210" STAATS-LOTERH, WAGENMAKER! J 3 der de aarde z.jn bedolven. Kort daarna heelt in een ander gedeelte van dezelfde residentie een gelijk onheil plaats gehad ditmaal in het district Tjikem- boelan, alwaar in den nacht van den 22 Jannarij 1850 een massa aarde van den berg Vandjolaut ne- derstortte, waardoor tien huizen met hunne bewoners overdekt werden. Ongeveer 100 menschen hebben hierbij het leven verloren. De groote Zuiderweg in beide districten en de brug gen daaraan liggende, zijn door de genoemde rampen zoodanig geteisterd dat ze vooreerst niet zijn te ge bruiken. Vele der bewoners van de overige nabij gelegen kampongs waren zoodanig geschriktdat zij met overhaasting zijn gevlngt. Bij het afzenden dezer berigten waren er niet meer dan 10 lijken van de omgekomen personen bij het opdelven gevonden. De Paus, door den apostolischen internuntius, mgr. Belgradobekend gemaakt en bewogen met de rampen door den jongsten watersnood in eenige provinciën van dit rijk en bijzonder in Noord-Braband veroorzaakt, heeft tot leniging daarvan wel willen bij dragen. Te dien einde is doorgemelden internuntius, namens den Paus, aan den Minister van binnenlandsche zaken ter hand gesteld de som van Hen duitend francs. De Commissie Loon voor TKerk, te Middel burg heeft dezen winter beproefd in hare werk plaats houten kinderspeelgoed te doen vervaardigen. Zij zag daarin een nieuw vak van werkzaamheid, ge- geschikt om bszigheid en verdiensten aan eenige werk lieden te verschaffen, zonder eenige bestaande kost winning te benadeelen. De Commissie maakt thans "bekend dat zij dat fabrikaat, in een depót te Mid delburg, te koop stelt, met verzekering, dat hetzelve in fraaiheid deugdelijkheid van bewerking en prijs, de vergelijking met het buitenlandsche kan doorstaan, •en dat, zoo het aftrek vindt, dat vak van werkzuam- Uieid in een volgend jaar voor uitbreiding vatbaar zou Sijn en dus aan nog meerderen werk kunnen ver schaffen. De bevolking der Israëlieten in Frankrijk heeft aich in de jongste jaren aanmerkelijk uitgebreid. Blij kens officiële opgave bedroeg in 1808 het getal Joden «ver het geheele keizerrijk 77,162. Bij eene keizer lijke verordening van den 11 December 1808 werden zoo als men weel den Joden verdeeld in iJ3 Consistoriën of Synagogen, te weten: Parijs Straatsburg, Wintzenheim Maintz, Metz. Nancy, Trier, Coblentz Crefeld Turin en Cazalwelke plaatsen thans niet meer tot Frankrijk beboeren, en wier Joodsche bevo king in 1808 een cijfer van 30,499 zielen uitmaakte. Men kan dus berekenen dat het Fransche grondgebied, zoo als het zich thans uitstrekt, in 1808 slechts 46.663 Israëlieten telde. Dit cijfer is bijna de helft toegenomen, te weten van 18081845, in welk laatste jaar het gerez.en is tot 85,910 zielen. De toeneming doet zich vooral opmerken in de om schrijving van Parijs die destijds 3585 Joodsche in woners, doch thans '7,000 telt Die van Straatsburg, Colmar (VVintzenheim) i n Nancy zijn vermeerderd met een cijfer van 6000 a 7000 die van Metz en Marseille met 1500 zielen. ITALIË. In Milaan ziet men, even als in 1848 den naam •van Pio fiono thans alom op de muren het jaartal MDCCCLI-gegrifthetwelk de voorzegging zoude be vatten dat in 1851 Milaan eene beroemde t vrije, onafhankelijke stad zal zijn. Milano Diventera fa- pi tale GelebreCitla Libera Independente.) De nota waarbij de kardinaal dntonelli on der dagteekening van 12 Maart aan het corps diplo matique kennis gegeven heeft van het voorgenomen vertrek des Pausen is van den volgenden inhoud Nadat de katholijke wapenen den opstand onder drukt hadden, die de pauselijke onderdanen gedurende de jongste gebeurtenissen zoo zeer verontrust heeft, Heeft men, tot groote vreugde van alle weidenkenden, het wettige gouvernement in den Kerkelijken Staal zich allengs zien herstellen. Om de wenschen der Jtiitholijke wereld en der aan hun eigen souvercin gehechte onderdanen geheel tevervullen, bleef slechts over dat de Paus op zijnen zetel terugkeerde. Ver schillende