X". 104. Donderdag 27 December. GOBSSCHE C O II n A N 1 UlTSCHLAND. 1 Weenen dcn\ ao December. Volgens beriaten uit Servië neemt de gisting, tiie daar door Russische agtiio n wordt gevoed, hoe langs zoo meer toe en doet bloedige verwikkelingen tusschen P usland en de Porte te gemoet zien. Reeds heeft de vorst van Servie de jaarlijksche schatting van 34.000 ducaten aan de Porte geweigerd en de wapening van alle weerbare manschap» pen wordt met den metsten ijver voortgezet, zonder dat men weet, waar de geweren van daan komen. Berlijn den 22 December. Men spreekt van onderscheidene voorstellenwelke zouden gedaan zijn om de opvolging tot de Deelische kroon te regelen. Eeti dezer voorstellen, hetwelj; in den geest van En geland en Rusland valtzoude .strekken tot herstel der Salisclie wetdoor den oudstfn zoon van den groot hertog van Oldenburgals erfprins te benoemen, waardoor de scheuring der Deensche staar verhoed zoude worden. Frankfort den 23 DecemberMen zegtdat in Petersburg en Moskou een komplot is ontdekt dat op de oudejaarsnacht tegen de regering zou uit breken. Er wordt beweerd, dat zelfs leden van den senaat in deze zatnenzwering gewikkeld zijn. Londen, den 22 December. De prins van Wallis is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. Prins Albert was in den omt.ek van Osbornehouse met eenire hovelingen op de jagt en werd baarbij vergezeld door zijnen zoon den pr.is van Wallisterwijl ook ko ningin Victoria als oeschouwsier tegenwoordig was. Juist in den oogenflik toen lord Canning zijn geweer aanlegde op een hzas viel een vogel neder die door eenen anderen jager getroffen was. Dt prins van V allis dit ziende, sprong onbedacht toe om dat dier op te nemen en kwam juist voor den loop van lord Cannings geweer; kolonel Greyhet gevaar inziende, bedacht zich geen oogenbUk maar plaatste zich met een for scben sprong tusschen liet geweer en den prins; liet schot ging af en de kolonel ontving meer dan 20 hagels in zijne kleederen, voornamelijk in het pand van zijnen overrok; daar de stof echter zeer dik was, zijn de hagels gelukkiglijk niet doorgedrongen. Zonder de op offering van kolonel Grey zou de jonge prins, die juist gebukt stond om den vogel op te rapen de geheele lading in het hoofd gekregen hebben. Lord Canning was zoodanig ontsteld, dat hij in zwijm viel; lady Canninghem ziende vallen, dacht dat zijn geweer gesprongen was en viel ook in fiaauwte. Groot even wei was aller blijdschap toen het bleek, dat er geenerlei Londen, den 23 December. De nieuwe expeditie, die tot opsporing van sir John Franklin uitgezonden wordt, zal onder her kommaodo staan van den kapitein ter zee Cnl/inson. FRANKRIJK. Parijs, den 22 December. Uit hoofde van de ontzaggelijke venneniavuluiaiirg der tarten heeft her stedelijk bestuur dezer Hoofdstad besloten viermalen in het jaar door de gootruimers tegen dit ongedierte een' algemeenen oorlog te doen voeren. Sedert den nacht van den 14 dezer is <ie strijd aangevangen; reeds zitu 250,000 ratten gevangen, en men vermoedt, dar dit cijfer voor nieuwjaarsdag toi 600,000 zal klimmen. Al'eritj listen zijn door de jagers uitgedacht 0111 de vangst wel te doen siaaenen de tneesie baat heeft men gevonden bij een' lederen zak, waarin een stuk schapenvet was gepiaats\ en welke zak zoo is ingv rigtdat de dieren er wel inmaar niet weder uit kunnen. Onder de 250.000 gevangen ratten bevonden zich slechts 5 h 600 zwarte of zoogenoemde Engeische rattende overige zijn allen grijze of zoogenoemde Noorweegscbe. Twee der gevangen zwarte ratten zullen ais natuurkundige bijzonderheid in de dieren verzameling van den Plantentuin worden bewaard; zij hebben van het einde van den staart tot aan den bek eene lengte van 51 duim; hare oogeti zijn rood als die van witte muizen, terwijl haar huid zoo zwarten glansrijk is als de pluche van