fiöISSCHI cmuii 1850. behijk Bm mmm sm gewigten. X' DOiNDERDAG i8 APRIL. r sin ^ipc. iM|.s f'"1 ':<£LAS De uitgave dezer Courant geschiedt. Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d, 75 franco per Post f d ,90, Gewone Adverlentïen worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels d f d ,20 behalve het Zegelregt. [Ver volg van ons vorig iVo.) Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de da gen op welke zij, uit hooide der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren, aan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats ken nis geven welke daarvan door Publicatie en door insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de belangheb benden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-IJkers zullen Bur gemeester en Wethouders of Assessoren der gemeente, in welke zij in overeenstemming met het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, den Burgemeesters en Assessoren der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan ken nis te geven, ten einde de ambtenaren, publieke administratien, kooplieden, winkeliers én andere be langhebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mits gaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken zullende de Plaatselijke Besturenbehalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking te vens. zoo veel mogelijk, den belanghebbenden inge zetenen hunner gemeente welke zij weten dal van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der steden en gemeenten worden uitgenoodigd om aan den Arrondissements ijker, vóór den aanvang van den herijk, of bij des- zelfs komst in de gemeenteeene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, ver- pligt zijn, gebruik temaken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administratien weike in hunne ambtsbetrekkingen, van inaten of gewigten tot het constateren van le verancien of werken gebruik moeten maken; wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde op gaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligligen, en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-IJkers zullen, be trekkelijk de door hen in iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk een relaas opmakeuen daarbij opgeven de ambte naren, publieke administration en particulieren, welke, in de vorengenoemde lijsten begrepen zijndehun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting, betrek kelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zuilen door de Arrondis sements-IJkers, na den afloop van den termijn, ge durende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-JJkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den Commissaris van poJicie, of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar, van een Lid van het Plaat selijk Bestuurin al de gemeenten van hun Distriet visitatien doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkels, op de markten, vleeschhallenpublieke wegen en op de molens, en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten als mede diewelke niet zijn herijktin beslag nemen, en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den Officier bij de Arrondissements-regtbank van hun ressort inzenden van hun verrigte ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente zullen zij bij de aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemees ters der gemeenten ten platten lande, naar aanleiding van art, 62 en 87 van het reglement op het bestuur ten platten lande, ten minste vier malen in het jaar gelijke visitatie doen, en zorgen, dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaalovereen komstig laatstgemeld artikel, aan den Staatsraad, Gouverneur worden ingezonden. En worden Burge meesters en Wethouders der steden uitgenoodigd om de vereischte orders te stellen, dat gelijke opne ming door den Commissaris van polieie of het lid van hel Bestuur, hetwelk met de polieie is beiast, worde gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of beëedigde landmeterswegers en me ters verboden eenige certificatenweeg- of meet brieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige, benamingen is uitgedrukt en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Pervolg en Slot hierna De Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, heeft, bij circulaire van den 15 April 1850, (Pro vinciaal Blad No. 54), uit een, in da Nieuwe