S01SSU11 COURANT. M M BEKENDMAKING. NV: 8.. - -Si i MAANDAG 38 JANUARIJ. St K Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75 Franco per Post f d,90. Gewone Advertentien worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 4—6 regels a f dfSKB* behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het tweede Suppletoir Kohier der Stedelijke Belasting op de HONDEN, over het dienstjaar 1849, gearresteerd den 19 Januarij 1850, en door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard den 24 derzelfde maand, aan den Ontvanger der Stedelijke Belastingen, ter invordering toegezonden is mitsdien ieder belastingschuldige ver manende oin het deswegens verschuldigde ten Kan tore van voornoemden Ontvanger te voldoen. Zullende aan deze op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, 26 Januarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MO'HR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz., De Commissie voöt Oeconomisebe Spijsuildeeling alhier, betuigt bij deze haren dank, in naam der Armen voor de gedane gift van 3545 BS&OODEJV, op Zaturdag 1.1.. Mogt dit voorbeeld van buitengewone liefdadigheid door anderen gevolgd worden, zoo zal hel den gever of geefster ook dubhel streelend zijn. Namens de Commissie voornoemd, J. W. van KERKWIJK l. p. P. van der MEER MOHR, eer. 1 hes. Onder hartelijke dankbetuiging aan den edelen gever of geefster, maken Diakenen bij de Hervormde Gemeente alhier melding van eene gift van 145 hun door tusschenkomst van den Wiel Eerwaarden Zeer Geleerden Heer E. Moll op Donderdah 1. 1. ter hand gesteld; met kennisgeving tevens, dat daarvoor op gisteren eene buitengewone bedeeling van TURF nan hunne Armen is verstrekt. Zij hopen dat dit edel voorbeeld vele navolgers moge vinden, en beve len vooral in dit strenge winter-saisoen hunne ar men bijzonder in de milddadigheid hunner Sladgenoo- ten aan. Goes, 29 Januarij 1850. Namens Diaken H. BODDINGIUS Presses. P. J. A. van DAM, Secret. GOES, den 28 Januarij. Bij besluit van 17 Januarij jl.N°. 92, heeft Zijne Majesteit, ter vervulling van vacature, ontstaan door de gewone aftreding op den 2 dezer benoemd tot burgemeester der gemeente KrabLendijke, c. u.de lieer JKakebecké a. - Bij onderscheidene vonnissen van dc Arrondis- sements-Regtbanken te Middelburg, te Goes en te Zierikzee, in den loop dës jaars 1849, ter zake van overtredingen op het stuk der Maten en Gewigten gelagen, zijn vijf-en-dertig personen tot geldboe ten veroordeeld gewordenterwijl daarbij één per soon is vrijgesproken en drie personen van alle regts- vervolging ontslagen zijn. Uit deze Stadzond men het' volgende aan het Zondagsblad ter plaatsing: Toen wij onlangs in het tijdschrift voor aankomende onderwijzers ais het ware verzekerd vonden dat er spoedig in hand leidingen voor natuur- en landbouwkundige schei kunde, voor de lagere scholen zou voorzien worden, haalden wij gliinlagchende de schouders op, niet den kende dat dit zoo spoedig zou bewaarheid worden, als wij thans ondervinden. Immers, de heer J. A. Augustijn instituteur te Heinkenszand heeft het ijs in dezen gebroken en een werkje vervaardigd dat voor de landjeugd geschikt, de eerste beginselen der gezegde wetenschappen op eene tot het oog merk geschikte wijze behandelt. Wij vleijen ons, in deze eerste proef iets goeds te zullen ontvangen waarvan wij als 't ware verzekerd worden wanneer wij in aanmerking nemendat de geleerde Heer schoolopziener J. Ab Utrecht Dresselhuismet andere deskundigen het werkje heeft nagezien en den schrijver heeft aangemoedigd. Ook verheugt het ons, dat genoemde Heer Augustijn het landhuishoud- kundig boekhouden, (zoo als de Heer I. G. J. van den Bosch het in zijne door de zeeuwsche com missie van landbouw, bekroonde Handleiding heeft voorgedragen, ofschoon eenigzins gewijzigd) op zijne school als een leervak heeft opgenomen. Zoover wij weten is hij daarin tot nog toe de eenige in ons district (het derde van Zeeland); maar wij twijfelen niet of hij zal spoedig navolgers vinden, indien de gelegenheid ook voor andeien daartoe gunstig is. De Middelb. Courant van 26 I. 1. deelt het volgende mede Den 23 dezer is onder de Gemeente Heinkenszand, op een stuk land gevonden het geha vend lijkje van een pas geboren kind. Op vermoedens van kindermoord is de vermoedelijke bedrijfster dooi de politie aangehouden. Het Zondagsblad meldt: Uit eene goede bron vernemen wijdat Z. M. het verzoek om kwijtschel ding van de doodstraf van de