Van de volgende Artikelen te Goes, OPENBARE VER PACHTING in het Pa- stroo en aai tie aan, en bij bet ffuauwe lieiil tier lan taarn vrorden onder bet loeijen van den rioodstprm de lek ken gedigt. Het ziiri bier geen geoefende lie den geen dijkmeesters of ingenieursdie het werk doen of besturen maar enkel boeren en burgers, aan gedreven door de zucht om have en goed te redden. Voorgegaan door bet waardig hoofd der gemeente mr. B. Hengstlid der tweede kamer der sta- teo-generaaldie ouder de bloote luchttot op de huid toe natdagen en nachten met zijne getrouwe gemeentenaren, dan te paard, dan te voet doorbragt, en overal met werkzaam voorbeeld tegenwoordig was, is ieder op zijn post. Men zou gewaand hebben in een retranchemer.t of in de loopgraven een troep sol daten bezig te zien bespeurde men niet boven op den dijk, die eene zwakke batterij geleek, door de kogels gesloopt, eene onafzienbare vlakke zee van water, met den rand gelijk staande, in sfchüimde be roering. Ieder doet zijn bestieder is onvermoeid. Ik zag met eigen oogen een boot van bet nabij gele gen kasteel los maken twee mannen daarin plaats nemen en dwars door het schuimende nat met hun zwak vaartuig ziel) naar de plaats begeven, van waar wij aan den. regter dij koe ver een noodgeschrei konden vernemen. Zeven gezinnen met ai hunne tilbare have, koeijén en geilen werden door hen achtereenvolgens aan walgebragt, waar dadelijk menschenvrienden ge reed s'imiden orn hunne vlugtende natuurgenooten met voedsel co huisvesting hulp te bieden. De man nen, die deze lieden aan de baren ontweldigden, waren jhr. L. van Basse van Ysselt, lid der eerste kamer en zijn broeder. Wat al edelmoedige trekken, betreffende onge lukken en edel dienstbetoon zoo hier als elders in. het tweede kiesdistrict aan den dag gelegd zoude ik nog kunnen vermelden spoedde de tijd niet ten einde, die mij overschoot, om u deze regelen te schrij ven en vertrouwde ik nietdat reeds spoedig uwe, kolommen zouden geopend worden tot hulp en bij stand in den nood van verwoeste en bijna te grond gcrigte gemeenten. Laat ik eindigen," met u te mel den dat Boxmeer en omstreken van een dreigenden watervloed bevrijd bleef; dat de dijk, schoon holen geheel doorweektgestopt en behouden werd dat God met ons was, die aan den wind eene gunstige rigting gaf; dat de onvermoeide burgemeester, de asses soren en het gelleele gemeente bestuur zich een bur gerkroon waardig, maakteen dat wij God lof wel bet gevaar als geweken mogen beschouwen, doch niet iigt de herinnering uit ons gelleugen zullen verliezen, aan de vreésselijke dagen van 4, 5 en 6 Februari) 1S50, die ons dorp met deszelfs rustige bewoners, die reeds met tilbare have naar boven de wijk geno men hadden inet den vreesselijkslen watersnood be dreigden (Tijd.) Men schrijft ons uit 's Bosch dd. 13 Febru- arij bi t volgende liet water blijft thans vallende en wij mogen dus hopen dat de val niet weder is toe te schrijven aan nieuwe doorbraken, zoo als nog jongtsl. Zondag het geval was, als zijnde toeri den vorigen nacht Bosmu ien en Nuland ondergeloopenbij dien doorbraak spoelde onder anderen eene geheele hofstede weg, en sioeg bet water een gat van 40 voeten diep. De be- rigten uit de omstreken zijn treurig en eiken dag hoort men de bedioevemlste omstandigheden, welke rrieér en meer gebrek aankondigen. Eergisteren is de adjudant des konings de kapt. ter zee van Kurnebeek, vergezeld van de heeren'vian Meer wijk en Bogaerlsdaartoe door den heer gou verneur verzocht van 's llerlogenbosch vertrokken ten einde den ongelukkigen toestand van eenige dor pen in den omtrek in oogenschouw te nemen. Onze stad ligt thans als een half verdronken eiland door eene zee ingesloten; niet het wegslaan van de dijken zijn al! polders en binnen-dorpen overstroomd. Van Vnght Beilicum Bosmuien Hintham, Nuland.. Geilen A tem Maren Kessel Empel en Engelen is niets meer te zien, dan bier en daar de kruin der dijken, en de daarop staande buizen deze zijn zelfs niet van water bevrijd, oindat het op de meeste plaat sen tot hoven de dijken is opgestuwd en