mmm X MAANDAG i APRIL. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. «M'f kjr^: A; -3 Ar 'i f gft&fC i»e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90 Gewone Adverlerltt'en worden d SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doadherigten van J6 regels a f d,SÓ behalve het Zegelregt. Achtervolgens artikel 3 van het Koninklijk besluit van den 6den Jan narij 1831, n°. 68 [Staatsblad n°2), heeft Zijne Excellentie den Heer Minister van Finan ciën, bij resolutie van den 28 Maart 1850, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs Splitters en Debitanten der Staats- Loterij de loten en gedeelten van dien voor de Derde week der trekking van de laatste klasse der 210 Loterij zullen mogen nitgeven te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 77,00. - 38,50. - 15,40. - 7,70. - 3,85. BIJ VERHURING Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste 38 00. - 19 00 - 7,60. - 3,80 - 1,90. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdruk kelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijs bepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben, Goiss den 30 Maart 1850. Voor den Gouverneur der Provincie Zeeland Bij delegatie De Burgemeester der Stad Goes, J. C. van Dtttt MEER MOHR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, maken bij deze aan de Ingezetenen dezer Ge meente bekend Dat het Kohier der PERSONELE BELASTING, over het derde Kwartaal van hel dienstjaar 1849, op den 19 Maart jl. door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard, op beden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk, nabekomene kennisgeving van zijnen aanslag, verpligt zijn, dien overeenkomstig de bepalingen der wet te vol doen, op sLruiïe van anderzins daartoe te zullen wor den gedwongen terwijl die genen welka hun Aan slag-Biljet niet zullen ontvangen hebben zich van een dubbel van hetzelve ten Kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzien, en zij die zouden verineenen, dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne op gave of met de plaats gehad hebbende tauxatie, op neming en telling, zich deswegens schriftelijk, met iu achtneming der voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen be staande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goes den 30 Maart 1850. Burgemeester eu Wethouders voornoemd J. C. van DKR MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris L. de EO UW, Jz. GOES, den d April. De Tielsche C.ourant meldt: »Wij vernemen van goederhand dat de wet op de regterlijke orga nisatie door onzen minister van justitie in gereedheid, en thans bij den raad van state in overweging is ge- bragt. Volgens zijn ontwerp zouden wij vier geregts- hoven behouden één gevestigd te Groningen één te Arnhem, één te Amsterdam en één te 's Herto genbosch. De jurisdictie dier vier hoven zou op dezelfde wijze geregeld worden, als onlangs de ver deeling van het rijk door den minister van binnen- landsche zaken voor het vaststellen van den census. Onder Groningen zouden dus de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe; onder Arnhem de provinciën Gelderland, Overijssel en Utrecht; onder Amsterdam de provinciën Noord- en Zuid-Holland en onder 's Mertogenboseh de provinciën Noord-Braband, Zee land en Limburg ressorteren. Dit voorstel zou ver gezeld gaan van eene aanzienlijke uitbreiding der regtsmngt van do arrondissements-regtbanken en de kantongeregten in strafzaken. Met belangstelling wordt de mededcelirig van dat wels-ootwerp te gemoet ge zien, om bet in al zijne bijzonderheden te leeren ken nen. Algemeen toch is de overtuiging bij alle zaak kundige!) gevestigd, dat er geen onderwerp is, waarbij vereenvoudiging en bezuiniging zoo zeer leiden kan tot nut en voordeel van de ingezetenen ais bij de rcgtsbedeeling" - Men schrijft uit Amsterdam van den 28 Maart liet volgende De heer mr. I, da Costa, hield gisteren avond ceue dichterlijke voorlezing, ten voordeele der na gelalen betrekkingen van een onlangs overleden man van letteren wiens naam hoewel niet vermeld dom een ieder was gekend. De talrijk opgekomen hoordeis en hoorderessen in de fraaije zaal van bet Oiléonwerden door den met zeldzame talenten be gaafden da Costa op een dichtstuk onthaald zoo als hij alleen ze kan scheppenop een nieuw ge wrocht van zijnen genialen geest op een dichtwerk, dat, onder deri titel van r/e Chaos en het licht, een halve-eeuw zang in 1850 zich aansluit aan drie vroegere gedichten in de jongste jaren vervaardigd, als: Vijf-en-twintig jaren