N". 1 GOESSCHE C O u 11A N T. o Donderdag 80 De uitgave a en Donderdags \isf ,75; Fra De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags rs avonds. De Prijs per Kwartaal I ranco per Post f ,1,90. t .-a. f v Gewone Adverlenitèn worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-. Huwelijks-en Doodherigten I van J 6 regels a f 20. behalve hel Zegelregt*y Goes, den 20 December 1849. Men ver neemt dat de gewone Marktdagen alhier, op den eersten Kers- en Nieuwejaarsdag in vallende, des Maandags te voren NIET zullen kunnen gehouden worden; doch vleit men zich de verschikking derzelvedoor de tij dige zorgen magtiging van het Stedelijk Be stuur, nog op Maandag den 24 December en op Woensdag den2 Januarij aanstaan de, zal kunnen geregeld en door hetzelve aangekondigd worden. NIK U WSTf JDING KN. ITALIË. Turin den 11 December. De berigten uit Rome zijn in lijnregten strijd n,tr eikander. Volgens sommige derzelve zou de Paus binnen korre dagen naar ziine hoofdstad ttrugkeeren, en werden daar vele toebereid selen gemaakt tot ziine ontvangst. Onder anueun was de groote staatsie koets, welke Z. 11. slech-s hij enkele hoogst plegtige gelegenheden gebruikte, wed r naar het Vaticaan overaebragt, waaruit men Opmaakte dat de Taus daarin zijne intogt in de stael zou doen. Daarentegen wordt het in te Florence ontvangene berigten, als zeker gesteld. dat de Paus had verklaard dat hij niet naar zijne hoofdstad kon terugla-eren, zoo lang de stemming dei' bevolking niet veranderde. De meeste berigten komen hierin overeen dat er onder de bevolking van Rome voortdurend eer.e groote span ning en gisting blijven bestaan. DUITSCUL AND We enen den 13 December. De generaal Ra- detsky is door Z. M. den Koning van Denemarken benoemd tot ridder van de Olifants-orde, die eene der oudste orden is, welke bestaan, vermits zij reeds in de 15de eeuw is ingesteld. De generaal Radetsky is dezer dagen tevens, met de generaals Haynau en Jel lachichbenoemd tot ridder-grootkruis van de Hem 1 ichs-ordewelkenaar hare instelling slechts voor hoogst uitstekende krijgsverrigtingen wordt verleend zoo dat alleen de hertog van Wellington van de titans levende veldheeren waardig was gekeurd, om daarmede re worden begiftigd. Dij het oostenrijksche leger zullen eenige be zuinigingen en verminderingen plaats hebben. Onder anderen zullen de reserven van 33 regimenten naar huis gezonden worden. Aan de noordelijke en westelijke grenzen van Boheme blijft nog een legercoips, onder too opperbevel van den aartshertog Albrcchtverëenigd. Men houdt zich echter overtuigd, dat daarmede geene vijandige oogmerken tegen Pruissen of eenigen anderen Doi'scben Staat zijn beoogd, maar dat de vereeniging daa> van alleen geschiedtten einde voorbereid te zijn p lier uitbreken van democratische woelingen, wanr- v.ior men, naar het schijnt, steeds beducht is. Frankfort den 14 DecemberNaar men thans weet ging de dreigende nota, onlangs door het Oos leinbksche kabinet aan de Pruissische regering, ter zake van het parlement te Erfurt, gerigt, vergezeld van eene vertrouwelijke missive van den prin9 v. Sthwarzenberg, waarin deze zijn leedwezen betuigde, dat tl** Oostenrijksche regering zich in de noodzake liikhetd had geplaatst gezien eene zoo dreigende taal tegen Pillissen te voeren; dat zulks echter voorname. Ii!k geschied was, om Hanover, Saksen, Beijeren en Wititcmberg te bevredigen. Te Weenen vleit men zich, dat het de nieuwe bonds commissie gelukken zal om in de Duitsche kwestie eene minzame schikking tusschen de beide mogendheden en de met dezelve verbondene staten tot stand te brengen. Wij zien hierin de nadere be vestiging van het door ons beweerde gevoelen, dat het vooreerst tot geene