GOESSCHI 1 S.->0. N°. 39. <i ammmfmmsL DONDERDAG n APRIL. Miiiik §mmBT mmm„ T De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. I)v Prijs per Kwartaal ts f J,75 Franco per Post f J,90. Ge wone Adverlentien worden a 20 ets. dè regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 3—6 regels a f J,20 behalve hei Zegelregt. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR va» db PROVINCIE ZEELAND In aanmerking nemende, dat, achtervolgens de wet van den 8 November 1815, (Staatsblad No. 51), jde Rekeningen of Declaratien van alle Schuldvorde ringen ten laste van het Rijk over het dienstjaar 1849, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars, bij zoo danige Besturen, Administratien, Collegien, Autori teiten of Ambtenaren, welke de orders tot het doen dpr Leverantien of anderzins gegeven hebben, behoo- ren te zijn ingediend terwijl bij achterlijkheid de Schuldvordering zal worden gehouden voor verjaard ei) vernietigd. Herinnert bij deze alle belanghebbende Besturen Administratien en Particulieren in deze Provincie aan de bepalingen der boven bedoelde wet, onder uitnoodiging tevens om de indiening hunner preten tion over 1849,, daar en waar het behoort, zoo spoe dig mogelijk te bewerkstelligenen daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Junij 1850 niet af te wachten. jliDDELBCRG den 6 April 1850. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. GOESden JJ April. Men schrijft uit 'sGravenhage van 9 dezer: Heden morgen zijn bij Z. M. ten gehoore ontvan gen de leden van de algerneene synode der Neder- landsche Hervormde kerk, die thans alhier eene bui- gewopp vergadering houdt. Men verneemt, dat de Zweeasche gezant, de luitenjint-generaal von Mansboek in een bijzonder .gehoor .aan Z. M. den koning aangekondigd heeft hht voornemen van Z. K. H. den Kroonprins van Zweden om in den loop dezer maand een bezoek te jcojnén hrengen aan het doorluchtig hoofd van het "jconiriklijk geslacht, waarmede Z. K. H. zich weldra hl zoo naauwe betrekking zal verbinden en dat Z. M. bij die gelegenheid, op eene zeer vereerende wijs, appartementen in Hoogstdeszelfs eigen paleis ter be schikking van Z. K. H. gedurende zijn aanstaand 'verblijf, zou aangeboden hebben. De Kroonprins van Z,weden wordt den 21 dezer in deze residentie verwacht. Uit Amsterdam meldt men van den 10 dezer Óp dit oogenblik (kwartier voor drieën), zijn IIH. MM. binnen de hoofdstad aangekomen en hebben /.ich onder het gejuich der zaamgevloeide menigte op het balkon van het paleis vertoond. Naar men zegt zou er in de afhellingen van den St. Pietersberg, nabij Maastrichtgoudhoudend /.and gevonden zijn, en zou men thans bezig wezen met een wetenschappelijk onderzoek van hetzelve. (Av. de la M.) GRIEKENLAND. He.t Parijssehe Journal des Débats meent te mo gen vooronderstellen, dat een zeker gevoel van naij ver en bekommering wegens den toenemenden bloei der Grieksche handelsmarine niet vreemd is aan de houding, dje Engeland onlangs tegenover Griekenland heeft aangenomenen geeft bij die gelegenheid ten aanzien van de genoemde marine eenige belangrijke bijzonderheden opwaaruit wij het volgende ont- leenen In 1836 bestond de Grieksche handelsvloot uit 3269 schepen metende 88,502 tonnen. Elf jaren laterin 1849, was het aantal schepen tot 5052 ge klommen welke eenen inhoud van 243,443 tonnen hadden. Daaronder zijn niet begrepen de vrij talrijke Grieksche vaartuigen die onder Russische viag varen, liet gepaste gebruik dat de Grieksche handelsmarine van hare schepen weej te maken, en de eigenaardige inrigtingvolgens wélke de schepelingen niet om loon varen, maar een aandeel in de vracht verdienen, hebben ten gevolge, dat zij tot betrekkelijk lager vrachtprijzen kan varen dan anderen. In de voor naamste havens en op bijna al de eilanden van Grie kenland worden schepen gebouwd. HydraSpez- zia Paros Aegina MyconiAndros Santorin de Piraeeushebben scheepstimmerwerven. Bo venal belangrijk zijn echter die van den Piraeeus en het eiland Syra. De laatstgenoemde verschaffen ge woonlijk arbeid aan tweeduizend werklieden men hééft er uitgebreide magazijnen van scheepstimmer hout, masten, kettingen, zeilen, ankers, touw enz., waaruit in de 'behoeften niet alleen van een groot gedeelte van Griekenland maar ook van Turkije voorzien wordt. In 1846 1847 en 1848 werden op Syra 25 2 schepen, ter waaide van omstreeks 4 millioen franken, gebouwd. De schepen van andere natiën zijn wel óver liet algemeen sterker, maar ver- eiscben óok veel grooter uitgaven terwijl de Griek sche schepen allezins voldoende zijn voor de kust vaart en ae korte reizen die zij ondernemen. De geringe kosten van hunne uitrusting en de uiterst sobere levenswijze der matrozenverzekert aan de Grieksche marine het meerendeel der vaart in den Archipel eri öp de havens der Levant, en maakt haar tot eene gevaarlijke