1850, iV. 10, SOBSSCHI 0 DI it IIT. M8» J #1 DONDERDAG 7 MAART. ,*3 uitgave de%cr Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,76 Franco per Post J ,90 Gewone Jdvertenlien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en üoodberigten van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. GOES den 7 Maart. Ten vervolge op de in onze vorige Nos medege deelde opgaven betreffende de Collecte voor de noodlijdenden door de jongste Overstroomingen, dee- len wij hier nog de uitslag van de volgende inzame lingen mede, als: te Maastricht bijna/' 1200. Door het te Leeuwarden gehouden Concertgegeven door het korps hoornblazers van het garnizoen, boven het reeds vermelde ruim/300. te Arnhem /'2308,91 te Nijmegen f 1648,23 te Assen f 246,651, te Meppel 345,69 te Apeldoorn ƒ500 te Eindhoven ƒ409,191, te Deventer ƒ945 65, te Abcoude f 471,09ï,te Wildervank 121,51, te Brielle f 243,33i, te Wageningen/362,47?-, te Schoonhoven 255,70, te Hoogeveen/130, te Coevorden ƒ171,47, te Woerden 400. In eene op den 4 Maart te Zierikzee gehou- dene vergadering van kiezers voor den landelijken stand, is in de plaats van wijlen den heer /l. Pické, tot lid der provinciale staten van Zeeland benoemd jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije. Door den stedelijken raad van Middelburg is in deszelfs vergadering van den 5 dezer; ter aanvul ling der bestaande vacature van wege deze stad in de provinciale Staten van Zeeland tot lid van dit collegie benoemd, de heer mr. Pieler Pous. Luidens ontvangen brievengedagteekend Je ruzalem 28 Jantiarij jl.was II. K. H. de prinses Marianne der Nederlanden den 17 dier maand uit Jaffa vertrokken en in den namiddag van den 19 daaraanvolgende met hoogstderzelver gevolg in den besten welstand te Jeruzalem aangekomen. In de plaatsen waardoor die logt leidde, werd H. K. H. met de meeste onderscheiding opgewacht, terwijl in de H. stad zelve de pacha en de verdere autoriteiten II. K. H. op eene allezins plegtige wijze hebben ont vangen. Z. M. heeft aan de handboogschutterijen doen te kennen geven, dat tot het feest, den 20 Junij op het Loo te houden van elke boogschulterij vier schuttersde presidentvaandeldrager en de be schermheer worden uitgenoodigd daar plaatselijke omstandigheden verbieden de uitnoodiging verder uit te strekken. Heden, zegt de Staats-Covrant, worden van wege het departement van binnenlandsche zaken ver zonden een aantal knollen van de ullucoplant (ullucus tuberosus) ten einde met de teelt daarvan op ver schillende gronden hier te lande proeven kunnen wor den genomen. Men heeft in den laatsten tijd de aandacht geves tigd op dit gewas, van hetwelk, zoo men beweert, de eigenschappen zijn dat de gele eenigzins afge platte knollen den aardappelen in smaak en hoeda nigheid evenaren en het looi voor beestenvoeder kan worden gebezigd. Men schrijft uit's Hertogenbosch aan het Han delsblad: Bij de daarstelling vaneen nieuw gebouw nabij de vestingwerken tegen het bastion Oranje zijn onderscheidene vervvullde kelders of kasematlen ontdekt, loopende in eikanderen onder den walgang, waarvan een door metselwerk van andere toegangen schijnt te zijn afgesloten, hetgeen ook een groote ijze ren duim waarop eene zware deur moet gedraaid hebben hebben, aanduidt; welke gangen men gist, dat zich onder den hoofdwal tot aan de vestingmuren hebben uitgestrekten waaruit men afleidtdat de ■walgangen om deze vesting, door meer dergelijke on- deraardsche gewelven moeten doorsneden zijn boven de ingangen van twee dezer gewelven zijn wapens in steen uitgehouwen geplaatst, waarvan het eene dat van de familie Sweerts de fFeert of de Landas is, beide zijn met kroonen gedekt en dragen het jaarmerk van 1674. De heeren Lutkie en Cranenburg heb ben in het belang der geschiedenis vergravingen in de gewelven doen verrigten, doch niets verder kun nen ontdekken de genoemde wapens zijn door hen uitgenomen en zullen aan het Noord-Brabandsch ge nootschap voor kunsten eq wetenschappen worden aangeboden. Uit Arnhem schrijft men ons dd. 3 dezer Het water blijft hier vallendeen alle communi cation zijn hersteld. Van vele zijden berigt men, dat algemeen in huis vesting en voeding van hen die door de overstroo ming zijn ongelukkig geworden, is voorzien doch dat men groot gebrek aan kleeding heeft, hetgeen niet te verwonderen is daar door de felle was van het water, niets is kunnen gered wordeh, en nu het water valt, niets dan de puinhoopen der woningen zijn overgebleven; allehuisraad is weggespoeld; men hoopt nog altijd dat de weldadigheid der van rampen be waard gebleven Nederlandershierin zal kunnen arzicn. r Uit Vreeswijk schrijft men ons, dat men aldaar eergisteren begonnen is met het leggen der schipbrug, welke des avonds kon in gereedheid zijn, zoodat gis teren over dezelve eene geregelde passage zoude