redenen hebben tot dusverre zamengewerkt oin dien terugkeer te vertragen en met name het levendig verlangen van den Paus om in de behoeften van den Staat te kunnen voorzien. Dit doel thans bereikt zijnde, heeft hij beslóten in de eerste dagen der aanstaande maand April naar zijne Staten terug te keeren. De Paus koestert het vertrouwen dat de Al- maglige, wiens hand de tot deze heilige onderneming toegesnelde legers der mogendheden geleid heeft, de pogingen zu) zegenen die hij zonder ophouden voor de verbetering van het lot zijner onderdanen aan wendt en hij twijfelt niet of al de mogendheden met welke de Paus vriendschapsbetrekkingen onder houdt zullen gelijk zij door haren zedelijken en materielen invloed hebben medegewerkt om den Paus in de volle en vrije uitoefening van zijn gezag te her stellen door eene gelijke en voortdurende belang stelling bewogen worden om hem te handhaven in die vrijheid en onafhankelijkheid welke onmisbaar zijn voor het algemeen bestuur der Kerk en voor haren vrede, die met den vrede van Europa onaf scheidelijk verbonden is, De ondergeteekende neemt deze gelegenheid te baat, enz, AsiOSELLl." RUSLAND. - Petersburg, den J4 Maart. De Russische troepen hebben naar de van rege ringswege bekend gemaakte berigten in den Xauka- sus wederom eene schitterende zege over eene troepen- afdeeling van Schamilonder de bevelen van Hadsnhi Mural behaald. Eene Russische kolonne, onderden generaal-majoor IVreivski, was met vrij veel woede aangegrepen door de Kaukasiërs, met 8000 man en 5 stokken gesehutten einde de onzen te beletten zekere verschansingswerken te voltooijen. Het gevecht duurde 4 uur. doch kwam den vijand duur te staan, want hij verloor vele manschappen aan dooden en gewonden onder welke laatste men ook den opper bevelhebber telt. De Russen hebben 9 dooden ver loren, terwijl 8 officieren en 155 soldaten gewond zijn. DUITSCHLAND. - Weenen, den 20 Maart. De Bisschop van Groot-Waradijn baron Bemer, is, wegens zijn aandeel aan den Hongaarschen opstand, tot geketenden dwangarbeid gedurende 20 jaren ver oordeeld en onder militaire bedekking naar Oll- mutz gevoerd, ten einde aldaar zijne straf te ondergaan. - Het Pruissische regeringsblad deelt de nota mede, waarbij van de terugroeping van den Pruissischen ge zant uit Stuttgart aan den Wurtembergschen gezant te Berlijn is kennis gegeven. Dat stuk is van den volgenden inhoud De ondergeteekende ziet zich genoodzaakt een on- aangenamen pligt te vervullen, door aan den konink lijk Wurtembergschen bnitengewonen gezant en ge- volmagtigden minister, baron von Hügelde.regt- matige bevreemding te doen kennendie bij de ko ninklijke regering is opgewekt geworden door de troon rede waarmede Zijne Majesteit de Koning van Wur- tembergden laden dezer maand de stenden-vergade- fino geopend heeft. In dat officiële stuk zijn beschuldigingen tegen Pruissen en zijne handelwijze te berde gebragt die de koninklijke regering slechts met de uitdrukking der levendigste verontwaardiging kan afwijzen. Zij moet het beneden hare waardigheid achten in eene nadere toelichting of wederlegging van die aantijgingen te treden, welke zij niet had kunnen ver wachten van zulk eene plaats en van de zijde eener Duitsche bondsregering te zullen vernemen. Zij kan hel evenmin met hare waardigheid be staanbaar oordeelen het diplomatieke verkeer voort te zetten met eene regering, welke ten haren aanzien zulk eene houding heeft aangenomen, en de konink lijk Pruissische gezant bij het koninklijk Wortem bei g- sche hof is bij «evolg op bevel van zijne Majesteit den Koning gelast geworden om met het geheele personeel van brt gezantschap Stuttgart te verlaten. Terwijl de ondergeteekende hiervan aan den heer baron von Hugel kennis geeft heeft hij de eer aan denzelve over te laten zoodanige stappen te doen, als mijnheer de gezant ten gevolge van deze beslis sing des Konings gepast zal achten, en neemt deze gelegenheid te baat enz. Berlijn 22 Maart 1850. Sciileimtz." FRANKRIJK. - Parijs, den 