Maandag 10 December. m JN". G O E S S C 11E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75: Franco per Post f .1.90. ^<^•7 %!-%££_ v% l# -tfe Wfe, V ïfJi7 -O 'rjï^ ,0 Gewone F dvertpnti.cn worden d SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, tïnivehjhs- en Doodherigte.n 5 - ran J 6 regels a f J ."20behalve het Zegel^egtJ Z yX&i, je N IE5J WST5 J E)l N(ï E1N pUÏTSCilLAND, Frankfort den 4 December. De voormalige rijksminister von Gagern is nu reeds in vier districten als afgevaardigde der Tweede Kamer iu Messen-Darm stad gekozen. Tot dusverre zijn de verkiezingen al tiaar meestal in eenen democraiischen geest uitgevallen. De vrijzinnigste denkbeelden hebben thans hunnen voornaanisten zetel in Zuid Duitschland gevestigd het onderscheidt zich in dit opzigt zeer gunstig van de Noord- Dtiitsche staten. De Oostenrijksclie regering en over het algemeen die der grootere Duitsche staten blijven bij voortduring achterlijk in het leveren van hare geldelijke bijdragen voor de Duitsche oorlogsvloot, in voege het rijksmi nisteriein de jongste tijden, slechts met moeite in het onderhoud hetzelve kon voorzien. V»or 's hand; zijn de uitgaven daarvoor weder gedekt, daar onder' sclieidene kleinere staten onlangs hunne bijdragen lob ben geleverd. Het ziet er inderdaad nog eibarmelnk uit met de zoo hoog opgevijzelde Duitsche eenheid die zich eindelijk nog in de armen van den voormaii gen bondsdag za! moeten werpen. CJit Kiel word', onder dagtei kening van 2 De cember, aan de Kbllnische Zdtung gemeld: „Met is thans aan grenen twijfei meer onderhevig, dat het vraagstuk der Hertogdommen eene geweiisclve oplossing nadert, en dat, zoo als de zaken thans staan, aan eene hervatting van den oorlog met Denemarken niet te danken valt. Het Deensche kabinet heeft er in toegestemd om regtstreeks niet het stadhouderschap in onderhandeling te treden, en wei, gelijk men ver zekert, op den grondslag dat Slees wijk een afzonder lyke Staat zal worden, aan welken inen aan den eenen kant zooveel zelfstandigheid za! toekennen als mogelijk is, terwijl men dien aan den anderen kant zoo veel mogelijk met Holste in zal trachten te vei binden. Ten aanzien der zelfstandigheid zullen de wetgeving, het onderhoud dts legers en de ministeriel) als hoofdpunten in aanmerking komen; ten aanzien van het verband met lloistein de regering de justitie en liet postwezen. De civile lijst zou voor beide gemeenschappelijk zijn; vonr oe vloor echter zou Sleeswijk aan Denemarken eene vergoeding moeten be'alenterwijl Hols'em ten deze tot Duivchland zou bhooren. Dit zullen de voorname punten zijndie bij de onderhandelingen geregeld moeten worden, [imissclien geve men zich niet over aan bedriegelijfte verwachtingen het regt der Hertogdom men op eene algeheele vereeniging, her punt hetwelk eigenlijk tot den oorlog aan'eiding heeft geioven, zal niet erkend worden; maar evenmin zullen cie Deenen hun doel, de geheele inlijving van Slees wi in Denemarkenof de zelfstandigheid van dat hertogdom afgescheiden van Holsteinbereiken." ENGELAND. Lo nden den 5 December Eene reddingboot, welke de haven van Shields gisteren verlierom de equ pagien van twee gestrande schepen te gaan redden, had Inr ongeluk op twee milten afsiands van de kust om te slaan, waardoor de bemanning, welke 20 koppen sterk was. den dood in de golven vond. De iqnipa- gvn der schepen bereikten roet hare booten gelukkig den wal. De New Tork Herald verzekert, dat generaal Taylor de president der Vereenigde Staten, met E11 gr'and in genie schikking wil treden nopens het gerchil ovn Ntcatagua. L< nden. den 6 December. In de Public Ledger. e, n bunt van Philadelphia, vindt men de volgende bii- Z'.mie lieden over het springen eener stoomboot te N w Orleans Ent der schrikkelijkste stoomboot ongelukken die immer in deze haven ziin voorgevaren, heeft hier in d-n namiddag van 16 November, omstreeks 5 ure. plïa'f gehad. De tiotsctie