mededingster voor de vreemde vrachtvaarders, bepaaldelijk voor die der Jonische eilanden. Den lslen Januarij IS49 schatte men het aantal matrozendie op Grieksche handelschepen voeren, op 23,000; men rekent echter, dat de be volking der eilanden en der kuststreken 40 a 50,000 matrozen zal kunnen opleveren. Het is derhalve ïigt te begrijpenzegt het Parijs sehe blad dal een land, hetwelk op korten afstand van de Jonische eilanden éh van Malta over zulk eene ontzagwekkende magt kan gebieden, de bekommering van Engeland moet opweiken hetwelk op zijn over- wigt in alle zeeën zóó naijverig is. ITALIË. Eindelijk kan men thans met zekerheid geloof hech ten, zoo niet aan 's pausen terugkomst in Rome, ten' minste aan zijn vertrek van Portici en terugkomst in zijne stalen. Eene telegruphische depeche, gedagtee- kend uit Civita Veccliia 5 April en aan de Eransche regering gezonden meldtdat het vertrek van den Paus daags te voren had plaats gehad en wel den 4 dezer. Plus IX zaldit is ingelijks zeker over land en langzaam den weg afleggen. Gisteren kwamen de meeste dagbladen daarin overeen, dat het vertrek des Paussen naar zijne staten als zeker kon beschouwd worden, doch dat men nog niet zeker was of hij zich wel naar Rome zou bege ven, Heden verneemt men, dat Pius IX werkelijk Portici heeft verlaten doch niet om zich naar zijne hoofdstad te begeven. Er zon namelijk in een ge heim consistorie besloten zijn, dat de Paus zich naar Bologna zou begeven d. i,, Pius IX zou, op raad der kardinalen onder het voorwendsel van toe Te geven aan den nitgedrukten wensch der Eransche re gering, in eene stad van den Kerkelijken Staat zijn verblijf gaan vestigen, waar hij geheel onder dén in vloed van Oostenrijk zou staan. Hoewel dit bërigt als stellig wordt opgegeven, moet men echter niet uit het oog verliezendat het nog niet officieel is. Een apder geruchtdat zoo men hoopt onwaar zal bevonden worden en ook reeds tegengesproken wordtwas in de Eransche wetgevende vergadering in omloop. Men verzekerde daar namelijk dat de president der republiek een brief zou hebben ont vangen meldende dat de pausop zijne reis van Portici naar Terracinevergiftigd was. Bovendien "waren in de vergadering nog een aantal andere ge ruchten in omloopwelke echter mede vooralsnog geenerlei geloof verdienen. Indien werkelijk dooi de Fransche regering een zoodanig berigt ontvangen is, dan kan het niet anders dan door middel van de telegraaf hebben plaats gehad. DUITSCHLAND. - Wekne», den 5 April. De Eeichs Ztg. deelt bijzonderheden mede betref fende liet uiteinde van den luitenant graaf Euggcr, onlangs gefusilleerd, en vermeldt daarbij een trek van vaderlijke hardvochtigheid, welke men, ofschoon de zelve van verschillende zijden bevestigd wordt, schier niet kan gelooven. Een enkel verzoek, zegt dit be rigteene voorspraak door een of ander daartoe ge- regtigd persoon had den ongelukkigen jongen man gewis het leven gered. Zijn vader de rijksraad en regerenden graaf Eugger-Glötthad dan ook wer kelijk een smeekschrift aan den koning gèfigt, name lijk dat het doodvonnis mogt voltrokken worden. Uit Frankfort schrijft men van den 7 dezer Naar men verzekert, zal voor 's hands de staat van beleg in de Palts niet opgeheven worden. In het groothertogdom Baden zijn weder een aantal personen, die onder de revolutionnaire regering ambten bekleed hebben, tot eene tuchthuisstraf van 4 tot 10 jaren veroordeeld geworden daarentegen hebben eenige officieren, die min of meer deel aan den opstand had den genomen gratie bekomen. Ook in onze politieke kringen houdt men een ophanden zijnde congres van vorsten, ter regeling der Duitsche kwestie, voor teer waarschijnlijk. Of hierbij voor 's volks vrijheid eh regten veei te winnen zal zijn zal de tijd Jeeren. Intusschen verwacht men hiervan toqh iets goeds voor eene verzoening tnsschen liet Zuiden en het Noorden, alsmede voor de herstelling van hel openbaar vertrou wen, zoo onontbeerlijk voor den bloei van den han del en de volksvlijt. De Regerings-commissarissen v. Radowitz en v. Garlowilz moeten laatstelijk in de commissien van het Staten-huis en het Yolks-huis zeer ernstige woorden hebben gesprokenten aanzien van den staatkundigen toestand van Europa en van Duitschland in het bijzonder en volmondig hebben verklaard datmet het oog op het verdrag van Weenen van het jaar 1815, de vestiging van het duitsch-pruis- sisch Verbond krachtig werd bestreden door Oos tenrijk en Beijeren niet alleen, maar ook door Rus land en dat die vestiging ook zelfs bezwaar onder vond bij Frankrijk en Engelanddat het alzoo van hel hoogste belang was, dat het Parlement zich, ten aanzien van de tot stand te brengen Constitutie, met de Regeringen kon verstaan. Zoo gemeld wordt, hebben deze mededeelingen een zeer ongunstigen indruk

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1