BÏÏITOSL. IffiOTETIMS&IiL lieden middag zal er teil liove gtg§l diner zijn tot afscheid van Z. K. II. den kroonprins. Men schrijft uit Amsterdam van den 4 Mei: Terwijl Parijs reeds sedert onderscheidene jaren zijnen verwonderlijken artesischen put in de vlakte van Grenelle heeft daargesteld, na honden! teleurstel lingen, waarvan de minste Zoodanig Werk hier te lande had doen staken heeft men, na een halfdozijn mis lukte proefnemingen en plannen, de hoop, dat Am sterdam, hetwelk te midden van het water versmacht, zijne inwoners eindelijk drinkbaar water zal kunnen verschaffen. Er is namelijk door het heslaar der hoofdstad aan den heer C. P. Fries, te Zeijst, ver gunning verleend om alhiervoor zijne rekening vier putten voor zoet-en drinkbaar water te maken; ten gevolge daarvan is gisteren op de Noordermarkt een begin gemaakt met het boren van een'dusdanigén pul, DUITSCHLAND. Frankfort, den 4 Mei, Wij zijn in de gelegenheid geweest kennis te be komen van eene regtslreeksehe tnededeeling, uit Lon den aan eenen hoog geplaatsten persoon alhier gedaan; daarin wordt stellig gezegd dat het Engelsche hof eene toenadering tot Oostenrijk beoogt en de handel wijze van lord Palmerston tegen deze mogendheid zeer afkeurt. Niet minder laakt men zijn gedrag in de Grieksche kwestie en de beduidende sommen door hem verspild, om in Italië en anderestaten den geest van ontevredenheid tegen de regeringen bij het volk te onderhouden. Men schijnt ook aan het Britsche hof gunstiger te denken, ten aanzien van de Oosten- rijksehe en Beijersche alliantie, dan over het Pruis- sische drie-koningen-verbond en alles wat vroeger verbreid is geworden nopens een tusschen Engeland en Pruissen te sluiten verdrag is van allen grond ontbloot. Be terugtreding van Hannover van het Pruis- sische drie-koningen-verbond wordt door geloof waardige personen aan den invloed van het Engelsche hof toegeschreven. In onze politieke kringen wordt de houding die Pruissen thans tegen Oostenrijk aanneemt, zeer gelaakt, bijzonder in zoo verre betreft de weigering om de VVeener traclaten, als grondslag der Duitsche confe deratie, nog alv verbindend te beschouwen. Hierdoor plaatst zich Pruissen, als hel ware op den bodem der omwenteling en des weêrstnnds niet alleen tegen Oostenrijk''en de overige voornaamste Duitsche staten, maar zélfs tégen Rusland en de andere groote mogend- béden, welke deze traclaten mede onderteekend, en dèrzefv'er naleving gewaarborgd hebben. Men ziet met grond.ernstige verwikkelingen te gemoet. Ook met Zwitserland is Pillissen weder in een nieu wen strijd gewikkeld. Dezer dagen zijn 15 te Sehaff- hnusen te huis behoorende militaireu die oin een korteren weg te nemen, de Badensehe grenzen over schreden door de Pruissen ontwapend en in hech tenis genomen. Wel verre van gerolmagligdcn to zenden op het. congres, door Oostenrijk naar Frankfort te zamen geroepen betwist thans Pruissen aan deze mogend heid het regtom zulks op grond der bonds-consti- tutie te bewerkstelligen. Pruissen beschouwt de vroegers bondsvergadering als onherroepelijk ontbon den en daarmede ook de bevoegdheid van Oostenrijk vernietigd om als voorzittende mogendheid gevol- raagtigden der Duitsche staten zonder hunne voor afgaande toeslemming, weder bijeen te roepen. Dien tengevolge wil Pruissen op eigen hand inet zijne bondgenooten een congres houden. Even als in 1815, opliet congres te Weenen, zullen de Duitsche vorsten eerst dan onderling eensgezind worden, na het berigt te hebben ontvangen dat eene nieuwe omwenteling in Frankrijk is uitgebroken. Naar men hier weten wil heeft de Nederland- fche regeling, na-mens Luxemburg en Limbuig, ge weigerd tot het Muncbener drie-koningen-verbond Toe te treden, maar zich bereid verklaard, hare toe stemming te geven tot elke nadere schikking, die tot eene vreedzame oplossing der Duitsche kwestie kun- Jien leiden in dit geval zal zij mede inwilligen tot eene voorloopige instandhouding der bondscommissie, "tot den 1 November aanstaande ingeval zulks tot dat einde nuttig en noodig mogt geoordeeld worden. Van hare zijde heeft de vrije stad Hamburg de uit— noodiging haar tot dat einde gedaan, definitief van de hand gewezen als zijnde reeds tot het Pruissi- scbe driekoningen-verbond toegetreden. Uit Coblentz