w 1850. comcn tmiiT. DONDERDAG 3! JANUARIJ. Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco per Post f et,90. Gewone Advertenticn worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en üoodbengten van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. Goes den 8.1 January. Bij besluit tanden 27 Januarij jl., No. 28, heeft Zijne Majesteit goedgevonden Te benoemen met ingang tan den 1 April aan staande, tot Hoofd-Ingenieur van den waterstaat van de 1ste Klasseden Hoofd-Ingenienr van de 2de Klasse A. Galand En bij besluit van 24 Januarij jl.No. 56, tot Burgemeester der Gemeente Ellewoutsdijk, den heer J, T. Prunners in plaats van den heer J. Pru- mers vroeger eervol ontslagen. Wij ontleenen aan de Publiciste het volgende berigt: Het Huwelijksvoorstel tusschen II. K. II. prinses Louisa der Nederlanden en Z. K. II. den erfprins van Zweden en Noorwegen is dezer dagen door Z. M. officieel goedgekeurdde buitengewone gezan t van Zweden en Noorwegen de luitenant-generaal von Mansbaehvergezeld van den graaf Bjornslerna, aide-de-camp van Z. M, den Koning van Zweden en Noorwegen die voor eenige dagen in de residentie waren aangekomen, hadden de eer de eigenhandige brieven van hunnen vorst aan TlIIMM. den koning en de koningin aan te bieden. Z.Exe. de luitenant- generaal von Mansbaeh en de graaf Bjornslerna zijn daarop den 24sten dezer bij den koning ter audiëntie toegelaten. In die audiëntie heeft Z. M., als hoofd der familie, zijne volkomen goedkeuring van dat hu- welijksvoorstel tusschen beide doorluchtige personen te kennen gegeven. Bij gelegenheid van het bal, dat dadelijk na deze audiëntie heeft plaats gehad, heeft de gezant van Zweden blijken van bijzondere hoog achting van al de leden der koninklijke familie ont vangen. Den volgenden dag is er groot diner ten hove geweestwaarop al de prinsen en prinsessen alsmede de afgezant van Zweden en Noorwegen en de graaf Bjornslerna zijn tegenwoordig geweest. Bij die gelegenheid heeft de koning een toast in de tref fendste bewoordingen ingesteld op het geluk der vorstelijke verloofden, op de welvaart der beide ko ninklijke familien alsook op de voortdurende goede verstandhouding tusschen de Nederlanden en Zweden. De Groninger Courant deelt het volgende mede Wij achten niet onwaardig de vermelding van een voorval, waarvan de bijzonderheden over een tijd vak van 19 jaren hebben geloopenen dat besloten is geworden met een genadebetoon dat zoo ooit hier regt zijn doel zal hebben getroffen. fn het jaar 1830, kort na de Belgische revolu tie werd een korporaal van de 8sle afdeeling in fanterie, S. iï. v. d W. te Oldebildlzyl te huis hehooi ende terwijl hij op de grenzende wacht had, door Belgische smokkelaars op slinksche wijze be schonken gemaakt en in dien toestand op Belgisch grondgebied vervoerd. Eenige uren later uit zijne bewusteloosheid ontwakende herinnerde onze kor poraal zich langzamerhand wat met hem was voor gevallen, Niet durvende lerugkeeren uit vrees voor de strenge straf, die hem wachtte, maar te vader landslievend om hij de muitelingen dienst te nemen, koos hij een middelwegen begaf zich over Frankrijk naar Portugal waar hij echter na er eenige jaren in militaire dienst te hebben doorgebrogt, naar Frank rijk terugtrok en daar eerst als werkman, later door z u goed en ijverig gedrag als ppzigler bij het aan leggen Van spoorwegen geplaatst werd tot hij in 1845 door een noodlottig toeval zijn been brak. Toen het reeds lang gekoesterde verlangen naar zijnen ge boortegrond niet meer kunnende onderdrukkenbegaf hij zich kort na zijne herstelling naar zijne betrek kingen van waar hij echter, na eenige dagen toe- vensweer naar Frankrijk terugtrok doch daar het eens gesmaakte genot te zoet was geweest, om het niet te herhalen, zoo zocht hij in den gepasseer- den zomer andermaal zijne betrekkingen op, en begaf zich toen, liever dan ze op nieuw te verlaten, vrij willig in arrest. Daarop voor den krijgsraad teregtgesteld en wegens desertie, enz. tot 15 jaren kruiwagenstraf en vervallen verklaring van den militairen stand veroordeeld, had het gunstige advies, door denzelfden regler aan den Koning opgezonden op het rekest om gratie dooi den veroordeelde ingediend nogthans ten gevolge dat hem de vorige week het berigt kon worden mede gedeeld, dat Z. M. hem volledige kwijtschelding van de lójarige kruiwagenstraf had verleend zoodat hij nu na zoo vele lotwisselingen zich weer vrijelijk iri zijn vaderland zal kunnen bewegen en door de bekwaamheden in het buitenland opgedaan op de meest voldoende wijze in zijn levensonderhoud zal kunnen voorzien. De Staats-Courant berigt het volgende Volgens de heden alhier ontvangen amblsberigten omtrent de gesteldheid der rivieren, is het ijs op den Duitschen Boven-lihijn te Dusseldorf, Keulen en Em merik opgebroken en doorgedreven. De ijsgang had aldaar plaats met langzaam wassend water. Op den Nederlandsehen Êhijnde Waal, den IJsse! en de Lek zat