IIHIMIJZH, Van de volgende Artikelen te Goes, doijen van den Nedevlandsdhen handel en reederijen. 's Mans langdurige en nuttige loopbaan is te algemeen bekend, dan dat wij daarover voor het oogenblik in het breede behoeven uit te weiden. Tot op het laatst van zijnen O.Sjarige leeftijd verliet hem noch zijne noeste werkzaamheid noch zijn heldere geest. Men meldt uit Voorlhuizen dat aldaar, in den nacht van 31 December op I Jannarij 11. bij de ontlasting van een kind van driejaren, dat zeer veel aan buikpijnen geleden bad is gevonden, een slang van ongeveer eene oude el en ter dikte van een duim dezelve was zwart en wit gevlekt had een witten ring achter den kop cn heeft nog een paar uren geleefd. Het kind was ónder behandeling' van den geneesheer Lokhorst van Barneve/ddie de slang als eene bijzonderheid bewaart. Men meldt ons uit Gouda van II Januarij liet pauperisme Nederland's kanker, teistert als bekend is onze kwijnende fabriek-stad. In het laatst van liet vorige jaar vereenigden zich eenige welgezinde burgers tot het weren der bedelarij door hot verschaffen van werk. Ruim zes honderd ingezetenen schraagden die poging door wekelijks eene geldelijke bijdrage te leveren. Die inrigting is tol stand gekomen. Den 2 dezer werd het van stadswege afgestaan lokaal geopend. Het getal der bezoekers, eerst 90 a 100 bedragende, klom gisteren reeds tol 300. In verschillende vertrekken vindt ge straatjongens, moeders met hare kinderen, krachtige mannen die geen werk hebben, aankomende meis jes en onde afgeleefde rnenschen. Hier worden zwa velstokken gemaakt, ginds touw geplozen, elders vlas gesponnen en daar kousen en sokken gebreid. Alle de kamers zijn behoorlijk verwarmd. Die zich aanmeldt wordt hinnnengelaten mits hij 's morgens ten acht ure kome en tot 's avonds zeven ure blijve. De voeding, die des morgens in roggebrood en kolïij, 'smiddags beurtelingsin kool en aardappelen, groente en erwtensoep en gort, en 's avonds weder in rogge brood bestaat, kost per hoofd 12 centen daags. Men berekent, daar op de winst, die het werk oplevert, door de onbedrevenheid van vele rnenschen en gebrek kige organisatie, nog niet veel te rekenen valt 36 gulden per dag noodig te hebben. De zaak is nog te kort in werking, om over haar welslagen te kunnen oordeelen. Echter verblijden wij ons aanvankelijk dut honderde armen daar voedsel en verwarming vin den en het talloos lal bedelaars die in den winter langs de huizen schooide van straat en gracht ver wijderd is. Eenigen tijd geleden had het navolgende voor val te Luxemburg plaats. Een fuselier van een daar in garnizoen liggend regiment infanterie liet uit oh- voorzigtigheid een .Huiler in liet secreet der kazerne vullen. Om dieri thaler te zoeken begaf bij zich naar de gracht, waarin het secreet uitloopt en, zonder aan hei gevaar waaraan hij zich bloot steldete denken sprong bij er in en zonk onmiddelijk. Hij wist echter spoedig weder boven te kómen en riep om hulp doch begon weder te zinken toen een twaalfjarig meisje, A/ina Gmler. dat hem den weg gewezen had en hetwelk alleen zich in de nabijheid Bevond op den ringmuur ging liggen en met beide handen de boven het water uitstekende band van den soldaat wist te vatten, die, zich daaraan krampachtig vasthoudendeden muur bereikte en zich redde. Zoodra dit voorval ter oore kwam van den gouver neur der vesting, prins Frederikvan Pruisten, liel hij het meisje eene gedachtenis aanbieden haar de keuze van het geschenk overlatende. Het meisje hoewel onbemiddeld, verzocht om een fraai gebeden boek hetwelk de prins haar met zilver beslag en ziin naamcijfer versierd, deed geworden. Bovendien heeft de-Koning baar een geschenk van 100 thaler toegezonden,, welke tof aan haar huwelijk of hare meerderjarigheid pp rente belegd zullen worden. DUITSCIILAND. iWkenem, den 9 Januarij. De regering heeft het besluit genomen, om eene na» uw keurige en door echte bescheiden gestaafde ge schiedenis te doen opmaken van den oorsprong en (jen-voortgang van den Hongaarscbeu opstand. Dezer dagen zijn verscheidene daartoe aangewezene ambte naren en bevoegde personen naar de voornaamste ste den van Hongarije. Zevenbergen en Croatie gezonden, teneindeop de plaatsen zqlve dq aoodige inlichtingep deswegje in tc winncq. Als een staaltje vau de goede trouw en eens gezindheid, die thans tusschen de Duitsclie regeringen bestaan, mag het volgende dienen, dat wij aan de PTurtembergse/ie Zeilung onlleenen. Terwijl te Stuttgart de meest vriendschappelijke verzekeringen uit Munchen ontvangen worden met het doel om Wurlemberg van de Ei uissische alliantie verwijderd te houden, wordt ons uit Berlijn gemeld, dat een Beijersche diplomaat aldaar zich de grootste moeite geeftom bet l'niissische kabinet te bewegen zijne toestemming te geven tot eene vergroo'.ing van Beije- ren, ten koste van Wu'rtemberg. Wij voor ons kun nen bezwaarlijk aan eene dusdanige dubbelzinnigheid gelooven. De inlijving der hertogdommen in Ifohenzollern in Pruissen wordt algemeen als een eersten stap be schouwd op den weg dér vernietiging van de menigle kleine staten, waarin" Duilschland nog is verdeeld, en waardoor de ontwikkeling der mogt en welvaart des lands wordt, belemmerd. Men koestert de hoop, dat nog meer kleine staten, zoo als:. Hessen, Anhalt, Mecklenburg, enz. dit voorbeeld zullen volgen. In dealgemeene vergadering der democratische vereeniging, die gisteren avond alhier werd gehouden, is eenparig besloten, om voorden rijksdag te Erfur.t niet te stemmen. ENGELAND, 'Lokdén den JZ Januarij, Cisteren vond een zonderling geval plaats op den Eastern Counties Railway, Twee heeren reisden in een rijtuig der tw eede klassetoen op een der sta- stions tusschen Londer, en Colchester, ook een elegant gekleede dame er binnen stapte die omstreeks 26 jaren oud scheen te zijn zij bad een kind, blijkbaar niet ouder dan een paar maanden, op den arm. Zij gaf voor in een rijtuig der eerste klasse gezeten te hebben doch vermits zij daar geene reisgenooten had en zich onwel gevoelde, ging zij in dit rijtuig der tweede klasse over. Een der heeren, bij toeval een chirurgijn zijnde, vroeg naar de kenteekenen barer ongesteldheid doch zij ontweek zulks en gaf als voorname oorzaak op, zwakte en vermoeijenis van liet reizen. Men bewees haar toen natuurlijk alle oplettendheid en na eenigen tijd gaf zij hare vrees te kennen dat zij uit zwakheid het kind zou laten vallen, dat daarop beurtelings door beide heeren in den arm genomen werd. Aan het eerstvolgend sta tion ging zij uil het rijtuig om rond te zien naar een knechtdie baar aldaar met een rijtuig zou wach ten. Een der heeren had ondertusschen het kind in den arm, terwijl de andere zorg droeg voor zijne bagage. Maar de dame kwam niet terug en iedere nasporing bleef vruchteloos, tot groote onsteltenis van den aldus belasten heer. Na eenige overweging bragt hij het kind ten huize van een zijner nabijwo- nende vrienden wiens echtgenoote tusschen de (dee ding van het kind twee banknoten, ieder van 10 p. sl. (ƒ120), vond, alsmede een brief, waarin vei-zo- ht werddat men aan het kind alle mogelijke zorg zou wijden, met de mededeelingdat men gewis niet anders zou handelen, indien men de angst en de om standigheden der moeder kende: voorts met hijvos- ging dat, indien door middel van eene advertentie in de Times het adres werd opgegeven waar het kind zich bevindt, alles ten slotte te regt zou komen. Het kind was zeer kostbaar gekleed. FRANKRIJK. Pakijs, den J2 Januarij, De mededeeling tan het dagblad VOrdre, dat de president der republiek zeil de redacteur is van het nieuwe biad Napoleon heeft in de Wetgevende Vergaderingveelopziem gehaard. Het dagblad L Ordre verzekertdat het gegevene berigt geheel en al juist is. Van eene andere zijde verzekert men dat het nieuwe blad Napoleon, een óngunstigen indruk ge maakt heeft op de vréémde gezanten te Parijs welke alle het eerste nummer naar hunne hoven hebben gezonden. Men kondigt een nieuw tooneelstuk