kun nen geschieden. Ten gevolge van den minder gunstigen finan- ciëlen toestand van het weeshuis te Enkhuizen moesten tot nu toe de weezen van behoeftige ouders in de kolonie te Veenhuizen worden opgenomen sedert echter wijle Mw. de Pries, onder andere le gaten aan godshuizen, ook /70,000 aan het bedoelde weeshuis vermaaktekonden ook de arme weezen daarin worden toegelaten. Uit dien hoofde werden heden een elftal kinderen, die bereids in de gezegde kolonie werden verzorgd, alhier feestelijk ontscheept, en tot hunne innige blijdschap en die hunner be trekkingen onder den toevloed van eene ontzettende menigte van menscbenin het weeshuis binnenge leid, alwaar bun door beeren regenten, na eene toe passelijke welkomstgroet, eenige ververschingen wer den aangeboden. Des avonds hij gelegenheid van de intreê-predi- catie van ds. Cats PP orwerd deze feestelijkheid plegtig en godsdienstig herdacht. (J. H. B.) ITALIË. Het is nu stellig, dat de terugkomst des Pausen te Rome verder verwijderd is dan ooitde best onder- rigte correspondentien komen daarin allen overeen. De gisting en ontevredenheid welke zich op nieuw in den Kerkelijken Slaat geopenbaard heeftwordt als de oorzaak daarvan opgegeven. Het is echter te vreezen, dat de terugkomst van den Paus des te moeije- lijker zal worden, naarmate zij langer wordt uitgesteld. Den 22 February had voor het hof van appel van Turin een voorval plaats, waarvan de jaarboeken de lijfstraffelijke regtspleging gelukkig maar weinig voorbeelden opleveren. Het hof zou uitspraak doen over eene bende van 16 moordenaars, waarvan 2 ter dood en de 14 overigen tot dwangarbeid of gevange nis veroordeeld waren. De schuldigen, die onderling eene afspraak hadden gemaaktwaagden eensklaps een aanval op de karabiniers, die naast hen zaten en poogden dezen te ontwapenen. Eene vreesselijke schermutseling volgde op deze stoute poging. De regters en een gedeelte van het publiek verwijderden zich angstig, terwijl de karabiniers zich van die elien- digen trachtten meester te maken. Een kwartier meester bemerkende dat een hunner hem te nabij kwam, schoot hem neder, waardoor die gevaarlijke worsteling eensklaps ophield. Twee andere veroor deelden zijn daaienboven zwaargewond, en een hun ner verkeert zelfs in groot gevaar. DUITSCHLAND. Hamborg den J Maart. In bijzondere berigten uit Kopenhagen wordt ge meld dat de Deensehe regering aan een aantal ma trozen, welke zij voor de dienst op de oorlogschepen had aangenomenverlof heeft gegeven om zieh voor de koopvaardijvaart te verhuren, en dat zij aan ver scheidene reeders, welker schepen zij in het vorige jaar als vrachtschepen had gebruikt, heeft te kennen gegeven dat zij deze in den aanstaanden zomer niet zoude behoeven. Hieruit meende men te mogen op maken dat de wapenstilstand voor een bepaalden tijd was verlengd geworden. (Den 1 Maart was ook te Berlijn het gerucht in omloop dat de wapenstil stand tusschen Denemarken en de hertogdommen was verlengd geworden.) Uit Berlijn wordt ten aanzien der 'met het Zwit- sersche Eedgenootschap bestaande verwikkelingen ge meld dat Pruissen zeer geneigd isom in dezen zoo veel mogelijk toetegeven ook vooral wat het kanton Neul'chalel betreft, welks bezit door de Pruis- sische regering steeds als een lastpost is beschouwd. De Oostenrijksche Regering daarentegen moet vijan diger jegens het Eedgenootschap gestemd zijn. Men verzekertdat de veel besprokene llon- gaarsche Konings-kroon in de Donau-vorstendommen is teruggevonden. Dezer dagen werd beweerd, dat tusschen de hoven van Stokholm en Kopenhagen eene zekere ver koeling' bestondwelke op het punt zou staan om in wederzijdsch openlijk misnoegen te ontaarden. Als oorzaak daarvan werd opgegeven dat men op eene onmiddelijke deelname in den strijd tusschen Dene marken en Sleeswijk-Holstein, van de zijde van Zwe den gerekend had. Dit gerucht wordt echter weder tegengesproken op grond dat Zweden niet gelijk Rusland, Frankrijk en Engeland het bezit van Slees- wijk aan Denemarken gewaarborgd heeft en derhalve niet verpligt kan gerekend worden om zich in een wisselvalligen strijd te mengen wegens belangen, welke aan hetzelve geheel vreemd zijn. Dit weet men aan het hof van Kopenhagen ook zeer goed. ENGELAND. - Londen den 27 February. Het Britsch en Builenlandsch Bijbelgenootschap heeft de 45ste verjaring zijner stichting gevierd door eene openbare vergadering, te Londen gehouden on der voorzitting van den alderman Sidneylid van het Parlement. Het heeft sedert zijne oprigting uit gedeeld tweeëntwintig millioen exemplaren van den geheelen bijbel, van het Nieuwe Testament alleen of van de voornaamste gedeelten der II. Schriftdie hetzelve meer dan vijf en een half millioen pond st. gekost hebben. Zoo men bij dat getal bijbels die

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1