STAATSLOTERIJ. 210' waardoor de stad aan de overzijde der rivier zou worden uitgebreid: en dat liet voornemen zoude be staan om dat kolossale plan door middel van cene naamlooze maatschappij tot uitvoering te zien te krijgen. Het is te wenschen dat dit plan de medewerking zal ondervinden, welke het verdient en, dat het niet als zoo vele anderen bij ontwerp zal blijven. Men leest in de Botterdamsche Courant Het schijnt, volgens sommigen, niet meer twijfel achtig dal de heer Boc/iussen de begeerte heelt te kennen gegeven om van zijne betrekking van gou verneur-generaal van Neerlands Indife te worden te ruggeroepen en dat men ten gevolge daarvan zelfs zijne terugkomst in het vaderland als niet zeer ver verwijderd kan beschouwen Zijn opvolger wordt nog niet genoemd maarzoo als men al verder wil ijverig gezocht. Volgens de gisteren te 's Gravenhage ontvangen beriglen van de Nederlandsche rivieren waren de Boven-Rijn en de Waal thans overal open en met drijfijs bedekt. Men verwachtte het ijs van den Duit- schen Rijn doch zonder ongerustheid sedert de Waal is losgegaan. Op lien Neder-Rijn en Lek bestond tusschen Eek en Wie) en Maurik nog eene ijsverstoppinghethooger afkomende ijs en water dreef zijdelings langs de ver stopping door. Langs gemelde rivier benedenwaarts bestond weinig drijfijs meer, op sommige punten had men zelfs blank water waarvan de stand algemeen dalende bleef. De Bommelerwaard is den 4 dezer ingeloopen beneden den Meidijk ter plaatse van de herstelde doorbraak van 1849. De IJssel wasmet uilzondering van den mond dier rivier, bij een langzaam wassenden waterstand geheel van ijs bevrijd. Bovenwaarts had men overal blank water. Op de Noord-Brabandsche Maas was het ijs overal losgegaanen werd geregeld opgeruimd hij sterk wassenden waterstand. Door de aanmerkelijke rijzing van den waterstand op de Merwede waren de kade van den Vervoorne polder, alsmede het gedeelte van den Werkenschendijk bij Werkendam, tijdelijk be dreigd waarin echter onmiddelijk door opkisting voorzien was, terwijl de latere daling van het water en de snelle afvoer van het ijs door eenige der killen, het oogenblikkelijk gevaar hebben doen wijken. Van de killen waren vooral de Bakkerskilde Bruine kil en het Steurgat nog digt met ijs bezet. (St-Ct. Men schrijft uit Ameland dd. 29 Januarij het volgende Op den 26sten Januarij beproefde de heer Wes ters R. C. pastoor van dit eiland, vergezeld van twee zonen van den beer H averschmidt en een van den heer van der Werffalle drie van Dokkum doch alhier geplaatst om onderwijs in de zeevaartkunde te ontvangen om van Hol werd over ijs dit eiland te bereiken. Daar ten gevolge van den een paar dagen ingevallen dooi, hel ijs reeds opgebroken was. konde deze overtogt niet anders dan gevaarlijk en ge waagd genoemd worden te meer daar het dien dag vrij mistig was. Door het maken van omwegen en den dikken mist van den regten weg geraakt, dreven zij met het ijs heen, zonder ergens aan lahd te kun- nen komen of door iemand te zijn ontdekt. Eerst heden morgen na reeds het zeegat gedeeltelijk te zijn uitgedreven geweest, hadden zij het geluk tegen het noordstrand van dit eiland bij het dorp Hollum aan te drijvenwaar zij in een beklagenswaardigen toestand aan wal kwamen. Ct.) Nopens den stand des waters deelt de Staats courant nog het volgende mede Volgens de gisteren ontvangen ambtsberigteh van de rivieren was de ijsverstopping bij Eek en Wiel op den Neder-Rijn nagenoeg opgeruimd. De boven rivieren kunnen dus als doorgaande van ijs bevrijd beschouwd worden. Langs het grootste gedeelte daar van bestaat blank water en hier en daar vertoonde zich slechts nog eenig drijfijs. Intusschen blijft de waterstand algemeen wassende Het door de stormen der laatste dagen nog meer op gestuwde water heeft in Noord-Braband, Limburg en Gelderland veel afslag aan de dijken veroorzaakt en verschillende streken onder water gezet. Volgens berigt uit Gelderland is de Brakelschedwars- dijk doorgebroken en daardoor de Bommelerwaard beneden den Meidijk overstroomd. Gelukkig