Rotterdamsche Courant van den 4den bevorens vermeld berigt uit Amersfoortnopens den noodloltigen brand welke in het naburig gelegen dorp Lanteren heeft plaats gehad doordien in eenen aldaar opgelaten luchtbol zich eene bran dende kaars bevondwelkedaar de luchtbol op de hoeve van den landbouwer FLOOFi neder daaldeden belenden hooiberg in brank stak, waar door, bij hevigen wind en gebrek aan het tot blus- schen noodige Water al spoedig 23 hnizen in de asch werden gelegd, en 39 huisgezinnen van have en dak werden berooid aanleiding genomen om bij de plaatselijke besturen in dit gewest, in herinnering te brengen het bepaalde bij de wet van den 19 Jan uary 1808 waarbij het opiaten van luchtbollen waaraan lampen, fakkels of eenige andere brand bare stoffen gehecht zijn is verboden en die be sturen op nieuw de zorg voor de nakoming van het provinciaal blad N°. 119 van 1846 waarbij deze wels-bepaling aan hen is medegedeeld aan te bevelen. GOES den d8 April. De Staats-Courant van Dingsdag 16 April, N°. 90, bevat vijf staten zamengesteld uit de opgaven aan het Departem. van Binnenl. Zaken gedaan houdende opgave van de in het jaar 1849 als Landverhuizers uit Nederland vertrokken personen met aanwijzing hunner godsdienstige geziudheid hunner betrekkin gen de redenen van hun vertrek enz. Daaruit blijkt, dat het getal vertrokkenen in het geheel bestaat uit 2078 personen, als: 623 mannen (hoofden van huisgezinnen of op zich zeiven staande personen), 320 vrouwen, 1108 kinderen en 27 dienst boden. Hiervan zijn alleen uit Zeeland vertrokken231 mannen, 134 vrouwen, 476 kinderenen 12 dienst boden, te zamen 853; dus meer dan 1 van het ge- heele getal. Hiervan was eene vrouw nog vóór de inscheping te Rotterdam overleden en zijn terugge komen 4 mannen en 1 vrouw terwijl 3 mannen op de reis zijn verdronken. De verdere bijzonderheden aangaande deze Zeeuw- sc/w landverhuizers zijn de volgende 136 derzelve behoorden tot de Herv. godsd. 61 tot de Christelijk afgescheidenen 34 tot de 11.-Ka tholieken. 39 waren welgestelden 128 mingegoeden 64 he« hoeftigen. Naar hunne beroepen of bedrijven waren zij ver deeld als volgt 1 apotheker; 54 arbeiders; 15 arbeidsters; 15 boe renknechts; 5 broodbakkers; 1 broodbakkersknecht; 3 daglooners; 4 dienstmeisjes; 1 geneeskundige; 1 heel meester; 1 herbergier; 1 hoefsmid; 1 horologiemaker; 1 huishoudster; 6 kleermakers; 1 kleermakersknecht; I klerk, 1 klompenmaker; 3 kooplieden; 14 land bouwers 1 mandenmaker 1 marsdrager 2 metse laars; 3 molenaarsknechts; 1 muzijk-onderwijzer; 1 hulp-onderwijzer; 8 mannelijke- en 2 vrouwelijke particulieren 1 predikant1 schaapherder; 1 schil der 6 schippers, 1 schippersknecht; 6 schoenma kers 1 school-onderwijzer 2 schrijnwerkers1 schuurster1 smid; 1 smidsknecht; 2 stroodekkers; II timmerlieden 3 timmermansknechts1 touwsla ger 1 tuiniersknecht 2 varensgezellen 1 vleesch- houwer 3 wagenmakers 13 werklieden 4 werk vrouwen 8 winkeliers 11 zonder beroep. De tabel van ouderdom geeft de volgende mede- deelingen Van 10 tot 20 jaren waren 5 personen van 20 tot 30 jaren 58 van 30 tot 40 jaren 80 van 40 tot 50 jaren 50 van 50 tot 60 jaren 23van 60 tot 70 jaren 14; van 70 tot 76 jaren 1 persoon. Als opgegevene of vermoedde redenen van hun ver trek vindt men aangeteekend 119 tot verbetering van stand en bestaan 6 vooruitzigt op meerdere ver dienste; 1 vooruitzigt op gevestigden stand 5 gods dienstige meeningen 6 overdreven godsdienstijver 6 om meerdere godsdienstvrijheid te erlangen 1 on tevredenheid met de orde van zaken hier te lande 1 vermindering van belasting te erlangen 7 zucht naar verandering 12 zucht naar verandering met groote verwachting op rijkdom en verbetering van be staan 1 zucht naar rijkdom of uitbreiding van ver mogen 2 zucht naar vrijheid; 3 zucht om zich zei ven en vooral de kinderen te vestigen 9 om met vertrekkende personen mede te gaan of reeds vertrok kenen te volgen; 3 bezorgdheid voor de toekomsten zucht oin vertrokkenen te volgen 5 achteruitgang van zaken 4 gebrek aan bestaan 13 gebrek aan werk; 10 bezorgdheid voor de toekomst en godsdien stige begrippen 5 armoede of behoeftige toestand 1 beroep als predikant11 om onbekende redenen. Door Z. M. wordt ter gedachtenis aan zijnen rid derlijken vader, wijlen Koning JVillem II, aan de groote Qfficiers-Societeit van alle wapenen United

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1