«oisstn M 1850. i. DONDERDAG 10 JANUAR0. "*-3" #g j .De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco per Post f .1,90. Gewone Advertentien worden a HO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a J,20 behalve het Zegelregt, GOES den JO January, Ten vervolge op de in ons vorig Nummer mede gedeelde benoemingen voor de Kerkelijke Besturen door Z. M. gedaan, deelen wij nog de volgende mede: Benoemd (bij reeds gemeld besluit) tot Leden der Klassikale Besturen en derzelver Secundi In Zeeland. Voor de Klassis van Middelburg enz. Tot lid. de heer Dinnewegpredikant te Westkapelle; Tot secundus de heer P. van den Hooj'akker Houtzagerspredikant te Nieuwland Tot lid de heer B. U. Carppredikant bij de Engelsche gemeente te Middelburg; Tot secundus, de heer F. <S, Kruijtpredikant te Aagtekerke Tot lid, de heer mr. A. F. Sifflcoud-ouder - ling te Middelburg Tot secundus, de heer J, J. Pielerseoud-ou derling te Middelburg En tot secundus van den opgetreden gecommit teerde IIvan Strien de heer FF. Lehman de Lehnsjeld predikant te Domburg. Voor de Klassis van Zierikzee Tot lid de heer J. Steenbergpredikant te St. Annaland Tot secundus, de heer H, Mennenga, predikant te Poortvliet Tot lid de heer D. J. D. de Fos predikant te Bruinisse Tot secundus, de beer B. Gewin, predikant te Oosterland Tot lid de heer mr. H. A, van IJsselslein oud-ouderling te Zierikzee Tot secundusde heer C. A. Cauoud-ouder ling te Zierikzee. Voor de Klassis van Goes Tot lid de heer A. Niermeijerpredikant te 'sHeer Arendskerke Tot secundus, de heer J. F, van Binsbergen predikant te Schore en Vlake Tot lid. de heer A. J. J. IFarnsinck predi kant te 'slleer Abtskerke Tot secundus, de heer J. Benier, predikant te *s Gravenpolder Tot lid, de heer L. Lankhorst van Wemeldinge, oud-ouderling te Goes; Tot secundus de heer G. T. Callenfels oud ouderling te Goes. Voor de Klassis IJzendijke: Tot lid, de heer J. IFas. predikant te Water- andkerkje Tot secundusde heer IFvan Bietpredikant te St. Kruis. Tol lid de heer J. Blendenbach ouderling te Aardenburg Tot secundus, de heer D. Bekaaroud-ouder ling te IJzendijke. Bij besluit van 4 Januari) jl., No. 24. heeft Z. Majesteit goedgevonden tot Burgemeesters in de na- gemelde gemeenten der provincie Zeeland ter ver vulling der vacatures, ontstaan door de gewone af treding op den 2 January 1850, bij continuatie te benoemen, alsr Voor de Gemeente Wolphaartsdijk, -E, P. Lenshoek. 1 IJzendijke J. Brevet. HontenisseF. F. Noèl a Neuzen P. FF. Steenkamp. De Staats-Courant van Woensdag 9 Januarij bevat de volgende oproeping Standbeeld voor wijlen Z. M. Koning WILLEM II te ,s Gravenhage. De Hoofd-Commissie tot het oprigten van boven bedoeld Standbeeld, beeft de eer ter kennis te brengen, dat bij het openen der naambriefjes van de twee als verdienstelijk beschouwde Schetsbeelden gebleken is, dat beide vervaardigd zijn door den heer K. F. Geor ges te Utrecht en dienvolgens aan denzelve de premie is toegekend. Zij heeft thans uit haar midden eene commissie van deskundigen benoemd, om een bepaald plan voor de uitvoering te ontwerpen en aangezien men daarbij vooral het juiste bedrag van de beschikbare fondsen dient te kennen neemt zij de vrijheid aan de sub- coimnissien en aan de gemeente-besturendie nog geene opgave hebben gedaan van de ontvangen bij dragen beleefdelijk te verzoeken dit vóór den 1 Februarij aanstaande, kenbaar te maken aan den se cretaris der hoofd-commissie. Zij neemt deze gelegenheid tevens te baatnog maals de zoozeer gewenschte ondersleuning barer land- genooten in te roepen voor deze echt nationale on derneming. 's Gravenhage 9 Januarij 1850. De Hoofd-Commissie voornoemd Namens dezelve II. IIardBNBSRG, Secretaris. Op de hofstede van P. de Kat, te IJzendoorn, is voor eenigen tijd gevonden een gouden penning ter grootte van een gouden Willem. Hij is uitmuntend goed bewaard en heeft het voorkomen van nog geheel nieuw te zijn zoodat geen enkele letter onleesbaar of zelfs onduidelijk geworden is; ook zelfs de gekar telde rand, hoewel slordig bewerkt, is geheel onge schonden. Aan de eene zijde is een borstbeeld met lauwer krans en het omschrift Conslans Augustus.. Aan de andere zijde zijn twee gevleugelde beeldjes, ten voeten uitgekleed met tunica terwijl