GOESSCHE C O I 11 N T Ma an das; my Uithoofde de eerste Kers- en Nieuwejaars-dag, op Dingsdag invalt, zullen de gewone Marktdagen te GOES, des Maandags te voren, gehouden worden. Afdamming van de Oosten-Schelde. JN 1 IC 5J VT ST IJ I JN G V IN De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avotids. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .i,90. Gewone Advertcntién worden d °20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Jluwelijhs- en Doodherigjeit I van J 6 regels a f J ,20, behalve hei Zegelrdgi.,'] Z liet volgende nemen wij over uit de Sloompost van Zondag 16 December No. 50 niet zoo zeer omdat dit stukje over liet onderwerp der Afdamming zoo veel belangrijks bevatdoch omdat het in ver band staat tot het vorige door ons overgenomen ar tikelen als 'tware één geheel uitmaakt met de volgreeks van beschouwingen, die de Sloompost ons later belooft. Zoo veel mogelijk zullen wij al wat over de Afdamming wordt geschreven, 't zij vóór of tegen, niededeelen, ïn ons Noinmer van den 25 November II. beloof den wij terug te komen op het artikel over het ka naal in Zuid-Bevel'anddat wij in de Goessche Courant van den 1 2 November vonden. Wij zullen hiermede zeer kort kunnen zijn eerstens, omdat er in de laatste tijden zooveel over gezegd en geschreven is dat liet onzen lezers zou gaan vervelenen ten andere omdat de rigting van het kanaal eenmaal officieel vastgesteld zijnde als. een fait accompli is aan te merken. Bij de toezegging, die de Ned. Sloompost ont ving van steeds in staat gesteld te zullen worden zijne lezers met den gang van deze zaak bekend te houden, is liet ons tevens minder nuttig voorgekomen, veel over dat artikel te gewagen aangezien de on gerijmde stellingen van den Schrijver in de Goessche Courant van zeiven zullen wederlegd worden, wan neer de scheepvaart door het kanaal zal plaats grijpen, en, gelijk wij vertrouwen, geen bezwaar zal opleveren. Wij ontkennen daarom geenzins, dat, wanneer het kanaal door de MUREN van Goes kon gebragt wor den zulks voor dat plaatsje niet eenige voordeelen zou opleveren doch wij gelooven ookdat de meer dere kosten die een gevolg van die rigting zouden zijn niet gedekt kunnen worden door de voordeelen welke men daarvan mag verwachtenen welke men onzes inziens ook nu genieten zalwanneer het ka naal op hoogstens één uur afslandsdie plaats zal voorbij gaan en daarmede door eenen behoorlijken straatweg zal verbonden wezen. Te meer zijn wij minder genoopt veel over dien wcnsch van verande ring te spreken omdat wij (daargelaten de meerdere of mindere nuttigheid van deze of gene rigting) elke verandering, hoegenaamd ook voor onmogelijk hou den en de Schrijver van het artikel zelve zal daar niet op bedacht geweest zijn. Waar moest het heen wanneer de Regering na rijp beraad en na ingewonnen advies van deskundigen, besloten heefteene concessie te verleenen en aan dal besluit het gewenschte gevolg heeft gegeven wanneer dan eenige personen eenige bepalingen van de acte van concessie, ten dienste van eenig locaal jn soms van eenig persoonlijk belang wilden veran deren Het zoude dan immers onmogelijk zijn ooit eene zaak lot stand brengen, Eene acte van concessie met contract is eene vaste overeenkomst gesloten tusschen twee personen en kan dus nooit door eene der beide partijen naar goedvinden gewijzigd of veranderd worden. Wij zullen daarom van den Schrijver in de Goessche Courant afstappen en liever nader over het alge meen belang van deze zaak, onze gedachten niededeelen. DUÏTSCHLAND. Frankfort, den 12 December. Uit de omstreken van de Rodenseeworden thans groote hoeveelheden graan naar Zwitserland en Vorariberg verzonden. Het «Mioiste geoeelte van dit graan dient ter voeding van de Oostennjksclie roepen in Vorariberg, wier aantal d 'g-'ijks toeneemt. Ook dein Bohème geconcentreerde Oostenrijksche troepen, ontvangen bestendig versterkin gen. Men'beween, dat dt/.e