dadelijkheden tusschen Oostenrijk en Pruissen zal komen. Zelfs de concentratie van troepen in Boheme is eene demonstratiedie meer tegen de vrijzinnige Saksische kamers, dan tegen Pruts sen gerigt is. Frankfort den 15 December. Met de Frank* forter nieuwe constitutie ziet het er niet zeer gnns ig uit. Van alle zijden wordt, nog eer zij aangenom-n is, geprotesteerd; niet minder dan 36 leden der e-n stituerende vergadering, welke haar ontworpen en bij de tweede lezing aangenomen heeftverklaren zich thans tegen dezelve, en doen hun best, o:n haar doel den senaat te doen verwerpen. Het is waarlijk hoogst belagchelijkna gedurende meer dan 18 maanden ge ijverd te hebben voor de invoering van eene nieuwe vrijzinnige staatsregeling, een groot gedeelte van onze bevolking te zien terugdeinzen voor hel denkbeeld van haar in werking te brengen. ENGELAND. Londen, den 15 December. De Enterpriseeen der schepen van de teruggekeerd# espeditie van kapi tein Ross. wordt thans te Woolwich weder tiicgerusr, om andermaal te trachten berigten in re vinnen over het lot van sir John Franklin. In eene steenkolenmijnnabij Wrexham, heeft dezer dagen eene vreesselijke gasontploffing plaats ge hadwaardoor drie arbeidets het leven verloren en de geheele mijn zoodanig in brand geraakte, dat de vlam men 10 voet boven de opening opstegen. Men heeft al de werken onder water laten loopen, doch tot nog tae het vuur niet lcunneii bedwingen. FRANKRIJK. Parijs, den 14 December. In de zitting der Wet gevende Vergadering van heden heeft de gewezen mi nister van binnenlandsche zaken, Leon Fattcherde noodzakelijkheid betoogd van het behoud der belasting op de dranken. De genoemde afgevaardigde heeft zich bij deze gelegenheid weder doen kennen als een staat huishoudkundige van meer dar. gewone kennis en we tenschap, en de door Item gesprokene woorden hebben te meer indruk gemaakr, daar men nog geenszins de groote diensten heeft vergeten, die hij, tijdens hij aan het bewind was, aan den lande heeft bewezen. Het verdient vermelding, dar hij sedert door de aanhangers der Bergpartij heftig is aangevallen, doch ditmaal her- haaldelijk door die staatkundige partij is toegejuicht geworden. De 8ste verjaardag van het overbrengen van het gebeente van Keizer Napoleon naar de Invaliden, is in de kerk aldaar met eenige plegrigheid gevierd. De Voor zitter is echter daar niet bij tegenwoordig geweest. De Voorzitter heeft aangekondigd dat hij, op het voorbeeld van zijnen oom, «net lieden zal re rade gaan, welke hij rekent daartoe de vereischte bekwaamheid te bezitten zonder op hunne vroegere gevoelens te letten. - Eenige vreemdelingen, welke zich, ten aanzien van tie redenen van hun verblijf alhier, kwalijk konden verantwoordenzijn uit deze hoofdstad verwijderd. Parijs, den 15 December. Ten gevolge van eenige huiszoekingen op gemeubeleerde kamers, heeft zich een aantal vreemdelingen uit Parijs verwilderd, - Verscheidene rondventers van socialistische dag, bladen en vlugschriften zijn in de straten en vooral aan de barrières gearresteerd. Gisteren heeft men eene soort van hekeldicht in beslag genomen, hetwelk de expeditie naar Rome, en het karakter van den generaal Oudinot, met schandelijke kleuren afmaalt. Alhier schijnen per koerier hoogst gevvigtige depêches uit St. Petersburgdd. 