE&- KOOPING van de vroe ger geannonceerde VASTE GOEDEREN van den Heer P. J. SPAA1Vbestaande in HOFSTEDE met be plante GRONDEN en een DIJKte zamen ruim 0 Bunders groot, gelegen onder Heinkenszandop Donderdag J6 Mei J850's morgens ten 10 ure, op het Dorp Heinkenszand, in de Herberg bij Walhoct door het Ministerie van den Notaris Bisseevw te Goes. Op Woensdag den 22 Mei 1850, des voormiddags ten 10 ure, zal P. A. UAKEWIJK, op op zijne Hofstede nabij PPissekerketen overstaan van den Notaris G. RisstEUtrresiderende te Goes, publiek verkoopen 4 PAARDEN, waaron der één met Veulen, 7 Baatgevende MELKKOKI- JEN, 3 RUNDERS2 JAARLINGEN1 Vet KALF, 1 KARNHOND, ep 'tgeen meerder zal ge veild worden. Tot Dingsdag avond is in het Koffijhuis van Hakinck op de Groote Markt, voor JO Cents de persoon ie zieneen VEULEN mei TWEE goede en volmaakte KOPPEN. De Eigenaar, J. LAVERJ. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoo».

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2