210 STAATSLOTERIJ. L HlWCTIMKIIo ¥@©rjaai1s ¥eemarkt TE KR UININGEN WOENSDAG If APRIL 1SSO. GOES, den 15 April. Wij vernemen uit eene goede brondat de erfgenamen van wijlen Koning Willem IIthans be sloten hebben de nalatenschap van den overleden vorst te aanvaarden dat op 17 dezer de daartoe strekkende verklaring zal worden afgelegd en dat reeds den volgeuden dag met de betaling der schul den van de nalatenschap aanvang zal worden gemaakt. (JY. Bell. Cour.) Tegen het zomer-saizoen zullen, naar men ver neemt, op het Loo, even als ten vorigen jare, boog- schutterijen en andere schutters vermakelijkheden plaats hebben. Reeds moeten onderscheidene van de veelvuldig hier te landë bestaande genootschappen of vereenigingen van dien aard, uitnoodiginger. daar toe ontvangen hebben. Men schrijft ons uit Amsterdam van den 12 April Er heeft alhier eene gebeurtenis in de letterwereld plaats gehad die aanleiding kan (en misschien zal) geven tot eene belangrijke regtskwestie. Men had namelijkeenigen tijd geledenhet plan gevormd «in al de predikatiën des Zondagsdoor de leeraren der verschillende kerkgenootschappen uitgesproken in het licht te geven. Toén dit voornemen rucht baar werd, had men het als eene mystificatie aan gezien, want men begreep niet, hoe alle leeraren er toe zouden zijn te brengen, daartoe mede te wer- .ken. Men vermoedde echter niet dat hel voorneuien bestond de toeslemming van hen, die er tegen wa ren gestemd overbodig te maken door de leerre denen te doen stenografieeren. Tot besparing 'van tijd moeite en kosten ging men echter vooraf bij de verschillende predikanten vernemen, of zij bereid ■waren tot het plan mede te werken door het over geven van hun manuscript warrop allen gelijk 'men wel konde veronderstellen een weigerend ant woord gaven. Men zond nu bij herhaling stenogra fen of die men er voor hield naar verschil lende kerken, maar aller arbeid mislukte. Ken diei' ■would be stenografen nam echter aan den eersten keer den besten een volkomen kopij te leveren. Men koos daartoe op 11, Zondag de Remontrantscbe kerk uit, waar de leerrede zou worden gehouden door ds. .Heemskerktoevalliger wijze een dergenen, die tzich het meest tegen het plan hadden verklaard. (Vóór de leerrede werd afgedruktvervoegde men ïich nog eens bij ds. H. met de vraag of deze ook de proef wilde nazien hetgeen bij weigerde ter wijl hij waarschuwde voor de gevolgen indien men de leerrede builen zijne toestemming in het licht gaf. (Door die waarschuwing huiverig geworden ging ïncn een advokaat consulteren, wiens advies was, •lat men de leerrede kon doen drukken. Dit ge schiedde en de vereeoiging ter uitgave van de ieer- v cd enen van den dag ter opwekking en verbrei- Hing van Christenzin en kansel welsprekendheid^ ülcli noemende uiiiiate ac perseverantim adver teerde in een der Amslerdainsche bladen van 9 dezer, dat de boekverkooper 5. de GrabberSzn-, de leer lede had uitgegeven van ds. HHeemskerk, theol. dr., op Zondag? dezer, in de Remonstrantsche kerk uitgesproken. Hierop volgde des anderen daags in de (bladen een protest des leeraars tegen bet uilgeven van ^gemelde leerrede op zijnen naam, hetgeen op heden jdoor hein is herhaald onder hijvoeging dat hij na -inzage der leerrede op zijnen naam uitgegeven, open lijk verklaart, dat van het gedrukte geen enkele zin snede door hein is uilgesproken, hetgeen niet pleit voor de bedrevenheid van den slenograaf. Deze ver- klaring van den waardigen lecrohr wordt overigens bevestigd door een aantal der onder zijn gehoor ge weest zijnde personen zoodiit de onderneming ten slotte toch niets anders zou zijn dan eene mystificatie, welke daar zij waarschijnlijk tot procedures aanlei ding zal geven, het behandelen der kwestie van den letterkundigen eigendom door de regtbank zal ten jjevolge hebben; waaruit bij