1850. II IIS S I'll t! [V MAANDAG 6 MEI. M1I1WMHII, BEKENDMAKING. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE. iiiiisió Be uitgave dezer Cm/rant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 - Franco per Post f d,90. Gewone Ddvertpniien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberig/en fan 6 regels af d ,20 behalve het Zegelregt. Uithocfde van het Hemelvaarts-Feest, zal de Donderdagsche Courant, in plaats van des avonds, des morgens worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dep. Stad GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het Kohier van den PERSONELEN OMSLAG, tot bestrijding der kosten van de Ferlichling, Nacht wacht, Brandspuitenenz., voor deze Gemeente, over den loopenden jare berekend op tien percent van de Huurwaarde der Gebouwde Eigendommen naar de uilkomsten van het Kadaster, van Maandag den 6 dezer maand, gedurende veertien dagen des voormiddags van tien tot twaalf uren van iedereu werkdag, ter Stads-Griffie, ter visie zal liggen ton einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames, gedurende die veertien da gen bij het Stedelijk Bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 4 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van dek MEEB MOIIR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrelaris L. de FOUW, Jz. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS der stad GOES: Gezien de wet van den 11 April 1S27 (Staats blad No. 17), betrekkelijk de oprigting van Schut terijen en speciaal de artikels 1, 2, 7, 8 en 9, luidende als volgt: Art. 1. Ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1 Jannarij van elk jaarzijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, zal, ingevolge de bepalingen dezer wet, daartoe op geroepen zijnde, verpligt wezen de Schutterlijken dienst uit te oefenen. Art. 2. Als Ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer wet beschouwd a. Alle Nederlanders binnen het Rijk htm ge woon verblijf houdende. b. Aile vreemdelingen binnen liet Rijk woon achtig, welke hun voornemen, oin zich aldaar te vestigen, zuilen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijke overbrengen van Oen zetel van hun vermogen en de hoofd-middeleri van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of band- werk in eeoige ondergeschikte betrekking gelijk die van leerling knecht enz. kan op zich zeiven niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen, om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 7. Zij die in meer dan een gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd zullen tot de inschrijving verpligt zijn, binnen die Gemeente alwaar eene dieust- doende Schutterij aanwezig is. Bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen, bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de gemeente al waar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambts halve verpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8, Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oordeel onver minderd de bevoegdheid van den ingeschrevenen om van zijnen jnisten ouderdom nader te doen blijken. Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 Junij te hebben doen inschrijven zuilen door het plaatselijk bestuur, ambtshalve ingeschreven worden en door den na te melden Schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daar enboven zonder loting bij de schutterij zullen wor den ingelijfd indien het zal blijkeu, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uit sluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden." (Fervolg hierna.) GOES den 2 Mei. Meden had in de Gemeente Heinkenszimd een wedstrijd voor ploegers plaats en weiden eenige ter beproeving en mededinging aarigebrngte ploegen gekeurd waartoe van wege de 7de Afdeeling der Maatschappij ter Bevordering van den Landbouw en de Veeleelt in Zeeland, verschillende prijzen waren uitgeloofd geworden. Als ploegers hadden zich zeven personen aangemeld, aan welken, bij loling, de daartoe vooraf uitgemeten grondstukken, zijnde voor elk 1300 Eilen werden aangewezen door eene daartoe benoemde Commissie uit bet afdeelingsbestunr, welke zich met de regeling der werkzaamheden wel had willen belasten. Ter bevordering eener volstrekt onpartijdige beoor deeling was bepaald geworden dat de scheidsman nen waartoe gekozen waren de leden: P. Ferschiaagevan Kwadendamine, C. Koert van Wilhelminadorp, en Joh. Zuid weg van Nissq, eerst na den geheelen afloop van het werk