210 STA ATS LOT II 1.1. BUTIIk IiISim»ISE militaire verzekering alhier ontslagenen hebben bereids deze stad verlaten. Het Handelsblad, deelt het volgende mede uit Leeuwarden dd. 4 April In het laatst der maand Februarij jl. werd door zekere Treintje Eskesoud 21 jaren ten huize van zekere weduwe aldaar een diefstal van onder scheidene gouden en zilveren voorwerpen gepleegd, Zij wist zich echter door de vlugt aan de nasporin gen der justitie te onttrekken doch maakte zich kort daarna, in een logement te Arnhem, op nieuw aan ontvreemding van verschillende goederen, waaronder ook ettelijke mans kleederen schuldig en zwierf in die kleederen vermomd eenigen tijd rond tot zij gisteren avond weder in een logement te Leeuwarden aankwam en daar den nacht doorbragt. Sommige omstandigheden hadden intusschen bij den logement houder eenigen argwaan jegens zijnen gast doen ont staan zoodat hij eenen in de nabijheid wonenden justitie-dienaar daarvan kennis gaf, die vervolgens in «en bevvusten persoon terstond de daderes van voor melde diefstallen herkende. De gevaarlijke verloo- chenster harer kunne werd daarop onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen en voor den regter- eommissaris gebragtvoor wien zij naar wij ver nemen bereids hare misdrijven beleden heeft. De met zoo veel roems bekende zendeling Güli- laff, bevindt zich sints eenigen tijd in ons Vader land, In de voornaamste steden des Rijks treedt hij voor aanzienlijke scharen op, verslag doende van zijne verrigtingen, gedurende zijne veeljarige omzwervingen. De Amsterdamsche Courant bevat over dien merk» waardigen man het volgende ingezonden stuk Een hoogst merkwaardig man de heer C. F. AGülzlaff, theol. doctor, door zijne buitengewoon langdurige, ijverige, gezegende werkzaamheid in Chi- 3ia de Apostel der Chinezen genoemd bevindt ftich thans hier te lande. Te Pyritz in Pommeren geboren, kwam hij door eene bijzondere leiding, door «Ie zorg van den Koning van Pruissen, op de zeilde» lings-kweekschool van den waardigen Janicke te Ber lijn waar hij tevens de hoogeschool bezocht. Nn twee jaren kwam hij in 1823 in twintigjarigen leeftijd te Rotterdam, waar hij gedurende drie jaren door de -bestuurders van het Nederl. Zendeling-genootschap onderwezen en gevormd, in September 1826, als ge ordend Zendeling naarlndie vertrok. Voor Sumatra leslemd, maar daarin verhinderd, werkte hij, na een .kort verblijf op Java, in 1827 en 1828 met grooten aegen te Riouw, vooral onder de Chinezen, wier taal 3iij, had geleerd en voor wie hij door Evangelie-pré- «liking, door het oprigten van scholen, van een hos pitaal enz. zorgde. Daar rijpte in hem het voorneuren om vooral onder de Chinezen te arbeiden; maar eerst trok hij in Augustus 1828 naar Siam waar hij ook onder veel tegenstand en vervolgingen, door prediking, vertaling van geschriften in het Siameesch enz. tot in 1831 krachtdadig werkte. In dal jaar ondernam üj zijne eerste merkwaardige reize langs de kusten iVan China, en drong tot aan de hoofdstad Peking «n in Mantchoe-Tarlarije door; eene reize, die om Irare onbegrijpelijke stoutheid alle Europeanen in China met verbazing vervulde, maarspoedig door vele ande- rren in de meest verschillende deelen van China, naar Corea Formosa Japan en andere eilanden werd jgevolgd. Zijn voorkomen, zijne buitengewone kennis «Ier verschillende chinesche dialecten zijne genees kundige bekwaamheden gepaard aan den grootsten 3nocd en rusleloozen ijver, deden hem schier overal «loordringen, maar niet zonder tallooze gevaren en schipbreuken, gevangenis, krankheden, hitte en koude, vaak onder den kogelregen zijner vervolgers. Het Britsch bewind, dat bekwame mannen weet te onder scheiden, nam bemin dienst voor de Engelsche Oost- Indische Compagnie, als chinesche tolk, arts en ka pellaan bij de», logt, die in 1832 langs de Chinesche kust werd ondernomen, en in 1824 werd hij Chineesch secretaris en tolk, welk aanzienlijk ambt hij slechts onder voorwaarde van Zendeling te kunnen blijven ••aanvaardde. Ofschoon sedert overladen door andere werkzaamheden, arbeidde hij niettemin met den groots ten ijver en zegen als Evangelie-bpdeen predikte !b. v. 