hebben de landlieden, ten gevolge van het langzaam aanko men van den vloed den noodigen tijd gehad om hunne veldproducten te bergen. He schade aan zaad en winterkoren is echter zeer aanzienlijk. Tot verzor ging der noodlijdenden waren maatregelen genomen. Meer uitgestrekte rampen hebben de prov. Noord- Braband getroffen, ten gevolge van de opzetting van het water op de Maas waardoor onderscheiden wa- terkeeringen zijn bezweken, en een aantal gemeenten van boven Grave tot 's Herlogenbosch benevens die stad zelve, in een treurigen toestand verkeeren. Ook daar wordt alles aangewend wat tot dadelijke ondersteuning der slagtoffers van de geledene rampen kan strekken. Op de Merwede was bet water tamelijk dalende men was echter beducht voor den sterken aanvoer van de boven-rivieren in Duitschland. De killen geraakten ineer en meer open. Het water heeft te Koevorden zulk een hoo- gen stand bereikt, dat die stad bijna van alle kanten ontoegankelijk is. Reeds kan men van Overijssel daar niet meer langs den gewonen weg komen en gaat de brieven-post van daar naar Ifardenberg over het Hanoversche dorp Laarwelke post te paard wordt verrigt en anders met een karretje plaats heeft. - Men schrijft uit Zwolle, 7 Fcbruarij aandag zijn er nog een aantal ingezetenen van Schokland op schaatsen te Kampen geweest en Dings- dag middag passeerde reeds een schip in voile zeil de rivier den IJsselaan het Katerveer terwijl al daar Woensdag de Hollandsche post weder met de pont werd overgezet. - Men leest in de Amsterdamse/ie Courant In den afgeloopen nachtweinige minuten over 11 ure, vei toonde zich voor eenige seconden eene dier verherelingen algemeen onder den naam van vallende sterren bekend, welke echter eene zoodanige buitengewone grootte had dat bij het licht daar door verspreid, de schaduw der voorwerpen, even als bij eene kwartier-maan werd gezien. De lijn, die deze vallende ster beschreef, was van uit den grooten Beer door die van den kleinen Leeuw naar de Kreeftzij liet eenen straal van pur peren vonken achter. De wind was Westen de luchtvroeger met wolken waaruit zware hagel viel, bedekt géweest nu zeer helder. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van den 7 Februarij Het water blijft hier oploopen. Heden nacht om streeks 1 ure, liep een geheele wijk welke men tot nu toe had weten te beschutten onder water zoo- dat honderde menschen die ter ruste lagen op de alleronaangenaamste wijze gewekt werden. In vele huizen loopt het water door de vensters binnen. De markt een gedeelte van den hoogen Steenweg en van de Hinthamerstraat, de Kanaaldijken en de Kerk straat zijn nog droogoveral elders is het blank water waarin de schuiten zich vrij bewegen Gisteren middag was te Hemert de nood hoog ge klommen daar het water over de dijken sloeg reeds begon men het vee op de dijken te drijven toen het gelukte, met verbazende inspanning, het dreigend gevaar tekeeren. Daarentegen is aan den Krommen hoek een gat gekomen van 150 Ned. el, waardoor de geheele Noord-Brabandsche Maaskant geïnundeerd is. Bij deze doorbraak spoelden drie woningen weg. De ellende is daar zeer groot en vele lieden in die streek dwalen rond van alles beroofd. Zoo even is men uit het naburig gehucht Orthen om onderstand gekomenwant de dijk van Gerwen, onder Orthen waarop de huizen staan staan door den sterken aandrang van liet water, door bovenge- melden doorbraak veroorzaaktop het punt te be zwijken. Mogt dit onverhoopt het geval zijn dan loopen gewis vele menschen groot levensgevaar. Door ons stedelijk bestuur is hevel gegeven, om de vrouwen en kinderen van de bedreigde punten met rijtuigen af te halen en bier van de noodige huisvesting en van voedsel te voorzien. Het algemeen armbestuur heeft een maatregel voor gesteld welke door de stadsregering is goedgekeurd, en waardoor eene voorloopige verhooging van den prijs van het brood zal worden tekeer gegaan opdat de nood van de arme bevolking niet verzwaard worde. Te Alem, aan de Maas, zijn 3 a 4 huizen wegge spoeld en de Maasdijk is, ter