7 Decemberont vangen te zijn. Nopens den inhoud is nog niets uit' gelekt. Parijs den 16 December, Gisteren heeft men een aantal socialistische almanakken in beslag genomen, waarvan ei echter reeds veel moeten versprei i zijn dewijt zij ai sedert twee maanden Met licit hebben gezien, Zoiuiag den 9 dezer hebben te Mar-sifiargues in het kanton Limel bij Mootpeilier ernstige, onge regeldheden plaa-s gehad veroorzaakt dom- eene ver-- g.dering van werklieden, die zich democraten 110-mden en gansclie tiaclnen in koflijhuizen en op straat met drinken en oproetige liederen te zingen doorbraden. De politie hieraan een einde willende malum, ontstond er eene hevige schermutseling, waarbij eenige gendar men ernstig gekwetst werden. De rustverstoorders waren met hooivorken en geweren gewapend. Op de tijding dier ongeregeldheden is eene geiva pende ir.agt van 400 man naar Marsillargues gezonden. De beer Quizot die zich nog altijd hier ter stede bevindt wort van tijd ior tijd de zittingen der Wetgevende Vergad-ring bij. Hij is onder anderen tegenwoordig geweest, to n de beer de Montalembert zijne beroemde redevoering vóór de belasting beeft gehouden. De heer Guizot heefr de zaal lagchende vet laren en aan de omstanders te kennen gegeven, dat hii grovelijk heeft gedwaald, ttidens hij aan het bewind was, en indedaad al te vrijzinnig was te werk gegaan. - Het belangrijkste nieuws, 't welk lieden 11.it deze hoofdstad wordt medegedeeld, is, dat de regering de beruchte mobile nationale garde heeft ontbonden, l)e niam-chappen van dat corps waren tot 31 December dezes jaars in krijgsdienst gesteld, en het regeringsblad behelst heden het besluit, waarbij die krijgsmagt wordt ontslagen. De regering heeft verlangd, dat het gemelde corps in zijn geheel zou worden ingelijfd in het Al gerijüsche vreemden legioendoch dit denkbeeld heeft in de Wetgevende Vergadering in 't minst geen bijval gevonden. Men maakt de opmerking, dat, door het ontslaan der mobile garde, al weder eene instelling dei- noodlottige Februarij-dagen is te niet gegaan. Het ontbreekt inmiddels niet aan personen, die vermeenen, dat men de jeugdige krijgslieden, die dat corps hebben uitgemaakt, niet onregtvaardig mag beoordeelenen nooit uit het oog mag verliezen dat zij in de bloedige Junij-dagen moedig voor de belangen der maatschappij hebben gestreden. De regering heeft voor al de krijgs lieden de gelegenheid opengesteldom in het staande leger dienst te nemen. In den Monitcur van den 15 dezer leest men het volgende: „Sommige schrijvers, wief pen in gal gedoopr schijnt te zijn, scheppen er dagelijks behagen inom de antecedenten op te sporen der personendoor het gouvernement verkozen om publieke betrekkingen te vervullen. Over de vroegere gedragingen dier personen wijden zij uit met vinnige kwaadaardigheid, en srellen ze maar al te dikwijlsdoor den laagliartigsteii nijd gedreven, in een geheel verkeerd daglicht voor. Kan men ter goeder trouw veronderstellen dat er na drie omwentelingen, die in minder dan veeuig jaren hebben plaatsgehad, iemand zou gevonden worden, die eenige ondervinding van publieke zaken heeft, in wiens ante. Cedenten de hartstogt zijner vijanden geene aanleiding lot aanmerkingen zou kunnen vinden Of moei het feit alleendat men zijn land onder vorige gouverne menten gediend heefteene misdaad geacht worden „Die hatelijke taktiek zal het gevoig niet hebben, dat men zich daarvan voorstelt. De neef des Keizers zal onwrikbaar blijven. Hij heeft tot rigtsuoer geno- men de woorden van zijn' onsterfelijken oom. die een maal in den staatraad zeide Wie door middel eener partij wil regeren maakt zich vroeg of laat van haar afhankelijk. Daartoe zal men mij nooit bewegen. Ik bezig al degenendie de geschiktheid en den wil bezitten om met mij mede te werken. Daarom heb ik mijnen staatsraad zamengesteld nit leden der consti tuante, als: Dujermon, RotdererRegnier en Reg' nault uit royalisten, alsDtvaisnes en Dufresncs uit jaco'oiinen, als BruneRóal en Berlier. Ik wil de we'denkenden van al de partijen rondom mij veree» nigen."

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1