en vreegen lietn wat schade hij zou lijden, indien hij niet naar Oxford ging. Tien duizend daalders 'sjaars was 't antwoord. En Liebig ontving van zijn vader land de tienduizend daaldersen men behield hem te Giessen 'tgeen zooveel naam maakte, dat de hooge- scliool aldaar spoedig driehonderd studenten meerder telde. In de maand September, op den 16 en vol gende dagen zal binnen de stad Amsterdam een Tweede Nederlandse!) Letterkundig Congres worden gehouden. Men zal zich herinneren, dat in het vo rige jaar op het door de Zuid-Nederlanders te Gent zaamgeroeperi congres, de voorzitter voor Noord- Nederland, de hooglearaar der Reinonsti anten, Abra ham des A mor ie van der Hoeven den wensch ja het verlangen uitdrukte, om voor de tweede maal dat Congres in Amsterdam gehouden te Zién. Daar aan zal thans gevolgd gegeven worden- Ëene commis sie heeft zich zaamgesteld bestaande uit de heeren A. des A motie van der Hoeven, Voorzitter; A. Alberdingk ThymSecretaris J. F. Sch/eijer Penningmeester Hugo Beijerman J. Bosscha J da Costa; B. ter HaarP. Heije; J. de Bosch Kemper H. Koenen J. van hennep en L. Boijer. Ileeds is een voorloopig programma en uitnoodiging tot bijwoning gezonden aan alle let terkundigen en kunstbeoefenaren van Noord- en Zuid- Nederland. Het vorige congres heeft bewezen wat weldadige vruchten het zamen zijn en verbroederen van letterkundigen en kunstbeoefenaren vermag en te oordeelen naar de groote toebereidselen, die voor dit congres van Amsterdam worden gemaaktverwach ten wij geen minder belangrijke resultaten voor letler- Annde, boekhandel en kunst in het algemeen. Uit Delft wordt het volgende gemeld: In de afgeloopen week had alhier een allerkoddigst 'duel plaats tusschen den kantoorbediende H. en een gepensioneerd luitenantje Bdie beiden door den ilrank verhit in eene herberg twist kregen en elkan der uitdaagden op de pistool. Twee secondanten wer den benoemd: een sergeant eneen bleeker. en tot 'strijdperk werd de tuin achter de herberg aangewe- ■aen. De secondanten laadden de pistolen, maar ver gaten de kogels, en het lot wees den ex-luitenant aan *un eerst te schieten. Mij deed het; H. gaf een gil en stortte op den grond waarna de sergeant zich over hem heen blikte en uitriep (terwijl hij den zoomen meende, gewondde, met een handvol fijn ge wreven krijt het waas des doods op 'taangezigt tee- kende) »God de kerel is zoo dood als een pier." ->waarop de luitenant hel hazenpad koos. Eerst toen men hem had achterhaald en verzekerd, dat de "kanloorheld ongedeerd weder op de beenen stond en dat alles slechts aangelegd was om hen beidën voor hunne duëlsnorkerij eens beet te hebben, durfde hij gernster naar zijne woning terngkeeren. De rollen waren goed gespeeld. Zondagsblad DÜITSCHLAND. - Frankfort, den 2 Mei. Het bevestigt zich dat wij binnen kort de gevol- magligden van onderscheidene Dnitsche staten binnen onze stad tot het houden van een congres zullen vereenigd zien om te beraadslagen over de zamen- stelling van eene definitieve centrale magt en eene herziening der bonds-constitntie. De senaat dezer vrije rijkstad heeft reeds op officiële wijze hiervan kennis gekregen en is daarbij uitgenoodigd geworden, mede een gevohnagligde tot dat einde te benoemen. Hoezeer het ook aan de eene zijde twijfelachtig moge schijnen 'of Pruissen zich haasten zal om afge vaardigden herwaarts te zenden, is men echter in onze politieke kringen van'gevoelen, dat bij het drei gende gevaar van eene nieuwe socialistische omwen teling in Frankrijk Proissen het niet raadzaam zal ■oordeelen, zich aan deze beraadslagingen te onttrek ken van welker uitslag zoo veel afhangt voor de ■volgende veiligheid!».