troepen bestemd zijn, nm Saksen te bezetten ingeval Pruissen blijf' volharden in het plan, om den rijksdag te Erfurt bijeen terojP'n en dat zij bevel zouden h-bben ontvangen .ven gereed re honden, om, in geval van nood binnen 24 uren de grenzen te kunnen pisseren. Het is echter niet zeer waarschijnlijk dat liet tusschen Oostenrijk en Pruissen tot dadelijkheden zal komen. ENGELAND. Londen, den 13 December Heden heeft te Wind sor de ter aarde bestelling van de koningin douai iè e met de grootste eenvoudigheid plaats gehad alleen de aanwezigheid van een sterk detachement troepen onder scheidde haren lijkstoet van dn n van een particulier. Prins Albert, de hertog van Cambridgeprins George van Cambridge en de beide prinsen van Saksen-Wei» mar woonden deze plegtigbeid bij. De prinsessen van de koninklijke familie waren in eene galerij in de St. George kapel tegenwoordig. De dienst werd er waar genomen door den aartsbisschop-van Gant rbiuy, bij gestaan door vele geestelijken. Na de dienst werd de lijkkist afgelaten in den grafkelder en tie eerste wapen koning van Engeland (die van den Kousenband) noemde aide titels der overledene op, Vervolgens is liet graf gesreenre verzegeld. - Te Huil woont een machinist, die, ten einde des morgens vroeg gewekt te worden, eene k'eine machine lieefr vervaardigd, die aldus samengesteld is: Aan eene Friesche klok in de ueuken heeft hij eetie veer bevestigd en daaraan een ijzerdraad. dat door de zoldering naar de slaapkamer loopt, alwaar hij zijunieu wen toestel geplaatst heeft. De veer opliet uur gezet hebbende dat hij wenscht gewekt te worden, zoo springt deze door de klok ios wanneer het uur gekomen is. De machinerie boven luidt te gelijkertijd eene schel en doet alsdan een zwavelstok ontvlammendie eene olielamp ontsteekt. Deze lamp beweegt zich op vier raderen, en wordt tevens voortgestuwd, door eene tin nen pijp op een miniatuur-spoorweg ongeveer vijf voet lang, die op kleine ijzeren srandaarts eenige weinige duimen boven den vloer der slaapkamer is aangebragt. Digt bij het einde daarvan is eeti ijzeren drievoet, waarop zich een kleine theeketel bevindt en on mi idelïjk daar onder wordt de lamp door middel van eene veer ge stuit liet water in de tlietketel wordt vervolgens door de vlam der lamp aan het koken gebragt in twintig minuten, waardoor cie vervaardiger een kop thee of koflij kan gebruiken alvorens hij zich aan liet werk_ begeeft. De schel bovengenoemd, klnkt zoo luid, dat zijn buurman daarvan ontwaakt; de gelieele machine is uiterst net, zijnde van gepolijst ijzer. De uitvinder heeft gedurende zijne ledige uren dit alles vervaardigd in den tijd van achttien maandenen daarbij zuinig beid aan nut verbonden, kostende de werking der 111a chine slechts een halven stuiver in de week, Gisteren is de beroemde ingenieursir Marc Isambert Brunei, in den ouderdom van 81 jaren over leden. Hij was in 1769 te llacqueviile in Normandie geboren; hij werd zee-ollicier en daar hij tot de roijalis tische pat tij behoorde, vond hij het raadzaam de wijk te nemen naar de Vereenigde Staten waar hij zich niet wetenschappelijke nasporingen bezighield. In 1799 kwam hij naar Engeland en spoedig stekie de admiialiteit hem aan tot ingenieur bij den scheepsbouwde door hem daarbij ingevoerde wijzen van bewerking zijn nog in zwang op de Engelsche rijkswerven. In 1824 maakte hij een aanvang met liet aanleggen van den Theems» tunnel; de geschiedenis van dat werk is vrij algemeen bekend nu eens moesten de werkzaamheden gestaakt worden dewijl er geen geld wasdan weder brak liet water in den tunnel door. Eindelijk, 11a ongeloofelijke krachtsinspanningen volharding, werd liet reuzenwerk in 1843 voltooid en voor lier publiek opengesteld. De lieer Brunei werd in 1845 tot ridder geslagen; ook was hij lid van het legioen van eer, president der ko. ninklijke niaa'sc'i ppn van wetenschappen, vice-presi dent van het