landen en elders met goed gevolg is bewerkstelligd. Er is daarbij sprakeom mede een soort van maat schappij van weldadigheid te vestigen, ter bestrijding der kosten voor de eerste inrigting. In Beijeren schijnt men zeer ontevreden te zijn over de goede verstandhouding, die men in de betrek kingen van Oostenrijk tot Pruisseri meent te hespeuren. Vrij algemeen hoort men thans aldaar beweren dat de Duitsche kwestie enkel door het zwaard zal kunnen beslist worden. ENGELAND. Londen, den Jci Januari1). De beide vaartuigen Enterprise en Investigator, die den nieuwen togt tot opsporing van sir John Franklin ondernomen hebben ziin voorzien van eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid ten einde daarwaar zulks voegzaam geschieden kan, het ijs te laten spiingen. Men had gemeend, stralen stoom a at) te wenden om het ijs te doen smelten doch proeven, die te Woolwich genomen, zjjn, hebben, bewezen dat men allevaanzienlijkste hoeveelheden brandstoffen zou noodig hebben én' dan nóg slechts .onbeduidende .resultaten zou verkrijgen. De Enter prise en de Invetigator zijn bovendien voorzien van de nopdige provision voor den langdurigen togt en van alle middelen en voorwerpen, die de ondervin ding heelt noodig gemaaktom aan de gure lucht- streek der polen weerstand te bieden. Er zijn voorts kisten met geschenken voor de Eskimo's aan boord, alsmede een dik pak met brieven voor de officieren en eqnipagieu der Erebus en Terror (sir John Franklin's schepen). Men beeft een zeer eenvou dig middel bedacht, om eenegroote hoeveelheid brie ven op verre, afstanden in de poolstreken leversprei- den er wordt namelijk een kleine ballon opgelaten, waaraan een langzaam brandende lont is bevestigd. De brieven bevinden zich in het schuitje, dat zich opent, wanneer de lont afgebrand is, zoodat de blieven er dan uitvallen de wind zal die tot op verre afstonden wegvoeren en rondspreiden en opdat de brieven wanneer zij op de sneenvv nedervallen goed gezien mogteri worden zijn zij alle op gekleurd papier geschreven. Jongstl. Woensdag is Ie Wool wich eene laatste proef met zulk eene luchtpost ge nomen, die volkomen aan het doel heelt beantwoord. Een der buizen van de groote tubulaire brug over de Mest raat van Menai, is heden op de kolossale Meeneo beeren geplaatst. Derails zijn gelegd en de werklieden arbeiden dag en nacht, zoodat men ver wacht, dat tegen het einde van Februarij een spoor trein als proeve door dien tunnel zal kunnen rijden In de werkplanls der liceron Holland en f'Fins- tiindte Londen, is eene kerk van gehouwen steen vervaardigd, bestemd om naar liet eiland St. Helena gevoerd te worden liet dak is van hout. Deze kerk zal, zelfs met inbegrip van het plaveisel en de leijen voor het dak met twee schepen vervoeid worden en 300 personen kunnen bevallen zij is 75 voetlang en 30 voet breed. Op de plaats barer bestemming zal inen geene andere moeite hebben dan haar in een te zetten. Volgens in 1845 gemaakte berekeningen, wor den in Engeland door de dronkenschap en hare ge volgen ieder jaar 50,000 menschen ten grave gesleept, Drie vierden der misdadigers, de helft der krankzin nigen entwee derden der armen, zijn zulks door het overmatig gebruik vart sterken drank. 15 000 man nen en 10 000 vrouwen worden jaarlijks tot gevan- genisstraf veroordeeld wegens misdaden of overtre dingen in staat van dronkenschap begaan. Man verneemt, dat de Enterprise en de In vestigator, de heide schepen die den nieuwen togt tol opsporing van sir John Franklin aanvaard heb ben 450 ballons van 4 ol 5 voeten hoogte hebben medegenomen, bestemd om brieven over eene groote ruimte Ie verspreiden te dien einde is iedere balion van ónderen voorzien van eenen hoepellangs wiens géheelen omtrek eene Jont heenloopt, van welke hon derd draden garen uitgaan; aan het einde van iederen draad zal een briefje van gekleurd papier worden ge hecht van 5 duim lengte en 2 duim breedte., het welk die berigton zal bevallen, die men aan sir John Franklin wenscht mede te doelen. Bij het oplaten van den ballon, wordt de lont aangestoken, die lang zaam weg brandt et) naar die male de draden met de briefjes losbrandt die door den wind worden voortgestuwd en eindigen met heinde en ver neder