stoomboot van den eersten ,-v <tr v-i rang, Louisianamaakte zich gereed naar S'. Louis af te varen, juist op hetzelfde oogenblik dat de booten Storm en Boston van daar aankwamen. De booten lagen naast elkander en op alle dïie was lie' dek vol met passagierstoen er aan boord van de Louisiana eene vervaarlijke ontploffing plaats greep; de beide stoomketels waren gesprongen en de boot spatte letur lijk tot splinters, waarbij de beide andere booten lievig geschokten meer dan 200 menscben op het onver wachtst gedood werden. Gelijktijdig roet de ontzet tende ontploffing hoorde men een hartbrekend gegil dal de stoutste harten deed ijzen. Toen de ronk en de damp eenigzins begonnen op te trekken, vertoonde zich een tooneel, waarvan geene beschrijving te geven is. De verbrijzelde boot, he: gekerm der gewonden, het worstelen der verdrinkenden, het gesteen der ster venden, deed allen die getuigen van liet schouwspel waren, een oogenbük roerloos staan, In alle rigiingen zag men mensehenarmen heetten en handen drijven en de reede was met lijken eu stervenden overdekt. Duizenden van menscben stroomden in een oogwenk naar het tooneel des ongeluks en er werd niets ver zuimd, om aan de ongelukkige lijders hulp toe te bren gen. De Louisiana is weinige oogrnblikken na bet ongeluk gezonken. De oorzaak der ontploffing is on- b. kend. Men gelooft dar de machinisten en s'okers er bij zijn omgekomendaar zij na het ongeval niet meer gezien zijn. Te kapitein van de stoomboot Louisiana Kennon is gearresteerd en heeft renen b >rgtogt van 8coo p. st, moeten stellen. Daar de ontploffing aan zorgeloosheid wordt toegeschreven, zal er een geregreiijk onderzoek worden itiges'eld. Er zijn tiqg ve'e zwaar gekwetsten. Al de ter reede liggende schepen hebben wegens dit ijzingwekkend voorval hunne vlaggen halfstok geheschen. El! ANKRIJK. Parijs, den 5 December. Heden is de president der republiek door eene iigte ongesteldheid aaangetast, die Item belet heeft eenen ministerraad te presideren, Meer dan 3000 menscben wachtten nog heden bij het paleis van justitie op de aankomst der bese nadigde insnrgemen van Juriii 1848. Eene menigte policieagenten houdt deze lieden inliet oog, teneinde alle baldadige beweging voor te komen. Er is bepaald, dat de groote revue over de na tionale garde er» het leger den 10 dezer op het veld vat) Mars zal gehouden worden indien hetzelve door het slechte weder tot mat oeuvreren ongeschikt mogt zijn, zal zulks plaats hebben op de kaden en dat ge deelte der boulevards, die zich naar de Magdalena kerk uitstrekken. Dezen morgen is een extra treinwaarop zich bijna uitsluitend Ëngeiscben bevonden, alhier aange komen. A'lé logementen zijn reeds opgevuld met vreemdelingen die het feest van den 10 dezer, den verjaardag der benoeming van den president der repu bliek, wenschen bij te wonen. Gisteren is een nieuw maandelijkse!) blad, les Vlillies du Peuple, waarvan Blanqui en Proudhon de hoofd redacteurs schijnen te zijn, in beslag genomen, onder beschuldiging van aanzetting tot bet haten en verachten van de regering der republiek, en aansporing tot misdaad. Terstond is eene vervolging begonnen tegen de lieereu Pancin. gerantDepridrukker, en Engine Sue en Toussenelredacteurs. Een iler vóórnaamste wisselaars van het Palais- National heeft heden een koffertje ontvangen van eenen negociant te Port au-Princebevattende alle gouden en zilveren muntstukken, die onder keizer Soulouque Faustin I in zijne hoofdstad geslagen zijn. De keizer heeft het gelieele decimale stelsel aange nomen en al!