Rest uren en Administraties. E. MOLLj doen gevoelen. De voornoemde slenvkundige be weert voorts inel zijne berekening, dat bet water aan de London-bridge tol op 30 voeten boven liet laag— waterpeil stijgen zal terwijl (wanneer bet daarbij regenen mogt) al de lage gedeelten van Engeland gioot gevaar loopen v?n overstroomd te worden. Dellevortslcis den "2-t: December. Gisteren avond vertoonde zich bij eenen helderen sterrenhemel en maanlicht, een vreemd luchtverschijnsel, namelijk eene helder witte streep in de gedaante eens regen- hoogswelke zich van het Z. O. naar het Z. VV. uitstrekte, dezelve deed zich ongeveer ten 5 j me in liet O N 0. opmerken eri bewoog zich langzaam naar het W. Z. W. waar zij ten (>j ure verdween. Naar het gevoelen van oude zeelieden en alhier aan wezige visschers, zoude hieruit eene aanstaande lelie koude kunnen vworden te gemoet gezien. Maastricht, den $3, December. Algemeen ver spreidt zich hier het gerucht, dat de 4de kompognie van het 2de regiment vesting-artillerie, van hier zal vertrekken naar Zeeland. Naar men zegt zonde de 4de kornp. van hetzelfde regiment, t hans te enlo in oarnizoen naar herwaarts komen. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de PROVINCIE ZEELANDbnugt bij deze ter ken nis van de belanghebbenden dat door Zijne Excel lentieden Opperhoutvester, tnetoveileg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den gisten dezer maand, mei zons-oudergangzullende iiet tijdstip der sluiting van de Jagt op GanzenEen den en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal blad gep'aarsr. Middelburg, den 24 December 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VRËOENBURCII. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, willende voldoen, aan het bij schrik telyk adies door een aantal neringdoende Ingezetenen dezer Stad gedaan verzoek, om uithoofde van her nadeel hetwelk zij door het invallen van Kers- en Nieuivejaarsdag op Dingsdagwaarschijnlijk lijden zullende Marktdagen van die weken op MAAN DAG te srellen en hieraan publiciteit te geven; hebben goedgevonden te bepalendatvermits de eerste Kers- en Nietiwejaarsdag, op Dingsdag invalt, de gewone Marktdagen in deze Srad des MAAN' DAGS te vorentn der halven op den 24 en 31 De ccmber dezes jaars zullen gehouden worden. E11 zal aan deze, door aflezing, aanplakking en plaat sing in de Stads Courant, bekendheid worden gegeven. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 21 December 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelve», De Stads-Secretaris, L. d e F O U VV Jz. BEKENDMAKING. oproeping voor de NATIONALE MILITIE. Vervolg en Slot van ons vorig Nummer Art. 53. De ouders, voogden en regenten zullen verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon or door iemand, daartoe door ben schriftelijk gemag tigd, te doeninsclmjven; daarin nalatig blijvende, zul len zij verbeuren, eene bnere van niet meer dan hon derd gulden.doch niet minder dan vijf en twintig guldenen ingeval van volstrekt onvermogenmet eene gevangenis van een tot twee maanden worden gestraft, onverminderd de bepalingen ten aanzien der kinderen of pupillen, bij Atf. ióó bier na gesoitueerd'. „Art- 56. De wettige wpopplaats of domicilie voor de inschïijvu g hier boven v -r roe UI wordt gehouden, voor hun die ongehuwd zijn de woonplaats der ou ders. en bij ovirlijdfn van beiden, die van den eerst benoemden voogd voor de gehuwden de plaats ai- waar zij hun bestaan hebben; in twijfelachtige gevaU len omtrent gehuwden, zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij, op den eersten January van elk jaartor de uitoefening van eenig beroep, patent hebben bckouicn, of wel voor het middel van het personeel en mobilair, of dar hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geintrodu ceen, beschreven zijn, en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen, de p'ants waar zij zich bevinden, met deze verdere bepalingen, dat zij die in een vreemd land, oir ouders ter oorzake van 's lands dienst afwezend, of anderzins op teis zijnde, buiten het Rijk zijn, zullen woiden ingeschreven binnen die plaats, alwaar zij hunne wet tige woonplaats hebben; dat jonge lieden, door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente zullen worden, ge bra gr, ahvaar hunne ouders, eerst in rang benoemd"» voogd of curator het laatst hunne woonplaats hebben gehad, en wanneer deze woonplaats niet bekend mogr zint ef dat deze've buiten het Rijk is gelegen, op die van de plaats alwaar zij zich be vinden. „Dat zij, die geene ouders, voogden of eigen be staan hrbivm zuilen worden ingeschreven in de p'aats alwaar zij zich bevinden. Dat de g adiintitieerden en kinderen in Godshui zen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar de godshuizen zijn gelegen of de allimentotie geschiedt. En dat ren op zie te van de gevangenenwc'ke in de jaren der loring v.iiien, de regenten der gevangenissen verpligt zullen zijn vóór den 10 January van ieder jaar, aan het bestuur van de gemeente, alwaar die gevangenen hunne vaSte woonplaats hebben eene naaovvkeurige opgave te doen van alleswat hetzelve voor de opschrijving uoodig heeft te wetenmet bij voeging der misdaad waarvan zij beschuldigd, of om welke zij veroordeeld zijn geworden, en den tijd voor welken zij zijn geconfineerd. „Art. 59. Het register zal bevatten alle jongelingen die hun 19de jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het looptnde jaar uitmaken. „Tot de gemeente in welke iemand, bij her intreden van deszelfs 19de ja afvoor de eerste klasse zal zijn ingeschreven, zal hij. met betrekking tot de Nationale Militie blijven belmoren, werwaarts hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren der Nationale Militie valtmoge overbrengen. „Art. 63. De alzoo ontdekte personen, door den Militie-Raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zit ting, tor de dienst voor altijd uit hoofde v3ti lig chaams gebreken of andere omstandigheden, ongeschikt bevonden wordende, of wel wanneer zij redenen kun net» alk-etteren, die hen van de dienst finaal vrijstellen, zullen in eene boete worden verwezen, naar gelang der personen en omstandigheden, van niet minder dan vijf Gulden doch niet te bovengaande de som van honderd Guldenen ingeval van volstrekt onvermogen, worden gesu'al t niet eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. „Art. 64, Tot de dienst nier zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal belmoren te worden vrijgesteld, of geene voldoende redt nen van vrijstelling kunnende allegueren, zulten zij tot de boete, hierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoofd van de hierna te beschrijven lotin gslijsr van de eerste klasse, welke hun nen ouderdom nok zijn mag, worden geplaatst. Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken waarvan de genezing mogelijk is, tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende zullen zij tor de boeten of penaliteiten, bij arr. 63 bepaald, worden ver wezen en voor een jiar worden vrijgesteld, doch her volgende jaar, of in liet jaar wanneer zij tot de dienst geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lutings- lijs» worden geplaatst. Art. 366. De nasporingen naar de dienstpligtigen der Nationale Militie, welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst moeren onttrekken zullen op gelijke wijze bestuurd worden a's ten opzigte der deserteurs van bet krijgsvolk van dtn Siaat gebruikelijk is. De gearresteerden zullen aan den Provincialen kom- n)aiidanr worden overgegeven." Dezulken, welke voor zich zelven bij de Nationale Militie reeds dienenen thans iu een der termen van vrijstelling, bij de wet omschreven, gekomen zijn. en ten gevolge van dien, hun ontslag.mogten verlangen, ofte derzelver ouders voogden curators of gemag- ticden, worden bij dezen nitgenoodwdaan Heeren Gecommitteerden tot het werk der Nationale Militie -alhier, voorden 5 Januanj aanstaande, in te zender de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de behoorlijke bewijzen, bij art. ai der wet gevorderd, met herinnering, dat, zoo deze aanvragen niet uiterlijk voor den 15 dier zelve maand zijn ingekomen, of daarvan de bewijsstukken niet iu behoorlijke orde mog ten bevonden worden, dezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. En worden bij dezen uitgenoodigd alle degenen welke genegen mogten zijn zich voor deze Stad als vrijwilligers in de dienst der Nationale Milite te enga geren0111 zich daartoe aantemelden ten Stadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan hun uitrereiken, zullen wor den kenbaar gemaakt, van heden af tot primo Februari} aanstaande; terwijl dezelve wel speciaal worden her inneid, dat diegenen, die als vrijwilligers verlangen in dienst te treden, de laatste tg maanden in deze gemeente moeten hebben gewoond, en wfjjers moeten voldoen aan de verpligtingen bij de wet ten bunnen opzigte voorgeschreven. Wordende degenen welke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaand, geftsr, om ten naauw- kettrigsten aan deze oproeping te voldoenterwijl de nalatig blijvende'», hun zelven zullen te wijten heb ben, de gevolgen die daaruit zrmden resulteren. Tot de uitvoering der we/kzaamheden in dezen, zijn met ons Burgemeester ttii den Edelen Achtbaren Raad dezer Srad vooi bedragen de Edele Achtbare Heeren !)r NICOLA AS JAN.FRANS VERSCHOOR en PHILIP VERVENNE Nz. En opdat niemand hiervan ijenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal déze worden gepubliceerd geaffigeerd en geïnsereerd it/i dezer Stads Courant. Aldus gedaan ten Stadhdize van Goes, den 2$ De cember 1849, Bttrger.ieestet4 en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, T('r ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. DIAKENEN hij de Nederduitsche Hervormde Ge meente alhier, maken bij deze dankbare melding van de opbrengst der op gisteren gehouden buitengewone Collecte ten bedrage van £$«,©9, benevens van Twaalf Dekens, zes paar Koussenen een stuk Katoen. Ofschoon erkentelijk, door een en ander in staat gesteld te zijnJhunne Armen van onmisbare Kleedingstukken te voorzien nemen zij evenwel bij deze gelegenheid de vrijheid hunne verarmde na- tuui'genooten bij voortduring in de zich nimmer ver loochend hebbende milddadigheid hunner Stadgenoo- ten aan te bevelen. Namens Diakenen H. BODDINGIUS, P oorzitt. P. J. A. van DAM Secret. A D V ER T ENTIEN PUBLIEKE P E RK 00 PINGop Vrijdag 4 Januarij 1850, des morgens len 10 ure, onder PFe melding eop den Nieuwen Dijk ^liggende hij het zooge naamde Verderf, van 299 stuks opgaande OLMEN-, ESSEN- en LlNDENBOOAiEN meestendeels ge- schiki voor Werkhout, Waaromtrent nadere ïntormatien zijn te bekomen bij Notaris Re duig es te Kruiningen, Op DONDERDAG 3 JAN! JA BIJ, zal door de Boekhandelaren F. KliBBUWBSS 2SOON te Goes worden verzonden het iste Nummer der ALGEMEEME CSél7EIA3fV VOOR onder redactie van Theol. Dr. en Pred. te Goes, die daarin zijn tot dusverre in de Kerkelijke Courant, geleverd werk, nu onder zijn onmiddelijk toezigt, zal voortzetten. De uitgave geschiedt des Donderdags van iedere week. De prijs blijft, als vroeger de Kerkelijke Courant 5,5© per jaargang. Men zie verder de alom verspreidde Prospectus. Te Gors. tui F. Kt.f.f.ijwens Zoon.

Goessche Courant | 1849 | | pagina 2