210s' STAATSLOTERIJ, Bfiifiifrii. graf der nieuwe kerk aldaar.) Door Z. M. Willem II onderhands aangezocht, om inededeeling van het geheim onder aanbieding om een standbeeld voor dezelven op te rigten, wees hij zulks afomdat hij uit een eigenhandig schrijven dergenen, die de lijken hadden geborgen, derzelver uiterste wilsbeschikking kende dat de laatste rustplaats der onvergetelijke vaderlandslievende broeders nooit zou worden veront rust," Zelfs heeft hij, opdat nooit de rust verstoord zou worden, welke aan die lijken door opregte aan verwanten in vroeger dagen van verraad en bepoeving werd verschaft, de betrekkelijke bewijsstuken, na een ingesteld onderzoek, in bijzijn van getuigen verbrand. -Men schrijft uit 's Bosch: De ellende welke in onderscheidene gemeenten thans meer bijzonder hekend wordt is niet te be schrijven. Er zijn eenige honderden huizen verwoest, geheel weggeslagen of onbruikbaar geworden; de be woners van velen zijn het levensgevaar met moeite ont komen en nog spoelen hier en daar lijken, aan. Er is menig gezin gedurende 2a 3 dagen aan den dood blootgesteld gebleven in hel bovenste der huizen', die door wind en water bestormd, ieder oógènblik "dreigden in te storten. Zoo ontzette men onder Alem eene vrouw, die met verscheidene kinderen zonder levensmiddelen, in eene bouwvallige en overstroomde hut zilt welke men twee dagen lang aan haar lot moest overlaten; omdat de plaats niet te genaken was en waarvan aan ook een kind op het punt van te be zwijken was. Elders bleef een man inet zijne kin deren twee dagen in eene schuit-drijven zonder le- -vensmiddeien. hebbende hij de woning moeten ont ruimen, die kort daarna instortte. Dergelijke on gelukken hoort men ieder oogenblik verhalen. 's Hertogenbosch is op enkele achterstraten na -vrij van water. DUITSCHLAND. - Frankfort, den J-i February. In den Beijerschen Palts heeft de regering aan de .Dnitsch-Katholieken de openbare uitoefening hunner godsdienst verboden, zoo iang zij niet de grondslagen hunner leer en innerlijke organisatie hekend gemaakt, en te gelijker tijd hunne uittreding uit de Koomsch- Katholieke kerk officieel aangekondigd zullen hebben. In bijna alle overige Duitsche staten worden thans' den Duitsch-Katholijken geene zwarigheden meer in den weg gelegd en naar men verneemtzal door afgevaardigden der onderscheidene reeds gevestigde gemeenten een algemeen concilium den eersten Don derdag na Pasclien gehouden worden. Men is het echter nog niet onderling eens, of zulks te Leipzig of hier ter stede plaats zal hebben. Volgens particuliere beriglen uit Weenen zal een der eerste maatregelen waarmede het tol- en handels-congres, dat mede Ie Frankfort zal gehou den worden, zich heeft bezig ie houden bestaan in •een overeenkomst ter algemeene invoering van het decimale stelsel voor alle maten en gewigten, Bij de groote verscheidenheid, die in dit opzigt nog in Doitsch- Jand bestaat moet een maatregel van dien aard we- xenlijk bijdragen ter bevordering van het handelsver keer zoowel hinnen-als buitenlands. De Schw. 11 lindes Zeitungdie als een or gaan der regering wordt beschouwdzegt in baar jongste nommer, dat ingevalle Oostenrijk en Pruissen «■ene gewapende interventie in Zwitserland zouden willen bewerkstelligen, het gansche volk, oud en jong conservatieven zoo wel als liberalen en radi calen, zich als één man zal verheffen, niet uit lief de voor de vlugtelingen, maar enkel om 'slands eer, vrijheid en onafhankelijkheid tegen 'vreemde aanranding te verdedigen, waarvoor de Zwitsers steeds goed en bloed hebben veil gehad en waarvoor zij op nieuw bereid zijn, alles op te offeren. Van daar dan ook dat deze heide mogendheden het wel rij pelijk overwegen zullen alvorens tot zoodanige maatregelen over te gaan. Intusschen dringt dit blad er met nadruk op aan dat de honds-vergadering onverwijld bijeengeroepen worde, en aan den bonds raad de noodige volniagten verleend om voor die eventualiteiten het noodige te kunnen doen. In Kijnhessen hebben Katholieken en Protes tanten zich vcreenigd tot het vormen