- gouden en zilveren munten staan met de Fransche in waarde gelijk; op de eene zijde der goudstukken is keizer Soulouque afgebeeld in keizer lijk gewaad met eene kroon op het hoofd, met hermelijn gevoerden mantf 1 tun. houdende de hand op den scepter en de constitutie van Haïti, Dit kostuum evenaart dat vat) keizer Napoleon op den dag zijner krooning. Op de andere zijde staat het cijfer van de waarde door eenen lauwerkrans Omringd, benevens het jaartal 1849. In de rondte S'aa' het opschrift: Faustin I, Emperetir d' Haïti en op den rahdDien protege mon peuple. Eenige penningkundige» hebben zich gehaast deze stukken op te knopen en hun kabinet daarmede te verrijken, waartoe verscheidene stukken ver boven derzelver innerlijke waarde betaald zijn. Parijs den 6 December. De president der repu bliek is nog steeds zoo ongesteld dat hij geene be zoeken afwacht, en er it den geen ministerraad ge houden is. Onderscheidene ministers hebben zich heden teren tien middag naar liet li ysée National begeven, doch geen gehoor kunnen eilatigen. - Op Zondag den 2 December jl.des namiddags ten 3 ure, heeft in de zoogenaamde Processie straat te Atrecht zekere Theophile Godard zijne eigene moeder doodgeschoten. Hij was otntreeks twintig jaren oud, en had als leerling in de geneeskunde eenige opleiding gehad, had geene bioeders of zusters en was door zijne toegevende moeder bedorven; hare grootste begeerte was om liem eene schitterende opvoeding te geven en aan alle zijné lusten en begeerten, met welke groote opofferingen ook. te voldoen. Theophile beantwoordde al die teerderlieid zijner moeder met de grootste 011 - dankbaarheid; deze ging zoo verre, dat hij zich dik wijls zelfs niet ontzag haar te schelden en te slaan. Voorts was hij overgegeven aan dronkenschap en los bandigheid en stond algemeen als een slechte knaap te boek. Op bnvengemelden namiddag bij zijne moeder te huis komendemei nog een zijner makkers Rouart genaamd, gelastte hij haar om lieni terstond 30 francs te geven, waarop zij betuigde zooveel geld niet te hebben. Hierop greep hij zijne moeder aan en schudde haar met geweld heen en wedertot dat Rouart met veel moeite er in slaagde omhein haar te doen loslaten. Woedend en als een razende liep hij den trap op en haalde een geweer van boven hetwelk hij in bijzijn van zijne moeder en Rouart ging laden deze laatste voorde gevolgen beducht, trachtte Godard het geweer uit de handen te wringendoch kon dit niet gedaan krijgen, waarop hij haastig het huis verlietom hulp te roepen, De moeder verwijderde zich tevens, doch met een legde hij op haar aan, en schoot haar mede dogenloos neder. Toen de buren kwamen toeschieten, zagen zij Godard zijne moeder bij de haren en klee deren opnemen, om haar in huis te slepen. Eenige minuten later ginghijuit met zijne handen in den zaken scheen den afkeer te trotseren van de steeds aangroeijende menigte. Deze onbeschoftheid wekte echter de verontwaardiging zoodanig opdat twee burgers hem grepen en hem naar het huis van justitie vervoerden. Na eenige inlichting ontvangen te hebben, begaf de justitie zich naar de plains der misdaad en de beschul digde, in tegenwoordigheid van het lijk zijner moeder gebragt zijnde, antwoordde op alle vragen, die tot hein gerigt werden, met zulk eene onbeschaamdheid en ge voelloosheid, dat men met ijzing bevangen werd over de verregaande verdorvenheid van dezen mensch. De moordenaar is te Atrecht in hechtenis. Parijs, den 7 December. De president der repu bliek is weder hersteld van de zware verkoudheid, waar door hij in de vorige dagen was aangetast. De minister van binnenlandsclie zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij hen uitnoodiet om een staat op te maken en naar Parijs te zenden, van die overgeblevenen uit de legers van de eerste republiek en liet keizerrijk die de hun toege legde belooningen of onderstandgelden sedert geruimen tijd niet meer ontvangen hebben. De circulaire zegt, dat het voor de regering een dierbare pligt is zulle een maatregel te nemen, die voor de meesten te laat komt, en uiterst laat voor hen, die nog zijn overgebleven. Het is nog altijd onbekend, of de groote revue al dan niet den 10 December plaats zal hebben. De meest uiteenloopende geruchten zijn daaromtrent in om»

Goessche Courant | 1849 | | pagina 1