™ Düitschland. Dat dit gevaar wezenlijk bestaathieraan twijfelt hier niemand, na tien uitslag der jongste verkiezingen te Parijs, en de jbijzondere mededeelingCD, die men van daar ontvangt. ,De Fransche kapitalisten hebben zoo weinig vertrou wen op den tegenwoordigen staat Van zaken, dat zij 2Lc.l1 haasten om zich van Fransche fondsen te ont doet) en daarvoor Amerikaansche en andere solide buitenlandsche effecten aan te koopen. De meeste commission, die hierin sedert eenigen tijd aan onze beurs geëffectueerd worden, zijn voor Fransblie reke ning. In Zwitserland alsmede in onderscheidene Duitsciie badplaatsen, uurkt men da aankomst van een groot aantal Fransche. famdien op, die, naar het schijnt, den stol in niet willen afwachten. Rarst de zelve thans werkelijk uitdan zal de terugwerking daarvan bijzonder op het westelijk gedeelte van Düitschland niet uitblijveneene concentratie van troepen langs den Rijn wordt onvermijdelijk Berigteh, lieden ochtend hier uit Ringen ontvan gen, luiden zeer treurig. Het schijnt dat meer dan 70 huizen eene prooi der vlammen zijn geworden een aantal huisgezinnen is daardoor in de diepste ellende gedompeld. De weldadigheid der ingezetenen van Frankfort vertoond zich weder in een zeer gun stig daglicht. Reeds liCeft zich in den loop van dezen dag eene commissie gevormd, om gelden en bijdragen van allerlei aard voor de ongelukkige slagioff'ers van dien brand ih té zamelen. Uit Ringensehtij.fl men Dank zij de krachtdadige hulp ons uit de om streken verleend, en wel voornamelijk uit Mainz, zoo is het ons eindelijk gelukt het vreesselijk element meester te worden. Het garnizoen van Mainz be nevens de Oosteni'ijksche en Pruissische sappeurs, die lieden middag ten 12 ure alhier aankwamen, hebben onder opzigt van den regerings-president Dalwigh met heldenmoed en zelfopoffering gewerkt, en zullen gedeeltelijk ook nog heden nacht hier blijven, om de afgematte bevolking te ondersteunen daar de puin- hoopen nog altijd gloeijen en smeulen. De ellende gaat alle beschrijving te boven en aan spoedige hulp van edele mensciienvrienden is eene dringende en oogenblikkeiijke behoefte. De geheele Judengasse is op een enkel huis na het Steinbaeh.se huis op de markt benevens vijf huizen in de Bheingasse alsmede nog eenige anderen zijn in den asch gelegd. Het stadhuis is, ofschoon de toren reeds in brand stond en men pogingen aanwendde om het gebouw omver te rukken, gelukkig behouden geworden. De woede der vlammen was hier even vernielend als te Hamburg. De uit Mainz en omstreken bewezenehnlp bij het blusschen van den brand, doet alhier de hoop koesteren, dat de vreesselijke ramp, waardoor zoovele welgestelde familien geheel onschuldig in armoede werden gedompeld, alóm eene algemeene deelneming zal opwekken. FRANKRIJK. Parijs, den J Mei. De Abeil/e d'Fvetol meldt als eene bijzonderheid, dat aldaar een landbouwer in den ouderdom van 54 jaren, op 25 April j 1.zijn verjaardag, is overleden. Het zonderlinge is. dat zijn vader en zijn grootvader ook ieder 54 jaren oud geworden en ook op 25 April overleden zijn. De uitslag der verkiezing van 28 April heeft zeer noodlottig op den loop der zaken gewerkt. J)e eigenaren van het groote manufactuur magazijn, aux Pi/les de..Fra«ee\~hebben- geoordeeld in dat geval een koenen stap te moeten doen. Dunne talrijke be dienden hadden voor de róode partij gestemd en zijn door hen dierhalve ontslagen bij den volgenden brief, waarvan hum Ieder in liet bijzonder een afschrift is gezonden: Mijnheer"! De kwestie der verkiezingen is, 0n7.es inziens, een kampstrijd geworden, die liet heil of'het verderf der maatschappij tot gevolg moet hebben. Elk bediende die, door zijne stem, bijdraagt tot den ondergang van^liet land in het algemeen en van den handel in het bijzonder, is ons voortaan vij andig en wij kunnen hem dus niet in dienst honden. Dat is de reden die ons nooptu kennis te geven, dat gij van dit oogenblik uit onze dienst ontslagen zijl.