te vallen. Tc Woolwich heeft men met zóódanige ballons proeven genomen, die volkomen geslaagd zijn; op 100, 150 en zelfs 200 mijlen afslamls, heelt men van die briefje- op dun grond teruggevonden. Ieder der hehie schepen heeft lot het drukken van de bertoodigde bei igten, eene volkomen drukkerij aan boord. Voorts zal elk schip ook nog voorzien zijn van eenen ballon van gewone grootte met het daaraan behoorend schuitjein gevalle de bevelheb bers de heeren Collinson en Mac-Cluve goed mogten vinden daarmede op te stijgen, tot herken ning van den staat van de zee en van het ijs, in de verte; zij hebben te dien einde bij den luchtreiziger Galeluitenant bij de koninklijke marine, les ge nomen in de kunst otn ballons te besturen. Ook beeft men de equipagien def genoemde schepen te Woolwich in het bedienen van geschut doen onder- rigten omdat men niet voornemensis, zich ditmaal lot het banen van eenen doortogt door het ijs van de zaag te bedienen; thans wil men het ijs door schieten des noods mei gloeijende kogels, doen springen. FRANKRIJK. Parijs, den 14 January. De heer X. had dezer dagen mei zijne fami lie eene voorstelling bijgewoond in eene der schouw burgen op de boulevards; naar huis gaande, bemerkte hij dat de kleederen zijner vrouw 'en dochter op ver scheidene plaatsendoor vitriool gebrand waren. Den volgenden morgen bégaihij zieh naar den commissaris van policie en vernam daat, dat deze reeds verschei dene soortgelijke klagten ontvangen had van personen, die den vorigen avond slagtoffers tan ditzelfde misdrijf geweest waren. De policie doet ijverige nasporingen naar de bedrijvers dezer feiten. Het schijnt dat de voorstanders van de revolu- tionnaire propaganda thans ijverig bezig zijn hunne denkbeelden in de Vendée voort te planten. Men schrijft o. a. uit Beauvoirdat een grondbezitter van een zijner pachters de achterstallige pacht vor derende, van dezen ten antwoord ontving: Ik betaal u nietvermits er heeren bij mij geweest zijn die mij zeiden, dat de tegenwoordige republiek voor eene betere plaats zal maken, als wanneer uwe pachthoeven mij zullen toehehooren. Tot dien tijd is het doelloos dat ik u het geld geef, hetwelk ik in het zweet mijns aanschijns won." De grondbezitter hield evenwel aan, waarop de pachter 48 uren uitstel vroeg, om echter na verloop van dien tijd te .verklaren dat hij in zijn gevoelen bleef volharden, dewijl de evploitatie van den mensch door (jen mensch onzedelijk is en verboden dient te worden. Eenige dagen later werd de pachter echter geregtelijk gedwongen de verschul digde gelden aan te zuiveren. Door de herziening der kiezerslijsten is het gebleken, dat bij de verkiezingen, diena de Februarij omwenteling plaats hadden alleen in Parijs 50 000 lieden tot de uitgebragte keuzen hebben medegewerkt, die of daartoe niet de bevoegdheid bezaten, óf in hel geheel niet bestonden. Het is thans bewezen, dat iieden onder allerlei valsche namen herhaaldelijk als kiezers zijn opgetreden, door welke manoeuvres natuur lijk op den uitslag der verkiezingen krachtig geïnlïuen ceerd is. Alleen in den faubourg St. Antoine moesten 7000 namen van de kiezerslijsten geschrapt worden Alle leden der ridderlijke orde van St. Jan van Jeruzalem zijn opgeroepen tot eene algemeene verga dering, die in Februarij-te Botne zal gehouden wor den. Zij moeten er in persoon verschijnen of zieh laten vertegenwoordigen dooreenen behoorlijk gemag tigden. In Frankrijk leven nog 11 leden dier orde, allen hoog bejaard, want de laatste benoeming is voor 60 of 65 jaren geschied. Ifet tweede nummer dat heden van het dag blad Napoleon verscheen, behelst weder verscheidene artikels die het bewijs leveren dat er al meer en meer een vijandige geest tussclien den president dei- republiek en de wetgevende vergadering ontstaat. In den afgeloopea. nacht hebben zeer talrijke patrouilles ruiterij en voetvolk onze hoofdstad in alle rigtingen doorkruist. [n de laatste dagen heeft de generaal Chan- galnier langdurige conferentien gehouden met den president der republiek. I)e maarschalk Marmonl, hertog ^an Ragusa, die zich thans binnen deze stad ophoudt, is voorne mens zijne gedenkschriften uit te geven. De hertog was corresponderend lid der academie