105. GOES S CIIE c o 11\ rv i\ Maandag 31 December. ir IS IK IJ WSTIJDl ING VIV. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f J,75; Franco per Post f .i,90. J f" Gewone Adver tentié n worden a ets. de reg'el\ I geplaatst. Geboorte-Hu-welijhs- en Doodberiglen 1 y t/aw J regels <i f J 'ue halve het Zegelregt. DU l TSCIJ I. AN D, Berlijn den 25 December. Men verneemt,, dat de kwestie, wie president der nieuwe bondscommissie te Frankfort za! wezen, in dier voege beslist is. dat er geen president zijn zal. Volgens de Deutsche Reform, zou bij afwisseling een OuStenrijlcche en een Pruis sisclle commissaris bij de beraadslagingen voorzitten. Frankfort, den 26 December. In bet groot lier togdoui Hessen Darmstadt gaat de regering voort arres tatien te bewerkstelligen, waarvan de eigenlijke grond nog voor een ieder geheim is. Zonderling genoeg dat deze vervolgingen voornamelijk gerigt zijn tegen de vrijzinnige leden der aanstaande tweede kamer. Zoo lang deze nog niet geopend is, is de onschend baarheid der leden van geene toepassing, en intn schijnt van deze omstandigheid partij te willen trekken 001 de oppositie partij magtelnns te maken Mogt zjj ech ter nog sterk genoeg blijven, 0:11 eenen ernstigen we derstand te kunnen biedendan zal ook deze kamer bezwaarlijk het lot der Wurteinbergsche kunnen ont caati. Hei schijnt, dat in Duitschland her constitutionele beginsel nog niet tot dien graad van ontwikkeling is gekomenom eene volksvertegenwoordiging naast de handhaving der souvereine regten te dulden zoodat de eerste, indien zij niet geheel ter zijde wordt ge schoven op den duur slechts in naam zal blijven be staan. Naar men verneemtzal de bondscommissie zoowel aan dé buirenlahdsclie mogendheden als aan al de Duitsche regeringen, eene kennisgeving rigten, dat zij zich Geconstitueerd heeft. Aan de eerstgenoemden zal dit door buitengewone gevolmagtigden geschieden. Zij verwacht daarentegen, dat deze mogendheden zich bij haar zullen doen vertegenwoordigen. De Neue Erfurter Zeitung maakt gewag van een aldaar in omloop zijnde gerucht, volgens hetwelk het nog twijfelachtig isof de rijksdag aldaar zal bij eenkomen. Men zegt, dat Beijeren en Wurtemberg thans geneigd zouder. zijn aan denzelven deel te nemen, mits het Duitsche parlement zijne zittingen te Frank fort aan den Main boude. Dit voorste) zou bij de Prnissische regering een gunstig gehoor hebben gevon den. Men beweert dat de Bondscommissie voorne mens is alle constituerende vergaderingen in Duitschland voor goed te ontbinden. Wij houden dit mede voor I zeer waarschijnlijk, en hebben deze meening reeds geuit ter gelegenheid van de dezer dagen plaats gehad heb bende ontbinding der Wurtembergsciie kamer. Het bevestigt zichdat het tegenwoordige stad houderschap in Sleeswijk-Holstein niet door de bonds commissie erkend wordt, en wel op gnmd, omdat hefzelve door den rijksbestuurder was ingesteld, en met de aftreding van denzelven dit stadhouderschap opge houden» Frankfort den 27 December. De vrijzinnige voornemens der Nederlandsche regering, om op het voorbeeld van Engeland, de tot dusverre bestaan heb bende beperking ten aanzien van den vreemden handel en de scheepvaart af te schaffen, hebben hier zoowel als elders in Duitschland, een buitengewoon gunstigen indruk gemaakt. In onze politieke kringen boort uien dan ook luide den wenscii uiten, dat de Rijnoeverstaten alsnu mede van hunne zijde het noodige mogen doen ter opheffing der voor den handel en de scheepvaart zoo belemmerende doorvoerregten. Met genoegen be- melken wij, dat dit gevoelen reeds in de Duitsche drukpers veld wint, en eenige voorname organen der. zelve zich verklaren ten gunste van dezen maatregel van reciprociteit. Bij de weinige verbreiding der