herhaling, de dringende noodzakelijkheid zal blijken eener verbeterde wetge ving opdat stuk. De leerrede heeft tot tekst 1 Cor. 15 vs. 55—57. DUITSCHLAND. - Frankfort den 12 April Uit Innsbriiék wordt medegedeeld dat al de in l'yrol cn Vorarlberg geconcentreerde troepen bevel hebben ontvangen, om zich inarschvaaruig te hou den. Naar men beweertzullen zij een kamp in Zuid-Diiitsohland betrekken. In den Elzas zijn allerlei oorlogszuchtige geruch ten in omloop en wel ten gevolge van de krijgstoe rustingen in Duitschland die men vreest dat tegen Frankrijk gerigt zullen zijn. Ofschoon nu de Fran- sche regering vleze vrees niet deelt, ziet zij zich hier door echter verpligt talrijke troepen in staat van acti viteit te;houden. Deze staat van zaken werkt nadeelig op de herleving der industrie. Inmiddels wordt al daar een waakzaam oog op de Duitsche vlugtelingen gehouden.-, die allen naar h?t binnenland gezonden worden.-» - Uit .Bern wordt medegedeeld, dat in de jong ste dagen tnsschen do 700 en 800 handwerkslieden het Zwitsérsche grondgebied hebben moeten ontrui men, omdat zij tot geheime genootschappen behoor den die ten doel hadden eenen nieuwen opstand in het Zuidelijk Duitschland voor te bereiden. ENGELAND. Londen den JJ April. Men zal zich herinneren dat onlangs met de lucht ballons, die door de expeditie zijn medegenomen, Welke ter opsporing van Sir John Franklin onlangs naar den Noordpool is gezeild, proeven zijn genomen. Thans verneemt men dat eenige van deze, van het dak des admiraliteisgebouws opgelaten ballons, inde omstreken van Altona, dus op eénen afstand van 450 mijlen van Londen zijn nedergekomen en dat de aangehechte biljetjes nog veel verder zijn terugge- vbnden. Kapitein Penny, die eene expeditie, uit twee bodems bestaande beeft uitgerustten einde Sir John Franklin op te sporen, zal den 12 of 13 dezer nil de haven van Aberdeen vertrekken. De expeditie door kapitein Austin tot hetzelfde einde uitgerust bestaande uit vier schepen zal niet voor omstreeks het einde der maand vertrekken. Ook zal de kapitein sir John Ross aan boord van de Felix, een der beste zeilers, ter zelfder tijd ver trekken. Deze drie expeditien zullen door de straat Davids naar de poolstreken gaan. FRANKRIJK. - Parijs, den 12 April. Heden morgen ten twaalf ure is de president der repunliek, vergezeld van den minister van oorlog, den generaal JVeutnayer en vele ordonnans-officieren naar Versailles vertrokken alwaar hij over de troe pen van liet garnizoen eene revue heeft gehouden en aan eenige officieren onder-officieren en soldaten decoration van het legioen van eer heeft uitgedeeld de troepen hebben dan ook den president met geest drift begroet, terwijl een digte menigte zich verdrong om hem te aanschouwen. Een der paarden van het rijtuig des presidents bij de Champs-Elysées gevallen zijnde, werd de president door eene bende socialisti sche werklieden omringd die steeds gretig elke ge legenheid schijnen te baat te nemen om den presi dent te beleedigen. Die bende ging op eene stui tende wijze rondom lictn staan schreeuwen: leve de democratische republiek! Nadat de paarden we der opgerigt waren heeft de president zijnen logt kunnen vervolgen. De Legitimisten en clericale aanhangers zijn fel gebeten op de twee voornaamste fransche dichters, de heeren de Lamar line en Fictor Hugo. Men leest in een dagblad te hunnen aanzien den navolgen den heftigen uitval Beiden hebben zij hunne loopbaan begonnen met roem en eerbeiden zullen zij dien eindigen veracht door tijdgenoot en nakome lingschap, Beiden hebben zij met al hun dichter lijk vuur den lof des Konings bezongen en hun ta lent gewijd aan de vereering Gods. Beiden hebben hunne schoonste verzen opgedragen aan den Hertog van Bordeaux. De lijd der omwentelingen is daarop aangebroken en beide de dichters