hoogte van ongeveer 200 elfen weggeslagen 1 11 van 700,000 francs zij beijverde zich om dengeen op te sporen, die het verloren had deze, een effec tenhandelaar was hoogst verheugd over het terug erlangen van dien schat, en legde zijne blijdschap en erkentelijkheid aan den dag, door haar een geschenk van vijftig centimes ter hand te stellen 11 Men verneemt nog de volgende nadere bijzon derheden betreflénde de onlusten ter zake vaD het wegnemen der vrijheidsboomen. Toen de heer Fictor Fouchcprocureur van de republiek vernam dat er eenige ongeregeldheden plaats hadden verliet hij omstreeks drie uren zijn parket en begaf zich naar de straat St. Martin. Hij bevond zich nog op eenigen afstand van den boule vard toen hem uit de digt geslotene volksdrommen de woorden in de ooren klonken daar is de procu reur der republiek 1 De heer Fouché- zag zich weldra ingesloten, terwijl een uit het volk tot hem zeide Gij zijt procureur van de republieken gij ver oorlooft dat men het zinnebeeld van de republiek wegrukt? De heer Fouché trachtte de menigte te doen begrijpen, dat zij de doode boomen ol dezulken, die de communicatie hinderlijk waren, gerust konden zien wegnemen zonder daaruit op te makendat de regering eenig voornemen had inbreuk op de reg ten der republiek te maken. Dit betoog duurde reeds geruimen tijd, terwijl de verhoogde opgewondenheid der lieden, die den pro cureur ondervraagden, aan het gesprek eene ernstige wending gaf; eindelijk fluisterde hem een der om standers in het oorhet wordt tijd dat gij n uit de voeten maakt. Weinige oogenblikken later werd de heer Fouché bij den arm gegrepen en in eenen winkel binnengeduwd terwijl de deur onmiddelijk gesloten werd. Van daar vond de procureur gele genheid zich door eene naburige woning te verwij deren en naar de vergadering te gaan. Naar hetgeen men gisteren in de wetgevende ver gadering verhaalde, had de aanslag op het leven van den generaal de Lamoriciere eene levendige veront waardiging bij de verschillende regimenten alhier in garnizoen, opgewekt. Men sprak in de kazernen van niets anders dan van wraaknemingen en indien er op dezen oogenblik ongelukkig een opstand uit barstte, dan zou de stem der menschelijkheid mis schien even weinig invloed hebben op de verbolgen krijgslieden als de bevelen hunner chefs. Alles schijnt thans geëindigd ook tegen de weg neming van den vrijheidsboom op het plein Saint Mariin, hetwelk de regering noodzakelijk achtte, uit hoofde die plek het middelpunt eener gestadige gis ting scheen die zich van daar alom verspreidde, heeft zich niemand verzet. Heden morgen ten twee ure werd de kuil waar het zinnebeeld der republiek stond, onder eenedoodsehe stilte en volslagene kalmte, door eenige werklieden met zand gevuld en bestraat Behalve op de beide aangeduide punten boule vard Saint Denis en straat Saint Martin, waar ook heden nog eene talrijke volksmenigte bijeenschoolde en eenige arrestatien plaats hadden, is de rust in alle wijken der stad volkomen bewaard gebleven. en men verwa De berigten luiden ongunstig ebt hier nog een voet water. .FRANKRIJK. - Pakijs, den 6 Febr. Ben 1 Fcbruarij vond eene arme werkster, Antoi nette Dessnrd, een pakje actiën en effecten ter waarde PRIJZEN 1000 VAN 1000 KN DAARBOVEN. 2de Klasse. 3de Lijst. No. 9882 een Prijs van 1250. No. 6256 een Prijs van 1000. 4de Lijst. Geene. Algemeene Vergadering der Leden van het Fed. BijbelgenootschapAfdeeling Goes, op Dingsdag dbn 12 Februarij 1850, des namid dags ten 2 ure in de Consistorie-Xamer der Her vormde Kerk ter benoeming van een LID der DIRECTIE, in plaats van wijlen den Wel Geb. Heer LAFKHO HSTvak TFsmeldixgen. Goes, 3 February 1850. Namens Je Directie der Afdeeling voorn., E. 9IOI.L Secret. Van stonden aan UIT DB HAND XE KOOP, een Hecht Sterk en goed onder houden WOOMHUIS, SCHUUR en ER¥E, slaande en gelegen binnen deze stad aan de Kleine Kaai, Wijk 11. No. 175; te bevragen bij den eigenaar en bewoner J. DE FOCW, Vs:ï,. TE GOES, iiij F. Klkeuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2