LOFGEZANG^ werktuig wilde losbranden, juist loon de Paus aan duizenden den zegen zou geven. Deze arrestatie had vele andere en het vinden van curieuse stukken ten gevolge. In de club van Napels is de inoord van Rossi te Rome en van Lalour te Weenen besloten. Later werden de minister; Longobardi de prefect van policie en anderen tot slagtoffers uitgekozen. Doch de arrestatie van een aantal personen, tot deze moor denaarsbende behoorendeverijdelde al deze aan slagen. DUITSCHLAND. - Berlijn den S3 Maart. Den 20 werd te Potsdam een man letterlijk ten tweeden male begraven. In het jaar 1813 lag hij in het militair hospitaal en werd voor dood ge houden en op een' wagen geworpen, waarop reeds verscheidene lijken lagen. De wagen werd naar het. "kerkhof gereden", maar bleef gelukkiglijk open. Des nachts hoorde de doodgraver aan zijn venster klop pen en ziet den hewiisten man naakt en klappertan dende van koude staan. De man werd bijgebragten leefde daarna nog vele jaren, tot dat hij dezer dagen werkelijk overleed en voor goed begraven werd. FRANKRIJK. Parijs, den 24 Maart, Dezer dagen stond hier voor de correctionele regt- bank zekere graveur Trichot, volgens zijn voorgeven kapitein bij den staf na de revolutie van J848, te- regtonder beschuldiging van een bijzit onder één dak met zijne wettige vrouw onderhouden te hebben •en deze laatste zwaar te hebben mishandeld. «Se dert wij gehuwd zijn zoo getuigde deze laatste •werd ik lederen dag door mijn man mishandeld; «nophoudelijk sloeg hij mij als ik hem zeide dat }iij beter zou doen den kost te verdienen gaf hij mij ten antwoord, dat hij niet in de wieg was gelegd om te werken ik verdiende dus alleen geld en hij ■verteerde het met eene andere vrouw die hij van huisraad voorzag, door haar datgene te schenken, wat jk hem ten huwelijk gebragt had. Tot overmaat van smart hield hij zich met de politiek bezig; den ge- heelen dag bragt bij door op het stadhuis, waar hij zeide gedelegeerde van de bewoners van Belleville te zijn later trad hij op als kandidaat voor de na tionale vergadering. Al dien tijd liet hij mij alleen en zonder middel van onderhoud terwijl ik op het punt sto|Jpvan te bevallen, en zelfs dit hield hem niet leru^^'ant in dien toestand sloeg hij mij nog." Onderscheidene getuigen bevestigden door jiunne verklaringen al het aangevoerde nopens de mishan delingen welke Trichot zijne vrouw heeft laten ondergaan; waarna de advokaatder republiek korte- lijk volgenderwijze het vroord nam «De vrouw van Trichot was braaf en vlijtig,, bij- zelf woest en lui hij heeft haar geslagen tot er bloed ■vloeide en zijne gewelddadigheden zelfs niet gestaakt toen zij in zwangeren toestand verkeerde en na baar aldus mishandeld te hebben, verliet hij baar en nam het huisraad mede om te gaan leven met eene bijzit; hij stelde zich voor als kandidaat ter nationale ver gadering, en in eene winderige proclamatie, die met de verheffing der democratische en socialistische re publiek begint en eindigt, voert hij de volgende taal, die vrij zonderling afsteekt bij zijne handelingen. Volk!" zegt hij hoor uwe vijanden spreken; zij zullen bij hunne walgelijke brasserijen uitroepen: Volk! breng uwe dochtcren frisch. en lief tot den ouderdom van vijftien jaren op, om dan onze lusten te voldoen wij zullen haar onteerd en verwelkt te- rucraeven. De boom der aristocratie, die zich boven het hoofd der volken uitbreidt, moet neêrgehouwen en de republiek zuiver en onbevlekt gehandhaafd worden." Ziedaar, zoo ging de advokaat der republiek voort, ziedaar een hervormer van de maatschappij, die spréékt van de deugd van de vrouwen en van. de reinheid der jonge dochters; die eene zuivere en onbevlekte so cialistische republiek proclameert en te huis zijne on gelukkige vrouw afrost; haar hqt huisraad ontsteelt; liet echtelijke verblijf schendt en er eene bijzit in brengt. Overeenkomstig den eisch van het openbaar minis terie en na de verdediging van des beschuldigdens