GOESSCHE CO II l( 'ANTF') Donderde tg 13 December. N\ 100. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f ,1,90. t J - i f SM: L VI stt* d ■;Wvf Gewone Fdve.rtentien worden a. £0 ets. de ree el yJ geplaatst. Geboorte-Iluwetyiis- en Doodberigten I van ,f6 regels a f J,20, behalve hef Zege/regl. J JX I EU WSTJ JDIIVG l i\. DUÏTSCHI.AiMK Hamburg, den7 Deeember. Uit Petersburg wordt van den 27 November gemelddat den vorigen dag liet ijs in de Newa zich had gezet, en dat dien dag reeds de gewone loopbrug om van den wal op het ijs te komen, gelegd was. Eenige dagen te voren bad daar een hevige orkaan gewoed, waardoor het water in de rivier eensklaps bovenmate gerezen en veel schade veroorzaakt was. I11 Noorwegen isvolgens bijzondere berigten uit Christiania, de winter dit jaar buitengewoon vroeg ingevallenwaardoor handel en scheepvaart reeds ge» heel gestremd zijn. De vroege koude had ook na- deelig gewerkt op den oogst, voornamelijk van de aard appelen. Frankfort, den 7 November. Te Darmstadt zijn in de laatste dagen weder bloedige gevechten uissch.11 burgers en soldaten voorgevallen. Volgens een te Triest in omloop zijnd gerucht, zoude het Oostenrijksche fregat Vtnere in de zeeëngte van Messina door een Engelsch oorlogschip aangehou den zijn geworden, met last om zijne pipieren te ver toonen. Op de weigering van den bevelhebber van het Oostenrijksche vaartuig, om aan deze aanmatigende vordering te voldoenzou het tusschen dat schip en het Engelsche tot een gevecht gekomen zijnwaarin de Oostenrijkers een groot aantal dooden en gekwetsten moeten bekomen hebbenterwijl tevens hun vaartuig zeer beschadigd moet zijn geworden. Dit gerucht is hoogst waarschijnlijk overdreven, en heeft ten zeerste nadere bevestiging noodig. Hoezeer ook Oostenrijk thans op geenen zeer vriendschappelijke!] voet niet de Engelsche regering staat. zoo houdt men liet toch voor ondenkelijk dat deze laatste bevel zou gegeven heb ben om openlijke vijandelijkheden tegen de vaartuigen van eerstgenoemde mogendheid te plegen. Frankfort, den 8 December. Op verlangen van onzen senaat heeft de aartshertog rijksbestuurder inge willigt! om ziin portret te doen vervaardigen het zelve is bes'eind, om in de keizerszaal alhier geplaa-st »e worden, naast de beeldtetiisser. der alhier gekroonde keizers van het voormalige Roomsche rijk. De schil der Bttmer uit Keulen, is naar men verneemtmet d.v.cii arbeid belast geworden. Van den rijn, den 8 December. In berigten uit Zwitserland wordt de toestand der Duitsche vlt'gtc- lingen. vooral sedert de strenge koude der iia'ste da- get;, als hoogst ellendig afgeschilderd. Inde kantons Bern en Bazelland waren reeds twee dezer lieden van honger en gebrek omgekomen en op den weg dood gevonden. Ten aanzien van den terugkeer des Pausen naar Rome, heersclit voortdurend dezelfde onzekerheid en schiiiu hog niets-beslist te ziin. Volgens berigten uit Rome van den 29 November, had men daar de hoop op (tk spoedige aarkomst van Z. tl. nog niet geheel 'pgeg-ven ep was daarin verstrekt gevfrorcjen doorliet hhnu'. dat de kardinaal Matt ei, binnen weinige dagen «hetR tme zou verschijnen. Daar liet .toci» bekend was, <!at dit* jkarctiiiaaJ eeoenogrooteii invloed op den Paus 01 torfetide -meende men uit zijne overkomst te mogen afleidendar ook Z. H. eerlang zou (éruglièeren De generaal Paraguay <P Uil fiers die zich naar Porrici begeven iud, werd d.-n 2 December te Rome terug ENGELAND. Londen, den 8 December. Opgrond van berigten uit Konstantinopel van 19 November, meldt een onzer ministeriële bladen, dat het geschil over de uitgewekene Polen en Hongaren toen bepaaldelijk vereffend was geheel ten genoegen van de Porte. De Engelsche vlo u had de Darrianellen verlaten en lag in de baai van Best-11. Naar men vernam, had de Sultan, zonder daartoe door Rusland en Oostenrijk verzocht te zijn, de uitgewe kenen die de Mahoniedaansclie godsdienst omhelsd hadden, naar Kuteya verbannen ten einde te toonen, dat hijofschoon hij aan uitgewekenen eene schuil plaats verleentde oproerige onderdanen van ziine geallieerden niet beloont met hun openbare betrekkingen of magt op te dragen. De koningin-douairière heeft als een laatst bewijs van hare goede gezindheid jegens de marine, waarbij haar koninklijke echtgenoot gediend had de begeerte te kennen gegeven, om door mariniers naar Ime laatste rustplaats gedragen te worden. Een gedeelte vin de equipage van het koninklijke jagt is dien ten gevolge bestemd om deze laatste dienst aan de overledene te bewijzen. Het stoffelijk overblijfsel van de koningin-douairière zal in den grafkelder der St. Georgektp-I te Windsor worden bijgezet, waar George IIIkoningin Char lotte en al hare overledene kinderen en kleinkinderen tot heden toe rusten. Hare kist zal geplaatst worden naast die van Willem IV. FRANKRIJK. Parijs, den 8 December. De wapenschouwing, die men dacht, dat op maandag den 10 zou plaats hebbenza! geen voortgang hebben. De regering» bladen verkondigen dat de Voorzitter, ten gevolge zijner thans