Loeil heeft van de hand gewezen. H. M. de Koningin-moederdezer dagen in het bezit gekomen zijnde van een uitmuntend afbeeld sel van Z. M. Koning IFillem II, vervaardigd door den Ileer J. A. Krusemanheeft bepaald, dat naar dit portret eene gravure zal vervaardigd worden, zoo tot bewijs, van hooge goedkeuring over de treffende gelijkenisals tot eene herinnering aan den vorst. Deze schilderij thans in het bijzonder appartement van H. M. op het kasteel Biljoen geplaatst stelt den overleden koning voor in zijn gewoon tenue. Men meldt uit 's Gravenhage De heer D. Féegens hield eergisteren in een on zer letterkundige genootschappen eene lezing ovejjiet ontwerp tot slooping der Gevangenpoort alhier, ulij had bedenkingen tegen die slechting, ontleend, zoowel uit het belang der geschiedenis van het vaderland, als uit die van 's Gravenhage. Hij betoogde, dat al de gedenktcekenen en herinneringen uil vroegeren tijd waartoe de residentie zoo vele bijdragen levertbe lmoren bewaard te blijven daar hel wegnemen van eenen schakel, den gebeelen keten verbreekt. Ter der gaf hij eene beschrijving van het inwendig aanzien, de onderaardsche kerkerholen de pijnbank enz. die zich nog in de Gevangenpoort bevinden die hij naauwkeurig had bezigtigd; de inededeeling dezer bij zonderheden en de wijze barer beschrijving maakte op de talrijke aanwezigen eenen diepen indruk. Hij ging voorts na eenige andere voorname gebouwen van 's Gra venhage die tot blijvende herinnering strekken aan vorige tijden, waaronder men opmerkte, de beschrij ving van de vergaderzaal der staten van Holland (nu van de eerste kamer der staten-generaal), de zooge naamde huizen van Amsterdam Rotterdam Op het Plein enz. Ook de vermaarde Oranjezaal in het Huis in H Bosch, werd door den spreker fraai be schreven. De heer van Lennep is in de Kunstkronijk mede tegen de slooping der Gevangenpoort opgekomen. In 1828 bestond daartoe reeds het plan, doch toen is het weer opgegeven. (Ned.) Uit 'sHertogenbosch meldt men, van den 24 Januarij Gisteren voormiddag, ter gelegenheid, dat door een gedeelte van het 4de regiment infanterie wederom exercitien in het vuur op het ijs gehouden werden viel op eenigen afstand dier militairenboven de Wetering, welke het Boschveld doorsnijdt, eene slede, waarin eene vrouw, en de man die haar voortstuwde, door het ijs. De 2de luitenant, P. T. de Vassy, met het onder zijne hevelen staande detachement het meest in de nabijheid van dit ongeval zijnde snelde dadelijk met hetzelve ter hulp toevooraan zijnde bemerkte hij echterdat het ijs zeer broos was en hij verder gaande, met al zijne manschappen in het water zou geraken hij had de tegenwoordig heid van geest onmiddelijk halt te maken en zonder zich verder te bedenken, te bevelen, dat de soldaten zich in linie zouden scharen tusschen ieder een ge weer nemen en vasthouden en zoo de drenkelingen met de spits naderen dit had de uitkomst, dat de man door den vooraanzijnden korporaal gegrepen werd, doch deze dit voelende, wilde ook zijne vrouw redden, en greep haar dus vast, door welke beweging en schok het ijs onder de voeten van den korporaal en verder staanden man brak en dezen mede in het water ge raakten alles bleef zich echter door de bevelen van den in rij staanden luitenant vasthouden en daar, zonder hulp van eene schuit, verder geene mogelijkheid be stond om hulp aan te brengen daar het ijs bij de minste beweging kraakte en zeker bij verdere poging nog meer soldaten in het water zouden zijn geraakt en in gevaar van omkomen gebragtzoo werd naar Deuteren om hulp gezonden deze kwam eindelijk opdagen en had men het geluk met veel inspanning de drenkelingen te redden. Twee geweren zijn echter verloren geraakt. DUITSCHLAND. Rerlijn den 22 Januarij. Er is hier sprake dat de Russische regering onderhandelingen heeft aangeknoopt met Otloko ning van Griekenland om diens abdicatie te verkrij gen ten gunste van den hertog van Leuchtcnberg echtgenoot van de groot-hertogin Olga. De letterlijke uitvoering van eene wet kan soms tot de zonderlingste toepassingen leiden. Dit was het geval met het bestuur van zekere gemeente in het kanton Turgau, in Zwitserland, dat onlangs een voerman tot de boete van eene gulden en 40 kreut- zers veroordeelde, naar de woordelijke uitlegging van eene bepaliug op de circulatie van rijtuigen en wel omdat deze met te grooten haast een brandspuit naar de plaats des onheils had gereden.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1