wordt geschreven, dat de aldaar passerende stoomboolen een groot, aantal landverhui zers uit de Rijn en Moezölslrekeu naar de zeehavens vervoeien, Ook door Weimar komt dagelijks een groot aantal landverhuizers, die zich in troepen naar Bremen ën Hamburg begeven om zich aldaar in tc schepen. De treurige berigten, die van tijd tot tijd van vroegere landverhuizers ontvangen worden, schij nen de zucht om het vaderland te verlaten niet te matigen waartoe trouwens de ontmoedigende staat van zaken in Duitschlund veel bijdraagt. ENGELAND. - Londen, den 4 Md. De inschrijvingen voor de groote tentoonstelling van 1851 bedragen reeds meer dan 50,000 p. st. Het nieuwe berigt van hel vinden der expeditie van sir John Franklin heeft zich tot nog toe weder niet bevestigd. Gisteren heeft de admiraliteit aan kapitein Justin, die eene nieuwe expeditie tot opsporing van sir John Franklin körnmandeert, ziine laatste instruc tion alsmede betel-'tot 'vertrék gezonden, zoodat zijne vier schepen Resolute Assistance[ntrepit en Pioneer lieden zee zullen kiezen. De expeditie is van levensmiddelen voor drie jaren voorzien den zo mer moet zij gebruiken tot het doen van nasporingen en wanneer deze alsdan vruchteloos blijven moet zij de winterkwartieren betrekken in deze of gene veilige baai, om in den zomer van 185! de nasporingen te hervatten, in den wintertijd zullen herhaaldelijk de tachementen van de equipagien in verschillende rig- lingen op de kust worden uitgezonden, teil einde zoo mogelijk berigten nopens sir John Franklin in te winnen. Heden morgen ten zes ure zijn de vier vaar tuigen der expeditie, onder bevel van kapitein Austin, die te Greenhite op stroom Jagen, onder zeil gegaan, 1en einde hunnen gevaarlijken en belangwekkenden togt aan te vangen; eene ontelbare menigte was bij het vertrek tegenwoordig om de dappere zeelieden met een welgemeend hurrah vaarwel te zeggen. Nagenoeg gelijktijdig met het bekende ongeluk te Angers in Frankrijk, vond in een ander wereld deel eene soortgelijke ramp plaats. In den avond van 8 April was op den Norwich spoorweg in Noord- Ainerika een trein op de brug van Wilsonville. Plotseling bezweek de brug onder het gewigt en 4 rijtuigen (3 goederenwagens'en een passagiersrijluig) 'lielen in den stroom. Het andere gedeelte van den j trein had den tegenoverliggenden oever reeds bereikt. Twee conducteurs hebben het leven verloren, doch de reizigers zijn gered ofschoon allen in meerderen of-minderen graad gekwetst. FRANKRIJK. - Parijs, den 4 Mei. De groote hefboom, die Voor het oogenblik de ge moederen in beweging brengt, is de herziening der kieswet. Overmorgen Dingsdag zal bet wetsont werp naar men wij, in de vergadering gebragt wor den en lot op dien oogenblik toe gaat men voort met het opperen van allerlei veronderstellingen. De commissie zon zoowel als hel Elyséenaar men wit, terugdeinzen'voor de beweging in de volksmassa's, veroorzaakt door liet gerucht dat ten gevolge der wijzigingen in de kieswet, drie en een half millioen kiezers hnn regt tot stemming zouden verliezen. -De bevolking van Parijs was ten allen tijde verzot op openbare feesten en uitspanningen, zij liet nimmer af die feesten bij te wonen zoo min onder de vorige republiek als onder het keizerrijk; zoo min onder de restauratie als onder de regering van den dwingeland. Op heden lokte ook weder het jaarfeest van de proclamatie der republiek een groot gedeelte der bargèrij'naar huilen. Ten half elf ure des morgens werd het feest ingewijd door een te. Ileum in de Notre Dame gehouden. Dé muziek der verschillende legioenen van de nationale garde stemden in met de gewijde dankliederen maar zooveel is zeker, dat de plegligheld een koel en treurig uiterlijk had terwijl op zijn hoogst eenige honderde nieuwsgierige demo craten zich onder de booggewelven van hel gebouw bewogen. De 200,000 fr. voor het feest toegestaan, zijn dit jaar zeer nuttig aangewend; althans vele fa briekanten, bij wien het werk sedert 1848 juist niet altijd overvloedig was, zijn daardoor tijdelijk aan ar beid en verdiensten geholpen. Bij het vernemen der geruchten van aanstaande wanorde, die gisteren avond alom in omloop waren, en die als het wate uit de lucht gegrepen schijnen verlieten vele aanzienlijke vreemdelingen onmiddelijk