alleen de aangebragfe opkistingen zich boven het water verheffen. Wij'vernemen, dat H. M. de koningin-weduwe tegen April haar verblijf op Biljoen zal verwisselen tegen IloogstderZelvèr koninklijk buitenverblijf Sdèit* dijk provintiie Utfecht. Men beeft reden om te vermoeden, dat, bij de aanvaarding van de nalaten schap van Z. M. koning .Willem //door'dn konink lijke erfgenamen, de koningin-weduwe Soes ld ijk zal overnemen. Voor de gemeenten Soest en Baavn, wei- J ker welvaart gedeeltelijk van bet verblijf van H. M. de Koningin afhangt is dit eon aangenaam berigt (Utrechtsc/te Courant.) DUITSCHLAN D. - Frankfort, den.iJ February, Op i Junij zal te Dresden een congres van Duit- sche schrijvers gehouden worden ten einde er een gelijk tarief voor alle Duitsche staten op te stellen nopens de honoraria, die de auteurs bij de opvoering hunner tooneelstukken zullen genieten. Deze maat-» regel is uitgelokt door de ongelijkheid welke te diet) opzigle in onderscheidene Dnitse.be landen bestaat. - Oostenrijk en Denemarken werven sedert eeni- gen tijd in de Noörd-Duilsclie havens een groot getal uiatroozén voor hunne respective vloten aan. Te dien aanzien bestaat er eene openlijke concurrentie tus- schen beide mogendheden. De Duitsche matroozen zijn veel bekwamer èh sterker dan de Ilaliaansche waarmede de schepen van eerstgenoemd rijk voor het grootste gedeelte bemand zijn. Denemarken vermeer dert de bemanning zijner vloot, in het vooruitzigt op eene aanstaande hervatting der vijandelijkheden in de beide hertogdommen. Door de concurrentie zijn de gagie eh liet handgeld verdubbeldhetwelk van in vloed is op de uitrusting der koopvaardijschepen en er de kosten vari vermeerdertlei) gevolge waarvan de vracht der koopwaren ook is toegenomen. Het plan om voor Duitschland eene oorlogs- morine te vormen, schijnt geheel in duigen te zullen vallen. Na reeds .millioenen voor dit doel verspild te hebben, weet men thans reeds niet wat men met deze vaartuigen zal aanvangen, en van waar de geld middelen zullen verkregen worden, om deeqnipagien te bezoldigen. Naar sliet schijnt is men Voornemens de daartoe beboorende stoomvaartuigen tot postsche- pen te bezigen. De admiraal Brommy, die zich reeds sedert eenigen tijd hier ophoudt, tracht zulks te ver hinderen maar zijne verlóogen zullen wel zonder gevolg blijven. Het Beijersche hof heeft eigenhandige mededee- lingen van den koning Ötto van Griekenland ont vangen, waarin op eene roerende wijze de verkleefd heid en liefde dos volks voor de koninklijke familie geschilderd wordt. Te dier gelegenheid zijn ook on derscheidene belangrijke officiële depêches uit Athene bij het ministerie van buitenlandsche zaken en den Griekschen gezant ontvangen. Alle berigten van daar, luiden eenstemmig, dat zonder eenen spoedigen en na- drukkelijken bijstand der beschermende mogendheden, Griekenland -door de blokkade der Engelschen op den rand des verderfs wordt gebragt. De verbittering des volks tegen deze laatslen neemt dagelijks toe. Volgens particuliere brieven uit Kopenhagen bevinden zich thans aldaar twee aanzienlijke diploma ten, die al hunnen invloed bij den koning aanwenden, om hem van eene minzame schikking in deSleeswiik- Holsfeinsche kwestie af te houden. De Russische invloed wordt dagelijks merkbaarder aan het Deen- sche hof. ENGELAND. - Londen, den ,13 February. De nieuwe expeditie onder kapitein Bust in ter opsporing van sir John Franklinschijnt te zullen bestaan uit twee zeilvaai tuigen en twee schroefstoom- booten van geringen diepgang. Onder de zee-officieren bestaat grooten wedijver om in de gevaren en de eer dezer expeditie te mogen deelen. Kapitein William Peelzoon van sir Robertzal vermoedelijk met het bevel over een der vaartuigen belast worden. De heer Penny, kapitein van den walvischvaarder Advice., zal eerstdaags, met een door lady Franklin uitgerust vaartuig, van Aberdeen vertrekken ter op sporing van haren gemaal. FRANKRIJK. Parus. den JA February. Eén koopman in de rue Sainte Croix de la Bre- lonnicre alhier gaf ter gelegenheid van vastenavond een