gevvekene ongesteldheidnog eenigzins zwak is en kwalijk gedurende 5 of 6 uren in deopene lncht kan doorbrengen. Bhikbaar i3 de ongesteldheid des Voorzitters als een voorwendsel aan te merken vermits men van goederhand verneemtdat zijne ge zondheid niets meer te wensciien oveiig laat. Men verdiept zich in gissingen nopens de redenenwelke aanleiding hebben gegeven tot het niet doen plaats hebben van eene militaire plegtigheid waarop naar luid van bijkans alle berigten, het hoofd der Fransche Republiek zoo bij uitstek gesteld scheen te zijn. Parijs den 8 December. Men berekent, dat om streeks 700,000 personen bij de wetgevende vergade ring gepetitioneerd hebben tegen de herstelling van de belasting op de dranken. Er ionpen onderscheidene geruchten nopens dï uitnoodigingen tot het groote politieke diner, dat bij den president der wergevende vergadering moest gehou den worden en waaraan de president der republiek al mede deel zoude nemen. Er moeten persoonlijke zwa righeden door deze uitnoodjgingen ontstaan zijn. De Moniteur behelst lieden 15 uittreksels van peregtelijke uitspraken bij verstek, sedert eenige maanden gewezen, tegen verschillende organen van de drukpers, welke uitspraken nog a! van eenige beteekenis zijn. Zes dezer vonnissen heiriffen den heer George Du chinegerant van het dagblad ie Pcuplc, voor een ge zamenthjk bedrag van 24 jaren gevangenisstraf etl 44,000 francs boete. De Événement deelt nieuwe bijzonderheden mede, b treffende de attestatie van legitimisten in de rue de Komfort, en verhaalt onder anderen, dat eenige hunner den volgenden handel dreven; Te Londen werden in den laatsten tijd vele vijffiai CS- en twintigfraiicsstukkeju met de beeldteiiis van Hendrik V ges'agetinie dan in het geheim aan legitimisten verkocht werden; voor de vijffrancsstukken nam men 6 francs en voor de twintigfrancsstukken 25 francs; vooral werd leze handel levendig gedreven in de voorstad Saint Germain. Men noemt een Londenscli bankierdie daarmede in het afgeloopen jaar 100,000 francs moe; gewonnen hebben. In de vorige week waren hier ter stede twee personenBlanchard en Hertfort zich noemende directeuren der Gulifonósche maatschappij la l'ari* siennevoor de correct i-meele regtbank gedagvaard, als beschuldigd van opligterij. Alleen Blanchard ver scheen. Er waren aciu getuigen opgekomen, die zich beklaagden, dat Blanchard en Herefortzich ais di recteuren opgeworpen hadden van eene goudgravers compagnie in Californ.if,; dat zij gezamenlijk eene som van 8000 francs aan gemelde directeuren ter hand ge- S'eld hadden en daarop onder geleide van een agent tbr compagnie naar Havre waren vertrokken, om van daar naar Californie. zoo zij dachten, vervoerd te wor den. Te Havre gingen zij scheep; doch in plaats van in Calitornie landden zij den volgenden dag te Southampton. Toen zij hier over limine verwondering te kennen gaven, zeide luin geleider, dat de Engelsclnoi te vroom waren om op Zondag te werkenen dat daarom het schip re Southampton hinnengeloopen was, terwijl een ander veelfraaijer sciiip, gereed gemaakt werd om hen in te nemen. Dewijl zij al wat zij be zaten aan de directeuren overgegeven haddenmisten zij alle middelen voor hun onderhouddoch een goed aardige, ofschoon arme logementhouder nam aan om voor hen te zorgen tor dat de compagnie hun geld zou zenden om hunne schulden te voldoen. Hun ge leider liet hen te Southampton, terwijl hij zelf ver trok,'na hen verzekerd te hebben, dat het schip oni hen over te brengen spoedig komen zou. Er verliepen echter vier maanden zonder dat zij iets vernamen. Die logementhouder koude hen nier langer oiideihoudeti en door tusschenkomst van den Franschen consul wer den zij in staat gesteld om weder naar Frankrijk terug te keeren, ten einde de teruggave van hun geld te vorderen doch zij werden op nieuw door de direc teuren aan den sleur gehouden, met de belofte, dat zij met een ander schip vervoerd zouden worden. Ein delijk bevonden zij echter dar alles bedrog was en le verden daarom eene klagte in tegen Blanchard en He refort. Nadat de klagte doo- de regtbank gehoord was, ver klaarde Blancharddit? hij op zijne verdediging niet voorbereid was waarop de verdere behandeling der zaak door den president voor drie wenen werd uitge- steld. Parijs, den 9 December. De Siècle zegt. op gezag van brieven uit Madrid, dat de Spaarische troepen in Italië, die last gekregen hadden om naar Spanje terug te keeren. een tegenbevel zullen ontvangen, dewijl de paus herhaaldelijk zijn veilatigen heeft te kennen gege ven om Rome niet binnen te treden, dan onder de be- scherming van een half uit Spanjaarden en half uit Franschen bestaand leger. Het bliikj 1 hans. dat men voor goed heeft afge zien van her voornemen, om den 10 dezer, ter gelegeu- heid van den verjaardag der verkiezing van den President der republiek, eene groo'e wapenschouwing te houden. De Presidentdus irest men in den Moniteur van den 8 dezer, is geiutl van zijne onpasselijkheid her

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1