Ne- derlandsche dagbladen in Duitschland, waar de bedoe lingen der Nederlandsche regering doorgaans miskend, of althans in een val6ch daglicht gesteld worden is het zeer te beklagen, dat rjj over geen eigen orgaan aldaar kan beschikken, ter bestrijding van de vooroor- deelendie tegen Nederland bestaantot niet gering nadeel van deszelfs handelsbelangen. Men moet lan ceren tijd in Duitschland geteefd hebben, om zich eeit juist denkbeeld te kunnen vormen van deze vijandelijke stemming, die tot ergernis van elk regtgeaard Neder lander een zeer bereidwillige» tolk in de Duitsche drukpers vindt. ENGELAND. Londen, den 26 December. Thans wordt verze kerd, dat het verhaal van het gevaar, waarin de prins van Wallis dezer dagen bij eene jagtpartij verkeerd zoude hebben, en hetwelk door alle bladen is overge nomen, na eerst te zijn bekend gemaakt door een blad van Windsorgeheel onwaar is. Zoo men de United Service Gazette mag geloo ven, wordt ook door particulieren eene expeditie toe opsporing van sir John Franklin uitgerust, waarover sir John Ross het bevel zou voeren. Zij zou door de Barrowstraat naar Wellington-Sound en Melville Island stevenen. California heeft eene constitutie aangenomen -waardoor het zal worden opgenomen onder de Vetee nigde Staten van Noord-Atuerika. Zij is eene der meest democratische die er bestaan vooraf gaat eene verklaring der regten vaiuien tnetisch, waarbij de meest radicale beginselen op den voorgrond staan. Verder houdt zij in, dat alle politiek gezag van het v..Ik uit gaat; dat de regtspraak door de jury onschendbaar is dat de vrijheid van godsdienst wordt vastgesteld, 011 n-r zekere bepalingen waardoor gezorgd wordt, dat men haar niet gebruiken kan tot dekmantel voor aanslagen tegen den staat. De habeas corpus acte wordt tot wet van den staat verklaard. De vrijheid van drukpersen van spreken is geheel onbeperkt. De vertegenwoor diging van den staat zal naar het cijfer der' bevolking geregeld worden; ieder man onder de blanken bezit het steniregt; de wetgevende vergadering zai zulks ook tot de Indianen of luinne afstammelingen kunnen uitstrek ken. De slavernij is verboden; hetzelfde is liet geval met hel duel; voor dit iaatste vergrijp wordt de over treder van itet ste nregt beroofd en uitgesloten van openbare ambten. Papieren geld, van welke soort ook, is volstrekt verboden. FRANKRIJK. I Parijs den 27 December. De douanen van Haze- broufck i)i het Noorder departementhebben door de Schranderheid van eenen hond eene, belangrijke inbe slagneming gedaan. Dit dier. .met zijnen meester, een tolbearoteuitgegaan zijnderook dat onderscheidene vrachten tabak dien weg langs gegaan waren. De tol beambte liet zich door den hond geleiden en kwam op die wijze te Thiennes. Het dier drong er in een bot ren bakhuis binnen eb klopte niet de pooten tegen de ijzeren plaat die voor den oven stond; de beambte nam dien weg en vond er 600 kilogr. tabak, die van de grenzen waren aangevoerd. De hond werd vervolgens met eenen bloemkrans om den hals, naast den door hem ontdekten buit, door de stad in zegepraal rondgedragen. Dezelfde hond had op de boven beschreven wijze, eriiige dagen vroeger, zijnen meester te St. Silvestre Cajipei. lene soortgelijke ontdekking laten doen; de sluikers namen de v'uigt, doch lieten drie aanzienlijke vrachten tabak achter. Men heeft opgemerkt dat de leden der familie Bonaparte hun wapen weder op 'hunne koetsen hebben laten scniideren. Hetzelfde was reeds vroeger van den generaal de Lamoricière in liet oog gevallen. Twee dames en een heer keerden op zekeren avond laat in eene ka briolet huiswaarts. Weldra hield liet rijtuig voor eene woning stand; doch op liet oogen blik dat zij uit hetzelve stappen wilden, werd een groot aantal stéenén