bal, waarop ongeveer 150 personen bijeen waren. Reeds was er sedert verscheidene uren gedanst, loen plotselingonder eene quadrille, zich een gekraak doet hooien op hetzelfde «ogenblik zakt de vloer door onder bet gewigt der 'dansers cu splijt geheel en al open onder de voeten tiener danseres die plotseling ter heffee verdween en nog bij dé armen bleef hangen. Men bragt baar terstond 'hulp toe en zij kwam er inet eenige geringe kneuzingen af. De andere gasten konden nog te gelegener tijd het vertrek verlaten, zoo dat men geen verder ongeluk te betreuren had. lieden zegt het Bulletin de Parisheeft ons gouvernement belangrijke depêches ontvangen van den Franschen gezant te Londen. Alhoewel de han delbaarheid en inschikkelijkheid van lord Palmerslon, tegenover de vertoogen van den heer Drouyn de Lhuis en de bemiddeling van Frankrijk, aanleiding hadden gegeven om te denken dat de Grieksche kwestie hare schikking naderdezoo schijnt het thans zeker, dat zij geheel nog niet is geëindigd. Nu bezigt lord Palmerslon woordspelingen hij neemt niet de be middeling of beinoeijing van Frankrijk aan maar deszelfs welwillende medewerking. Dit beteekent niets, zoo als een diplomaat met regt aanmerkte, vooral in eene kwestie op leveri en dood. Het Fran- sche gouvernement dan ook schijnt besloten te zijn in die uitvlugt riiet te bewilligen en heeft reeds zijnen gezant krachtige bevelen gegeven oin van het Ën- gelsch gouvernement een categorisch antwoord te vorderen. Men begrijpt wel dat in allen geval de dwangmiddelen, die uien in Griekenland heeft begon nen moeten gestaakt worden; Ongelukkig zal liet echter waarschijnlijk reeds te laat zijn, wanneer ad miraal Parker de tegenbevelen ontvangt. De Engelsehe ambassadeur alhier beweert nog steeds dat alles in der minne zal worden geschikt. Ingevolge stellige berigten is Griekenland onher roepelijk besloten alleen voor de overmagt te bukken, en zal zich alsdan in de armen van Rusland werpen, waarvan liet de bescherming met luider stem zal in roepen. De forten nabij Croix-Rousse te Lyon heeft men volgens de Gazette de Lyon zoodanig ver sterkt dat den oproermakers weinig hoop van wel slagen overblijft. Die buitengewone voorzorg schijnt duidelijk genoeg aan te duiden, dat men niet zonder reden eene socialistische beweging vreest. Overigens spreken de democraten nu meer dan ooit op dedrei- gendste wijze. Hun vertrouwen in den goeden uit slag der beweging bewijst hoezeer die ongelukkigen onder het beheer van zinsverbijstering zijn. Hoe bet ook zij wij hebben de beste hoop dat geen enkele aanval zal beproefd worden. Van den 1 tot den 15 Februarij 1850, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke. Belastingen. Tarwe f7,03. Rogge f4,50. Vroege Gerst f3,50. Late Gerst f 3,00. Boekweit f 0,00. Haver 2,32. Witte Boonen f0,00. Witte Erwten f 0 00. Groene Erwten f 4,03. Graanwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9 03. Rogge Meel f 6,15. allen per muA.de. Boter f 0,60. Noord-JIollandsche Kaas 50 es. Slolk- sr.he Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 es Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 12 cs. Osse-Vleeseh 55 cs, Koei-Vleesch 55 cs. Kulls- Vleesch 55 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleeseh 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per tied. pond. Vroege Aardappelen f 1,30. Late Aardappelen f 1,60. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groots Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen 1 2,50. de 100 ponden. Turf 00 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 40,50. Lijn Olie f 40,00. het val. Koolzaad f 00,00. Lijn zaad f 00,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned. pond. roei) ieh nis te Woelingen op Donderdagden 21 Febru ary 1850, des namiddags ten drie urevan zes perceelen zoo WEI- als ZAAILAND, aankomende de Diaconie- Armen van /oelingenbij uitgezette Biljetten in het breede vermeld. Informatici) zijn te bekomen ten Kantore van Mr. a. fan Dam te Goes. Te Goes, rij F. Ki.kküwens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2