;V. 103. GOËSSCHË CO UR ANT. Maandag; UI December. !849. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f ,1,90. !'-*s - Vff'M i:. i,I.I f Gewone ddvertenti'èn worden d 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. JN1 12 U WST1J DIIVG KN ITALIË. De berigten uit den Kerkeïijketi Staat bevestigen, dat de onlusten te Spoleto van ernstigen aard zijn geweest en zich over geheel Umbrie hebben uitgebreid. De Franschendie zich aanvankelijk onzijdig hadden ge- houden, hebben eindelijk de inning der belasting, die de ontevredenheid had verwekt, doen staken. Te Spo leto hebben de Spanjaarden die reeds met hur.re in scheping begonnen warenom naar Mahon terug te keerenhun vertrek gestaaktten einde behulpzaam te zijn in het handhaven der orde. Overigens zullen de stellingendie de Spanjaarden bezetteden in de Romeinsche Staten, maar die zij willen verlaten, om naar hun vaderland terug te keeren, in» genomen worden door de Oostenrijkers, die reeds op marset) zijn tot dit doel. DU t TSCKL A ND. Frankfort, den 20 December. Uit Leipzig wordt van den 17 dezer medegedield, dat dezer dagen onder scheidene Oostenrijksche stafofficieren van het in Bo hemen staande leger, de voornaamste overgangspunten aan de Saksische grenzen in oogenschonw hebben ge nomen. De Oostenrijkss zullen ten gerule van 30,000 man, op htt eerste bevel, in 3 afdeelingen, over Grusliu, Karlsbad en Tubus, Saksen binnenrukken. Men schrijft van den 25 November uit Mun- chendat de Beijersche Regering aan de Pmissische eene nota heeft toegezonden, waarin zij te kennen geeft, dat de besluiten van den Raad van bestuur van het Duitsch-Pruissisch Verbond, ten aanzien van het bij eenroepen van een Duitsch Parlement, haar voorkomen in strijd te zijn met het Duitsche Bonds-regt. Ten gevolge daarvan verklaart de Beijersche Regering uit drukkelijk, dat zij zich verp'igt ziet, zich aan te sluiten aan den inhoud van de, ten opzigte dezer aangelegen beid door Oostenrijk opgestelde diplomatieke nota en aan het daarin vervatte voorbehoud. Den 11 dezer is te Triest eene uit de Levant komende stoomboot binnengeloopen, welke echter nog geene beslissende berigten heeft medegebragt. ten aan zien van het geschil over de in Turkije aanwezige ïlongaarsche vlugtelingen. Bij de verkiezingen voor de Wetgevende Ver gadering in Hessen-Darcnstadt heeft, naar men verneemt, de liberale partij verreweg de bovenhand bekomen. ENGELAND. Londen, den 19 December Gisteren is hier eene belangrilite zitting gehouden van de maatschappij voor statistiek. De heer Gutzlafeerste rolii bij de En gelsche nederzetting in China, las eenige bijzonderheden voor die uit de beste bronnen van China geput zijn. Volgens dezelve bedraagt de oppervlakte van China 1 298 000 vierkante mijlen en de bevolking 376 millioen -/.jelui. De heer Gutzlaf verzekert, dat de toestand der geldmiddelen even ongunstig is als in de meeste lat den va!) Europa en eene crisis te gemoei gaat. De bt kistingen worden voornamelijk van het zont en de rijstvelden geheven, en tijdens de zes laatste jaren is derzelver opbrengst voortdurend afgenomen. Het de» ficit up het jongste budget bedraagt 15 millioen pd. sr. en vermits het Chineesche gouvernement het hulpmiddel van het crediet niet bezit, heeft de keizer, na vruch tejooze pogingen om de achterstallige belastingen te innen, last gegeven, om de goud-, zilver- en kopermijnen weder te bi-werken, die sedert verscheidene eeuwen onaange tiierd zijn gebleven hij hoopt met de opbrengst bet deficit te dekken. Het opmerkenswaardigste gevolg van die financieele moeijtlijkheden is eene democratische strekking, die zicli onder het Chinesche volk begint te vertoonen; over liet geheele rijk is een stelsel van verzet tegen de ch cinu des keizers georganiseerd. Het