goisscm cobra 1830. DONDERDAG o JANUARIJ- ff "C< De uilsave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Frpnco per Post f .f,90. Gewone Advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Duwelijks- en Doodberiglen van J—6 regels d f'J.20, behalve het Zegelregt, DIAKENEN bij de Nederduitsche Hervormde Ge meente te Goes werden Zaturdag Jl. verblijd met eene buitengewone gift van 25 TOMWEW LAKCB TVBFvan Schipper H. J. HËERSMA ter uit- deeling aan hunne Armen waarvoor den edelmoe- digen gever den hartelijken en welverdienden dank wordt toegebragt. Goes Namens Diakenen 3 Januarij 1850. H. BODDINGIUS Presses. P. J. A. van DAM, Secret. GOESden 1 Januarij 1850. De Directie over het Weeshuis, gewoon om ze- dert den aanleg der Spaarpot of gemeenen Schotel der Weeskinderen jaarlijks van den Staat van dit Kinderfonds, in de Stads-Courant berigt te geven heeft het genoegen daar aan weder te voldoen Volgens het voorgaande berigt yan den 1 Januarij 1849 was op ultimo December 1848 in den Ge meenen Schotel overigf 211,86 Gedurende het jaar 1849 hebben de Wee zen met hunnen wekelijkschen Cent inge- legd. f 44,04. Aan giften is wederom ontvangen - 26,25, Aan Pienten - 10,38. f 80,67 Totaal Ontvang f 292,53 Aan Kinderen, die het huis in 1849 verlaten heb ben, is voor derzelver aandeel uitgekeerd j 13,88 Zoodat op ultimo December 1849 in den Gemeenen Schotel is. 278,65 Bestaande in f 300 21 pCt. Nationale Schuld aan gekocht voor 161,72® f 100 3 pCt. dito. 65,75 en in geldspecie. 51,17s Als voren f 278,65 Al wie eenig belang stelt in dit weldadig Gesticht en in het groot gezin aldaar verzorgd wordende zal de jaarlijksche vermeerdering van dezen Spaarpot, welke- nu reeds, aan ieder uitgaande Wees, ruim drie gulden als aandeel kan mede geven met genoegen vernemen. Ook het ufgeloopen jaar, droeg meer malen blijken van deelnemingwelke steeds aange naam zullen zijn, aan de Directie, die alle der Wee zen belangen, voortdurend aan Gods goedertierenheid aanbeveelt. GOES den 3 Januarij. Bij besluit van 29 December jl.Ne, 35heeft Zijne Majesteit goedgevonden i°. te rekenen van 1 January 1S50, eervol ontslag rtii *s rijles dienst te verkenen aan de navolgende dis niets commissarissen ln de provincie Zeeland: Jhr. W. de Jonge, inliet district Zierikzee en de heer J. B. Bekaar in het district Sluis. a°. De lieer P. P. F. Piersens, te Hulst, met den 1 Januarij 1850 eervol te ontslaan van de waarneming der functien van districts commissaris in de provincie Zeeland. Zoo als reeds gemeld is, heeft het prov. geregis- hof van Noord-Braband, den 27 Dec. liet doodvonnis uitgesproken over Ph. N. Hartog, ter zake van den moord op Betje Staal. - Na de uitspraak heeft de voorzitter den veroordeelde toegesproken en hem aan gemaand niet te veel op verwisseling van straf te lio pen. De veroordeelde is steeds even bedaard gebleven als gedurende de debatten hij is bij zijne bekentenis gebleven en verklaarde dat hij den dood te gemoet ziet. Zijn verdediger heeft zicli van zijne vooraf ont inoedigende taalt zeer goed gekweten. Men zegt, dat de veroordeelde geen gratie wil vragen, en dat hij ver langt hoe eerder zoo beter, zijn ellendig leven geëin- digd te zijn. liet sprltiggetijde van den 29 is in Noord Hol land zonder onheilen voorbijgegaan maar de storm van den 27 en 28 heeft de Hondsbosschen zeewering zeer beschadigd. Bijna 90 ellen hoog paalwerk zijn uitgeslagen. Op 13 plaatsen van den dijk zijn zeilen gelegd, en op eene plaats waren slechts 13 ellen kruius» breedte overgebleven. Het Dagblad van 's Gravenhage meldt, onder dag teekening van 30 December, het volgende: Wij vernemen betrekkelijk de schade door den storm en de liooge vloeden van Donderdag en Vrijdag nacht aan onze zeekust toegebragt. dat de buiten zee wering van het Nieuwland, aan den hoek van Holland, zoo als die sedert de inbraak van 1S45 was hersteld gtworden, weder geheel is weggeslagen, doch dat men reeds aan het werk is, ont die, voor zooveel zulks thans mogelijk is, te herstellen. Dat voorts, nadat reeds in den nacht tussclieii Donderdag en Vrijdag door heeren commissarissen hoogheemraden de noodige orders in loco gegeven waren tot beveiliging van ver dere bedreigde punten der kustde lieer gouverneur vergezeld van een lid van heeren Gedeputeerde Staten en den hoofd-ingeniettr dezer provinciezich op gis teren naar den hoek van Holland hebben begeven, al waar zij met den lieer dijkgraaf en heeren hoogheem raden var. Delflandde schadendoor den jongsten storm aan de zeewering van het Nieuwland en langs de geheele kust van Delfland en dat wel voornamelijk achter de hofstede Ockenburgnabij Loosduinen veroorzaakt, in oogensclmuw hebben genomen. Dat liet voorts gebleken-moet zijn, dat liet aanmerkelijk verlies van zand der zeer smalle zeewering op 't laatst genoemde punt dringend vordertdat er onverwiikl zoo op liet strand als achter bet nog overige duin daar ter plaatse, ingevolge liet verlangen van bet col- Irgie van dijkgraaf en,hoogheemraden van Ddfland, krachtdadige maatregelen van beveiliging worden ge nomen en. tie vereischte werk; n worden aangelegd." Wij vernemen dat II. Zaturdag door den Ed. Aclub Raad der stad Lt-y.ientot docenten aan het stedelijk gymnasium zijn benoemd de iieer Mr. L. Ph. C. van den Bcrghj. 