210" STAATSLOTERIJ. dal zij "eigenlijk deer wurging liet leven lieeil venu- yen. Terwijl er zijn die beweren, dat er volstrekt .geene omstandigheden hestonden, waaruit met eenigen grond kan worden opgemaakt, wat haar tot dezen vv anhopigen stap had gevoerd, zegt men van eene andere zijde, dat de beklagenswaardige, ten gevolge van huis- selijke omstandigheden in verregaande moedeloosheid verzonken en alzoo tot die vreesseiijke daad zou ge komen zijn. De vrouw van schipper F. E.liggende met zijn vaartuig te Zwartsluis, wilde, nadat haar man zich reeds ter ruste begaf, nog eenigen tijd bij den haard blijven zitten lezen. Bij het krijgen van vuur, waarschijnlijk voor hare stoof, moet haar zonder liet te weten een stukjein den schoot zijn gevallen; kort hierop viel zij in slaap en ontwaakte met een gil omdat zij in brand stond waardoor haar echtgenoot -verschrikt gewekt werd en haar in zijne verwarring, ongelukkig genoeg, uil het onder naar boven tilde, -waar zij, aan den wind blootgeslelij, in een oogenblik 3n vlam' stond. Gelukkig ontving de ontstelde en ■verlegen man spoedig hulp en werd men de vlam Tweester. De ongelukkige vrouw is over het geheele Jigehaam deerlijk gebrand. Dezer dagen heeft in het kantoor der in- en Ontgaande reglen aan het zeeregt te Amsterdam eene rinbraak plaats gehad, met voornemen, om eene aan zienlijke som geld te rooven welke zich echter in zulk eene zware, stevige ijzeren kist aldaar bevond, dat de dieven onverrigter zake hebben moeten aftrek- ïenslechts eenig onbeduidend los geld en eenige flesschen inkt mede nemende welke zij waarschijn lijk voor wijn hebben aangezien. (H. B.) Men leest in het Handelsblad Onlangs begaf zich de predikant van Appelscheop Jweg, naar een nabij gelegen dorp. Over het kerkhof jraande vestigde zich zijne aandacht op eene kleine hoogte (naar gissing een nieuw gralj, omdat hij wist, dat daar in korten tijd niemand begraven was. Eenige personen, die zich opeenigen afstand bevonden, door den predikant van het bovenstaande kennis gekregen hebbende, gingen naar het kerkhof, onderzochten de hoogte en vonden daaronder, in een boterkorfje, het lijkje van een pas geboren kind van hel vrou welijk geslacht. Hetzelve had naar men zegt, eene hurk in den mond. De schuldige aan dit feit is tot heden nog niet opgespoord. Gisteren ontdekte een der stads-arbeiders in het Zwarte Water bij het Malegat, eene zware ijzeren kookpan. Wegens den groolen omvang, liet hij ze zit ten om haar den volgenden dag uit te graven. Inden loop van den dag is zij echter door eenige visschers opgegraven en bevonden een gewigt te hebben van ongeveer 1000 Ned. ponden een diameter van J3ned. palmen en eene hoogte van l ned. el. De visschers hebben f 17 voor de pan ontvangen; jnen verdiept zich in gissingen aangaande den oor sprong dezer pot, die, alleen om hare zwaarte, geens zins om hare ornamenten, eene bijzonderheid is, doch de plaats waar dezelve gevonden is, maakt het artikel vreemd. ITALIË. Van de Adria wordt van den lOden dezer gemeld, ïlat sedert eenigen tijd door geheel Italië een zonder ling boek verspreid is, hetwelk den titel voert van: y> Eenige weg tot bevrijding van Italië.'''' Deze •eenige weg is geen andere dan overgang van de Ka- tholijke Italianen tot het Protestantismus, en dien ten gevolge de noodwendige verdrijving des Pausen. Het merkwaardigste is, dat de Schrijver een Romeinsche monnik is die zich aan de revolutie heeft aange sloten. Volgens berigten uit Napels van den 11 dezer zon in een, den 9 gehouden, consistorie op nieuw lot een uitstel van 's Pausen vertrek naar Rome besloten, en hetzelve op den 9, in stede van pp den 2, April bepaald zijn. Te Napels hield men het echter daar voor, dat de terugkeer des Pausen onbepaald verscho ven zou worden. Daarentegen schrijft men uit Rome van den II dezer, dat de kardinaal Fizardélli en twee andere hooge Geestelijken dien morgen