een' zijden hoedzij zijn zoo woest, dat eene grijze rat van de grootste soort in tien minuten letterlijk door haar is verscheurd. De twee handschoen-fabrikanten van Grenoble, die met de gootruimers waren overeengekomen al de ratten op te koopenmoeten met schrik vernomen hebben dat het getal zoo verbazend groot zal zijndaar zij op niet meer dan xoc,ooo stuks gerekend hadden. In mid dels heeft een rijk Londensch handelaar, de heer John Warton, aan de rattenjagers nog voordeeliger voorsla gen gedaan dan de fabrikanten van Grenoble, terwijl terwij) hij zich niet door eenige honderdduizenden rar- ten meer of minder zal laten afschrikkenzoodat hij waarschijnlijk de kooper zal worden. NEDERLANDEN. JNIU trw ST IJ 1)1 I\ G K N De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J.75: Franco per Post f .1,90. f Gewone A'dverlentiën worden d 20 ets. de rege/\ geplaatst. Geboorte-. J1 u weê^ks- en Doo<lheri<r/en van J 6 regels a f J.20.behalve het Zegel regt. liet geschil tusschen Turkije Oostenrijk en Rusland is eindelijk ver^flend en wel op grond van de door de Porte gedane voorstellen. l)e Polen die tot den Islatn overgegaan zijn worden niet uit het land gezet, maar zuiler) uit de provincie Rumelie verwijderd worden. Dc vlugtelingen worden naar eene meer verwijderde Turksche provincie gebragt en zullen daar een jaar lang onder bijzonder opzigt staan. De prinsen uit het huis Holstein Augnstenburg en Güiksberg zouden voor bonne repten schadeloos kun nen gesteld worden dom het erout hertogdom Oldenburg. Een ander voorstel zoude ziin dar de koning, prins Christiaan var. Holstein Glüksberg zou adopteren en tevens de Salische wet zou herstellen. Dit laatste voorstel, dat door den lieer de Pech'lin en door den ltoning zeiven voorgestaan wordtheelt het gebrek dat liet geene middelen aanbiedt, om de prinsen uit het huis Holstein Augustenbnrg schadeloos te stellen. Volgens brieven uit Triest zou de Engelsche regering met de Turksche in onderhandeling staan tot bekorning van het gewjgtige eiland Tenodos aan den mond der Dardanelles ENGELAND. onheil was aangerigt en men er met den schrik afkwam. Aangaande den moord op dr. Parkman gepleegd, bevatten de Bostonsciie bladen nog de volgende bijzon derheden Den 23 November j1. is alhier de bee- Parkman medicit te doctor, plotse! ng verdwenen. I£ u beiiut, waarbij 3000 dollars we,den oi'tgelfd a m d inrene die eenig narigt van hem /on ie g-v 11b'e -f zonder gevolg. Na eenige dagen vervet fsc lie isspoiingen begon men zich verzekerd te houden, dar hij vermoord was; en dewijl men bij den dag zijne gangen koude berekenen, kwam men tot de gevolgtrekking, dat hij in lier geneeskundig collegie had moeten zijn en van daar niet teruggekomen was. Een der professoren van dit collegie, dr. Webster, was hem sedert ecoigen tijd 450 dollars schuldig, dit wist men. Men wist ook, dat Parkman beslag bad willen doen leggen op her inkomen van zijnen schuldenaar en dat de lieer Mobster zich daarover zeer verbitterd getoond had dat hij in den morgen van den 23 zelf bij den heer Parkman a3n huis was geweest om hem te spoken, doch deze nier te huis zijnde tie boodschap had geiaten, dat de lieer Parkman de* middags ten een tire bij hein moesr komen 0111 betaling te erlangen. Op deze boodschap was doktor Parkman uitge gaan. Onderweg was hij in eett kruidenierswinkel geweest om iets te koopen en had aldaar een pakje gelaten hetwelk hij na eenige oogenblikken zoude komen halen. Van daar had hem iemand het collegie zien ingaan en om hem te spreken langen tijd te ver geefs op zijne terugkomst gewacht. De bepaalde reregt- wijzingen gingen al zoo tol aan de deur van liet collegie» docli overigens bleef alles nog een geheim tot dar eene week na zijne vermissing een gedeelte van zijn iigchaam aan liet geneeskundig collegie gevonden werd, in een