communistnus wordt openlijk in het geheele rijk gepredikt als een middel om alle kwalen der Chineesche maatschappij te genezen. Londen, den 20 December. De laatste rijdingen uit de Vereetiigde Staten melden dat de lieer John W. Webster, hoogieeraar in de natuurkunde te Boston, den 1 December jl, aldaar gearesteeid is, ter zake van het vermoorden van zekeren dr. G. Parkman. Deze laatste was sedert eenige dagen vermist, nadat men hem had zien ingaan in het codegie-gebouw, waarin de heer Wtbster arbeidde. Bij onderzoek in en bij diens'abo ratoriuin, heeft men de overblijfselen van een menschen- bjk gevonden, gedeeltelijk verbrand, gedeeltelijk door scheikundige middelen in een staat van verrotting ge bragr. Dit vreesselijk voorval had te Boston eene al gemeene ontzetting verwekt. - De Globe meldt, dat mejufvrouw de Suzy Des portesdie gouvernante van de kinderen van den hertog de ChoiseulPraslin was, tijdens diens gemalin op wreed aardige wijze vermoord werd, dezer dagen in het huwe lijk is getreden niet den neef van eeneti Ierschen pair. Bij gelegenheid van liet Kersfeest maakt, sedert onheugelijke jaren, een versierde gans in eike Engslsche familie de feestschotel uit. Een poelier te Louth bij Londen beeft laarstleden Vrijdag, met hulp van 45 p.rsonen, 4000 ganzen en 1500 eenden, kalkoenen en hoenders gedood, welke ontzagchelijke menigte gevogelte op eene hoeve in de nabuuischap opgekweekt was en wekelijks 110 quarters graan tot voeding noodig hadi'eien dezer ganzen wogen 20 h 25 oude ponden. FR ANKRIJK. Parijs den 18 December. Het hoofdorgaan der gematigde partijhet algemeen geachte Journal des Ddbatsheeft dezer dagen een zeer breedvoerig be. toog over de administratie van den heer L. Napoleon medegedeeld, waarin onder anderen voorkomt, dat het thans, nu hij gedurende een jaar 'slands hoogste be langen heeft helpen besturen, van veel gewigt kan zijnom nategaan hoe hij zich van die taak heeft gekweten. De schrijvers van dat blad vermeenen, dat zij dit met onpartijdigheid kunnen beoordeeler. omdat zij ziclitijdens de verkiezing van den Voor zitter onzijdig hebben gehouden. Zij sollen op den voorgrond, dat de Voorzitter zoowel, als de gematigde partij, zich beid 11 verdienstelijk jegens de maatschap peliike erde hebben gemaakt; de Voorzitteromdat hij door middel van zijnen veel vermogenden popu- lairen naam der gematigde partij kracht heeft bijgezet, en de gematigde partij, omdat zij', door aan de ver kiezing van den Voorzitter haar zegel te hechten daaraan eene bevredigende en geruststellende beteekenis heeft gegeven. Volgens het genoemde dagblad, heeft de verkiezing van 10 December 1848 eene onweer- staanbare kracht, ter zake van den naam Napoleon. en een gelukkigen invloed op de openbare veiligheid, ter zake der medewerking van de gematigde party. Na te hebben betoogddat de Voorzitter regtma» tig aan het bewind is gekomen want dat h(j door de natie is aangewezen en deze het regr heeft, otn zelve haar gouvernement te kiezen; dat in 1830, bij de verkiezing van den Hertog van Orleans dit beginsel is uitgeoefend door eene volksvertegenwoor diging, in stede van, als in 1848, door het volk zelf, verkondigen de schrijvers van het Journal des Débatsdat de verkiezing van den heer LNa» poleon het begin is geweest eener maatschappelijke hervorming, die alle welgezinden zeer aangenaam moet zijnvermits zij moet strekken tot omverwerping der door het voorloopige bewind in het leven geroepene republiek. Verder wordt betoogd.dat het bewind van den voorzitter zich voornamelijk door rust heeft onderscheiden, en dat dit geenszins onnatuurlijk moet worden geacht, daar, na de gedurende zes maanden genomen proeven van hendie de geheele wereld wilden hervormen, het noodig was, dat men één jaar