's zondags driemaal in hel Chineesch, tweemaal an hetJapansch en eensin hel Engelsch. Sedert het moegelijke jaar 1839 zette hij vooral zijn plan door, om den Chinezen door hunne eigene landgenooten bet Evan gelie te doen verkondigen; werden er inlanders, vaak aanzienlijke mannen, door hem bekeerd en tot predikers gevormd, en ontstond de daartoe bestemde Chinesche Christelijke Yeroeniging, die vooral sedert 1844 groote uitbreiding erlangde, en in 1846 reeds door de ge heeleprovincie Kwantung (met meer dan 19millioen inwoners) hare Evangelie-boden afzond, en in 1847 tot in Peking arbeidde. De spanning tnsschen Engeland en China drong hem in het vorige jaar naar Europa te komen en zijne beschouwingen aan de Britsche Regering mede te deelen. Ofschoon sedert 1831 geheel op zich zeiven arbeidende heeft hij echter voortdurend de krachtige ondersteuning van het Ncderlundsche en andere Zendelinggenootschappen bij zijne groote on dernemingen genoten. Behalve door reizenpredi king scholen en geneeskundeheeft Gützlaff ook buitengewoon veel door schriften gewerkt. Hij schreef niet slechts een groot aantal siameschejapansche en vooral chinesche godsdienstige schriften waar onder vooral zijne bijbelvertaling in deonde klassieke taal der Chinezen uitmunt maar wilde ook eene christelijke Europesche litteratuur in het Hemelsche I Rijk grondvesten en gaf een aantal werken uit in het Chineesch, over algemeene, bijbelsche en kerk geschiedenis, aardrijkskunde, geneeskunde, enz. Ook voor Europa werkte hij, en behalve zijne Geschie denis der uitbreiding van Christus koningrijk op aarde (Rott. 1827 2 d.), zijne Reisverhalen, zijn Chineesch Tijdschrift, zijne Beschrijving van China zijne Chinesche Geschiedenis (Stutg. 1847) enz., willen wij slechts herinneren aan een aantal belangrijke opstellen hier en daar verspreid, gelijk b. v. over de siamesche letterkunde (Transact, ol the Royal A. Soc. vol. III), opmerkingen over het Chin, geschiedk. werk Yih-Thi (Journal of the Royal A. Soc. vol. III), over de Geneeskunde der Chinezen (ib. vol. IV), over de voornaamste Boeddhistische werken uit hot Pali in het Chineesch (ibid 1847) enz. enz. Bij zulk een' uitgebreider; aibeid moet wel iedereen bui tengewonen zegen et kennen, en getuigt zijn geheele levende mensc.h vermag alles door Christus, die mag- tig maakt 1 alzoo dringt hem de liefde tot Christus DUITSCHLAND. - Frankfort den 4 April. De geruchten over een vorstencongres te Dresden blijven niet alleen in omloop maar nemen ook toe in waarschijnlijkheid. Men denkt echter, dat het eerst na de krooning des keizers van Oostenrijk zal gehou den wordenbij die gelegenheid zou eene uitgebreide amnestie overgeiieel Duilschland worden uitgevaardigd. Men beweert dat keizer Nikolaas zich uitge laten zou hebben dat indien Pruissen onverhoopt in zijne tegenwoordige politiek tegen Denemarken mogt blijven volharden bij tot zijne diepe smart zich genoodzaakt zal zien door de wapenen te er langen, wat hem door zijne welmeenende raadgevin gen niet gelukt is tot stand te brengen. De kei zer heeft aan de Russisch-Poolsche vlugtelingen toe gestaan in hun vaderland terug te keerenmet uit zondering van 24 derzelve, die deel hadden genomen aan de zamenzwering van 1831. FRANKRIJK. - Parus, den 4 April Er is hier veel sprake van zeer onaangename bejege ningen, die de president der republiek jl. Maandag na den afloop der revue te Vincennes heeft ondervon den. Die demonstratie was volgens den Conslitu- tionnelvan te voren beraamd duor de volksleiders, die sedert een jaar den president der republiek op al zijne schreden volgen en hem allerwegehetzij hij een schouwburg, eene kazerne of een fabriek be zoekt laten begroeten met den kreet leve de de mocratische en socialistische republiek! De vreed zame manifestatie begon naar men verzekertmet eene gebeurtenis, die geheel de zachtmoedigheid der helden van de demagogie kenschetst. Een ligt rijtuig volgde den president, voor het geval dat hij daarvan bij het terugkeeren gebruik mogt willen maken het werd door twee livereibedienden bestuurd spoedig werd dit rijtuig omringd door de heethoofdigsten onder de rustverstoordersdie dezen aanval van de gemeenste scherts lieten vergezeld gaan. De beide bedienden werden aangetast en geslagen, en een hun ner zelfs omgeworpen. Het rijtuig was