te Pioine waren aan gekomen, en dat hunne komst als de stellige voorbode van den spoedigen terugkeer des Pausen werd aange merkt. DÜ1TSGIILAND. - Hr.iii.ijN den .17 Maait. De gebroeders Ebai tpapierfabrikanten nabij Berlijn hebben een onbrandbaar bordpapier uitge vonden bestemd lot het dekken vuri huizen. Van Regeringswege wordt hel, als waterdigi en onbrand baar, aanbevolen, vooral ter vervanging der rietdaken. Te Berlijn was den 21 dezer het gerucht alge meen verspreid, dat de Pruissische regering, onte vreden over den toon der troonrede, waarmede de Wurtembergsche vergadering van afgevaardigden dezer dagen door den Koning geopend isbesloten bad haren gezant uil Slultgard- terug Ie roepen. ENGELAND. - Londen, den 17 Maart., De inschrijvingen voor het bekostigen van de in 1841 hier te houden groote tentoonstelling van voort brengselen der nijverheidbedragen in de hoofdstad en de tot dezelve behoorende districten reeds bijna 21,000 p. st. Op het aan lord LKHloughby d'Eresby toc- behoorende landgoed Crinsthorpe is eene proef ge nomen, o in de gronden door stoom kracht te beploe gen. De daartoe gebruikte machiene bestond uit eene kleine locomotief, lóopeode over verplaatsbare rails, welke de ploeg voorttrok de voren werden sneller en dieper gemaakt dan op. de gewone wijze. Zoo de proeven die men bezig is nog te nemen, goed uit vallen zal ér eerlang eene beschrijving van in hel licht gegeven woiden. De Bladen vermelden als eene bijzonderheid den aanvoer van eene lading hooi, die met de stoom boot Earl of Auckland nit Botterdam is aangebnigt. Dezer dagen werd alhier in den Franschen schouwburg de opera les Diamans de la Couronne opgevoerd. Bij die gelegenheid zag men in de zaal de volgende allerzonderlingste vereeniging van per sonen de koningin prins Albert en den prins van Saksen Cobuig Golha in de koninklijke loge; Lode- wijk Philips met zijne gemalin en de generaals Dumas en Oudinol in de loge waarin Lodewijk Bonaparte, de president der Franscbe republiek, gewoonlijk zat toen hij te Londen woonde mijn heer en mevrouw Ledru Rollin in de loge daarte gen over in de stalles van het orkest eindelijk den hertog van Atimale, alsmede den burger Caussidiere. VERVALSCHT ZOUT. De Leidsche Courant bevat eene waarschuwing van den [foogleeraar A. II. van deb Boon Mksch, tegen het gebruik van thans in den handel voorko mend vervalscht, fijn zout, vermits het bestanddeelen bevatwelke voor de gezondheid zeer schadelijk te achten zijn. Deze waarschuwing achten wij voor de Landbou wers van het hoogste belang, vooral voor diegene welke boter maken, liet ware te wenschen dat hier de naam van den fabrikant en van den handelaar openlijk werd bekend gemaakt. Daar al het zout met vervoer-biljetten gedekt inoet zijn zoude men gemakkelijk kunnen opsporen van waar het in den handel is gekomen. Als kenmerken van dit vervalschte zoutworden opgegeven: dat het fijner van korrel is, minder kris tallijn helderen dofier. Het is vochtiger dan gewoon zont. De reuk is .eigenachtig loogachtig. Met water vermengd lost het zich niet geheel op het vocht is troebel gemakkelijk schuimend loogachtig van smaak, en er blijft een wit, onopgelost poeder over, dat zich op den boden van het glas afzet, en met azijn vermengd opbrnischt. Het vocht waarin het vervalschte zout is opgelost, kleurt violenstroop groen, en als men in het helder, door filtreer-papier door gezegen vocht door eene glazen buis eenige oogen- blikkeri blaast, wordt het vocht troebel en wil, melkachtig. (Landhuishoudelijke Courant.) VERSTAND. GELD. Deze twee kunnen teregt beschouwd worden als twee groote inagtenwaarvan het niet zoo gemakke lijk valt, als bet in den eersten opslag schijnt, te be palen wie van beiden de inagligste is inct andere woorden wie het meest door liet. noodlot bevoor deeld is; de rijke man zondei verstand, of de verstan dige man zonder geld Men kan, zegt de een, door