22 Maart. Algemeen schijnt men zich te vleijendat de so cialistische zegepraal tot eensgezindheid aan den an deren kant zal leiden. Op die eensgezindheid is ech ter weinig staat temaken, en de wetten op de druk pers en kiezers-vergaderingen schijnen geenszins dien bijval te vinden waarop van de zijde der bewinds- lieden gewissel!; li is gerekend geworden. Vooral ondervindt de wet op de drukpers tegenkanting, bij de gematigde organenals onder anderen hel Journal des Débats. Volgens de schrijvers van dat blad, blijkt het dagelijks meer en meer, dat meti de Republiek door het afstaan van vrijheid heeft ge kocht. en dezelve mitsdien veel te duur heeft betaald. Ten blijke van den schrik, welke zich van de tal rijke vreemdelingen in deze hoofdstad heeft meester gemaakt, kan strekken, dat gedurende de week, volgende op den 10 Maart60,851 personen met den spoortrein naar Belgie zijn vertrokkenen de week te voren slechts 41,805 reizigers. Hier wordt verzekerd dat de heer Guizol zijne dochter 25 000 fr.als huwelijksgift heeft me- degeven, en dat hij genoodzaakt is geweest, dit geld in voorschot uptenfimen bij den uitgever zijner letter kundige werken. Deze omstandigheid zou alleszin pleiten voor de door zijne tegenstanders zoo dikwijl? in twijfel getrokkene eerlijkheid en goede trouw van een man die gedurende 40 jaren in hooge staats betrekkingen geplaatst is geweest. Gisteren heeft de Engelschë gezant, ter een- van den voorzitter L. Napoleon en de Groothertogin van Baden, een luisterrijken maaltijd gegeven, welke is bijgewoond door al de ministers, den generaal Changamierden heer Dupin en een groot aantal leden van het corps-diplomatique. De Frnnsche agentenzoowel in Egypte als in Syrië hebben der regering kennis gegeven, dal er eene menigte wapenen door Algiers die van een pelgrimstogt naar Mekka terugkeerdenin de Afri- kaansche bezittingen zijn ingevoerd, Die wapenen zijn zoo als gewoonlijk van Éngelsch fabrikaat. Uithoofde van den Zondag werd heden door de wetgevende vergadering geene zitting gehouden. De Heer Harmnnd dl jibancourt-voormalig pair van Frankrijk en president van de rekenkamer, woonde lieden morgen in de kerk van St. Snlpitiu» de godsdienst-oefening bij plotseling merkten de aanwezigen eene verandering in zijne gelaatstrekken op hij wankelde en viel neder toen men hem in de sacristie bragtWas de laatste levensvonk reeds uitgebluscht. De spoedig aangewende geneeskundige hulp was geheel vruchteloos. Op den spoorweg van Straatsburg heeft bij Montry een treffend ongeval plaats gehad. Een ar beider had de onvoorzigtigheid gehad van zich dwars over de baan uit te strekken en er in te slapen. Plot seling verscheen een trein het gedruisch deed hem ontwaken doodelijk ontsteld vloog hij op en wilde juist de rails overstappen, toen de locomotief hem bereikte hem omstreeks vijftien ellen vooruit wierp en toen met den geheelen trein over het ligchaam van den ongelukkige heen vloog. Zijn hoofd was op eene afgrijselijke wijze verbrijzeld. PRIJZEN TAN 1000 EN DAARBOVEN. 5 de Klasse, 5de Lijst. No, 6748, een Prijs van ƒ2500. No, 4972 8272 en 7675 ieder een Prijs van f 1000, 6de Lijst, No. 3290, een Prijs van f 50.000. No. 19188, een Prijs van f 1500. No. 7533 e» 6931 ieder een Prijs van f 1000. 7de Lijst. No. 14773 een Prijs van 2500. iswmiTiii Heden overleed alhier in den ouderdom van ruim 64jaren, Mejufvrouw JOHANNA VERVËNNE. Wed. A. Visser. Goes 27 Maart 1850. Eenige Kennisgeving. UmM Op Maandag den 15 April 1850, des l§!§g| voormiddags ten II urezal JPIET EU JËkiaSfiil FBSAA1VJE te Heinkenszand in de Herberg bij Job WalhoüT ten overstaan van den Notaris J. G. Misseeuwresiderende te Goes publiek presenteren te verkoopen eene welbeklante bestaande in WOONHUIS, WAGENMAKERS WINKEL en ERVE, op het Dorp Heinkenszand, bekend Wijk A. N°. 7, Sectie B. N°. 171 en 172; waarop 800 bij hypotheek zal kunnen gevestigd blijven. Te Goes, bij F. Kibbüwbns Zoov,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2