advokaat gehoord te hebben, veroordeelde de regtbank Trichot tot 200 francs boete. Het voorstel van den beer de Laroche Jan- quelein, heden in de wetgevende vergadering gedaan, luidt in zijn geheel als volgt Art. 1. De natie sal geraadpleegd worden welken regeringsvorm zij bepaaldelijk wenscht in te voeren. Te dien einde zal er op den eersten Zondag der maandJ untj J850, lot bene algemeene stemming worden overgegaan. Deze stemming zal plaats hebben op dezelfde wijze soo als de verkiezing van den president geschied is met in achtneming van de nieuwe besluiten omtrent de stemopneming. Art. 2. Elk kiezer sal een biljet inleveren waarop het woord: republiek of koningschap moet geschreven staan. Art. 3. Indien de meerderheid, zich voor eene republiek verklaartdan zal de president der republiekdien uitslag van de tribune der wet gevende vergadering proclameren. Art. 4. Indien de meederheid zich voor het koningschap verklaartdan zal de president der wetgevende vergaderingdien uitslag proclamc- ren. Alleen in dat geval zal men op den eersten Zohdag der maand Junj J850 bij algemeene stemming overgaan lol de benoeming eener con stituerende vergadering, met de uitgestrektste volmagt door de natie bekleed. Art. 5. De president, der republiek zal de uit voerende magt in handen houden tol den dag waarop de constituerende vergadering benoemd zal zijn. De heer Léo de jMborde begaf zich onder de oor- verdoovende kreten van lot de orde', tot de orde naar de tribune. De presidentWie verzet er zich tegen? niemand? De heer Léo de Labordeovereind in het mid den der vergadering staande, de linkerhand opgehe ven scheen te protesteren terwijl de linkerzijde in massa uitriep Leve de RepubliekLeve de Republiek De zitting werd ten zes ure gesloten en de verga dering ging in hevige opgewondenheid uiteen. - De tolbeambten van Rijssel hebben dezer dagen op den spoorweg eene belangrijke aanhouding gedaan en wel van snuif, die een Belgisch handelaar wilde binnénsluiken. Dit geschiedde door g'roote blokken steen die men uitgehold, vervolgens met tabak ge vuld en later gesloten en behendig gevervvd had. Eene vracht van deze blokken werd aan het kantoor aan gehouden; deagenten trachtten te onderzoeken of zij, met eenen hamer op de blokken slaande, konden boe ren of zij ledig waren maar de steenen waren zoo danig gevuld dat zij geheel massief schenen. Men besloot echter een der blokken te verbrijzelen en aanstonds rolde een berg van snuif er uit op den grond. Men vond nog drie blokken die even behendig ge vuld waren en verkreeg alzoo ongeveer 620 pond snuif. De waggonwaarop de blokken gevonden waren werd verbeurd verklaard waarom de beambten van den spoorweg woedend dat zij ook bedrogen wa ren onmiddelijk trachtten de afzenders te leeren ken nen. Eer electro-magnetische telegraaf hebben zij de directie van het volgend station, waarheen de stee nen moesten vervoerd worden, gewaarschuwd dat zij de medepligtigen aan die sluikerij, die den trein wei zouden afwachten om de blokken af te halen, moes ten in verzekering nemen. Dit schijnt geschied te zijn. BELGIE. - Brussel, den 24 Maart. Te Leuven is bij het graven in een huiswaar eenige herstellingen'moesten plaats bobben, liet spoor ontdekt van een' drie jaren geleden gepleegden dubbelen moord. Een marskramerdie toenmaals dat buis bewoonde, wordt beschuldigd van den moord zijner vrouw en dochter welke hij voorgaf de mi litairen die van garnizoen veranderden te hebben gevolgd. Ilij is thans voortvlugtig. De oude kerk van Cuesmeseen der meest bevolkte dorpen van de Borinage is door eene Maatschappij théophilanlropique aangekocht voor de uitoefening barer eeredieiist. Gisteren bad bier de jaarlijksche tentoonstelling plaats van vet vee lot mededinging naar de uitgeloofde prijzen. De minister van binnenl, zaken heeft dezelve ook bezocht. De zwaarste van de 433 aangevoerde vette runderen woog 1177 kilos. Zwartewaal Maart 1850. Landgenooten Eene ontzettende ramp heeft