middel van het ver stand, geld, ja zelfs schatten vergaderen. En men tnoet bekennen, dat hiervan voorbeelden in menigte voor handen zijn. Ja maar een ander zal n te gernoet voeren wat heeft men verstand noodig, als tnen rijk is Die rijk isis alles Wie heeft gelijk? Wie heeft ongelijk? Met het geld kan men zich, wel is waar, vele ge noegens van het leven verschaffenwelke dengene die daarvan beroofd is, ontzegd zijn; maar met ver stand kunnen wij ons zeiven troost tegen dat gemis aanbieden door middel van hetzelve kunnen wij balsem in de wond gieten. Aan den anderen kant is het niet minder waar dat de mart zonder verstand, in één opzigt, een groot voorregt heeft boven denman zonder geld. De eerste namelijk, is van zijn kwaad onbewust; dat is zelfs, even als bij teringachtige menschen, het karakteristieke van zijne kwaalde laatste daarentegen voelt zijn ge brek. elk oogenblik en, rnogt hij het vergeten, ieder is bereid hem daaraan te herinneren. N.N. de grootste botterik van de gansche stad, maar daarentegen bovenmate met zoogenaamde tijdelijke goedeten bedeeid waant zich zeiven een man van verstand en vernuft; hij twijfelt er zelfs geen oogen blik aan, en de reden waarom is juist in zijne dom heid gelegen. Hij is dom genoeg otn zich verstandig te gelooven. Zijn huurman daarentegen heeft veel verstand, ver- nult en geest, maar is dood arm, Ofschoon een goed dichter schiet zijne dichterlijke phantasie te kórt, om zich zeiven slechts voor éénen dag rijk te geloe- ven zijne verbeeldingskrachthoe groot anders bij dichters, is hiertoe niet in staat. Het Fransche spreekwoord l'Esprit iju'on veut avoir, gate celui qu-on a is ook veelmalen op het geld toepasselijk. Wanneer inen te veel van zijn verstand vergt, dan ziet men niet zeiden dat de uitkomst geenszins aan de verwachting beantwoordten wanneer men met liet doel, om zijne fortuin te verdubbelenzijn ge heel vermogen op het spel zet, eindigt men Teeltijds met alles te verliezen. Maar hier doet zich een groot onderscheid ten voordeelt: van het verstand op. Woe kert er mede zooveel gij wilt, ja tot verkwisting toe, het kapitaal blijft gij altoos behouden. Ofschoon wij wel is waartegenwoordig tot eenen zeer Imogen trap van beschaving zijn opgeklom men ja de geheele staat der burgerlijke zaïnenleving ons dagelijks doet zien dat het verstand een deel zijnet regten eiseht, en het dus niet altijd waarheid is, dat het genoeg is rijk te zijn, om alleste kunnen en te mogen doen zoo geloof ik desniettemin, geenszins van onregtvaardiglieid tegen onze eeuw be schuldigd te worden, wanneer ik durf beweren.dat men in de zoogenaamde groote wereld (welke, in het voorbijgaan gezegd veeltijds een zeer oneigen lijke naam draagt) eerder zal dulden ja zelfs soms met eer en aanzien zal overladen een rijk man ge heel ontbloot vari verstand, dan wel een verstandig man ontbloot van geld. Wat is nu de slotsom van al het boven aangehaalde Mijns inziens het volgende: Geld en verstand verkeeren bijna altijd in een on derlinge onafhankelijkheid van eikanderen en be hoorden dus, wel verre van in tweespalt, steeds in vollen vrede en eensgezindheid te leven. Gelukkiu! driewerf gelukkig, die beiden vereenigt. Ten halve, niet meer dan ten halve gelukkig, die slechts één van beiden heeft. Ongelukkig! driewerf ongelukkig, die noch het een noch het andere bezit. PBIJZEN VAN 1000 EN DAABBOVBN. 5de Klasse. 4de Lijst, Geene. §j¥iawimi0 Heden verloste mijne Echtgenoote H. J. VISSER van eene welgeschapene, DOCH TE B. 25 Maa°rt 1850. P- van WASBEEK. Eenige Kennisgeving. De Verkooping van BSETSE£>- STEEN onder P lissingen ge annonceerd tegen Maandag 30 Maart zal plaats hebben op K/VTïlKlïACt den 30 Maartter aan gewezene plaats en uur. Zoo spoedig mogelijk een KINDERMEISJE benoodigd niet beneden de 14 jaren; adres bij de Uilgevers dezer. Te Goes, hij F. Kleeuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2