het ijs nog vast na op som mige punten slechts kortstondig in beweging te zijn geweest. De waterstand was afwisselend rijzend en dalend, doch is ten laatste langs Rhijn en Waal tot eene vrij aanmerkelijke verhooging overgegaan. Bij eene ijsheweging op den 26 dezer des avonds is de buitenglooijing van den dijk onder Spijk, in Gelder land beschadigd er zijn terstond de noodige voor zieningen in het werk gesteld om die waterkeering tegen latere doorbraak te versterken. Over het algemeen schijnt de toestand onzer rivie ren voor het oogenblik wel eenigzins zorgelijk te zijn, omdat zij overal nog vastzitten, terwijl op de beneden rivieren in Duitschland hét ijs drijvende en ineenge drongen is, zoodat bij een aanhoudenden dooi, het ijs en water van boven zich langs de Nederlandsche rivieren kan ophoopen voor dat zij losgegaan zijn, en eenen uitweg voor het ijs aanbieden. DUITSCHLAND. Frankfort, den 24 Januarij. De geruchten betreffende een nieuw verbond tegen het zoogenaamde Drie-Koningen-Verbond worden nu ook door Beijersehe en Wurtembergsche halfjjji- ciele dagbladen bevestigd. De regeringen van Beije- ren, Wurtemberg, Saksen en Hanover namelijk, zou den ten opzigte van eene staats-regeling voor geheel Duitschland overeengekomen zijn; men voegt er bij, dal deze reeds de toestemming van Oostenrijk ver worven heeften nu Ook ter goedkeuring aan de Pruissisc.he regering aangeboden zal worden. Laatst genoemde mogendheid zou inlusschen, ingeval zij dit ontwerp aannam, afstand moeten doen van het denk beeld om een rijksdag te Erfurt bijeen te roepen. Indien het zich echter bevestigtdat volgens boven gemeld ontwerp het volkshuis niet door het volk zelf gekozen, maar uit de bijzondere stenden-verga- deringen genomen zal worden, dan zal dit nieuw ontwerp van staats-regeling oog minder in den smaak der openbare meening vallen dan de zoogenaamde Drie-Koningen constitutie. De policie te Berlijn heeft beslag gelegd op het geschrift van den Franschen volks-leider Ledru-Bot tin getiteld: De 13de Junij waarvan ook in Parijs de uitgaaf is verboden. Uit Christiana wordt gemeld, dat inde maand Mei een Noorweegs-Zweedsch eskader naar Lubeck zal stevenen, om de aanslaande kroonprinses (prinses Louisa der Nederlanden) af te halenwier toe komstige gemaal, als onder-koning van Noorwegen, te Chrisliania zal resideren. Op dit oogenblik is de opeenhooping van troe pen in liet koningrijk Polen werkelijk lot het onge looflijke gestegen: heinde en verre bestaat geen dorp, waarin ook slechts eene enkele hut van inkwartiering vrij is; in Kalisch zelf wemelt het van Kussische offi cieren zoodat men bijna geen huis vindtwaarin niet sommigen hun verblijf genomen hebben. Men vindt onder hen ten minste een dozijn generaals en naar verhouding andere hoogere officieren. De ge nieenen hebben de stad moeten ontruimen en zijniu de tui as tb ij liggende dorpen onder dak gebragt. De militairen maken er in het geheel geen geheim van dat zij naar den Beneden-Donau bestemd zijnen gelijk men zegtzijn reeds de noodige bevelen ont vangen oin al deze troepen in de maand February marschvaardig te maken, ten einde, weder en wegen zulks toelatende op marsch te kunnen gaan. Ten einde de soldaten de noodige krachten zouden hebben, om den moeijelijken en langdurigen marsch vol te houden, moeten zij, sedert het begin dezes jaars, in hunne kwartieren behoorlijk gevoed en verpleegd worden, waarvoor de boeren eene vergoeding van de regering bekomen eene inrigting, bij welke de mi litairen welvaren, doch die in het geheel niet inden smaak der officieren valt, welke tot dusverre stellig de helft van hetgeen de soldaten ontvangen moesten, inden zak staken. Bovendien zijn die troepen, welke den Hongaarschen veldtogt bijgewoond hebben vrij wel van geld voorzien. Op de laatste staatsrekening van het kanton Bazelland stond een post van JO fr. voor geheime uitgaven. In den landraad werd met allen ernst aangedrongen om eene opheldering aangaande deze belangrijke uitgave en verlangd dat voortaan het doel dier uitgaven opgegeven werd. ENGELAND. Londen den 25 Januarij. De bladen verzekeren dat een Engelsch zee-officier van hoogen rang, die zelfs een kommando voerde bij de blokkade van Alevandrie in 1840, voornemens is het voetspoor van kapitein Marryat als schrij ver van zeeromans te betreden. Hij zal de resultaten en avonturen zijner langdurige loopbaan in den be- valligen vorm van den roman kleeden het eerste werk eener zoodanige reeks is reeds ter perse en zal dezer dagen het licht zien. FRANKRIJK. Parijs den 23 Januarij. Volgens la Liberté is men op het EJysée terug gekomen van het plan om den Napoléon niet meer te doen verschijnen. Dientengevolge zal overmorgen het vierde nominer weder het licht zien. - Z' Assemblee Nationale meldt, dat eene nieuwe verbind tenis tusschen de generaals ChangarnierLa- morioière, Bedeau Perrot, en Magnan is aange.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1