ten minste was gesteld onder een gematigd gouverne ment't welk de bevolking eenig vertrouwen kon in* boezemen er. zich in de eerste plaats bezig hield tnec het zuiveren der burgerlijke administratie van die slecht- gezinde personen, welke het toeval daarin had gebrast. Het betoog eindigt met eene opgave der bezwaren van het oogenbliken men leest daarin ten slotte nog eenige belangrijke zinsnedenwaarvan de laaisten hier ter stede grooten indruk maken en men naar aanlci ding daarvan voor zeker meent te kunnen aannemen dat er in sommige hooge staatkundige kringen ernstig spraak is van eene spoedig op handen zijnde wijziging der eerste republikeinsche constitutie. Parijs, den 20 December. Er werd heden ver zekerd, dat de heeren Mole en de Montalembert eene toenadering tusschen den lieer Thiers en den president der republiek hadden weten te bewerkstelligen. De voornaamste voorwaarden' van de zijde van den heer Thiers moet geweest zijn, dat sommige namen zoud-ti geschrapt worden van zekere lijst van kandidaten voor de verschillende vacante ambassades. Hierin moet bewilligd en den heer Thiers vrijheid gegeven zijn om mannen van zjjne keuze aan te wijzen tot vervul ling der voornaamste gezantschaps-posten. BELGIE. Brussel, den 19 December. In den afgeloopen nacht is m de Isabelle straat, ten huize van een kieer maker, een geweldige brand uitgebroken, waarbij ge heel het huis in de ascli is gelegd niet alleen, maar ook de zes kinderen van den bewoner in de vlammen zijn omgekomen. Een bediende van de heeren van Ger.ddie deze ongelukkigen wilde redden, is, dooi het instorten van den zolder, mede het slagtoffer ge worden van zijne menschenliefde. Men beweert, op grond van bijzondere berig ten uit Parijs, dat de Voorzitter der Fransche repu bliek allezins onzijdig wil blijvenmet betrekking tot de Duitsche aangelegenheden, en wel bepaaldelijk to: het geschil tusschen Pruissen en Oostenrijk. NEDERLANDEN. Groningen den 20 DecemberIn de afgeloopene week en laatstleden Dingsdag werden alhier zoo veel geslagte varkens ter verkoop aangeboden, als misschien bij menschen geheugenis nimmer beeft plaats gehad. Er heerschte dien ten gevolge op onze Groote Markt toen eene buitengewone levendigheid. Volgens de markt van Dingsdag, kocht men de beste soorten voor 33 34 en 35 cents het Ned. pond. 's Hertogenbosch den 20 December. Heden stond alhier voor het prov. geregtshof teregt, de be- keride moordenaar van Bet je Staal, van Amsterdam, Philip Nathan Hartogvan Utrechtgeboren in Hanover; 16 getoieen ziin in de zaak gehoord, waar» onder de vader en moeder van liet slagtoffer, medelij denswaardige lieden alsnog gebukt gaande onder den slag van dit voor hen vreesselijk ongelukvooral op de oude moeder der vermoorde maakte dit regtsgeding een diepen indruk en scheen de tegenwoordigheid van den moordenaar en de herhaling der bijzonderheden va» het feit haar ontroostbaar te maken gedurende liet regtsgeding deed zij niets dan weenen. De beschuldigde zelf was bedaard, zelfs onbeschaamd; hij bekende zijne euveldaad andermaal en verklaarde, dat hij zicli wel in de handen zijner regters had willen stellendaar hem, zoo hij gewild had, nog tijd genoeg was overgebleven om te ontvlugten of iets anders te doen. Nadat door het publiek ministerie de straffe des doods gerequireerd en de verdediging door jhr. mr. H. van Rijckevorstl van Kessel voorgedragen waswerd de uitspraak van het hof op heden over 8 dagen bepaald. Arnhem, den 21 DecemberGisteren is des'em ming in dit arrondissement tot lid der Tweede Kamer tusschen de heeren van Dam van Isselt en Boissevain afgeloopen, ui heden is bij het openen der bussen gebie. ken, dat de eerste 494 en de tweede 198 stemmen had

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1