crniot 1850. MAANDAG MAART. fK iVtijf i - 13%^* De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 7,75 Franco per Post f J.90. Gewone Jdverientien worden a, SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, BWufeltjks- en Doodberigten vaii .1—6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. Regenten over den ALGEMEENEN ARMEN tb GOES en DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente aldaar, ter dezer dagen ontvangen hebbende, als op brengst voor hunne Armen, bij gelegenheid van het op Maandag laatstleden alhier gehouden hanenge vecht, eerstgemelde 48,665 en laalstgemelde ƒ34,335, betuigen daarvoor bij deze hunnen op- xegten en welmeetienden dank aan hen die dat feest hebben ontworpen en door hunne welwillende zorg hebben daargesteJd en alzoo door hunne leiding en besturing het nuttige met het aangename in den vol- sten zin des woords hebben verbonden daarbij de verzekering gevende dat die giften in dit gure sai- soen hoogst welkom waren en als eitra ondersteu ning voor de Armen zullen aangewend worden te vens ook dankzeggende aan allendie door hunne bijdragen hebben medegewerkt, om hunne verarmde natuurgenooten wel te doen. Namens de beide Collegien Goes, 25 Maart 1850. II. C. PILAAR. P. J. A. Van DAM. Met hartelijke dankzegging, maken DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente alhier meldingvan eene gift van 5 in goud gevonden ift de kerk- collecle bij de voormiddag-godsdienstoefening van gisteren. Goes, 25 Maart 1850. Namens Diakenen KOOMANPresses. P. J. A. van DAM Secret. SPAARKAS. Waarhe StaDGENOOTEN De winter spoedt ten einde, en wij gaan met ras- sche schreden deierite, en met haar weder den zomer te gemoet. I)e eerste is het tijdperk, waarin de gelegenheid lot arbeiden aan velen ontbreekt en door het gemis van verdiensten behoeften en nooddruft zich dóen gevoelen, inzonderheid bij dat groot getal onzer stad- genooten, dat door handen arbeid in zijn onderhoud moet voorzien. Met den zomer daarentegen breekt de lijd weder aan, dat er aroeid gevraagd en daardoor den nijveren verdiensten verzekerd woidt. Maar, de behoeften van den afgeloopen winter, hebben de toekomstige verdiensten van den naderen den zomer reeds ten deele verzwolgenen de opvol gende herfst kondigt weldra nieuwe behoeften en ont beringen aan Armoede en gebrek staan weder voor de deur. Gewis, zoo is het, het eene jaar na het andere, wanneer de daglooner aan zijnen vlijt geer.e spaarzaam heid verbindt doch door de vereeniging van bei- oen bedreigt hem het spooksel der behoefte en der ellende niet meer; en kan bij des winters zoo wel als des zomers in zijnen nooddruft voorzien, kommet en ontbering vermijden, de openbare bedeeling ont gaan. Daarop gestadig en met nadruk te wijzen, daartoe kiachtdadig behulpzaam te zijn, is de taak welke de Commissie voor de Atgemeene Spaarkas vrijwillig op zich genomen heeft; willende daarin blijven vol harden xoolong zij weldenkende armen en welwil lende gegoeden zal aantreden want, waarlijk, de betnoeijiugeii ten doel. der Spaarkas hebben beider belang Door de opwekking def Commissie ten voorleden jarenamen 43 hoofden van huisgezinnen aan de Spaarkas deelwaarvan een dertigtal zóó getrouw hun penningsken inbragten, dat zij in den afgeloopen winter, gedurende 12 weken er de aangename vrucht, van plukten. Immers door het genot hunner uilkee- ring met renten en premie verhoogd, kunnen zij zelve er van getuigen, terwijl onze Armen-Inrigtingen daar door van veler aanzoeken tot bedeeling zijn verschoond gebleven: 19 Deelnemers behoorden tot de niet bedeelden. Trouwens, dat getal ran nijvere spaarzame armen, het staat geenzins in eene gewenschte verhouding tot dat van die klasse der bevolking onzer stad welke er het deel van behoorde uittemakenen, de bezwa ren van sommigen, de tegenstand van anderen, zij zijn der Commissie niet meer onbekendde ervaring heeft ze haar doen opmerken en zij gevoelt zich dm genoopt eene krachtdadige poging aantewenden pui beide zoo veel doenlijk te overwinnen en hare stem daartoe luide te verhellen. Iirimeis,, bet zijn de achterstallige schulden van den vooraf gegane winter en de behoeften ook in den zomer die geen sparen gedoogen en vele armen zelf slechts gedeeltelijk behoeftigen van de deelne ming aan de Spaarkas terug houden. Het is de krij tende stern hunner schuldeischers welke zich tegen de weldaad dier Inrigling doet hooren en niet op houdt haar in het ongunstigst daglicht voor te stellen. Jrmen en behoeftige Stadgenoot en Gij dwaalt; schuldeischers derznlheii, gij staat uw welbegrepen eigenbelang in den weg. Gij armen en behoeftigen bedenkt het dat gij zonder deelname aan de Spaarkas wel altijd uwen ar beid zult blijven prijsgeven aan het reeds gegeten