van eene onaf hankelijke Duilsch-Christelijke kerk waarin de uit- eenloopende leerstellingen dier heide geloofsbelijdenis sen zullen verworpen en uitsluitend de reine en oorspronkelijke leer van Christus nageleefd zal worden. Uit Milaan wordt geschreven dat de Ooslen- rijksche troepen van Como tot aan hel Lago Mag- giore slaan maar lot dusverre bemerkt men niet dat zij vijandelijke oogmerken tegen Zwitserland heb ben. Tenzelfden tijde verneemt men uit Weenen dat aldaar eene nota uit Zwitserland is ontvangen, waarin de bondsregering hare bereidwilligheid betuigt, om aan het verlangen van Oostenrijk en Pruissen met opzigt tot de verwijdering der vlugtelingen te voldoen. Van de Hongaarsche grenzen wordt medege deeld, dat een groot aantal jeugdige Magyaren thans in Turksche dienst treden en de bereidwilligheid waarmede zij in dezelve toegelaten worden, doet ver moeden, dat de Verhevene Porie ten aanzien van de veroveringsplannen van Busland bezorgdheid koestert, en een oorlog met die mogendheid lot de zeer waar schijnlijke gebeurtenissen rekent. Zeker is hel dat, strijdig met de bestaande traktaten, zich thans 35000 Russen in de Donau-voistendommen bevindenen sterke ligtingen van manschappen thans in het bin nenste gedeelte van Rusland bewerkstelligd worden. Dat de jongste in Engeland gesloten leening, uitslui tend voor de vollooijing van den spoorweg naar Moskou bestemd is', hieraan wordt in onze politieke kringen geen geloof' gehecht. FRANKRIJK. Parijs, den .16 February. Het gerucht, dat men Frankrijk wil verdeelen in groote militaire kommandementen, schijnt niet geheel ongegrond te zijn. De Moniteur behelst heden een besluit van den Voorzitter, 't welk voor 't minst genomen, daartoe kan leiden. Bij dit besluit Wordt -de generaal de Castellane benoemd tot bevelhebber van de militaire divisie van Bordeaux, en worden hem tevens de divisiën van JVantes en Rennes toegevoegd, zoodat zijn kommandement het westelijk grondgebied des Lands tot aan het voormalig Normandie in zich bevat. De generaal de Ilostolan is, bij hetzelfde besluit, benoemd tot bevelhebber van de divisie van Montpellier, met toevoeging der divisiën van Perpig- nan en Toulouze, en zal dus bevel voeren in een groot gedeelte van het zuiden des Lands. De gene raal Gemeau, die than»reeds in Lyon kommandeert, bekomt nog daarenboveij de divisie van Besancon, en alzoo een belangrijk gedeelte van het oostelijk gebied. Naar men verzekert, blijft de generaal Changar- nier met het bevel ovtij llerij.* en de omliggende de partementen belast, en zenddn hem daarbij de noor delijke departementen lang9 de Belgische en Pruissi- sche grenzen worden opgedragen; een grondgebied, 't welk gewisselijk als het meest belangrijke kan wor den beschouwd. Omtrent het midden des lands schijnt nog niets bepaald te zijn. Wat bepaaldelijk de Begering genoopt heeft tot dezen maatregelstrekkende om het militair gezag door vereeniging ran hetzelve in weinige handen, te versterken, en aan deszelfshandelingen meereenheid, snelheid en klem bij te zetten wordt niet gemeld. Maar er blijkt genoegzaam uit dal de Regering de maatschappelijke orde weer door grooler gevaren be dreigd acht. Het schijnt dat zij bij de aanslaande verkiezingen eene zege van het Socialisme en dien ten gevolge eene stoute poging dier partij vreest. La Foix du Peuple zegt het volgende, om trent eene nieuwe in beslagneming waaraan zij ten doel heeft gestaan La Foix du Peuple is heden aan het postkan toor en op hare bureaux in beslag genomen. De re gering heeft hevlolen la F oix du Peuple te dooden, gelijk zij reeds drie of vier andere repuhlikeinsche organen deed. Hetzij zoo. doeh la F oix du Peuple zal nog wel drie weken kunnen leven. Drie weken is in tijden van revolutiegeest eene geheele eeuw 1 Meer is er niet noodig om de republiek te redden en een coup dl ét al onmogelijk te maken." Het bewind geeft met den telegraaf tijding van onlusten en verzet in het zuiden des lands. Zoo men verzekert, zouden deze onlusten in Narbonne hebben plaatsgehad. De minister van oorlog heeft