deze Gemeente ge troffen. Door de hevige stormen, welke in den afgeloopen winter gew oed hebben is een onzer Visschersvaar- luige.n genaamd l.and- en ZeevruchtStuurman A, Meuldijk, volgens ingekomen berigt op den 21 Febr. II. totaal verongelukt. I'wnalf nijvere zeelieden hebben daarbij hunnen dood in de golven gevonden zes weduwen waar onder drie in zwangeren toestand benevens dertien weezen nalatende, welke, met de betrekkingen der overige manschappen, alle in de diepste droefheid en armoede gedompeld zijn. Bedroevend is de aanblik van zoo vele ongelukkigen; hij het gemis van man en vader en verzorger zien zij de toekomst wanhopend te gemoetthans reeds lijden zij aan alles gebrek. De toestand van den vis- scher is over 't algemeen bekend. Sinds vele jaren is de visscherij kwijnende; deze weleer bloeijende tak van volksbestaan is in 't vervalbij het uitstaan van vele gevaren verdienen de visscherlieden eene scha mele bete broods dikwerf zelfs mag het hun met den meeslen ijver en vlijt, niet gelukken in de be- boeiten hunner buisgezinnen te Voorzien en verkeeren deze meermalen in grooten nood. Ook in den afgeloopen winter was de toestand onzer visschers treurig; bij de veelvuldige stormen, hebben zij in de uitoefening van hun beroep steeds met te genspoed moeten worstelen; wel kampten zij bij her haling met vernieuwden moed tegen de woede der onstuimige elementen, maar steeds waren hunne po gingen ijdel. De weldadigheid onzer weinige gegoede plaalsge- nooten voorzag echter tot nu toe in de veelvuldige behoeften; thans echter is de nood zoo hoog geklom men dat wij zonder hulp van elders niet meer hij magie zijn om al die ongelukkigen te verzorgen. Ook onze annenfondsen zijn uitgeput; immers behalve deze ratnp hebben wij, bij eene bevolking van 1000 zielen, meer dan 20 weduwen en een groot aantal weezen te verzorgen wier mannen en vaders meerendeels ook hun graf in de diepte der zee gevonden hebben. In dezen dringenden nood moeten wij onzen toevlugt nemen tot IJ menschlievende Landgenooten Wij komen tot [J met de dringende bede om eene gift voor onze zes weduwen, voor onze dertien weezen voor hen allen, die bij dezen ramp hunne verzorgers verloren hebben. Wij ontveinzen het ons niet, dat er bij herhaling vele offers van IJ gevraagd worden, maar nog nimmer was het beroep op uwe liefdadigheid te vergeefs neen! altijd hebt gij den nood der ongelukkigen wil len lenigen Neêrlands ingezetenen worden liet wel doen nimmer moede; ook voor onze arme weduwen en weezen zult gij wel iets willen afzonderen ten einde hun in hunnen kommervoUen toestand eeniger- mate op te beuren en te vertroosten. Elke giftook de geringste zal dankbaar aange nomen en daarvan melding worden gemaakt. De Man der weduwen, de Vader der weezen be sture uwe harten Hij zie met welgevallen op uwe offers van weldadigheid neder, en schenke Zijnen zegen op deze onze pogingen. KWAK van ZWARTEWAAL. C. KWAK Burgemeester en Reeder. J. J. van WALSEM, Predikant. J. VERSCHOOR Lid van den Gemeenteraad Behalve de Ondergeteekenden heeft zich Ds. E. MOLL te Goes, met het inzamelen en overmaken der giften willen belasten. t Degenen, welke iets verschuldigd zijn aan, of te vorderen hebben van of eenige papieren of andere goederen onder zich mogten hebben behoo rende tot de nalatenschap van Mejufvrouw «lossan- M vervëivigweduwe A. Visser, gewoond hebbende en overleden te Goes, den 27 Maart Lieden, gelieven daarvan vóór of op den 35 April eerstko mende betaling of opgaven te doen ten Kantore van Mr, P. J. A. fan Damte (Joes. A 25 CENTS is bij de uitgevers dezer te eekomen: Eene Sijmphonie Cantatevan FELIX MEN- DELSSIION-BARTHOLDY. De oorspronkelijke tekst, benevens eene Metrjsche navolging door Dr. J. P. HEIJE. Deze Cantate is ter uitvoering bestemd door de Afdeeling der Maatschappij van Toonkunst alhier op de Soirée Mnsicale van aanstaande Woensdag. Te Goes, bij F. Kleegwbns Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2