hebben met het doei om ijdelen roem nalejagen en hunne onverzade- lijke eerzucht voldoening te verschaffen hun talent verlaagd lot het vleijen der schandelijkste mensohelijke drillen en het verhellen van al de dwaasheden des volks. Hunne geschriften zijn dierlijker geworden naar gelang hunne liefde tot het koningschap in dus genaamd liberalisrnns is ontaard. Eindelijk nadat de Koningen voorgoed waren veijaagd, zijn Lamar- tine en Hugo opgetreden als de laagste vleijers der demagogische hartslogten. Thans zijn beiden zoo diep gezonken dat zij plaats hebben genomen on der de vurigste aanhangers van de democratische en sociale Republiek. Hier echter houdt de gelijkheid tusschen die beide dichters op. Lamartine is, zelfs in zijnen val, een groot genie gebleven. Men mag hem verachten hem verwenschen maar niettegen staande deze gevoelensis men verpligt de groote begaafdheden des geestes van dien afvallige te huldi gen. Ficlor Hugo daarentegen die zich geheel aan de staatkunde heeft toegewijd, is thans niets meer dan een flaauvve en koele redenaar, die medelijden en afkeer verwekt." BELGIE. Brussel, den 7 April. De regtbank te Gent beeft de vraag of een pries ter mag trouwen bevestigend beslist. De pastoor Poniet heefteen meisje tot vrouw gevraagd, 't welk hem door den vader is geweigerd. De zaak is voor de regtbank gebragt en de vader heeft het proces verloren. De regtbank heeft heslist, dut, volgens de constitutie, het priesterdom geen beletsel is om voor dé wet te kunnen trouwen. Dit vonnis is gegrond op de volgende overwegingen Dat de wet de priesters slechts beschouwt in hunne hoedanigheid van geestelijken als zij de pries terlijke bedieningen uitoefenen, maar dien geestelijke voor geenen priester kan aanzien, die zijne waardig heid minacht en de kerk verlaat, oin ais burger be schouwd te worden. Dat bet civiele wetboek of geene wet het huwe lijk van eenen priester voor de wet verbiedt, terwijl zulk een huwelijk als eene civiele acte moet beschouwd worden, en dat de geestelijke beletselen voor deciviele wet niet meer beslaan. Dat de beletsels of het verbod van huwelijk aan te gaan, door de geestelijke of kerkelijke wetten voor geschreven, voor de civiele wet geenszins in aanmer king kunnen genomen worden, aangezien de wereld lijke wetten zeggen dat de civiele wet het huwelijk aan de priesters niet verbiedt." Dat het niet voor den Staat, maar voor de gees telijke overheid is dat de priester de verbindtenis en de plegtige beloften heeft aangegaan van niet te trouwen en dat de geestelijke voor de civiele wet als hij de pligten van zijnen geestelijken staat verzaakt, als een gemeen burger moet aangezien worden. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 5de Klasse. 16de Lijst. Geene. 17de Lijst. No. 9881 eene Premie van f 5000. Miiraifiii t Heden avond overleedtot diepe droef heid zijner Kinderen en behuwd Kinderen. JOSIAS TR1MPE, oud Dijkgraaf van den Reigersbergschen polder in den ouderdom van ruim 78 jaren. Maire, Uit aller naam, 13 April 1850. J. TRIMPE. Degenen, welke iets verschuldigd zijn aan, of te vorderen hebben vanof eenige papieren of andere Goederen onder zich mogten hebben belioo- rende tot de nalatenschap van LEENRERT KLAP, Landman, gewoond hebbende en den 10 April 11. onder de Gemeentë van Kapelle overleden zijnde gelieven daarvan voor of op J°. Mei eerstkomende betaling of opgaven te doen ten Kantore van Mr. P. J. A. van Dam, te Goes MfsFSgK*' ondergeteekende berigt bij deze fm* aan zijne geëerde Stad- en Landgenoo- ten, de ontvangst der Nieuwste tapmt-gc®- dereh, tot de minst mogelijke prijzenbeveelt zich in UEd. gunst. Goes M. A. RAMONDT. den 15 April 1850. t Met Mei eene burger bmmr- HEID benoodigd adres bij de Uitgevers dezer. Te Gons, nu F. Kleeswens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2