** EXTRACT uit de Registers van den Bur gerlijken Stand der Stad Goes, gedurende de maand April -1850. GkHüwd: Cornelis Corslanje en Tannetje Hussoon. Adriaan Boutens en C laf. ij na Kieuwdorp. Geboren Den 'Aden, Nieolaas zoon van Pieter Bemjjn en Adriana Katsman. den 4denJan Baptist, zoon van Pieter Jacobus van Kalmlhout en Adri ana Fermue. den Grien Catharina Magdalena dochter van Pieter Maarlenseen MagdalenaSnoep. den 8sten. Pieter, zoon van Izak Boer en Neel/je van der Mark. den 11 den. Henri Ferdinand, zoon van Dr. Charles Albert van Bent erg hem en PFit- lemina Hamer. denAlden. Bernaidvs Johannes zoon van FFilhelmus Imandl en Helena PetroneUa OroenendijkdenlAden. Philippus Ferdinandus zoon van Johan Francis Ohlij en Charlotte Fran- cisea Cornells, den 1 Gden. Ai-ij zoon van Corne lls Legerstee en Kaatje F eenman. den 18 den. Maria Johanna, dochter van Adriana Zuurvelt. -Üina dochter van Marinus Molhoek en Pie- tèrneUa. Mëijlerden 19den. Martina Pielernella, dochter van Mr. Martinus Pieter Blaaubeen en Johanna Antonia Amanda Burger, den 21 sten. Adriana Cornelia, dochter van Cornelis Adriaan Maartense en Jannetje Ferheeke. den listen. Popkozoon van Ds. Evert Moll en Antjen van Groningen, den listen. Jan zoon van Cornelis Boom en Cornelia Johanna Zaaijers. Cornelia Johanna, dochter van Samuel de fFinter en Cor nelia Maria Magie/se. den ISsten. Adriana, doch ter van Louis Ferheule en Pieternella Snelleman. FFilhelminadochter tan Cornelis Chi-istiaan van den Bosch en Cornelia Jacoba van den Boseh. den 29s/en. Gerard, zoon van Cornelis van Dien en Anna Cornelia Badens. den AGslen. Marinus, zoon van Cornelis Lindenberg en Magdalena Pol derman. Francina Christina dochter van Christina van Fraassen. Bus 11 van het mannelijk- en 9 van het vrou welijk geslacht in het geheel 20. Overleden: Den Iden. Sara Levina Oomsoud 49 jaren huisvr. van IP illem du Claux. den Aden, Corne lia Johanna Gandolff, oud 71 jaren, huisvr. van Jan van Blitterswijk. Alida Groeneveld, oud 72 jarenwed. van Frans van den Busel, den iden. Catharinaoud 1 jaar, dochter van Anto- nie Brand en Mare/je Diere, den Aden. Sophia Bendrika oud 1 jaar, dochter van Johannes van Etlinger en Krina Cornelia van Strien. den 8sten. Johanna, oud 11 jaren, dochter van Laurus Ver- dood en Deuntje de Jonge, den den. Maria, oud 11 jaren, dochter van Jacobus Geluk en Johanna Korstanje. den ióden. Jan van Blitterswijk, oud. 76 jaren, den \8den. Jan den Hollander, oud31 jaren, den listen. Jacobus oud 9 jaren zoon van Marinus Zandee en Kornelia Allart. den lósten. Pieternella oud 4 jaren dochter van Johannes den Herder en Maria Fierloos. den IGslen. Agdlha Adrianaoud 5 weken, dochter van Antoine Bernard van den Bree en Josina Ja coba Magielse. den28slen. Pieter, oud20 dagen, zoon van Izak Boer en Keeltje van der Mark. Dus 4 van het mannelijk- en 9 van het vrou welijk geslachtin het geheel J3. De bekende en onbekende Schuldei- schers van de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde Nalatenschap van wijlen ANNA 4'AT81AKINA l'EACOCK, weduwe van CORNELIS IIARINCK Janszoon, in leien Win kelierster te Goes worden ter voldoening aan Art. 1082 van het Burgerlijk Wetboek, opgeroepen, om in persoon of bij gemagtigde te verschijnen, op (Koens - dag den 22 Mei J850., des voormiddags ten elf urein liet Logement de Korenbeurs te Goes ten einde aan te hooren en op te nemen de RE KENING en VERANTWOORDING van gemelde nalatenschap, en verder, indien er geen verzet plaats heeflbetaling te erlangen hunner vorderingen, voor zoo verre het bedrag toereikende zal zijn. UIT de HAND te KOOP, een hecht, sterk en welbetimmerd WOONHUIS en EKUE, staande en gelegen in de Sl. Jacobstraat binnen deze Stad Wijk R. N°. 71 voorzien van eene zeer ruime Voorvloer, tot de uit oefening van alle soort van Ambacht, zoowel als voor alle Nering bijzonder geschikt, en waarin tevens oen óf twee Kamers kunnen worden Verhuurd. Adres hij de Eigenares en Bewoonster, de wed. J. Loofi, of bij C. pLauer, op de Kaai alhier. Het HUIS in de Korte Kerkstraat te Goes aankomende Mejufvrouw de wed. PoLDERifAlt en Kinderen, zal Zaturdag den 11 Mei, des avonds ten 7 ure, in het Logement de Korenbeurs, nader worden geveild en alsdan de finitief worden verkocht. Te Goes, bij F. KlEecwens <12 Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2