DONDERDAG or MAART. PRO JI7STITIA. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,7.5 Franco per Post f d ,90. Gewone Jdvertenlien worden a SO ets. dé regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J--6 regels, d f dSO behalve het Zegélregt. Gaarne voldoen wij aan hel verzoek ter opneming van de onderstaande Missive en Proces- Verbaalzulks te meerdaar wij, hoezeer deze en gene bijzonder heid in het bewuste artikel uit het Zondagsblad ons als onnaauwkeurig voorkwam, aan het geheel ter goeder trouw geloof te hechten. Wij vereeni gen ons daarom ook met het verzoek van den ge- achten Inzender aan de Uitgever» der onderschei dene Nieuwsbladen, om onderstaande teregtwijzing te willen overnemen. De Uitgevers. Aan de redactie der Goessche Courant. Goes, den 20 Maart 1850. In uw blad van den 4 dezer No. 18 komt voor een berigt, (als overgenomen uit het Zondagsblad), met betrekking tot het reglerlijk onderzoek in Fe bruary 1842 en vervolgens alhier plaats gehad heb bende omtrent den gruwzamen moord in den nacht van den 1 op den 2 van die maand gepleegd, op eene jonge dochter onder de Gemeente JJontenisse 5de District van Zeeland, en welk onderzoek zooda nige bezwaren tegen iemand van die Gemeente had opgeleverd, dat die persoon dien tengevolge bij her haling in voorloopige hechtenis is gesteld geworden. In dat berigt; ('tgeen daarbij wordt opgegeven, door iemand uit het 5de District van Zeeland te zijn geschreven) kwam tevens voor dat die persoon alhier, in eene onderaardsche gevangenis zou zijn geworpen naar allen schijn om hem tot beken- tenis te brengen, terwijl, (gelijk die beriglgever verder daarbij meldt), men thans verneemt, dat zeer onlangs, een inwoner van het niet zeer verwijderde Kieldrechtdie dat land vroeger plagt te bezoe- kende misdaad op zijn doodbed moet beleden hebben met de betuiging dat hij sedert, schoon door niemand verdachtgeen gerust oogenblik ge- had heeft "11 Reeds eene oppervlakkige' beschouwing van dat berigt(over welks inkleeding en voordragt wij ons liefst van alle aanmerking onthouden)moest ieder nadenkende alhier, weinig geloof aan hetzelve doen hechten. Immers hij die, zonder het minst vóóraf gedaan onderzoekals wanneer hem toch dadelijk zoude zijn gebleken, dal alhier volstrekt geene on deraardsche gevangenis bestaatechter ligtvaardig genoeg is om te schrijven,'dat zoodanig persoon al hier in eene onderaardsche gevangenis zou zijn ge worpen en daarbij zijne veronderstelling durft voe gen dat zulks, naar allen schijn, zoude zijn ge schied om hem tot bekentenis te brengen moest ook freacht worden het verder gedeelte van zijn be rigt niet minder ligtvaardig en zonder naauwgezet vooraf gedaan onderzoek te hebben ingezonden Hoe ongeloofwaardig dit berigt dus ook dadelijk reeds op zich zeiven voorkwam, heb ik evenwel ge oordeeld in het belang der zaak nader te moeten on derzoeken, of het verder gedeelte van dat berigt eenigen grond van waarheid bad en of met der daad onlangs, gelijk die beriglgever zegt, in de Gemeente Kieldrecht iemand zoude overleden zijnwelke die misdaad op zijn doodbed zoude hebben beleden. Een kort daarna voorloopig bij mij ontvangen be rigt logenstrafte zulks dadelijk. En lieden ontvang ik deswegens de officiële verklaring bij Proces-Ver baal van den Burgemeester dei Gemeenl e Rieldrec'ht, door den Regter Instructie bij de Reglbank van eer sten aanleg te Dehdermonde, welke ik UEd. bij deze verzoeke in deszelfs geheel aan uwe geëerde lezers te willen mededeelen in de billijke verwach ting dat ook de andere dagbladen die dat berigt ter goeder trouw hebben opgenomen bereidwillig genoeg zullen zijn om hieraan mede eene plaats te verleenen. J. J. van DEINSE. Copie. Heden den vijftienden der maend Maert des jaers achttien honderd vijftig wij Burgemeester der Ge meente KieldrechtRechterlijk Arrondissement van Dendermonde Vredegerecht van Beveren. Gezien de brief van den Heer Procureur des Eonings bij de Rechtbank van eersten aenleg te Dendei-mondein dato elfden Maert 1800 vijftig, Parket No. 824, vergezeld van een copij-bricf in dato negenden Maert 1800 vijftig van de Heer Rechter-Commissarisbe- Jasl met de instructie der strafzaken bij de Rechtbank te Goesvolgens welke laetsle brief de openbare nieuwsbladeren aldaer vermelden dat een inwooner van Kieldrecht onlangs aldaer overleden op zijn doodbed zou beleden hebben de dader te zijn der moord gcpleegt in de gemeente Hontenissc Kan ton Hulst, op den tweeden Februarij achttien honderd twee en veertig, op het lijk van de genoemde Apol- 1,0 v1 a Ruijsp.ogge. Alzoo voorgenoemde sterfgeval en gedane verkla ringen aen ons Burgemeester teenemael onbekend wa ren zoo hebben wij daer ontrent de nauwkeurigste inlichtingen trachten van in te winnen zoo bij de Eerwaerdige Heeren Geestelijken Ileeren Doctoors en verdere voorname ingezetenen dezer Gemeente, die ons alle verklaerd hebben, geene de minste ken nis te hebben dat een persoon alhier zoude overle