zouden komen om het te benordeeleii welk onderzoek ver volgens met belangstelling en naauwgezelheid tot genoegen van alle aanwezigen plaats had. Vervolgens weiden vier ter mededinging aangebragte ploegen beproefd, wier zamensteliing in al deszelfs doelen met die nauwkeurigheid vergeleken werd, «elke dit werktuig, als het voornaamste waarop eene zorgvuldige bebouwing en losmaking van den grond berust, verdient Allen begaven zich vervolgens naar de gewone ver gaderkamer dezer afdeeling in de herberg'te lleiri- kenszand, iri afwachting der beslissing van de scheids mannen, terwijl inmiddels aan de mededingers eenige ververschingen werden toegediend. Zoodia de uitspraak der scheidsmannen aan het bestuur was gegeven werden de strijdgenoten bin nengeleid en deelde de Voorzitter hun den uilslag mede, daarbij wijzende op het belang van den Land bouw om bekwame boerenknechts te vormen, en onderhen eerie loffelijke naijver aan te kweeken; ge lijk mede, om bekwame ambachtslieden aan te moe digen om alle mogelijke verbeteringen aan te brengen bij een werktuig, dat zoo onmisbaar is om den grond volkomen te konneii bewerken. Daarop werden 1°. aan de Ploegers de volgende prijzen uitgereikt: De eerste Prijsbestaande in een' Zilveren Ta baksdoos aan Adriaan van Noortvan Wilhel minadorp De tweede Prijs, zijnde een Zilveren Horlogie, aan Cornelis Mollvan Goes en De derde Prijs, een Zilveren Horlogieketting aan Janus van de Kreeke van Wolphaarsdijk. Door de zorg van den Penningmeester dezer afdeeling die zich wel met de keuze en aanschaffing dezer prij zen had willen beiasten, was op alle deze voorwerpen de datum van den wedstrijd sierlijk gegraveerd, opdat ze tot een blijvend aandenken aan dezen dag zouden kunnen verstrekken. 2°. wegens de Ploegen. De eerste Prijs van Twintig Golden aan Cor nells H undersmark smid, te Nisse; en De tweede Prijs van Twaalf Golden aan Ma- rinus van der FFeelesmid te Wilhelminadorp. De welverdiende lof wérd overigens aan allen toe» gebragt voor bun* betoonden ijver daar ze hadden bewezen dat het bun aller toeleg was geweest elkander de overwinning te betwisten. Moge deze wedstrijd hebben medegewerkt om tè doen blijken, dat ijver en kunde steeds dankbaar wor den erkend en op aanmoediging kunnen rekenen, van wege eene Maatschappij wier doel is: bevordering van den Zeeuwschen Landbouw. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 4 Mei Met feest op gisteren door Z. M. den koning op het huis ten Bosch gegeven, bij gelegenheid van den verjaardag des kroonprinsen van Zweden was luis terrijk. Bloemen en plantenwaren met kwistige hand in al de zalen, met veel smaak aangebragt, ter wijl 's avonds in de dusgenoemde troonzaal, ontelbare lichten flonkerden welk een en ander een schitte rend gezigt opleverde. Het feest nam ten 3 ure in den namiddag een aanvang en duurde lot rnim II ure 'savonds voort. Behalve de gansche koninklijke familie, waren daarbij tegenwoordig het corps diplomatique de ministers en vele aanzienlijke genoodigden. 's Avonds was ook het ruime plein voor het lusthuis, op eene doeltref fende wijze met lampions verlicht. Bij de terugkomst van den kroonprins in zijn ho tel, werd iiij zeer verrast door de prachtige gaz-ver- lichtingzoowel voor als tegenover het hotel ontsto ken. Tegenover flikkerden vier schitterende zonnen, in het midden waarvan eene poortdie weder met twee guirlandes eene zon omvatte, waarin de naam cijfers der koninklijke verloofden prijkten even als bij de verlichting voor hel hotel, waar die naamcij fers in lauwertakken waren gevat. Het aantal wan delaars en toeschouwers wasniettegenstaande het weder weinig aanlokkelijks had, zeergrootte noemen. Z. K. II. de kroonprins van Zweden, vergezeld van graaf Manderslrom, is heden morgen ten 10 ure, van hier, met postpaarden vertrokken naar H. M. de koningin-weduwe op Biljoen. Z. K. H. wordt van daar zeer spoedig terug verwacht. Het Zondagblad, het berigt overnemende, dat aan den Hoogleeraar Mulder, te Utrecht, de leer stoel van den grooten Berzelius te Stockholm zou aangeboden zijn voegt daarbij «Wat zal thans onze regering doen? Toen aan. Justus Liebigden beroemden hoogleeraar in de scheikunde te Giessen, eene hoogleeraarsplaats aan de universiteit te Oxford werd aangeboden dachten de Engelschen, dat beroep met hun geld door te drijven. Maar de regering van Giessen en de curatoren der hoogeschool begaven zich in deputatie naar Liebig

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1