NATIONALE MILITIE. WAARSCHUWING. Biiiiik mms Da uitgave dezer Coin ant geschiedt. Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ,15 Franco per Post f J ,90. Gewone Advertenlien worden a. SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen va/t J6 regels a f d,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES brengen bij deze ter kennisse van allen die het aangaat, dat de Militie-Raad, krachtens art. 126 der Wet op de Nationale Militie, van den 8 Janiiarij 1817, Staatsblad N°. 1) over dezen jare, hare twee de Zitting, tot onderzoek der Lolelingen van hetloo- pendejaar volgens art. 37 der Wet van 27 April 1820, (Staatsblad N°. 11,) welke vermeenen mog- ten regt op vrijstelling te hebben, zal honden te Mid delburg, Hoofdplaats dezer Provincie, op Maandag den 25 Maart aanstaande, des morgens ten half 10 ure in de Abtdij aldaar. Wordende een iegelijk bij deze indachtig gemaakt aan de bepalingen vervat in art. 127 der Wet op de Nationale Militie, houdende: Al wie zonder wet- tige verhindering, op den dag, wanneer hij daartoe is opgeroepen, voor den Militie-Raad niet verschijnt, zal deswegens verbeuren eene boete van zes gulden, en zal lot het aanvoeren zijner redenen van ver- schooning niet worden geadmitteerd dan op ver- v toon van eene kwitantie van de betaalde boete. De redenen ongegrond bevonden zijnde of zich tot dat einde aangemeld hebbende en er in het geheel geene kunnende allegueren zal hij nader vervallen in eene boete van zes tot twintig gul- den.'''' Van deze verpligting zijn echter uilgesloten, zoo danige Lotelingen, welke geenerhande reden tot vrij stelling hebben, daar dezulken voor den Militie-Raad niet behoeven te verschijnen, en finaal voor de dienst gedesigneerd zullen zijn. Terwijl bij deze alle Ouders Voogden Curators of Gemagtigden worden herinnerd dat zij reclames hebbende, voor hunne absente Zonen of Pupillen zich zullen moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voor meld. Zullende de Commissie voor de werkzaamhe den der Nationale Militie tot de afgifte der benoo- digde Attesten, vaceren ten Stadhuize alhier, Woens dag den 6 Maart 1850, des voorutiddags ten elf ure, ter opmaking van welken men vooraf ter Stads- Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En op dat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 2 Maart 1850, Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretnris L. de F O UW, Jz. Met hartelijke dankzegging maken Diakenen bij de Hervormde Gemeente alhier melding van twee giften, ieder van 5, gevonden in de Collecte bij de Bij beloefening op Vrijdag avond 11. Goes, 4 Maart 1850. Namens Diakenen, S. de JONGE MULOCK HOUWER, Foorz. P. J. A. van DAM Secretaris. GOES, den 4 Maart. De collecte voor noodlijdenden door den waters noodheeft binnen deze stad opgebragt 340,12. Men schrijft ons uit het 5de district van Zee land het volgende. Menigeen zal zich nog herinneren, dat er voor omtrent 8 jaren te Lamzweerdegem. Hontenisseeene even vreesselijke als onbegrijpelijke misdaad gepleegd werd. Een boerenmeisje, in haren stand eene gevierde schoonheid werd den 2 Febru ary 1842 na den vorigen avond een naburig ge hucht bezocht te hebben en vergeefs te huis ver wacht te zijn, aan een binnenpad, op de helling van eene slootlevenloos en geheel naakt gevonden. Vele verwarde voetstappen in de sneeuw bewezen dat er een langdurige worstelstrijd moest hebben plaats gevonden ernstige kneuzingen aan het hoofd en elders werden er dan ook waargenomenhoewel geene volstrekt doodelijke. Roof was wel niet het doel van den aanval geweestwant de kleederen wer den alle in de onmiddelijke nabijheid gevonden, zoo wel als de weinige gouden versierselen die de on gelukkige gedragen had een gouden oorring was wel uit het oor gerukt en in de sneeuw vertrapt, maar blijkbaar ten gevolge der geweldige worsteling. Aanranding der eerbaarheid had er ook geen plaats gehad wat kon dan toch het doel geweest zijn, wat de drijfveer van zoo barbaarsch eene misdaad aan een jong, schoon, schuldeloos schepsel gepleegd, waarschijnlijk in de schemering van den vorigen avond, op haren terugkeer van het gedacht bezoek. De justitie deed ijverige al te ijverige? na sporingen. Vruchteloos. Verdenking rustte er op meer dan één, zeer zware vooral op een bewoner van het gemelde gehucht; hij moet tot de schaar van hare afgewezene aanbidders behoord hebben en daarom dacht men aan de wraak der jalouzij. Hij werd gevat, verhoord en te Goes gekerkerd na eenigen tijd werd hij weder vrij gelaten, om niet zeer lang daarna nog maals in de gevangenis, men zegt in eene onderaard- sche, geworpen te worden; naar allen schijn, om hem tot bekentenis te brengen. Te vergeefs! Na eenige maanden kwam hij weder aan het daglichtsteeds even sterk zijne onschuld betuigende, hoewel nog