den zijn die op zijn doodbed zoude bekend hebben den dader te zijn van de hier voren aengehaelde moord. Van alle welke wij hebben opgemaekt het tegen woordig Proces-Verbaal, date als ten hoofde staende. De Burgemeester, L. D. MUSSCIIE. GOES den 2d Maart. Uit de bekend gemaakte staten nopens den uitslag der op 19 November 1849 bewerkstelligde volkstel ling blijktdat de gezamenlijke provinciën des rijks alstoen 3,055,456 inwoners hadden, tegen 2,860,450 naar de volkstelling van 1840. Men meldt uit 's Gravenhage van 19 Maart. De hooge raad, kamer van strafzaken heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van den procureur-generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, tegen een arrest van dal hof, waarbij beslist was, dat de straf, aan den lieer A. J. E. van Bevervoorde, op gelegd bij arrest van den 15 April 1848, op den 14 November 1849 was verjaard. De raad, zich hoofd zakelijk vereenigde met de gronden, aangevoerd door mr. D. Léon, ter bestrijding van bet door den procu reur-generaal ingestelde beroep in cassatie, heeft dat beroep verworpen, de kosten te dragen door den staat. Ten gevolge van deze uitspraak is de zaak geëin digd en het in der tijd uitgesproken vonnis tot ver- oordeeling in eene gevangenisstraf enz.voor geene ten uitvoerlegging meer vatbaar. Naar men verzekert zou in de wet op het hoo- ger onderwijs, welke thans bij het departement van binnenlandsche zaken ontworpen wordt, het behou den van slechts ééne academie als grondstelsel wor den aangenomen. Men schrijft uit Nijmegen, van den 15 Maart: Dezer dagen werdop een daartoe door den belanghebbende ingediend rekwestter openbare te- reglzitting van de arrondissements-regtbank alhier eene vreemdsoortige rectificatie uitgesproken eener akte van den burgerlijken stand. Zeker jongman voornemens zijnde zich met het meisje zijner keuze in den echt te begeven, bemerkte, bij het ligten der vereischte documenten, tot zijne niet geringe verba zing, dat een wettig beletsel hem daartoe ten eenen- male in den weg stond om de eenvoudige reden dat hij zelf, reglensniet tot het mannelijk, maar tot het vrouwelijk geslacht behoorde. Bij gelegen heid toch der verklaring zijner geboorte aan den plaatselijken ambtenaar van den burgerlijken stand had in de daarvan (en van de vertooning van het kind) opgemaakte akte, de allerzonderlingste dwaling plaats gevonden, dat hij, zijns ondanks, inde rijder schoone sekse was ingesmokkeld, inet de voornamen, daaraan verbonden. Het gedaan verzoek genoegzaam gereglvaardigd zijnde, werd door de regtbank toege wezen en bij vonnis de gevraagde geslachts- en naam.s- verbetering bevolen, De arrondissements-regtbank te Nijmegen, heeft in hare zitting van heden, een allerbelangrijkste kwestie beslistdie om hare zeldzaamheiddoor koopers van vaste panden wel verdient gekend te worden. In 1837 kocht zekere heer M. van zijnen schoon vader vele onroerende goederen, in de buitenwijken dezer stad gelegen, Daarvan werd eene onderhand- sche akte opgemaakt en bij die akte werd bepaald dat de kooper eerst na den dood van den verkooper de gekochte goederen zoude aanvaarden. Dat con tract van koop en verkoop werd niet geregistreerd veel min in de openbare registers overgeschreven. De verkooper, aan een stedelijk gesticht rekenpligtig en met vele schulden bezwaard, had die goederen vroe ger, zoo voor zijnen borglogt als ter dekking van op genomen geiden verbonden. Zijn schoonzoon - voor eene gereglelijke vervolging, wegens mishande ling, beducht, vertrok naar den vreemde. De schoon vader een deficit latende in de hem toevertrouwde kas en niet in staat de renten der gevestigde hypo theken te voldoen besloot de verbondene goederen te doen verkoopen. Dit geschiedde in bet openbaar, ten overslaan van eenen bevoegden ambtenaar. On derscheidene personen werden, van de aldus ten ver koop aangebodene perceelen, eigenaren. Korten tijd daarna verstreek de termijn, die de schoonzoon noo- dig had om vervolging en bestraffing te ontduiken. Hij keerde terug en stelde tegen den kooper van een der perceelen welligt bij wijze van proef eene actie in, verwierf een bewijs van onvermogen he den voor regt te hooren uitspreken, dat hij nog slechts gehoudi^i is, met eede te bevestigen, dal de bedoelde goederen door hem in 1837 van zijnen schoonvader zijn gekocht, zonder dat daarbij eenige collutie heeft plaats gehad; daarna moet de tegenwoordige eigenaar het gekochte ontruimen. DUITSCHLAND. - Frankfort, den d6 Maart. Volgens particuliere brieven uit Munchen, verwekt het mobiel maken der geheele Beijersche armee veel sensatie men kan het eigenlijke doel hiervan niet begrijpen en evenmin de groote kosten goedkeuren, die hieruit voor het land ontstaan. Ook verneemt men dat de regering blijft volharden in bet plan om den staat van beleg in de Palts in stand te hou den, en wel op grond van de tegenwoordige politieke verwikkelingen.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1