11, litt. er phil. dr. voor het vak der Ned taal en letterkunde en de heer A. J Fruin. litt. et phil. dr., voor dat der geschiedenis des vaderlands; en zulks in p'aars van dr. M. de Vries. onlangs door Z. M. tot hoogleeraar en aan de lioogc- school te Groningen benoemd; die in de beide genoemde vakken onderwijs taf; doch well; onderrigt men. Ier meerdere volledigheid in tieze belangrijke wetenschappen aldus heeft gesplitst. - Een nader onderzoek naar de steengroeve te Ootmarsstim (neft nüjarzs plaats gehad en thans ten westen 10 minuten van deze stad; niet tuinder dan de proeven ten oosten vroeger gedaan, heeft men ook ditmaal de overtuiging verkregenniet alleen dat er eene aanzienlijke steenlaag gevonden wordt; maar eene geheel andere veel harder en deugdzamer soort dan die uit de Bentlieimsche of Gildehauser steengroeven. De heer G. Engelsvoornaam landbouwer alhier was met eenige heeren dezer stad uit Oldenzaal en den bekenden geoloog Stork vats IVeerselo, bij de- proeven tegenwoordig. De vereetïiging tot ontwikkeling van provinciale welvaar ir. Overijsselbeeft zich deze zaal; met ernst aangetrokken, en door haar is eene som geld verstrekt aan eene daartoe benoemde commissie, 0111 gereed schappen en daartoe b-noodigde arbeiders te betalen. Men weet dat de president der Fransche repu bliek alles behalve rijk is, zoo zells, dat hij in schul den gewikkeld is en daardoor dikwerf moetjelijkhédeii ondervindt, zijnde zijn tractenient op verre 11a niet genoegzaam voor zijne behoeften, In den laatsten tijd scheen hij echter ruimer van geld voorzien te zijn, een geruchtdat weldra in omloop werd gebragt meldde, dat uien Lodewijk Napoleon geldsommen uit Engeland toegezonden had. Dit was echter niet het geval. Het blijkt thans dal bij onlangs het laatste zijner eigendommen voor eene som van 180,000 francs heeft doen beleenen, door tnssehenkomst van een der voornaamste Parijssclie notarissen, den heer Noel, en daardoor eeltige uitgaven meer dan gewoonlijk heeft kunnen doen. DUITSCHLAND. Weenen, den 28 December, De Keizer geeft thans driemaal 's weeks particuliere audiëntie en eenmaal iedere week openlijke audiëntie waarop ieder zonder uitzondering wordt toegelaten. De geruchten van een verbond tusschen Engeland,, Frankrijk en Pruissen krijgen meerderen schijn van waar heid door de komst van den heer de Perssgny te Berlijn. Algemeen is het gerucht verbreid, dat de Oos tenrijksciie troepen in Saksen zijn binnengerukt. Te Konstantinopel zijn thans zoo veel troepen geconcentreerddat de kasernen te klein zijn om hen op te nemen. Den 8 dezer heeft de sultan in een geheimen raad gepresideerd, waaraan alle ministers deel namen. De sultan heeft uit zijne bijzondere kas 30,00c piasters voor de meestal onbemiddelde vreemdelingen geschonken. Het vertrek van den aartshertog Johann is, naar men verneemt, thans op Maandag den 31 dezer bepaald;, het schijnt, dat hij de voor zijne positie alhier hoogst onaangename nieu wej aars wen schen heeft willen omwij ken. Eene serenade bij fakkellicht, die de ingezetenen dezer slad Z. IC. II. gisteren avond wilden geven, heeftuithoofde van het slechte weder niet kunnen plaats hebben. Het manifestdat de aartshertog voornemens was voor zijn vertrek aan het Duitsche volk te rigten, zal niet verschijnen. In eenen vertiouwelijken brief, dezer dagen doorZ. IC. H. aan dr. Entiemoser te Munchen gerigt, vindt men de gronden uiteengezet, die den aartshertog bewogen dit voornemen op 'e geven. Bij de bartstogrelyke stemming der gemoederen, die titans nog in Dtiitschland heerscht scheen het hem nier niet raadzaam te zijn gevoelens, beoordeelingen en overtuiging over de plaats gehad hebbende gebeurte nissen ie uiten, verkiezende zulks liever in andere meer kalme rijden te doen. Bij de beoordeelingen, die over hem geveld zijn geworden, lag in dit zwijgen voor hem een groot offer, uiaar dit wilde hij gaarne voor de rust en den vrede des vaderlands brengen. Met een wee. moedig gevoel verliet Dij Frankfort, bij de ovefw.ging,

Goessche Courant | 1850 | | pagina 1