en dakpannen op de kabriólét geworpen, waarvan eenige het paard troffen, hetwelk ven schrik op I10I dreigde te gaan. De dames vielen in zwijm. De heer sprong uit het rijtuig en vond eindelijk den portier die het geheim oploste. Deze wist, dat ,eep der huurlingen voornemens was in stilte te verhuizen en bad nu op het dak de steenen bijeengebragtdut daarmede den vlugteling, op het .oogenbiik dat hij des nachts met zijn rijtuig en goederen vertrekken wilde te begroeten. Toen liij nu de kabriolet had liooreti stilhoudenhad hij gedachtdat het den goederen - wagen van den vlugteling was en.met het werpen der steenen een aanvang gemaakt. Zoo als reeds gemeld is, is het dagblad.ia R<f forme in beslag genomen wegens een in hetzelve op genomen stuk. Dat document was het vólgende 1 De Fransche uitgewekenen van dén lylen Junijtegenwoordig verblijf houdende ie Londenaan hunne democratische broe ders in Engeland. Vrienden en Broeders l Uit den grond des hartedanken wij u voor de edele betuiging uwer syupithie, voorkomende in uw adres aan onze ongelukkige .landslieden, aan hunne fa milien aan hunne vriendin en aan ons zeiven. „Uwe sympathie is een glorierijk bewjjs van cien gezwinden voortgang der deuk beelden, voor welke wn lijden. Het is waar. zoo als gij liet. zéiciet, dat de godsdienst der broederschap zich uitbreidt'op de puin- lionpen der valsche stellingen. Met is tevens waar, dat onze vijanden gelijktijdig de uvye zijn, want onze zaak is die der verdrukten in alle landen, „Voor het oogenbiik zegeviert delogen en het ver raad. Het is de logen, die Frankrijk aan de valsche republikeinen heeft overgeleverd. Her is onder den invloed van den logen, dat liet leger naar Rouie geleid isom het aan te v.dlen. Het is de logen, die de Hongaarsche helden ontwapend heeft. Het verraad is overal. Het verraad noodzaakte onze broeders, de Fransche soldaten, niettegenstaande de schande en de wanhoop,' die eene dergelijke daad bij hen moest doen geboren wordenom de vrijheid van een volk te vernietigen, da* ilj beminden. Door het verraad werd de Rijo en de Donau ten onder gebrast, werden de poorten van Milaan, Rome, Weenen. Rastad', Vénetie en Coniorn geopend Met verraad wint veld en de schavotten zijn de gedenkteekenen zijner ovet- winningen. „Maar wij herhalen het, liet zijn de overwinningen van een oogenbiik. De democraten in Europa striideti voor waarheid en regt. De waarheid kan niet sterven en tegenover het regt is de nieerderhetd zelfs magteloos. Vrijheid Gelijkheid Broederschap! Onsterfelijke beginselen die de wereld bdieerschen Diegenen.uwer verdedigers, die niet ten sr.ive zijn gedaald, Zjjn in gevan» genhokken opgesloten, tot zwijgen gebragt óf verbannen. Maar de liefde voor de menschheidde hoop van ue zullen overwinnen liet geloof der martelaren is Imu overgebleven en hun lijien wo <lt ver/.aclu, wanneer zij de handen aangrijpen die hunne broeders uit alle landen hen toesteken. Dank aan uEugeische democraten, voor uwe woorden van aanmoediging en genegenheid^ YVeest er van verzekerd, wij zullen onwrikbaar de goede zaa/c blijven verdedig< n en gelooft liet, weldra zult gij van alle zijden in Fratikriik dep vereenigingskreet hooren opgaan: Leve de Democratische en Socialistische republiek (Get.) Ltdru RollinLandolpheP. Pardigon Rattier, P. Duverdier, Ch. RibevrollesEtienne Arago, Martin Bernard, Songeon, E. Madier de MontjauJr. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 28 December. In een voornaam winkeliiiagazijn te Amsterdam, is gisteren een blijkbaar valsch nieuw stuk van 25 centen ontvangen. Het is zoo juist nagemaakt, dat bet op den eerste b'ik van l de echte niet te.onderscheiden zou zijn, zoo niet 'de

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1