een oogen- blik in de magt der rustverstoorders. Generaal Chan- garnier was een oogenblik omringd door de oproe rige groep er werden kreten aangeheven daarop drong de generaal zijn paard door het volk vooruit sprak de woeligsten op krachligen toon aan, en tartte hen hein te beleedigen zijne koene houding en de kracht zijner woorden deed hen zwijgen. Men voegt er bij dat hij in bet gedrang twee beschonken sol daten zagdie hunne polieiemutsen op het hoofd hielden hij kwam regtstreeks op hen aan gispte hen strengelijk over het slecht gezelschap waarin hij hen vond, en vorderde, dat zij door een groet, achting voor hunnen generaal zouden toonen beide soldalen namen daarop zeer eerbiedig hunne mutsen af. De Assemblee Nationale deelt over dezelfde ge beurtenissen het volgende verhaal mede; Tegen den middag begaf de president zich in eene opene calèche naar Vincennesvergezeld door den minister van oorlog en de heeren Edgar Nep en Lepic zijne ordonnans-officieren. Hij werd bege leid door een detachement dragonders van het vierde regiment. De togt naar Vincennes liep zonder noe menswaardige gebeurtenissen af, maar hetzelfde was niet het geval met den terugtogt. Tijdens de aanwezigheid van den president der re publiek te Vincenneswas eene ontzngchelijke volks menigte zninengeschoold uit die groep gingen de meest wanklinkende een tegenstrijdige kreten op, voor het grootste gedeelte echter oproerige en kwaadwillige. Er waren veel van die onheilspellende gezigten tegen woordig die bij alle oproeren eene hoofdrol spelen. Hunne dreigende houding en. taal verontrustte den president der republiek echter geen oogenblik, en in plaats van zijnen togt te verhaasten gelastte hij zij nen koetsier langzamer te rijden. Eerst op de hoogte van het Theatre Historique zag de stoet zich bevrijd van dat zonderling en lastig geleide, dat blijkbaar niet slechts bij toeval daar verzameld was. Onder die groepen waren ook eenige vrienden van orde de president drukte onder anderen een braaf werkman de hand, die hein de hartelijkste sympathie betoonde. Een man uit het volk dreef de onbeschaamdheid zóó ver, van zijne hand te slaan aan den teugel van generaal C'hangarnier1s paard de generaal gaf dien man eenen slag met de teugelriemen over het gelaat en vervolgde heilaardelijk zijnen weg. De heer de Laroche Jaquelein laat thans ever zijn bekend voorstel (om het volk te laten beslissen of het de republiek dan wel de monarchie verkiest) eene brochure drukken, die in 100,000 exemplaren verspreid zal worden. Uit die brochure zijn reeds eenige zinsneden bekend geworden. Men spreekt op dit oogenblik voel van eene scheuring onder de partij der meerderheid, door een gedeelte welke de gematigde republiek wil onder steunen. Reeds ongeveer 60 leden moeten zich hier toe vereenigd hebben met de HH. DufaureCa- vaignae en Lamoricière aan bet hoofd. Deze nieuwe partij had eerst den naam van Girondins willen aan nemen, maar dit denkbeeld heeft men laten varenen het schijnt, dat zij met den naain van blaauwcn zul len bestempeld worden. Men zegt, dat de ronden meer dan ooit woelen en gaarne eene geweldadige manifestatie zouden be-' proeven. Chatigarnier schijnt hunne bedoelingen te raden en is op zijne hoede. Te Nantes is eene prachtige giraffe aangebragt, die aan de hoede van drie inboorlingen van Tomboc- toe is toevertrouwd en als een geschenk voor den Pa- rijsschen Plantentuin bestemd is. - Men merkt het voor dezen tijd zonderlinge ver schijnsel op, dat het water in de voornaamste rivie ren van Frankrijk op dit oogenblik op een zeer foag peil staat. De Rhone, de Garonne, de Loire, zijn bijna "droog. Wat de Seine betreft, men kan in de zelve te Parijs reeds de fondamenten der bruggen zien. prijzen van 1000 en daarboven. 5de Klasse. 11 de Lijst. No. 9766, een Prijs van 25,000. No. 1462, een Prijs van f 5000. No. 2391 en 15895, ieder een Prijs van f 1000. 12de Lijst. Geene. t Algemeene Vergadering van de LEDEN der Afdeeling Z.- en N.-Beveland van het Ned, BIJBELGENOOTSCHAP, ter benoeming van een' JUKECTECK, op Dingsdag den 9 April J850, des namiddags ten twee ure, in de Consistoriekamer te Goes. E. MOLLSecr. Te Goes, rij F. Kleeuwens Zoon. 1

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2