gm S°. 1850. duitschland. Weejien, den 30 Januarij Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco per Post J,90. Gewone Advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijksen Doodberiglen van d6 regels a d ,20 behalve het Zegelregt. GOES, den 7 Januarij. Uit Middelburg schrijft men van den 6 dezer: Ten gevolge der afwijzende beschikking van Z. M., op het request tot kwijtschelding der doodstraf aan Jean Baptiste de Loeilwaartoe hij was veroor deeld bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, de dato 25 October 1849, zal deze straf op aanstaanden Maandag den 11 dezer aan hein wor den ten uitvoer gelegd. Gisteren avond is alhier aangekomen de stoom boot Zeeland, varende lusschen deze stad en Bot- terdam die gedurende de vorst te Dordrecht heeft gelegen. In de Kil had zij nog met veel ijs te wor stelen. Men meldt uit Dordrecht van den 4 Febr. Het ijs op de rivier voor deze stad, na reeds eer gisteren een'igzins verzet te zijn is gisteren geheel losgegaan en doorgedreven zoodat de waterweg van hier naar Zeeland als geopend te beschouwen is. Ook in de Noord is het ijs zoo goed als opgeruimd en de weg naar Rotterdam open. Uit Dordrecht meldt men nogdd. 5 February: Gisteren namiddag zat de ijsdam bij Hardinsvèhl nog vast; de aandrang van veel drijfijs, hetwelk de rivieren van boven afkwam was sterk de Werken- damsche killen waren allen nog verstopt zoo dat het water over de nabij gelegen uiterwaarden een uitweg zoekt; boven Hardinxveld zit het ijs op som mige plaatsen meer dan 12 voet boven den dijk op elkander geschoven; voor het oogenblik was er geen gevaar doch het water was tot staan gekomen en de ijsdam strekte zich wel een half uur gaans uit. Men schrijft uit Gorinchem van den 4 Fe bruary Na ons vorig berigt is in den avond van gisteren het water zoo sterk gewassen dat men ge reed stond, de gewone kistingen op te slaan. Doch doordien het water bij Brake! over den dijk sloeg, kregen wij hier eeuen lageren waterstand, zoodat het bij de kisting in de Waterpoort bleef. Op dit oo genblik staat het water hier 4 el 17 duim, bij wel ken stand het gedurende een paar uren gebleven is. Bij Hardinxveld moet er eenige ijsverstopping plaats hebben zooals men ons berigt anders zouden wij minder water hebben. De rivier is nog altijd tamelijk mot drijfijs bezet. Men meldt uit Nijmegen, dd. 3 February t Sedert een paar dagen is alhier weder doorgaané ijs inderivieien met veel water. Gisteren omstreeks tusschen vier en vijf ure kreeg men een sterken val, zoodot hel wuter tot vijftien voet daalde, waardoor men des avonds de kade weder kon passeren doch heden morgen stond het water weder 23 voet. Men denkt dat het ijs beneden los is gegaan, door dat men gisteren in eens zoo een sterken val kreeg. Heden middag is het water vallende. Uit 's Hertogenbosch wordt dd. 3 Febr. het volgende gemeld Gisteren morgen ten 8 uren stond het water alhier 4 el 78 boven A p., en hedenmorgen op gelijk uur 5 el 30 A. p., terwijl bet tot heden 12 uien nog 12 din. is verhoogd, de havenkaai slaat op het laag- >io gedeelte reeds onder, en indien het zoo voortgaat zeker morgen liet lager gedeelte der stad onder w ter; eraken. De benedendijken vrrkeeren in eenen -i erschi ikkelijken toestand; het ijs, dat zich voorde gaten en op den Groenendijk had vastgezet, is door den geweldigen aanvoer van water losgeraakt, waar door hier het water sterk wassende is, en tot ongeluk uit de polders over de dijken zich met geweld ont last naar den Baardwijkschen Overlaat dat nood wendig verschillende dijkbreuken ten gevolge moet hebben. De Delflsche Courant meent uit eene goede bron te weten, dat 's Rijks werf te Rotterdam op geheven, het magazijn van vivresthans te Delfts haven, naar Amsterdam overgebragt en het Instituut voor de marine van Medenblik naar Delftshaven ver plaatst zal worden. Z. M. de Koning is gisteren avond, vergezeld van de Heeren van Heemskerkdienstdoende ad judant des Konings, en de Koek, particulier secre taris des Koningsuit de residentie naar Gelderland vertrokken ten einde zich te kunnen bevinden op de plaatsen, waar zich onverhoopt gevaren ten ge volge van den ijsgang, mogten voordoen. Men verneemt dat eerlang in deze residentie verwacht wordt een professor uilStokholm, teneinde 11. K. II. Prinses Louisa te onderrigten in de Zweed- sche taal. Z. K. H. prins Hendrik is door Z. M. den koning-groothertog benoemd lot Hds. luitenant in het groothertogdom Luxemburg Z. K. II. zal zich jaarlijks een paar maanden te Luxemburg ophouden. De Groninger Courant van 5 dezer berigt het volgende Hebben wij in den vorigen zomer gemelddat hier pogingen werden aangewend om eene instel ling ter eere van IFessel Ganzevoort te vestigen wij kunnen nu berigten dat zij blijkens de eerste jaarlijksche vergadering der leden, den 30 Januarij hier gehouden, als nu bepaaldelijk is gevestigd. Zij wil de nagedachtenis van onzen grooten land en stadgenoot, die eens hel Licht der wereld werd genoemd vereeren door eene instelling welke zij nen naam draagt. En die instelling zal, in zijnen geestbovenal werkzaam zijnom beurzen te ver- leenen aan veelbelovende maar minvermogende stu denten in de Godgeleerdheid. 