1850. fioisscni CHJ RAST. s af MAANDAG .at JANUARI!- Be ui ilgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. Dé Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post J,90. Gewone Adverlenlien worden a ZO cis. de regel geplaatst. Gehoor te—Huwelijks- en D oodberiglen van J--6 regels a f J.SO behalve het Zegelregt, NADERE BEPALINGEN OMTRENT DEN IJK tan GEDEPUTEERDE STATEN tan ZEELAND, Gezien Zijner Majesteits besluit van den 18 Decem ber 1849, (Staatsblad No. 63) houdende nadere bepalingen omtrent den Uk van het Oude Vaatwerk, luidende als volgt: Wij WILLEM III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog tan Luxemburg, enz., enz., enz. Op de adressen aan Ons ingediend door onder- scheidene bierbrouwers, azijn-fabriekanten, branders en handelaren in sterke dranken, in de provinciën Zuid-HollandNoord- U oil and, Utrecht, Gei lt der land, Zeelanden Noord-Brabant, houdende bezwaren tegen de uitvoering van art. 2 en 6 van het Koninklijk besluit van 31 December 1834, (Staatsblad No. 45), volgens welke al het Oude «Vaatwerk dat 1 Januarij 1850 niet op den voor het Nieuwe Vaatwerk vastgestelden inhoud gebragt is, te rekenen van dat tijdstip, niet meer als maat bij de aflevering van inlandsch gefabriceerde voch- ten en dranken mag gebezigd worden, en mitsdien verzoekende een uitstel van nog vijftien jaren, tot het in gebruik laten van voormeld Oud Vaatwerk.» Overwegende, dat bij art. 5 van het aangehaalde besluitin verband met art. 1 en 2 van het Ko- ninklijk besluit van 1 December 1836 (Staatsblad »No. 57) aan de adressanten een tijd van veertien jaren was toegestaan om al het aanwezige Oude Vaatwerk, door verkuiping, te brengen op den be- paalden wettigen inhoud opklimmende met ver- schillen van vijf Nederlandsche kannen, en zonder verpligting om ten aanzien der afmetingen de voor- schriften in acht te nemen vastgesteld voor de vervaardiging van Nieuw Vaatwerk. Dat de adressanten alzoo, door het gebruik ma- ken van de hun toegestane vergunning, het gelde- lijk nadeel, waarover zij zich thans beklagen, tijdig hadden kunnen voorkomen. Willende nogtans aan de adressanten een blijk y geven van Onze gezindheid om hunne belangen zooveel mogelijkmet die der verbruikers te ver- eenigen. Gelet op de noodzakelijkheid om het gebruik van vaatwerk tevens tol maat bij afleveringen strekkende even als dat der Nederlandsche maten en gewigten in den dagelijkschen handel, aan een bepaald toezigt te onderwerpen. Op de voordragt van onzen Minister van Binnen- landsche Zaken, van den 12 December 1849, litt. U. 2de al'deeling Den Raad van State gehoord (advies van den 17 dezer No. 8). Hebben besloten en besluiten Art. 1. Het verzoek der adressanten wordt, zoo als het is liggende bij deze van de hand ge- wezen. Art, 2. Al het oude en nog niet geijkte vaat- werk na den 1 Januarij 1850 in het Rijk, met uitzondering van het Hertogdom Limburg, aanwe- zig en tevens tot maat bij afleveringen van in- landsch gefabriceerde vochten en dranken gebezigd, 1 zalgedurende den loop van het jaar 1850, aan »den ijk mogen worden onderworpen, nadat hetzelve zoo noodig" door verkuiping, en zonder hierbij op bepaalde afmetingen te letten tot den inhoud van het nieuwe vaatwerk, vastgesteld hij art. 1 van het «Koninklijk besluit van 1 December 1836 Staats- blad N o. 57), zal zijn gebragt, met inachtneming «tevens van het, bij art. 3 van di|t besluit, op den «inhoud toegestane remedie naar bujten, ten bedrage van 4 percent. Art. 3. Bijaldien de ten ijk aangeboden vaten te groot of te klein van inhoud mogten worden be- vonden zal de ijk des verlangende ook zonder voorafgaande verkuiping, mogen geschieden; doch «zal de wettige inhoud van zoodanige vaten alsdan eeniglijk mogen bepaald worden op het naastbij- komende kleinere vijftal of tiental kannen. (V Slot hierna.) Het ALGEMEEN ARMBESTUUR dezer Stad, zal aanstaande Woensdag de gewone Collecte doen aan de huizen der Ingezetenen en wenscht bij die gelegenheid milde handen te vinden, ten einde door meer dan gewone giften, in staat gesteld te worden, in dezen langdurigen Winter, extra uitdeelingen vooral van Brandstof, te doen. Goes den 19 Januarij 1850. HECKING, President. H. C. PILAAR, Rentm.ij Amann. GOES, den ZJ Januarij. Gednrende het jaar 1849 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Goes ingeschreven als: geboren 192 kinderen, waarvan 98 echte en 2 onechte, dus 100 