IVachter, wat is er van den nacht? en 1648 en 1848 en die de po- litische paëzij van da Costa worden genoemd. In dit nieuw staatkundig-godsdienstig meesterstuk van poëzijbehandelt de dichter liet uitzigt in de toe komst der tijden die wij beleven. Hij doet drie on derscheidene stemmen hooreh de eene wil het van- dalismus de tweede wil de regeringloosheid en daarna dc Moskovische autocratie en de derde wil liet juiste midden om uil den Chaos van heden tot het licht van morgen te geraken doch de dichter beschouwt het terugkeeren tot God het nalaten der zonden, in één woord, het ware geloof der menschen als het eenige redmiddel voor de toekomst. In een ingezonden strik, gedagteekend uit Tiel 24 Maart jl. voorkomende in de Arnh. Courant, wordt het volgende medegedeeld Op den 31sten Januartj 1849 nam de raad dezer stad een besluit, wijzingen daarslellende in het ope nen en sluiten der poorten en tevens eene billijke en door de ingezetenen reeds lang gevvenschte ver mindering der poortgelden. Dit besluit werd behoorlijk gepubliceerd en sedert 1 February 1849 tot op den 26 Februarij 1850 ter executie gelegd als wanneer de portier van de Westluidende poort eigendunkelijk goedvond, aan eenige heeren van een concertdat in de sociëteit Bellevue, buiten die poort gehouden was, stad waarts gaande, het poortgeld naar het oude tarief al" te vorderen. De heeren beriepen zich te vergeefs op het afge kondigde besluit van den raad, de portier persis teerde op eene alieronbeschoftste en brutale manier bij zijne vordering, zeggende onder anderen, dat llij met besluiten van den raad niet te maken luid en zich alleen aan de orders van den Burgemeester hield; Ter voorkoming van verdere onaangenaam® heden en brutaliteiten betaalden zij den portier bet gevorderde poortgeld hem tevens kennis gevende dat men zich hij de regering over zijne brutaliteit zoude beklagen. De zoon des portiers kwam onder die woorden wisseling toeschieten, en overlaadde de heeren dade lijk met een vloed van brutale en gemeene scheld woorden en verstoutte zich om een hunnerwelke hem verzochtals geheel onbevoegd zich met de zaak niet te bemoeijen, een klap in het aangezigt te geven dat hem de hoed van het hoofd vloog. De heer v. E., zoon van een raadslid, omvat den aanrander om verdere beleedigingen voor te komen doch naauwelijks heeft dit plaats of de aanrander trekt een mes en snijdt den heer v. E. over den arm en eene tweede vrij ernstige snede over de reg- terhand waarna hij onmiddelijk de vlugt nam. 1 Den daaraanvolgende dag is door de beleedigde partij van het gebeurde eene klagte aan^e justitie ingediend, door welke thans de zaak wofat geïnstru eerd terwijl de, heer v. E. de gewonde hand reeds sedert drie weken iu eene echarpe draagt. Na zulk een ongehoord voorval zouden de inge zetenen, met grond, van het stedelijk bestuur hebben mogen verwachten, dat onmiddelijk maatregelen zou den genomen worden die hen voor het vervolg te gen zulke grofheden en aanrandingen beveiligden te meer daar er vroeger herhaalde malen door fat soenlijke ingezetenen over de verregaande onbetame lijke brutaliteiten van gemelden portier en zijnen zoon bij den burgemeester was geklaagd. Het tegendeel is gebeurd; de portier (gewezen koet sier van den stads-secretaris is steeds wonende op de poort met zijnen reeds eenmaal correctioneelge- vonnisden zoon niet alleen nog in functiemaar burgemeester en wethouders, twee notarissen hebben op den 6 dezerdoen afkondigen, dat het oude poort tarief wederom verbindend moet worden beschouwd, tot dat het besluit van den rand, dd. 31 Jannarij 1849, door Zijne Majesteit zai zijn geapprobeerd waartoe de aanvraag is geschied. mbS. ITALIË. Te Napels zijn 42 personen gevonnisdover tuigd van plannen te hebben beraamd tegen de re gering en bet leven des Konings, en tot het uitroepen eener republiek. Zij belmoren allen tot de unitaris- sen of voorstanders van een vereenigd Italiëdie in 1848 de stralen van Napels met bloed besproeiden die zich ten doel stelden de monarchijen in Italië omver te werpen en er één eenig demokratisoh be stuur op te rigten. Overal badder) zij hunne agen ten en pugnalatorie (sluipmoordenaars). Doch den 16 September kwam de policie van Napels de agenten aldaar op het spoor, op bet oogenblik dat zij eene proclamatie aan het volk gereed hadden, waarin ge zegd werd dat Pius IX een gevangen man en het werktuig der Bourbons was. Zekere Salvatore Fau- citano werd gevat op het oogenblik dat hij een helsch

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1