'Vele groote mannen werden ontwikkeld en IKessel Ganzevoort zelf, de wereldberoemde geleerde alleen daardoordat zij in het genot van beurzen gesteld hunne stu die omvattend en grondig konden doen worden. En aan onze Iloogesc'nool bestaat sedert de intrekking der Jandsbeurzen in 1843 niet eene enkele meer. Hartelijk zal ieder nadenkend en belangstellend burger hopen dat deze nuttige inrigting en derge- gclijke andere, uit den vrijen wil der natie geboren, moge blijven bestaan en -bij toeneming bloeijen. Wa,ii moge in vorige eeuwen do natie zelve zich minder met het behoud van al wat goed en nuttig i> hebben behoeven te bemoeijen in de tegenwoor dige tijden zijn inrigtingen die eeuwen lang ten nutte des volks bestonden, geen oogenblik meer van haar voortdurend bestaan zeker tenzij de natie zich voor haar rn de bres stelt. Wat men als goed wil behouden moet voortaan onder de hoede van vrije onafhankelijke vereenigingen worden gesteld. Zóó is het in Engeland welks staatkundige vrijheid men nu op het vasteland begeert te genieten, Maar wil len wij dit, dan moet er ook bij ons, even als in Engeland een krachtige nationale geest zijn welke hier, even als ginds, alles bij ons moet bewaren, waardoor wij eene verlichte, brave, godvruchtige natie kunnen blijven en meer en meer worden. Dezer dagen was hier het gerucht in omloop dal te Milaan een opstand zou zijn uitgebroken, waartoe liet rooken van sigaren weder aanleiding zou hebben gegeven. Hoewel nu later gebleken is, dat dit ge rucht van allen grond ontbloot was, blijkt echter meer en meer, dat de vijandige stemming der bevolking al daar tegen de regering voortduurtvooral openbaart zich deze geest van wederstand onder de dames uit de hoogere standen Zoo verscheen geene enkele dame op de verschillende balswelke onlangs dooi den militairen gouverneur werden gegeven en ook de schouwburg della Scala is iederen speelavond schier ledig. Sedert den 15 dezer, heeft Venetie opgehou den eene vrijhaven te zijn, waardoor het handelsver keer aldaar naar men verwacht, zeer zal afnemen. Dien ten gevolge hebben ook vele ingezetenen die in den sluikhandel met Lombardije een ruim bestaan vonden die stad verlaten. Dit is een gevoelige slag voor de Engelsche industrie die jaarlijks voor vele millioenen van hare producten langs dien weg in Opper-ltalie wist te plaatsen. Voor dit verlies wordt Engeland wel eenigermate schadeloos gesteld door het uitzigt op eene vermindering in het Russi sche tarief op Engelsche manufacturen; maar daar voor heeft het zich ook de handen gebonden om tegen de Russische politiek in het Oosten te ageren, waarvan de gevolgen in onderscheidene opzigten voor Duitsch land verderfelijk moeten worden. Naar men met zekerheid verneemtheerscht er thans op het slot, dat door de hertogin van Or leans te Eisenach bewoond wordt, eene buitenge wone bedrijvigheid. De hertogin ontvangt bestendig vele brieven uit Frankrijk, en arbeidt dagelijks eenige uren met haren secretaris. Te Parijs schijnen hare talrijke aanhangers zeer werkzaam te zijn men wil hier zelfs weten, dat zij onlangs op het punt ston den eene nadrukkelijke demonstratie ten voordeele van haren oudsten zoon te doen doch dat dit door het Belgische hof verhinderd isoindat hetzelve de tegenwoordige omstandigheden als niet gunstig hier voor beschouwde. Dit is haar dezer dagen regtstreeks medegedeeld door den graaf Okelly, die tot dat einde van Brussel aan de hertogin was afgezonden. Keulen 4 Februari/. Sedert Zondag stroomt het water door Bacharachen wel van Woensdag morgen, ten 4 ure al', verhief het zich tot eene sedert het jaar 1784 ongekende hoogte. De vloed naderde zoo onverwacht dat menigeen er op zijne legerstede door verrast werd en zich verheugde in aller ijl eene hoogere verdieping te kunnen bereiken; meubelenlevensmiddelen enz. aan het water ten prooi latende. Ontzettend hooge ijsmassa's drijven door de stralen waarvan slechts eene enkele met ongeveer twintig huizen tot dusverre van het wa ter verschoond bleef. De meeste gebouwen in de lager gelegene wijken zijn door de bewoners verlaten, daar zij ook op de tweede verdieping niet meer vei lig waren en voor het instorten dier huizen vreesden. De ellende is onbeschrijfelijk, cn nog weet men niet, wanneer er een gunstige ommekeer te wachten is vermits de ijsmassa's zelfs tot 50 voeten hoog zijn. Sedert gisteren avond ten 5 ure kwam er stilstand in de rivier. Eene menigte paarden en runderen zijn in de Lulhersche kerk geborgen. Reeds in 1632 stond er eene kleine woning op het Rijneiland buiten deze stad zij trotseerde lot dusverre elksn ijsgang, doch

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1