vau één het hoofd gedekt is. Zij staan met het aangezigt naar elkander gekeerd, lusschen zich inhoudende een rond, eenigzins ovaal bord, met het opschrift: Vot. X. M V LT. Het omschrift op die zijde is: Viclo- riae ddnn Augg. Aan den voet onder dé beeldjes staan de letters T. K, Uit Dordrecht meldt men van den 5 Januarij bet volgende Heden morgen was de rivier in de Noord vol drijf ijsde Middelburgsche stoombootwelke van Rot terdam naar Middelburg stoomde, is, na in het Mal- legat geweest te zijn, genoodzaakt geworden door het ijs terug te keeren en alhier bij de Vuilpoort in den Bom een schuilplaats te zoeken. De stoomboot Ami- citia van Antwerpen komende heeft de reis van hier naar Rotterdam vervolgd. Naar wij vernemen is door heeren curatoren der Leijdsche hoogeschool, tot vervulling der betrekking van hoogleeraar in de theologie ter vervanging van den emeritus verklaarden professor IF. A. van Hen gel, aan den koning een tweetal aangeboden, waarop geplaatst zijn de Wel-eerw. heeren Doedes en van Oosterzeebeiden predikanten bij de Hervormde gemeente te Botterdam. Men meldt uit 's Hertogenbosch dat P. IV. Hartog die door het provinciaal hof in Noord- Braband ter dood veroordeeld iswegens het ver moorden van eene jonge dochter, B. Staal geheeten, zich niet in cassatie voorzien, maar zich tot den ko ning gewend heeft, met verzoek tot het bekomen van gratie van de doodstraf. Den 4 dezer, des avonds ten elf ure, is aan den Helder aangekomen en aan het hotel den Burg afgestapt, Z. K. H. Prins H'endrik der Nederlan den vergezeld van Hoogstd. adjudant en gevolg. Den volgenden morgen heeft Z K. II. 'srijks sche pen van oorlog geïnspecteerd en bij die gelegen heid de belooiiingen uitgereikt aan hen, die zich bij de laatste expeditie naar Bali hebben onderscheiden. Vervolgens heeft Z. K. H. 'srijks werf aldaar geïn specteerd en ten 1 ure audiëntie gegeven, als wanneer de burgerlyke en militaire autoriteiten bij Z. K, 11. hunne opwachting hebben gemaakt. Heden avond dineert Z. K. H. met eenige genoodigden in het hotel den Burg en, naar men verneemt, is Z. K. H. voor nemens morgen inden voormiddag weder naar'sGra- venhage terug te keeren. De Limburgsche dagbladen houder, zich ernstig beziï met de meer en meer veld winnende geruch ten wegens onderhandelingen tusschen de Neder- landsche en Belgische regeringen over den afstand vac Maastricht voor 27 millioen fr,en van het ge- heele afgestane gedeelte van den regter-Maasoever voor 50 millioen fr.aan Belgie. Een dier dagbla den zegtdatop welke wijze dan ook, een vreed zaam einde gemaakt moet worden aan de onaange naamheden, waaraan de Hollanders in dat hertogdom, zoowel wegens hunne nationaliteit, als uithoofde dei- geloofsbelijdenis van de meerderheid hunner landge- nooten dagelijks zijn blootgesteld. Men schrijft uit Londen van den 31 December: Het eerste vreemde vaartuig dat alhier is aan gekomen om van den ophanden zijnde vrijdom van navigatie partij te trekken is een schip onder Ne- derlandsche vlag, te weten de Stad Amsterdam,- kapitein Blokzielgroot 380 lasten. Dit schip is voornemens om behalve voor Java ook voor de Kaap de Goede Hoop goederen in te laden en het is te hopen, dat, door eene voordeelige vracht op genoemde Britsche kolonie, onze reeders zullen wor den aangemoedigd om dit voorbeeld te volgen. Deze mag beschouwd worden als de eerste stap waardoor de Nederlandsche vlag van lieverlede zai kunnen te rugwinnen het voordeel in de scheepvaart, van welke zij gedurende twee eeuwen door de thans afgeschafte Britsche scheepvaartwetten is verstoken geweest." Staals-Cour TURKIJE. KoNSTANTINOPEL, den 15 December. De berigten door de Parijssche bladen medegedeeld, behelzen het volgende De Russische stoomboot uit Odessa met welke men dacht het antwoord van het kabinet van St. Petersburg op de jongste nota der Porte te zullen ontvangen is eerst heden morgen aangekomen en nopens den inhoud der depêches, die zij heeft mede- gebragtzal men vóór morgen niets vernemen. Ge lukkig heeft de tijding van het terugroepen der Fran- sche vloot, welke ónder de Turken een pijnlijken indruk had te weeg gebragt zich niet bevestigd zij ligt steeds bij Vourla en de divan heeft de ver-

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1