Parijs. ib den morgen ten half 10 ure heeft op het stadhuisplein de 'proclamatie van den heer Eugene Sue als verkozen lid der wetgevende vergadering plaats gehad waarbij de talrijke aanwezigen driemaal den kreet: leve de republiek! aanhieven. Overigens heeft er geenerlei rustverstoring bij plaats gehad. Ofschoon da verkiezing van het departement Saöne-el-Loire nog niet naauwkeurig bekend is schijnt de kandidaat der socialisten echter 18,000 stemmen meer dan die der gematigde partij verkregen te hebben. De berigten uit Rome verschillen naar gelang van de zijde, van welke zij afkomstig zijn. De dus genaamde vrijzinnigen beweren, dat de gevangenissen steeds opgevuld zijn met personen, welke te vergeefs verlangen zich te verantwoorden en spieken veel van bet misnoegen en de verslagenheid, welke steeds onder de bevolking worden bespeurd. De voorstan ders van hét pausselijke gezag gewagen daarentegen steeds van de algemeene tevredenheid der Romeinen over den terugkeer van den Kerkvoogd en van den luister der kerkelijke plegtigheden welke te dier zake worden gevierd. Gisteren morgen hebben de arbeiders der be- hangselfabrieken in de voorstad St. Anloine hunnen arbeid gestaakt. Men kent de ware reden van dit besluit nog niet. De dagbladen van Angers melden, dat de Maine de lijken begint op te werpen der tot nog toe ver miste verdronken soldaten van 2529 April zijn nog 18 lijken gevonden en begraven. Heden wordt met de meeste plegtigheid de twee de verjaardag gevierd van de proclamatie der republiek. I) en ten gevolge heeft er geene zitting der wetgevende vergadering plaats. De woelingen der socialistische partij duren nog altijd bedeklelijk voort. Ten bewijze daarvan leest men o. a. in zeker blad de demagogische dagbladen weten niet meer wat uil te vinden ten einde op de ligt— geloovigheid dos volks te werken. Het eene verhaalt al grooter ongerijmdheden dan het andere. De stout moedigste dier herigtgeverswier taal zoo geschikt is om de volksmassa een ingekankeröen haat tegen de regering in te boezemen, is voorzeker Evenement, Dit blad kondigde op gisteren avond met den meesten ernst aan, dat er'alom naamlijsten in omloop waren van vertegenwoordigers generaals dagbladschrijvers enz., die men besloten had als hinderlijke personen, op heden 4 Mei, gedurende het feest in hechtenis te nemen en over te brengen naarwaarheen weet men niet. Mijnheer de president, dus voegt Evenement er hij, is niet onder de slagtoffers be grepen, docli de coup d'etat zal ook niet ten zijnen behoeve ondernomen worden. Het blad zal voor lie den slechts legen eene stuiver in alle herbergen bin nen Parijs en de voorsteden verkrijgbaar zijn. Men hoopt waarschijnlijk dat die oproerige taal in ver band met geestrijke vochten, de hoofden op zal win den en de verbeeldingskracht zal verhitten. Ziedaar wat men wil1 De afloop van het feest op gisteren gevierd was allezins gewenscht. Men heeft gen enkel onge luk of ongeregeldheid te betreuren. De illurninatiei» op de plaats de la Concorde en in de Champs Elysees deden een heerlijk effect. De houding der bevolking was over het algemeen uiterst kalm en bedaard. De heer E. Sue heeftnaar men zegteen val gedaandie hem eenige dagen zal beletten de zittingen der wetgevende vergadering bij te wonen. De woelingen der arbeiders in de beiiangselfa- brieken duurt nog altijd voort de belhamels uit de voorstad Saint-Antoine willen de geheele arbei dende volksklasse opruijen ten einde te eischen dat de werktijd weder op tien uren daags bepaald worde, zoo als onder het provisioneel bewind. Het is te vreezen dat de raad dier ronddwalende woelgeesten door sommige beethoofden zal gevolgd worden en op voorbeeld dier laatsten ook de meer bedaarde ar beiders zullen medegesleept worden. De president der republiek heeft op den avond van bet feest, vergezeld door de heeren Fould Itouher en Dumas ministers van financien van justitie en van koophandel eene wandeling gedaan te midden der ontelbare volksmenigte. Zij kwamen te middernacht op het Elysee terug en de president der republiek was in de gelegenheid om zich onop gemerkt te overtuigen, van de goede gezindheid van het grootere gedeelte der bevolking. Te Goes, bij F. Kleeüwens Zoon,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2