instituut der burgerlijke ingenieurs, en coirespcnltinu va-u~k>T tuuitutu van Frankrijk. Hij laar een zoon tia, die met roem des vaders voetspoor drukt, en die onder de ervarendste ingenieurs van Groot- Brittannie geteld wordt. FRANKRIJK. Parijs, den 14 December. Men spreekt veel over eene reis, die door den president der republiek den 25 Jan narij aanstaande, na de verkiezingen, zal ondernomen worden door geheel Frankrijk terwijl li ij zijnen togt tot Marseille zou voortze teil, Eenige leden van de meerderheid der wetgevende vergadering moeten deze reis aangeraden hebben dewijl de ongerijmriste leer stellingen der socialisten inde zuidelijke departementen meer tn meer veld winnen. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 10 December. Men zegt. dat Z. M. de Koning aan den kunstschilder ridder N. Pie tieman eene belangrijke bestelling heeft gedaan, bestaan de in liet p rtrer ten voeten uit, van wiiïen Hoogst, des zelfs onvergerei ijk en Vader Willem II. Dir snik zoude bestemd ziiu, am ren geschenke re worden ge geven aan den hertog van Wellington. Het thans, zoo wij vernemen, door voornoemden kunst naar voleindigde portret van onzer, tegenwoorüi gen g eerbiedigden Vorst, moet in alle deelen een mees terstnk zijn. De koning heeft toegestaan, dat dit portrer op de kunsizaal Arti tt Amicitiae zal worden tentoon gesteld voor dat het naar/s Hage wordt gezonden. De geologische kaan van Belgie, waafvan de vervaardiging door den invloed en onder de bescherming der Koninklijke Belgische Akademie ondernomen werd, is gereed. Een der beste geologen van onzen tijd de lieer Dumontlegde voor twaalf jaren de eerste hand aan deze kaart, en in de laatste zitting van ge noemde akademie legde hij ze voltooid over; hij be rekend dat hij, tot zamensrelling der kaart, 19,104 mijlen wegs afgelegd heelt, dat is zooveel als de aarde in omtrek heeft, De betrokkene k'asse der akademie heeft de kaart aan de regering overgelegd en verklaard, dat de heer Dumont de hem bij koninklijk besluit vau den 31 Mei 1837 en den 26 September 1837 opge dragen taak zeer goed vervuld heeft. (Nopens deze aangelegenheid uier betrekking tot Nederland, deelt men bij deze gelegenheid het volgende mede: Men zal zich herinneren, dat reeds op de eerste Landhuishoudkundige Congressen in Nederland geliou den, eene commissie is benoemd, om, niet behulp der Regering, ook voor Nederland zulk eene kaart te ver vaardigen dat deze commissie bestaat uit prof. van Bredaprof. van der Boon Mcschdr. Staring en dr. Ali Cohenen dat dezelve sedert eenige jaren omtrent dat voor de wetenschip en de nijverheid onzes land belangrijke onder wei p met iiet gouvernement in onderhandeling isterwijl de eerste klasse van het Kon. Ned. instituut in deze zaak als adviserend lig» chaam is opgetreden. Moge nu ook Nederland zich weldra op eene geologische kaart kunnen beroemen!) (Gron, Courant Amsterdam den 14 December. Gisteren was het eerste Califorr.ische goud aan de markt. Twee baartjes, 600 onsen zwaar, waren door de Neder land sche Handelmaatschappij aangevoerd. Bij het bewerk- stelligde essaai is geblekendat deze baartjes eene g halte hadden van r§sl e" ïllê fijn bij Tóè§ zilver, hetgeen bijzondere opmerking verdient. Leiden, den 14 December. Bij de verkiezing, die heden alhier plaats had, is de heer J. A. de Fretnery gekozen tor lid der Staten-Generaal. De stemming was aldus: 421 stemmen zijn uirgebragt, waarvan 210 stemmen op de Frcmery 206 op de Kemptnaer en 5 stemmen blanco. Smilde den 8 December. Gisteren morgen ruim zeven uur had men hier het zeldzame gezigt euier ster onmidd-lijk bij of aan de maan; weerprofeten noe men zoodanige ster een' verklikker, en voorspellen daar uit groote koude en een' langduriger: winter. Leeuwarden, den 12 December. Gisteren avond hall' e)l vas bij geheel betrokken lucht de dampkring _1 I T I OÖO

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1