SÖISSCHI CIDURf MAANDAG 28 MAART. BEKENDMAKING. is; tij* XE \S\ De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f f,90. Gewone Advertentien worden d ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels d f J.20 behalve het Zegelregt. Uithoofde van het Paaschfeest zal de Maan- dagsche Courantin plaats van des avonds des morgens worden uitgegeven. Achtervolgens artikel 3 van het Koninklijk besluit van den 6den Januarij 1831, h°. 68 Staatsblad n°. 2), heeft Zijne Excellentie den Heer Minister van Finan ciën, bij resolutie van den 21 Maart 18Ü0, bejiaaid de prijzenhet.opgeld daaronder begrepen, waarvóór de Collecteurs Splitters en Hehitanten der Slaals- Lolerij de loten en gedeelten van dien voor de Tweede week der trekking van de laatste klasse der 210 Loterij zullen mogen uitgeven te weten BIJ Geheele Halve Vijfde Tienue Twintigste VEBK00P Loten f 76,00. - 38,00. - 15,20. - 7,60. - 3,80. BIJ VERHURING Loten Geheele Halve V ijlde Tiende Twintigste 30,00. 15,00. 6,00. 3 00. 1,50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluituitdruk kelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijs bepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 26 Maart 1850. Voor den Gouverneur der Provincie Zeeland, Bij delegatie De Burgemeester der Stad Goes, J. C. van der MEER M0HR. Daar er dezer dagen wederom pogingen worden aangewend om de ingezetenen deel te doen nemen in vreemde zoo als Badenscheffamburgsche en Frankfurter Loterijenheb ik de eer aan de Re dactie der Goessche Courant te verzoeken de vol gende Wet van 22 Julij 181 4, (Staatsblad Mo. 86), ter Herinnering en LVaarschuwing van een ieder, in hare kolommen op te nemen. Parquet, 23 Maart 1850. De Officier van Justitie te Goes De KNOKKE tan der MEULEN, Subst.-OJfic. Wij, WILLEM, bij de grafie Gons, Prins k van Oranje-Nassau, Sodverein Vorst rer Vereenigde Nederlanden, enz., enz,, enz. Aon alle de genen, die deze zullen zien of hooren lezen Saint doen te weten Alzoo Wij in aanmerking genomen hebben dat sedert ecnigen tijd binnen deze landen of openlijk, of in het geheim, door bijzondere personen, voor builenhmdsche Loterijen wordt gecollecteerd, en dat, daar alle partikuliere of onderhandsche Loterijen voor het algemeen meestal nadeelig zijn en ten pre judicie verstrekken van de Nederlandsclie Loterij dezelve behooren te worden te keer gegaan Zoo is het, dat Wij,.den Raad van State ge hoord en met gemeen overleg der Stalen-t,moraal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, ge lijk Wij goedvinden en'verstaan bij dezen; Art. 1. Niemand binnen de Vereenigde Nederlan den zal vermogen aan te leggen, of aangelegd zijnde, te continueren «enigerhande partikuliere Loterijen van kontante penningen, roerende of onroerende goe deren, effecten of waren van wat aard, natuur, waarde of importantie die ook zouden mogen wezen, wordende hieronder we] expresselijk begrepen alle zoogenaamde verknopingen bij verdeeiing, kansreederijen, Loterijen op Loterijen, alsmede alle negotiatie-Loterijen met dien verstande nogtans, dat hierdoor niet worden ge rekend verboden te zijn zoodanige negotiatien waarbij premien worden uitgeloofd welke ten behoeve van steden plaatsen of korporatien op daartoedoor Ons te verleenen konsentenzullen kunnen plaats hebben, des nogtans, dat bij dezelve wel premien, boven de algemeene som van den inleg te genieten doch in geene gevallen eenige nieten of prijzen die de uitgave minder dan den inleg zouden doen bedra gen zullen worden gedoogd. Insgelijks zal niemand binnen deze landen vermogen te collecteren of doen collecteren voor Loterijen bui ten dezelve aangelegd. direclelijk of indireetelijk, 't zij met inschrijvingen aan te nemen of aandeelen of j verband brieven daarop uil te geven, of onder welke j benaming zulks ook zoude mogen wezen op eerie boete van een honderd zilveren duknlons voor den gene die zoodanige Loterij aanlegt, continueert, col lecteert el doet collecteren, welke boele bij herhaalde overtreding telkens zal worden verdubbeld; zullende daarenboven het ingelegde geld worden gccolifiskeerd. Art. 2. Niemand zal eenige beriglen plans of advertentien, van vreemde Loterijen mogen doen uit geven of verspreiden op eene boete van honderd en vijftig guldens, Welke boete insgelijks bij her haalde overtreding telkens zal worden verdubbeld. Art. 3 De boelen waarvan boven gewag gemaakt is, zullen worden verdeeld, één derde voor den aan brenger één derde voor den algemeenen armen der plaats, daar de calange geschiedt, en één derde voor den officier die de calange doet, terwijl eindelijk die genen welke de bovengemelde geldboeten incurrerende, niet