steeds onder dezelfde verdenking gebukt gaande, en door velen als een patient der justitie, geschuwd. De beklagenswaardige! Thans verneemt men, dat zeer onlangs een inwoner van het niet zeer verwij derde Kieldrechtdie ons land vroeger veel plagt te bezoeken, de misdaad op zijn doodbed moet beleden hebben, met de betuiging, dat hij sedert, schoon door niemand verdacht geen gerust oogenblik meer gekend heeft. Wij onthouden ons van alle aanmer kingen op, of gevolgtrekkingen uit bet bovenstaande. Zondagsblad De collecte v0or de behoeftigen door den wa tersnood heeft te 'sGravenhage bedragen 13,604; builen de giften van 2000 van Z. M. den Koning; f 1000 van H. M. de Koningin f 3000 van Prins en Prinses Freder ik 1000 van Prinses Marianne-, zoodat met nog andere bekende giften in deze re sidentie een beloop van omstreeks 21,000 tot dit weldadig doel zal zijn bijeengebragl Voorloopig wordt gemeld, dal de collecte, voor de behoeftigen door den watersnood, binnen Amsterdam heeft op gebragt f 33,856. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de collecte voor de hulpbehoevenden door den watersnood aldaar ongeveer f 11,500 zal hebben op gebragt. Deschaalcollecle voor noodlijdenden, heeft in de gemeente Kralingen opgebragt f 236. Te Voorburg f 450. De te Leeuwarden gehouden col lecte heeft opgebragt eene som van 1260. Te Schiedam f 1704,22, eene inzameling van liefdegif ten door eene commissie uit de leden der Tereenigiog van. den H. Vincentius van Paulo J 1362,21 door de heeren Fols en van Spijk f 268,00; door den heer fVMaas f 121,94^; terwijl de opbrengst van een gedicht van S. J. van den Bergh waarvoor op de leesvergadering van dit departement der maat schappij werd ingeteekend, ongeveer 100 bedroeg. Wanneer wij deze cijfers bijeen tellen komen wij tot het aanzienlijk bedrag van f 3556,37 J en, zijn wij wel onderrigt, hebben nog verschillende aanzien lijke ingezetenen dezer stad zich voorbehouden hunne giften zelve afzonderlijk over te maken. Wij ver nemen dat de collecte, den 27 te Gouda gehouden eene som van omstreeks f 550 heeft opgebragt; zijnde in de gemeenten Nieuwerkerk op den IJssel omstreeks f 50, en Gouderak omstreeks 24 gecollecteerd. Van de overige gemeenten in den omtrekis het ons niet juist ter oore gekomen. De collecte te Amersfoort en derzelver vrijheid, heeft de som van ruim ƒ1100 opgebragt. Te Breda heeft de collecte de niet onaanzienlijke som van f 1083 opgebragt. Te Til burg heeft het door de onder-officierenkorporaals, trompetters en jagers van het Limburgsch bondscon- tingent-kavallerie gegeven militaire feest, in de ma nége te dezer stede, ten voordeele van de noodlijden den door den laatsten watersnood, na aftrek van slechts 11,51 onkosten, opgebragt de belangrijke som van 193,37. De officieele collecte in deze stad gehou den heeft ruim 8Ö0 opgebragt. Te Zutphen f 1302,99. Te Alkmaar 1017. Te Zoeter- woude f 307,825. Te Sneek f 514,25. Te Velp f 1275,71§. Te Middelburg f 2,512,44# en zulks onverminderd eenige ingezamelde bijdragen ter somma van f 119, welke, ten gevolge der voor- loopige uitnoodiging van het stedelijk bestuur zijn gestort geworden. Te Vlissingen /'336,29i. Te Zierikzee 440,35. Te Haarlem f 4500. Te Gorinchem 553,46?. Te Hoorn ƒ463. Te Tiel f 254. Te 's Hertogenbosch ruim 1100 (behalve 2400 bij inteekening reeds verzameld). Volgens nadere opgave is het gebleken dat de schaalcollecte ten behoeve der slagtoffers van den watersnood in onderscheiden provinciën te Rolter- bedragen heeft de som van 12,200, benevens eenige weinige oude en vreemde muntspeciën. De opgave der bevolkiug van Nederland op den 19 November 1849, volgens de uilkomst der derde algemeene tienjarige volkstelling, is als volgt: Noord-Braband 396,402, waarvan te 's Hertogen bosch 21,703 Gelderland 372.086 waarvan te Arnhem 18,666; Zuid-Holland 562,306 waarvan te's Gravenhage 72,115 en te Rotterdam 89,862; Noord-Holland 475,596, waarvan te Haarlem 25,852 en te Amsterdam 222,616; Zeeland 160,297, waar van te Middelburg 15,884; Utrecht 148,708, waar van te Utrecht 47,830 Friesland 247,440, waar van te Leeuwarden 24,456; Overijssel 215,722 waarvan te Zwolle 18,168; Groningen 188,450 waarvan te Groningen 33,695 Drenthe 82,739 waarvan te Assen 4,392. He gcheele bevolking van Nederland bestond dus op den 19 November II. uit 2,849,746. Het Handelsblad zegt vernomen te hebben dat Z. M. de koning den 26 Februarij het besluit heeft geteekend waarbij werkelijk 's lands werf te Rotterdam wordt opgeheven en verplaatst. Men leest in het Handelsblad. Men verneemtdat de schout-bij-nacht E. B. van den Bosch, die, zoo als bekend is, tot kotn- mandant der marine in Oost-Indien is benoemd in de maand Maart naar zijne bestemming zal vertrekken,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1