vertrekje, behoorende tot het laboratorium van den heer Webster. De concierge van liet collegie, zekeren Littlificldhad eenig vermoeden opgevat en besloot 0111 door een scheidsmuur in gemeld afgeschoten ver trekje door te dringen, dat zich onder het kabinet van den heer Webster bevond en waarin nimmer iemand, dan hij alleen kwam. Hier vond hij een been en den romp van een nienscli en oogenblikkeüjksnelde bijnaar de politie om van deze ontdekking verslag te doen. Hierop begaven zich rwee politie beambten naar de woning van doktor Websterdie zelf de deur voor hen kwam open doen. Na eenige ooeenblikken met hem gesproken te heb ben, zei'en zij hem. dat men besloten liad om naspo» ringen in her collegie te doen en dat zijne regenwoor» diglieid daarbij vereischt werd. Hij toonde geene de minste verrassing nam bedaard zi nen jas en hoed en ging met hen mede. Later begon hij ecliter te veran deren en vroeg met heftigheid wat er gebeuren moest; doch dewiil men weigerde hem caiegorisch te antwoor den drong hij wanhopend daarop aan. Toen zeide een der beambten: „Mijnheer Webster! wij hebben niet noodig om lansier naar doctor Parkman te zoeken vervolgens verhaalden zij hem de ontdekking, die men onder zijn laboratorium gedaan had. Nu scheen hij waanzinnig te worden. De ehende'iiig riep hij uit, hij is mijn ongeluk mijn verderf- Eenigeoogen blikken daarna kwam hij echter eenigzins tot bedaren en op de vraag om mede naar het collegie te gaan, ten einde bij de schouwing van het lijk tegenwoordig re zijn, stemde hij daarin toe. Men geleidde lietn naar zijn laboratorium, waar een onbeschrijfelijk schouwtooneel zich voordeed. Op liet zien der overblijfselendie men in het bovenvertrekje gevonden had, kreeg de doctor een zenuwtoeval men bragt hem een glas water. Deze toestand duurde een geruimen tijd voort tot dat hij door een vloed van tranen eenige verlichting kreeg. In eene kasr van hetzelfde laboratorium heeft men nog andere stukken gevonden, die bij de eerstgevondene behooreti. Een gedeelte der ribben dat nog vermist werd, is, half verteerd, in den asch gevonden. Aan dit half verbrande zijstuk hebben de geneeskundigen twee kwetsuren waargenomen, door een scherp voor werp veroorzaaktde ingewanden en nog eenige andere ligcliaamsdeelen zijn niet gevonden. Het meest be- zwareiide echter voor doctor Webster is, de ontdekking in zijn kabinet van een dolkmes en eene zaag, waarvan de tanden niet bloed bevlekt zijnalsmede van eene bebloede broek en servetten, met den naam van Web ster geteekend. Er werd vervolgens eene commissie benoemd om na naauwkeurig onderzoek, te verklaren op welke wijze de heer Parkman het leven heeft verloren. De verontwaardigingna liet bekend worden var. deze gruweldaad, was zoo algemeen, dar men tie «e wapende magt heeft moeten op de been brengen, ten einde gewelddadigheden van het volk voor te komen. De admiraliteit heefr den kapiten ter zeesir Ja mes Ross. een jaargeld van 150 p. st. (f iSco) toe gelegd, als erkenning van de door liem bewezene diensten. 's Gravenhage den 26 December. Naar men verneemt heeft de Eerste Kamer der Staten-Genernal, wier oordeel over de voorgedragene staatsbegrooting voor 1850 niet gunstig was, echter geoordeelddat de omstandigheden der tijden voor de aanneming der staatsbegrooting in haar geheel pleitten. Men gevoelde zich daartoe genegen als noodzakelijk in het tegenwoordig tijdstip. Een Engelsch geleerde, de heer Arthur Gea ringheeft een uitgebreide bereking gemaakt, vol gens welke wij binnen eenige dagen met eene a'ge- ineene overstrooming bedreigd worden. Volgens den heer Gearing zal namelijk in den nacht van 29 op 30 December ten 3 ure een buitengewoon hooge vloed plaats hebbenwelke zich op alle punten des aardbolsmaar in het bijzonder op ons halfrond zal

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1