in slaat moguSi bevonden worden om dezelve te betalen, met gevangenis van niet korter dan drie maanden, en niet Janger dan één jaar zuilen worden gestraft. Art. 4. De drukkers en uitgevers vaa couranten of andere publieke geschriften, hier te lande gedrukt wordende, in wat taal die ook zooden mogen wezen, zullen geene advertentien Van zoodanige loterijen mo gen plaatsen op eene boete van vijf en twintig guldens, telken reize, en voor elke dusdanige adver tentie ie verbeuren. Art. 5. Onder de bepalingen in art. 1 vermeld, zijil echter niet begrepen onderhandsche Loterijen van slagtvee, meubilaire goederenboeken, liefheb berijen zijden of andere sloffen kleederen of der gelijke objecten alle beneden de waarde van hon derd guldens zullende echter de stedelijke of ge meente-besturen vcrpligt zijn zorg te dragen, dat daarvan geen misbruik worde gemaaktterwijl Wij voor het overige aan Ons wel expresselijk reserveren, omop speciale verzoeken, daartoe door de belang hebbenden aan Ons te doen in bijzondere gevallen permissie te geven tot het doen aanleggen van Lote rijen van zoodanigen aard, wanneer de goederen welke men begeeren mogt te verloten meerder moglen waardig zijn dan honderd guldens. Art. 6, De tegenwoordige wet, waarvan de uit voering is gedemandèerd aan Onzen eersten President van het Hoog Geieglshof en aan Onze Secretarissen van Staat voor do Binnenlandsehe Zaken en Financien, zal worden [jemsereerd in het Staatsblad. Gegeven in 's Gravenhage den 22sten Julij des jaars 1814, en van Onze Regering het eerste. (geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid De Algemeene Secretaris van Staal (geteekend) A. R. FALCK. GOES den 28 Maart. Heden heeft te Middelburg eene buiten gewone vergadering der provinciale staten van Zeeland plaats gehad 1°. om te beslissen of de districts-commis- sarissen hunne betrekking ten koste der provinciale fondsen zullen blijven waarnemen en om 2°. over te gaart tot de vervulling der vacature, in het collegie van gedeputeerde staten, ontstaan door het overlij den van mr. M. P. M. van Pisvliet. De vergadering werd als ten vorigen jare in het opeubaar gehouden en bij ongesteldheid van den heer gouverneur, gepresideerd door den heer J. J. Sprenger, lid der gedeputeerde staten. Na kennis te hebben bekomen van de redenen der afwezigheid van sommige leden der staten, de beëe- diging van de nieuw benoemde leden, en na voorle zing van 2 requesten van 14 der 17 burgemeesters in hel 4de district, houdende verzoek om continuatie der distriots-commissarissen werd namens gedepu- teerdestaten een vrij uitvoerig prae-advies voorgelezen, waarbij om verschillende redenen het aanhouden der dislricls-commissarissen zelfs ten laste der provinciale middelen, voor den geregelder) loop der zaken in dit met breede stroomen doorsneden gewest, a.a doelma tig en wenschelijk voorgesteld werd. Nadat dit prae-adviei eenige discussie had uitge lokt, is het bij stemming gebleken, dat de meerder heid der staten zich tegen het behouden der district commissarissen ten laste der provincie heeft verklaard. Wij ontleenen het volgende aan de Tijd: Bij gebrek van tijdingen, welke wij in de Staats- Courant niet vinden, hebben wij berigten, ons door bijzondere correspondenten van Java aangebragt. Wij geven hier de berigteri die wij van Batavia ontvan gen en waarvoor wij instaan, want wij hebben de zelve uit eene geloofwaardige bron In de maand Januarij 1850 heeft men van Java uitgevoerd 38,640 picols (4,830,000 p rijst. De prijs van dit artikel is steeds even hoog, ten gevolge van het gebrek in het binnenste van het eiland. De behoeften op Java zijn groot. In de residentie Sa- marang zijn 900 personen van honger gestorven. Een kustvaarder, dezer dagen van Samarang gekomen, is aangehouden als verdacht van slavenhandel te voeren. Uit de instructie, welke ten gevolge dezer aanhouding heeft plaats gehad is gebleken dat een Chinees directeur van een Ronkon (komoedie) in de residentie Samarang, een zeker getal jonge inlandsche meisjes had gekocht, welke hem door hunne ouders waren geleverd voor een heelen of halven pikol rijstdaar zij de ijsselijkheden de8 hongers niet langer konden weerstaan. In de residentie Preanger regentschappen heeft een noodlottig voorval plaats gehad. Op den 21 Januarij 1850 stortte eene aanzienlijke massa aarde van den berg Hanjawarin de afdeeling Bandong zoo onverwacht en snel naar benedendat de nabij wonende bevolking den tijd niet heeft gehad te ont komen en vijf kampongs in het district Timbang ganleu met derzclver bewoners, 150 in getal, on-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1