van weten schappen. Men gelooft dat hij Ie gelijkertijd zijne plaats in hel Instituut, en zijnen inaarsehalkstaf tevng zal eisehen. Uit Marseille schrijft men het volgende Gedurende verscheidene dagen verdringt zich eene groote menigte op onze kaaijen ten einde met eene grenzenlooze nieuwsgierigheid een schip te beschou wen, dat plotseling in onze havens verscheen, en van eene geheel nieuwe constructie is. Men verbeelde zich een romp zonder masten of stoomschoorsteen, zonder dat men zelfs het minste spoor kan ontdekken, dat het schip ol door zeilen, óf door stoom, óf door riemen voortgestuwd wordt. En evenwel gaat het chip heen en weder en snelt in alle rigtingen voort, als werd het door tooverkracht bewogen. Men zegt, dat de Port de Marseille -- zoo heet het geheim zinnige vaartuig de vrucht is eerier nieuwe ont dekking van den heer Lieutier een machinist-slo tenmaker die beweert de stoomkracht door middel van pen eenvoudig werktuig te kunnen vervangen. Men schrijft uit Marseille het volgende In weerwil van de heerlijke reputatie, welke de dichters aan Provence, als aan een paradijs, hebben weten te vorsehaifenbibheren wij hier onder een temperatuur, die de Noordpoolstreken ten volle waar dig zou zijn. lederen morgen wijst de thermometer ongehoorde .graden van koude aan. Doelt >yij lijden hier niet onder dien stand van zaken; de berigten uit allerlei streken die Itier ontvangen worden, zijn ge- ijkiuidend. Te Lissabon moeten onder anderen men schen doodgevroren zijn. - Zekere l)ging dezer dagen over den bou levard Mont-martre en aan zijn weifelenden gang was het liglelijk te zien, dut hij de voorschriften der ma tigheid niet ol te stipt in het oog gehouden had. Weldra werd hij aangesptoken door eene vrouw, die, naar kleeding en tongval te oordeelen eene boerin was zij verzocht hem, haarde rue Faubourg Mont- inartré aan te. wijzen, p voldeed aan haar ver langen doch daarop voegde zij hem toe; Gij komt mij voor, een goede knaap te zijn, en kondt mij dus daar wel eens brengen. Ik moet er mijnen man ontmoeten die een zijner neven in het huis No. 35 heeft bezocht; maar vermits ik geen cijfers ken zal het mij nog al moeijelijk vallen dal huis te indenHe! zijt-gij een schoenmaker ging zij voorttoen zij bespeurde dat D een paar laar zen onder den arm had, die hij bijeen zijner kalan ten ging brengen dat komt goed ik heb juist een paar schoenen noodig." D... bewilligde, zoo wel om galant te zijn als om eene kalant te winnen, er in om haar te geleiden en onderweg verhaalde zij hem dat zij zieh eerst sedert kort te Parijs be vond waar zij niet horen man gekomen was om granen te verkoopett. Naauweliiks waien zij eenige schreden in de rue Faubourg Montmaitie voortgegaan, toen do man ver scheen een stevige kerel in een kiel, die, om zijne dankbaarheid te tooncn. den schoenmaker D... vol- stfeklelijk op een middagmaal wilde onthalen want al ben ik een boer," zeide de gewaande landman, dan heb ik toch geld tot mijne dienst." Wel, ik heb zooveel als gij kunt hebben." gaf D ten antwoord, terwijl hij eene hand vol vijffrancs-stukken uit den zak haalde. Men werd het spoedig eens en besloot in eerie restauratie bij eene der barrières te gaan dineren zij kozen er daartoe eene uit op de Chaussée de Clignancourtwaar de kleine drinke broer uithing. Water verder gebeurde kan D zich niet wel herinnerenmaar zeker is het dat hij des avonds ten 9 uré slapende gevonden werd leu nende op de tafel waarop de maaltijd was voorgediend geworden de knecht der restauratie maakte hem wakker, en verzocht hem om 12 francs Voor het gebruikte middagmaal; te vergeefs doorzocht D,.. zijne, zakken eene som van 100 francs, die hij van verschillende kalanten ontvangen had was hem ontstolen alstnede het paar nieuwe laarzen. Zijne beide beminnelijke gezellen waren verdwenen. D was het slagtoffer van een behendigen diefstal geweest. Hij heeft het treurige genoegen gesmaakt van eene verklaring af te leggen bij den commissaris van policie. SM [1 Wordt geadverteerd dat de verkooping van den BOOMGAARDaankomen de de Erven van LAKOOI,!, gean nonceerd tegen den 23 dezer maand is uitgesteld tot .MAANDAG den 18 Februarij 1850. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2