aan de officieren, die zich met verlof alhier bevinden, gelast, om onmiddellijk naar hunne korpsen terug te keeren. De Voorzitter heeft eenige verblijfplaatsen van de in Parijs gevestigde troepen bezocht, en belooningen uitgereikt. Indien men de loopende geruchten gelooven mag, dan snelt Frankrijk bepaald eene krrsrs te gemoet waarvan de opschuddingder laatste dagen slechts een voorspel is geweest. I)e regering is er van onderrigt, dat te Lyon een volledige opstand wordt georgani seerd, en dat de verjaardag van den 24sten Febrnarij het gekozen oogenblik voor dien opstand is. De oproermakersdie te Lyon in glooien getale aanwezig zijn, komen er thans openlijk voor uit, dat zij op den 24sten Februarij eene demonstratie zullen doen. De regering heeft van hare zijde alle mogelijke maatregelen genomen. De forten nabij het Croix- rRouge zijn zoodanig versterkt, dat aan de socialisten weinig hoop op een' goeden uitslag overblijft. - Men wil dat de president der republiek als kandidaat zal optreden voor eene plaats in de Fransche akademie, die vakant geworden is door het overlijden van den heer de Felelz. De overige kandidaten zijn de heeren de Montalembertde Balzac, Ni sard, Saintine en Jules Janin. De Fransche uitgewekenen te Londen hebben bepaald dat men den gedenkdag van de Februarij omwenteling zoo plegtig mogelijk moest vieren. Zij hebben naar Lyon. Montpellier, Marseille, Limoges, Rijssel en andere plaatsen geschreven, ten einde daartoe allerwege uit te noodigen. De bergpartij, die de van Londen uitgegane instruc tion afkeurt, is voornemens om op 24 of 25 Febr. een krachtig beroep op de natie te doen {en einde bedaard te blijven en geene aanleiding te geven tot zarnenscholingen of rustverstoring. Tevens spreekt men hier van een reusachtig feest, bepaald op 4 Mei aanstaande, ter herinnering aan de proclamatie der republiek. De Place de la Concorde zou in een grooten circus herschapen worden die meer dan 100,000 toeschouwers kan bevattenin dal strijdperk zou men Romeinsche spelen, optogten, ge vechten en belegeringen uitvoeren, ontleend aan de schitterendste tijdperken der geschiedenis. Het feest zou door een vuurwerk af te steken op de hoogte van Chaillot tegenover het veld van Mars, besloten worden. - De Salut Public van l^yon meldt, dat ver schillende kavallerie- en infanterie corpsen', in den omtrek van Lyon gekantonneeid bevelen hebben ontvangen, om zich rondom die stad te concentreren. Men verwacht in de wijk la Guillotière nog twee regementen huzaren terwijl onlangs 200 kanonniers te voet aankwamen, die in de verschillende forten, Lyon omringende verdeeld zijn. Op Zondag den 10 dezer zijn te Narbonne on geregeldheden gepleegd waarvan de roode republi keinen de aanleggers waren: een officier is door een steenworp in het gelaat gekwetst en twee der rust verstoorders hebben sabelhouwen ontvangen. Men heeft troepen van Carcassonne moeten ontbieden om de rust te hersteilen. Uit het departement der Sarthe schrijft men aan den Napoleon Een landbouwer van dit arrondissement heeft ge weigerd de pachthoeve die hij bewoont langer in huur te nemen, dan voor den termijn dat Louis Napoleon het presidentschap wettig zal blijven bckleeden PRIJZEN van 1000 en daarboven. 3de Klasse. tste Lijst. No. 13505, een Prijs van f 2500. No, 5705 een Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 8668 en 6936, ieder een Prijs van 1250. No. 12605 en 12476, ieder een Prijs van 1000. 3de Liist. No. 802, een Prijs van f 25,000. No. 13791 5530. 5931 6022 1126 en 13847 ieder een Prijs van f 1000. Heden verloste vrij voorspoedig van eene wel geschapene DOCIITEBA. WALRAVE, geliefde Huisvrouw van Axel, II. IIARINCK, Hz. den IS Febr. 1850 Eenige Kennisgeving. Tegen Verbinding van Grond-Eigen- doinmen op Ilijpotheek, worden aan geboden Kapitalen van f ®f>00 en meerder, tegen 4°/„ rente in het Jaar. Belanghebbenden, die daar van gebruik verlangen te maken kunnen inlichtin gen hekomen bi] IS, BOSBIJTKte Heinkens- zand. Te Goes, bij F. Kleeuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2