brood, en dat gij met iederen w inter als van nieuws zult moeten afbedelen wat gij verzuimd hebt te besparen voorde behoeften van den wederkeerenden winter! En gij die nu vermeentdat uw voorgeschoten geld u door de Spaarkas ontnomen wordt begrijpt gij het niet, dat gij er niets' beter bij staat, zoo me nigmaal als er u zulk een arme schuldenaar ontvalt dien gij van de Spaarkas afgeschrikt maar geborgt hebt en die den zomer niet meer beleeft dien gij ais eenige borg, aangenomen hadt; of die door vertrek naar elders builen uw bereik geraakt Armen één lomer dan gespaard, en, bij de hulp die de Commissie wil beproeven u te verleenen kunt gij de schuld te boven komen daarbij de tering naar de nering gezet, en den volgenden winter be hoeft gij niet meer te bedelen om hulp, dat is, te borgen Slechts liet voorschot van éénen winter niet dade lijk gevorderd en uwen toestand gij schuldeischers 1 is aanmerkelijk verbeterd, want de eerlijke, spaar zame arme zal den volgenden winter geen voorschot meer behoeven hij kan dan uil zijn vergaarde pen ningen betalen wat hij anders moest borgen en gij behoeft het. voor u altijd onzekere van den vol genden zomer niet meer tot uw borg. Wel zegt men dat, er op vuig gewin uit zijn om, door aanhoudend en te onbeperkt voorschieten of borgen hunne nering te vergrooten ofte bestendigen; doch, zij die zieliware het zoo, aan zulk eene zedeloosheid durveu schuldig te maken verdienen der verachting te worden prijs gegeven en er al de schade van te lijden waaraan zij zich willens en we tens hebben blootgesteld. Armen 1 laat u in hunne gesproken, maar de waarheid brengt, ons Christelijk geloof dringt er ons toe verre van er ons over te schamen:, staan wij de zaak der armen en behoeftigen in ons midden voor met de beste hoop op uwen bijval, met het onwrikbaar vertrouwen op de hulp van Hem, die hun aan uwe, aan onze zorg heeft toevertrouwd, en er ons allen eens rekenschap van vragen zal. Geen ij del voorwenden bij de een, geen onver schilligheid bij de ander, houde dan langer de armen van spaarzaamheid terug noch weigere ons hunne ondersteuning door invloed of bijdrage: Een zedelijke drang, een ijverig hulpbetoon tot het goede schrijft de wet der hoogste Liefde ons voor, wij mogen alzoo tol de eerste wel opwekken het laatste van u vragen. En bogende op derzelver bereidwillige betrachting zal de Commissie van nieuws haren werk kring voortzetten, en, te beginnen met Zaturdagden 30 dezer maand, wekelijks op dien dag, des avonds van 8 tot 9 ure in de Regenten-Kamer van het Wees huis alhier, voor de deelneming in de Spaarkas hare gewone zitting houden. Goes 25 Maart 1850. Namens dè Comm. voor de Spaarkas P. A. HOCHART, Voorzitter. P. J. A. van DAMSecret. GOES den 25 Maart. Men verneemt, dat de fleer Thorbecke een besluit heeft genomen, zegt de Groningse he Courant, tepen de stichting van een aanzienlijk academisch ziekenhuis te Groningen, ten behoeve van het geneeskundig on derwijs. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het verlangen des Ministers, om bij de organisatie van het hooger onderwijs slechts ééne akademie te behouden. Met zekerheid meent nu de 's Grav. Nieuws bode te kunnen rnededeelen, dat bij het Departement van binnenlandsche zaken is ingekomen het rapport, van de, bij koninklijk besluit van den 9den Jan. 1). benoemde Commissie voor de provinciën Zuid-IIolland, Noord-Holland en Zeeland tot het ontwerpen van een plan voor de verdeeling van het Rijk in kiesdis^ tricten. Men verneemtdat onze Minister van buiten- landsche zakenmr. I!van Sohsbeeck, en de ge- neraal-majoor IIG. Sceliggouverneur der ko ninklijke militaire akademie te Breda benoemd zijn tot honoraire leden der archaeologische Maatschappij te Athene. Bij besluit van den 21sten Maart jl.N°. 44, heeft Zijne Majesteit goedgevonden tot referendaris bij bét Ministerie van Binnenlandsche Zaken te be noemen: den med. dr. mr. C. Loncq, plaatsver vangend kanton-regter te Apeldoorn, op eene jaar wedde van 2500, in te gaan met den lsten April eerstkomende. Maandag morgen heeft een twintigjarig meisje te Godlinze, zich van liet leven beroofd. Naar men verneemthad zij zich tot het volvoeren van deze wanhopige daad hegeven op een hoop ongedorscht graan in de gooi eener schuur aanwezig, en, naar het schijnt, gezeten op een balk boven het koehuis, het touw van een jagtband orn haar hals genomen en zich zoo neergelaten bij twee daar aanwezige slaap- i steden, schuis afhellende. Deze schuinshellende slaap- strikken niet vangen, ziet toe en wordt wijzer. j steden voor de voeten geen steunpunt biedende, doch Stadgenoolétiwij hebben hier met vrijmoedigheid I ook belettende om te hangen, leidt men hier 'uit af.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1