van het mannelijk en 84 echte en 8 onechte, dus 92 van het vrouwelijk geslacht. Over leden 129 personen, waarvan 61 van het mannelijk geslachtwaarvan 4 elders zijn overledenen daar onder zijn berekend 3 elders te huis behoorende en 68 van het vrouwelijk geslacht, waaronder mede 4 die elders zijn overleden. Levenloos aangegeven 9 kinderen, waarvan 2 zonen en 7 dochters. Gehuwd 48 paren. Zijne Majesteit heeft bij besluit van den 5 Janu arij jl. No. 81 ter vervulling der met 1 Januarij 1850 ontstane vacaturen in de provinciale collegien van toezigt op de kerkelijke administratie der hervorm den benoemd de heeren In Zeeland Op nieuw de HH. G. Kis, lid van Gedeputeerde Staten, en J. Slegt, griffier der Staten, En in plaats van den heer H. M. Bouvin, Eme ritus verklaard, den heer P, J. Zijnenlid van het provinciaal kerkbestuur. Bij besluit van den 15.Jan,jl„ No. 83, heeft Zijne Majesteit goedgevonden 1°. Tot leden bij onderscheidene kamers van koop handel en fabrieken ter weder-aanvulling van de plaatsen, die met'den 31 December 11. zijn openge vallen, alsmede tér voorziening in de, ten gevolge van overlijden of bedanking, ontstane vacatures te benoe men als: In Zeeland Voor Middelburg de HH. J. J. Spreng er, P. de StoppelaarA. Tak, jhr. IK, It, Boddaert, bij continuatie Voor Vlissingende HH. D. Fagg, C. Dom misse J. C. de Ruijler, bij continuatie. Naar men verneemtis eenige dagen geleden eene algemeene vergadering van het Kon. Ned. Insti tuut gehouden waarin een adres is vastgesteld aan Z. M. den Koning als beschermheer naar aanlei ding der aanzienlijke Termindering in de som ten be hoeve dier instelling op het budget uitgetrokken. Men meent te weten, dat tot die vermindering is besloten, zonder dat het instituut daarop is gehoord of zelfs in de gelegenheid gesteld om te vernemen, op welke wijze deregering meent dat het, meteen tot op bijna de helft verminderd subsidie aan het doel zijner instelling zoude kunnen beantwoorden. Men verneemt met groot leedwezenzegt het Dagblad van s Gravenhage, dat H. M. de Konin gin-moeder sedert eenige dagen ongesteld is. Volgens ontvangen berigtenlevert 11. D. toestand evenwel geene redenen van ernstige bezorgdheid op. Men voegt er bij dat de reis des konings naar het Loo, het gevolg van deze ongesteldheid is en Z. M. op het vernemen van dat berigtzich gehaast heefteen bezoek bij zijne moeder te gaan afleggen. De beroemde historie-schilder C. Kruseman heeft eene kapitale schilderij voltooid, eene eccehomo voorstellende. Met genoegen verneemt men, dat deze schilderij de eerste is van een viertal soortgelijke voor stellen, waarvan de vervaardiging door een' verlich ten voorstander der kunst, een warmen Maecenas, aan den heer Kruseman is opgedragen. Naar de daarvan ontworpen schetsen te oordeelen, zullen de drie vol gende stukken voor dit eersteniet onderdoen en een geheel daarstellen dat aan eene koninklijke galerij tot roem zou verstrekken. Uit Amsterdam schrijft men datnaar men verneemt, de betrekking van Burgemeester dier hoofd stad nog niet is begeven en eenige voorname perso nen aldaar verzocht moeten hebben bij de benoe ming niet in aanmerking te komen. Toorts loopt, naar men ons berigt, aldaaT het gerucht dat aan twéé geleerde en geachte leden der regterlijke magt, beide te Amsterdam woonachtig, het hoogleeraarsainbt te Leijden in plaats van den tegenwoordigen minister, den heer Thorbeekeis aangeboden, welke beide echter die betrekking heb ben geweigerd (N. B. C.) DUITSCHLAND. Berlijn den 13 Januarij Morgen zal de Tweede Kamer eene openbare zit ting houden. Naar wij uit goede bronnen vernemen, houdt de bonds-commissie zich ijverig bezig met de Slees- wijk-Holsteinsche kwestieen zal die in een zin beslissen, waarbij deDuitsche belangen gewaarborgd, maar tevens aan den koning van Denemarken conces- sien zullen gedaan worden, die de hem aan te bieden schikking hoogst aannemelijk zullen maken. De Beijersehe regering houdt zich thans onle dig met het hoogstbelangrijk ontwerpom eenige honderd duizend morgen onbebouwd land (hel zoo genaamde Donaumoor in Oud-Beijeren) te doen cul tiveren. Eene bijzondere commisse is benoemd ge worden om dit plan uit te werken, en zoodra moge lijk uitvoerig rapport uitte brengen nopens de meest doelmatige middelenom aldaar eene kolonie van bouwers te vestigen zoo als dit reeds in de Neder-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1