van den heer Pictor Hugo aan, getiteld la Misère. Men voegt er bij, dat reeds twee jaren lang een uieuwe roman van dien schrijver, getiteld: les Misères, is aangekondigd en dat deze roman eerstdaags in het licht zal verschijnen. Mme. Georges Sand heeft hare gedenkschrif ten aan een boekhandelaar verkocht voor 130,000 frs. Een reiziger, van Geneve komende, meldt, dat in Zwitserland de sneeuw zes voet hoog ligt. Op den weg ran Lyon naar Parijs ligt ook zeer veel «geeuw. De Brusselsche Indépendance deelt bijzondere brieven uit Rome van den 4 en uit Marseille van den 9 dezer mede, volgens welke de Paus thans stel lig tot den terugkeer naar zijne hoofdstad besloten zou hebben en men zich te Portici reeds ernstig met de vooihereidselen tot zijn vertrek bezig hield. Hetgeen deze tijding scheen te bevestigen, was, dat de Fransche troepen in Rome eene nieuwe vermin dering zouden ondergaan. Vier generaals waaron der de opperbevelhebbers der artillerie en genie waren teruggeroepenen te gelijker tijd hadden twee regimenten infanterie van linie bevel ontvangen om te vertrekken, het eene naar Frankrijk Cn het andere naar Algiers. Volgens de berigten uit Rome waren de onderhandelingen over eene leening voorloopig af gebroken, hebbende de huizen, met welke men zich daartoe in verband had gesteld, verklaard geene de finitive overeenkomst te kunnen aangaan, voordat de Paus naar zijne Stalen teruggekeerd was. Men meende dat deze -omstandigheid niet zonder invloed gebleven was op het besluit van den Paus om zijne terugkomst te bespoedigen, die men te Rome reikhalzend te ge- geinoet zag. Er waren heden wederom allerlei geruchten nopens een co up rPélal in omloop. Zoo verhaalde men dat 20,000 personen en wel openbare ambte naren, overheidspersonen, groote kapitalisten, schrij vers, officieren der nationale garde enz. zich ver bonden hadden, om mede te werken tot het ten uit voer leggen van een met de grondwet strijdig plan. Hieraan en aan meerandere niet minder onwaarschijn lijke geruchten wordt over het algemeen wel alle ge loof ontzegd, doch het is niettemin ontegenzeggelijk, dat zij hier en daar eenigen indrnk maken. Men verzekertrial hier en daar binnen deze stad petitien in omloop zijn, waarin wordt verzocht, dat de president der republiek deze hooge waardigheid levenslang vervullen zal. Van den 1 tot den 15 Januarij 1850, Mei inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen, Tarwe f7,25. Rogge f4,55 Vroege Gerst f 3,55. Late Gerst f 3,17. Boekweit f 0,00. Haver f 2,10. Witte Boonen f 0 00. Witte Erwten f0,00. Groene Erwten f 4,98. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,25. Rogge Mee] f 6,20. allen per mudde. Boter f 0,52. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Slolk- sche Kaas 40 cs. Lcidsche Kaas 30 cs Witte Brood 29s cs. Tarwe Bróód 17 cs. Rogge Brood 12 e-, Osse-Vleesch 55 es Koei-Vleesch 55 cs. Kalis Vleesch 55 cs. Schapen- Vleesch.35 cs. Lnms-Vleescli 35 cs. Versch Varken-Vfeesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 1,30. Late Aardappelen f 1,60. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 00 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 47,00. LijnOlie f40,00. het Vat. Koolzaad f 00,00. Lijn zaad f 00.00. de mudde. Kaarsen 65 cs. hel ned. pond. Heden verloste zeer voorspoedig van eene DOCHTEB, ROSALIA WARRENS, geliefde Huisvrouw van Goes H. ns JONGE. 15 Januarij 1850. Op Vrijdag den 25 Januarij 1850. des iSj^llIi voormiddags Ion 10 ure, zuiien de Erf- genomen van i'lliTKH RGIJNOCOT in de Herberg te 's Heer 4rendskerkebewoond door de Wed Jacobus Minnaakd, ten overstaan van den Notaris Mr. 4. E. VAtt Dishoeck, pu- pliek presenteren te verkoopen Een goed onderhouden WOONHUIS met daar annexe SCHUUR en ERVE staande en'gele- gen op het Dorp '.v Heer J rends kerke.aan 'den Dijk bij liet Kadaster bekend Sectie H. Nis. 47C en 477 ter grootte van 5 Roeden 50 Ellen. Te £o,es, mj F. K ikk uw ems Zoom.

Goessche Courant | 1850 | | pagina 2